Reinkarnacija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by String » 06 May 2012, 21:37

U proslom zivotu sam bio vjernik....opametio sam se kada sam se ponovo rodio...
Image

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by mailed » 06 May 2012, 22:13

Ne vjerujem u to, kao ni u zivot posle smrti, vjerujem samo u ovaj jedan sto imamo.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by nezaboravna » 06 May 2012, 22:24

mailed wrote:Ne vjerujem u to, kao ni u zivot posle smrti, vjerujem samo u ovaj jedan sto imamo.
I ja rekoh isto :pusa
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by IM_ex » 06 May 2012, 22:50

blento59 wrote:ovo je treblo staviti u temu :humor


Bila sam muskarac; rodjen na podrucju suvremenih Filipina, tamo negdje oko sedamstote godine.
Bio sam graditelj kuca, hramova i katedrala.
Nemilosrdan lik, odlicne samokontrole i jake volje; pazljivo vagah svoje odluke. Kao takav, bio sam opcenito dopadljiv, no, ne uvijek i voljen hihi
Zasto se ponovo rodih, ovaj put kao zena?
Moja misija je biti pouk u borbi protiv nasilja i nesklada ovog svijeta.
:hm


a ... ne znam sta reci ...
Podavno sam ostala fascinirana gledajuci neku emisiju na ovu temu, gdje je jedna zena (navodno istina), dosla s kraja svijeta, takoreci, na drugi, gdje je prvo bila gost u studiju (pozvali su je, kao, da bi ispipali vjerodostojnost njenih prica do kojih su dosli). Kasnije su izasli na teren, a na osnovu njenog opisivanja tog necega specificnog a prastarog. Prvi put je na tom dijelu svijeta, a ima jako dobru orjentaciju; prepoznavala je mnoga mjesta na kojima je kao nekad daaavno bila, ubrzo bi se dosjetila sta jos ima u blizini, specificno, jako staro. Kamermani su biljezili tu neobicnu pricu prateci ju u stopu ... ma zanimljivo, tim vise sto zena onako naoko uopce nema facu kakve manipulatorke - obicna zena, takoreci.

ma ne znam ... al', praticu temu (:
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Zagorka » 07 May 2012, 14:18

blento59 wrote:ovo je treblo staviti u temu :humor
ok.nezaboravnu pod ruku i smij se,jest da ste jedini,ali ne mari,vidim isto ovu temu dozivljavate......meni je presmijesno kako su nasi ljudi zatvoreni i ograniceni po pitanju bilo cega....zato smo najnapredniji :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Zagorka » 07 May 2012, 14:38

Pokusavam kopirati nesto,ali ne ide,nezz zasto :cudi .......nema veze,ko zeli,uglavnom,moze guglati dvije rijeci:prosli zivot,zatim se pojavi prosli zivot-reinkarnacija,i dole se nudi da upisete dan i mjesec rodjenja i pise prihvati i govori vam nesto o vama.....
ehh sad koliko se potrefi,koliko ima bilo cega,znaju bolje strucnjaci,mi mozemo pretpostavljati i nagadjati,ali ako vam nije problem mozete podijeliti ovdje s nama sta vam je izislo,odnosno sta kaze sta ste bili :)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Blackhawk » 07 May 2012, 15:04

Nase duse postoje i prije naseg rodjenja, i postojat ce i nakon nase smrti. Ali svaka dusa se samo jednom radja kao covjek, tj u ljudskom obliku i ljudskom tijelu. I ne postoji reinkarnacija..

Sve duse stoje na jednom mjestu, te ih Allah dz.s. udahne u ljudsko tijelo, gdje one zive, da bi nakon odredjenog vremena provedenog na zemlji, te iste duse napustile ljudsko tijelo..
Dusa se ne radja, dusa ne umire, nego umire nase tijelo, odnosno dusha promjeni mjesto boravka..
Nakon smrti, duse odlaze na mjesto koje se zove Berzah, i tu cekaju dan prozivljenja, odnosno Sudnji dan..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Blackhawk » 07 May 2012, 15:05

P.S.
Sve postove koji nisu vezani za temu, obicne smajlice i slicno sam obrisao.. Kome se ne svidja tema neka zaobidje, jer ovdje smo da razmjenjujemo misljenja a ne da se smijemo tudjem misljenju..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Zagorka » 07 May 2012, 15:09

Ali koje je to mjesto sa kojeg nam ih Bog udahne?Nije mi logicno da dusa moze zivjeti na nekom mjestu prije nego se nama dodijeli. :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Blackhawk » 07 May 2012, 15:40

U gajbu tj nevidljivom svijetu za covjeka, svijetu o kojem mi malo znamo, znamo ono sto nam je Bog rekao o tom svijetu..
U tom nevidljivom svijetu postoji i mjesto gdje duse zive prije rodjenja, da bi ih Bog udahnuo u nase tijelo, a tako postoji i mjesto gdje duse idu nakon smrti tijela,i cekaju dan prozivljenja..
"A potomstvo njegovo stvara od kapi tekučine, zatim mu savršeno udove uobliči i život mu udahne i On vam sluh, vid i pamet daje." (es-Sedžda, 8-9)
Pa onda kap sjemena ugruškom učinimo, zatim od ugruška grudu mesa, pa od grude mesa kosti napravimo, a onda kosti mesom zaodijemo i poslije ga, kao drugo stvorenje oživimo pa neka je uzvišen Allah, Najljepši Stvoritelj." (el-Mu'minun, 14-15)
"A potomstvo njegovo stvara od kapi tekučine, zatim mu savršeno udove uobliči i život mu udahne i On vam sluh, vid i pamet daje." (es-Sedžda, 8-9)

Po nekim ucenjacima, dusa se udahnjuje negdje oko 3. mjeseca trudnoce..

A svaka dusa je ila pred Bogom, i svaka dusa se pokorila svome jednom i jedinom Gospodaru svih svjetova, Vladaru nama znanog i neznanog..

Vjerovanje u Gajb je sastavni dio islama i stubovi naseg imana (vjerovanja)..
Bez tih imanskih sarta se i ne moze biti musliman.. Vjerovanje u Allaha dz.s., Njegove knjige(objave), vjerovanje u Bozije meleke, vjerovanje u postojanje Bozijih poslanika, vjerovanje u Sudnji dan, i vjerovanje da "Sve sto se zbiva biva Bozijom voljom i Bozijim odredjenjem.

Mi vjerujemo u postojanje gajba, ali o njemu zna jedino Allah dz.s., mi znamo samo ono sto nam je Bog u svojim objavama obznanio..
“U Njega su ključevi gajba, samo ih On zna.”(El-Enam, 59) i kaže Uzvišeni: “Reci, Niko, osim Allaha, na na nebu ni na Zemlji, ne zna gajb.” (En-Neml, 65).

"I kad je Gospodar tvoj iz kičmi sinova Ademovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedočimo." (El-Araf, 172)

Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by mrki62 » 09 May 2012, 20:32

BlackHawk wrote: Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.
Zbog toga se kod vjernika muslimana kaže ,...... a to ne znači da i ostali svijet dijeli tako mišljenje.
Uvijek se treba napomenuti ko to kaže a ne generalizirati na način da obični čitalac misli da to kaže i Sveta stolica il bilo ko na svijetu :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by silence » 09 May 2012, 20:48

mrki62 wrote: Uvijek se treba napomenuti ko to kaže a ne generalizirati na način da obični čitalac misli da to kaže i Sveta stolica il bilo ko na svijetu :pusi
Zar nije?

Mi vjerujemo u postojanje gajba, ali o njemu zna jedino Allah dz.s., mi znamo samo ono sto nam je Bog u svojim objavama obznanio..
“U Njega su ključevi gajba, samo ih On zna.”(El-Enam, 59) i kaže Uzvišeni: “Reci, Niko, osim Allaha, na na nebu ni na Zemlji, ne zna gajb.” (En-Neml, 65).
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Dust » 09 May 2012, 20:56

BlackHawk wrote: Po nekim ucenjacima, dusa se udahnjuje negdje oko 3. mjeseca trudnoce..
Po tim "nekim ucenjacima" srce pocne kucati bez duse??

p.s. za info, srce vec pumpa krv u 6-toj sedmici zaceca.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by mrki62 » 09 May 2012, 21:03

silence wrote:
mrki62 wrote: Uvijek se treba napomenuti ko to kaže a ne generalizirati na način da obični čitalac misli da to kaže i Sveta stolica il bilo ko na svijetu :pusi
Zar nije?

Mi vjerujemo u postojanje gajba, ali o njemu zna jedino Allah dz.s., mi znamo samo ono sto nam je Bog u svojim objavama obznanio..
“U Njega su ključevi gajba, samo ih On zna.”(El-Enam, 59) i kaže Uzvišeni: “Reci, Niko, osim Allaha, na na nebu ni na Zemlji, ne zna gajb.” (En-Neml, 65).
Nije, zadnja njegova rečenica nema ništa s tim što ti citiraš i zato sam i napisao; Uvijek se treba napomenuti ko to kaže a ne generalizirati na način da obični čitalac misli da to kaže i Sveta stolica il bilo ko na svijetu
Jasno i bez ili - ili , jasno bez mogućnosti pogrešnog tumačenja.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by silence » 09 May 2012, 21:07

Razumljivo je i potpuno jasno....

(En-Neml, 65).
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by mrki62 » 09 May 2012, 21:15

silence wrote:Razumljivo je i potpuno jasno....

(En-Neml, 65).
Nerazumljivo i potpuno nejasno, jer ovo su njegove riječi : Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.
Te pisane riječi nisam prvi put pročitao i to je općepoznato u svim mogućim pričama , možemo pričati i o autima, kravama, traktorima, kukuruzima a usput napomenuti i ovo ; Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.
Same prve riječi ti lijepo objašnjavaju da nemaju nikakve veze sa (En-Neml, 65).[/i] ,jer obrati pažnju na početak rečenice ; ; Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman ,............. zbog toga se kaže, to su njegove riječi i nije nikakav citat od bilo koga.
Jel šta jasnije il da pišem memoare :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by silence » 09 May 2012, 21:36

mrki62 wrote:
silence wrote:Razumljivo je i potpuno jasno....

(En-Neml, 65).
Nerazumljivo i potpuno nejasno, jer ovo su njegove riječi : Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.
Te pisane riječi nisam prvi put pročitao i to je općepoznato u svim mogućim pričama , možemo pričati i o autima, kravama, traktorima, kukuruzima a usput napomenuti i ovo ; Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman, jer su dushe vec posvjedocile Jedinstvo Allaha dz.s. i priznale ga kao jedinog Boga.
Same prve riječi ti lijepo objašnjavaju da nemaju nikakve veze sa (En-Neml, 65).[/i] ,jer obrati pažnju na početak rečenice ; ; Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman ,............. zbog toga se kaže, to su njegove riječi i nije nikakav citat od bilo koga.
Jel šta jasnije il da pišem memoare :pusi
Kako ne razumiješ?

Zar ne vidiš da je @BlackHawk citirao ajete iz Kur'ana?
Zbog toga sam samo citirala "En-Neml" kako bi shvatio da je riječ o Kur'anu.

Ne vidim razlog za kritike i pobijanja tuđeg mišljenja. Ko vjeruje u Kur'an i pisane riječi Allaha dž.š., treba ga pustiti da vjeruje. Ko vjeruje u reinkarnaciju, isto tako mu treba dozvoliti da iskaže svoje mišljenje i dadne argumente.
Islam je rekao svoje i to je tako za onog ko vjeruje.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Zagorka » 09 May 2012, 21:41

Mrki,majke ti ga mile :lupa
Black neka vjeruje sta zeli,a ti vjeruj sta zelis ali uopce ne zelim raspravu na ovoj temi,radije neka se nista ne pise i zakljuca.
Pisi i ti svoje argumente,nemoj samo skakati za vrat i pobijati,nego pisi svoje znanje,u ljudskoj je prirodi da zeli otkrivati,znati,a kako bi iko ista saznao ako bi svoi poklapali samo druge kao ti?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by mrki62 » 09 May 2012, 22:15

madam Bovary wrote:Mrki,majke ti ga mile :lupa
Black neka vjeruje sta zeli,a ti vjeruj sta zelis ali uopce ne zelim raspravu na ovoj temi,radije neka se nista ne pise i zakljuca.
Pisi i ti svoje argumente,nemoj samo skakati za vrat i pobijati,nego pisi svoje znanje,u ljudskoj je prirodi da zeli otkrivati,znati,a kako bi iko ista saznao ako bi svoi poklapali samo druge kao ti?
Pazi ove riječi; Zbog toga se i kaze da je svako dijete rodjeno kao musliman,...... kaže se, to je istina al nije napisano kod koga se kaže a još manje je jasno jel to ajet iz Musafa il nije.
To je bila moja opaska i nisam se na ovoj temi ni javio sa namjerom da kontam jel ti želiš il ne želiš raspravu već prvenstveno da se jasno napiše čije je vjerovanje da se svako dijete rodi kao musliman .
Dakle, moji argumenti su činjenica da se pojednostavlljuje i da sam ja kojim slučajem katolik ja bih se zgražao u svom neznanju jer eto ne bih znao da se sva djeca rađaju kao muslimani. :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prosli zivot...

Post by Zagorka » 09 May 2012, 22:19

Jasno nam je sta je receno,a jos jasnije sta si ti htio.Ne citiraj nikog vise,molim te i ne idi u OT.Kad ti otvoris temu,drzacu se zadate. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests