Oblikovanje licnosti kroz traume

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Spanac_113 » 16 Jun 2014, 16:48

"Istina?"

vidis, meni je ovo zapelo za oko ali necu da mijesam teme :ooo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 16 Jun 2014, 16:50

De :ooo

I nu, prebaci mi stranicu i moj dubokoumni post ostade k'o siroce na dnu prosle :tuga




:ooo

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Spanac_113 » 16 Jun 2014, 17:01

dacina_curica wrote:
dacina_curica wrote:Hajmo dalje (posto je Leb krenuo dizati teme na Filozofiji :ooo)

''Kinezi kažu da duga bolest može od čovjeka napraviti ljekara. Moja majka je znala reći da duga bolest od čovjeka napravi namćora. Ona je bila mudrija od Kineza.''

Istina?

Jeste lijeni :o :ooo il' ste namcori? :ooo


NetJu da budem namcor, necu, necu i necu!!!!! (ok, malo sam ionako ali to je bilo tako i prije :ooo)...Boro, Carlin, Zevon...'ta ce mi bolji "lijek".

Suludo je prepustiti se bolesti i dozvoliti joj da nam postane centralna tacka zivota. Odjebi.ba! :)
koji DC? jel ovaj?

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 16 Jun 2014, 17:03

Cuj koji :o Pa svih 13222 do sada :o

:valja

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 17 Jun 2014, 13:49

Jagoda wrote:Ma ne mijenjaju brate nista, samo shit ispliva na povrsinu :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
Sam da ponovim lekcijicu :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi Eci, peci, ko se nadje, oTaj je :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 17 Jun 2014, 22:48

Jagoda zagrcnuces se ba. :oo

Danas me bas nesto ova glava handri pa skacem izmedju nekog prostora sazaljevanja same sebe (znam, bezbeli produktivno) i psovanja glavobolji. I umjesto da kao i svaki normalan covjek legnem spavati kada me boli glava ja razmisljam i mantram ovo: Suludo je prepustiti se bolesti i dozvoliti joj da nam postane centralna tacka zivota. Odjebi.ba!

Suludo je, rekla bih, stvarima koje nas uznemiravaju davati centralnu ulogu. Znam koliko je to lakse reci nego uciniti ali u momentima kad se osjetimo kao da ce se najednom sve sruciti na nas (kao ona silna zemljurina koju iskopah na grobarskoj temi) dobijamo sansu da se uvjerimo u sopstvenu jacinu. I ne mislim tu na fiziku jer sam slabic nevidjen ali na snagu uma i duha (ahaaaam, ima Daca dusu ba, sta ste se uznemirili. :ooo). Jest da tisina iziskuje veliku dozu energije i hrabrosti ali - fortune favors the brave, I guess. :)

Ma svasta mi se nesto mota po ovom mozgu - malo sam zakuhala s najboljim drugom pa se samokaznjavam. :grana

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Fatma » 17 Jun 2014, 22:53

Dacina,vrati se na svoj post i jednu rečenicu koju sam zapamtila i pamtiću je cijeli život:


"humorom protiv tumora" to mi je dovoljno..... :pusa

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 17 Jun 2014, 22:58

Fatma :pusa

Mene licno humor i ljudi koji sa kojima se mogu u svako doba dana i noci zezati i nasmijati apsolutno odrzavaju zdravom. :)
Cak i kad je kriticno lose (a bude dana, nije da ih nema) da nije njih/vas stvari bi bile mnogo drugacije.

Jedan moj dragi prijatelj mi svakodnevno prijeti slikama raznog oruzja :D. Ne smijem ni da posustanem i da hocu, cim podjem kmecati on mi posalje sliku frisko ispucane mete. :D. Pa stisni biti pizdunjav. :D.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Heidi » 17 Jun 2014, 23:08

Kace ce picdunjav :D.

Evo i mene Image
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Ciklama
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Ciklama » 17 Jun 2014, 23:15

Bila sam otipkala nekoliko rečenica, i ne mogu, odoh predaleko, naširoko i još sam se rasplakala.
E pa neću večeras da plačem. Ne mogu i neću. :zubi



Curice, javi se drugu i pusti zakuhavanje kraju, ne vodi ničemu. :pusa

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 17 Jun 2014, 23:18

Oooooooooops maj bed :rumenko Necu psovati (u ovoj recenici)

Sad stvarno, bez trunke zajebancije. :) Koliko god trauma bila golema (a posebno je zeznuto kada se nekoliko stvari simultano odvija pa ne znas koja te vise handri) toliko je i bitno kakvim se ljudima okruzujemo u datom trenutku. I lose okruzenje je jedna vrsta tumora, nekad teze izljeciva (ili odstranjena) od ovih "regularnih".

Ciklameta :pusa Pustim ga da se ohladi uz tekmu pa cemo se opet isponova pokrkat'. :D.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 18 Jun 2014, 00:35

dacina_curica wrote:Jagoda zagrcnuces se ba. :oo


Never :hihi Sama si rekla: smijeh je pola zdravlja:)

Ok, kontam debele traume, koje screw sa djecijim mozgom, i slicno, ali zrela, normalna osoba se bori, i,,,,bori:) Idemo dalje:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 01:03

Ne znam bas Jagoda. :jonas
Osoba koja je "ostecena" u djetinjstvu rijetko ima sve dijelove mehanizma potrebnog da se bori sa buducim traumama. Tako da taj pojam zrele normalne osobe bas i nije toliko jednostavno definisan.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 18 Jun 2014, 01:11

dacina_curica wrote:Ne znam bas Jagoda. :jonas
Osoba koja je "ostecena" u djetinjstvu rijetko ima sve dijelove mehanizma potrebnog da se bori sa buducim traumama. Tako da taj pojam zrele normalne osobe bas i nije toliko jednostavno definisan.
Pa to sam i mislila: ok, razumijem istraumiranu djecu, imaju veliki problem da postanu "normalni" ljudi (to je vrlo grubo receno, ali...).
To je ta podjela: ne mogu da opravdam zrelog covjeka koji dozivi traumu (opet vrlo grubo, jer postoje traume i traume), i sad ne moze da deal. Amerika puna, znas i sama, razmazenih mladica i djevojaka kojima je ama bas sve traumaticno. Treba to upregnut malo, da nemaju vremena za gluposti.

Opet da ponovim: ne mogu da poredim "izvanredne" okolnosti (kao silovanja u ratu, etc.) sa svakodnevnicom.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 01:23

Ok, slazem se da postoji gradacija trauma ali i gradacija licnosti. Nekome ja gubitak licne karte/prekid/ probusena guma tragedija a nekome rat/rak/gubitak voljenog nisu (ovdje ne mislim na emotivnu retardaciju vec na ljude koji nastavljaju uprkos traumi).
Neko je slab neko jak, nekoga trauma ojaca, nekoga unisti. Koliko je tu do nas samih u smislu genetskog koda, to ne znam, vjerujem ipak da jaki roditelji odgajaju jaku djecu (ne strogi nego jaki, ljudi sa izrazenim osjecajem za pravdu i sl.).

Ja sebe nekad gledam pa ne mogu da se skontam. Neke goleme stvari me ne doticu a sitnice me znaju slomiti.

Odoh se sad izvinuti onom drndalu. :)

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 18 Jun 2014, 01:29

E to je to:) Ne znam kome se izvinjavas, i ne zanima me, ali to je odraz jacine:)

I apsolutno se slazem: jaki roditelji odgajaju jaku djecu:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 01:43

Sta reci, postoje ljudi koji se nikad ne smiju naci na drugoj strani nase huje. :) Nejse, odradjeno. :)

Ovo o roditeljima se moze pretociti u posebnu temu, mnogo je toga sto bi se moglo reci. Moja mama je strasno jaka, tatu nemam od 8. godine zivota tako da nemam tog uticaja u zivotu kao dio roditeljske osnove. Moj problem je cesto to sto mi je mama prejaka i kroz tu svoju jacinu je izguba neke finese koje ja sad nadomjestam kod svog djeteta. Jer iskreno, kao sto vec izlaprdah ranije, neke sitnice tipa "sta je mama rekla" me znaju baciti u bedak kao malo sta. To jos ne kontam, haman nisam dozrela. :)

Pojma nemam sta sam napisala, izgorih :grana

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Dzagoda » 18 Jun 2014, 01:49

dacina_curica wrote: Jer iskreno, kao sto vec izlaprdah ranije, neke sitnice tipa "sta je mama rekla" me znaju baciti u bedak kao malo sta.

Pojma nemam sta sam napisala, izgorih :grana
Ceri, je's to ti?! ;)

I ovdje je pakao! A lijeno mi ukljucit hladjenje, kupam se u znoju :123
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

dacina_curica
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by dacina_curica » 18 Jun 2014, 01:58

Ja imam temperaturu :grana a vani 99F

Ma razumijem ja moju mamu potpuno i ne zamjerim joj na mnogo cemu (par sitnica tu i tamo), vjerujem da bih na njenom mjestu vec davno odustala. Ali ono, kontam, dobro sam i ja dijete (osim kad sam belaj :grana) pa neke stvari ne zasluzim ali hajde...izgura Mujica. :)

E kako cu sad naci auto na parkingu? :lud

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Oblikovanje licnosti kroz traume

Post by Calla » 18 Jun 2014, 14:15

Zapamtite,#



samo dobri utisci su kapital uma i jedini dobar izvor srece,,!!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests