Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Spanac_113 » 26 Feb 2014, 12:26

Mada postoje odredjenje crte upravljanja i manipulacije od kada je svijeta i vijeka, niko ih do Machiavellia (Princ) nije tako lijepo i bez 'spina' zaokruzio. Sto je vrijedilo u praiskonu Sumerske civilizacije, vrijedilo je i za srednjovjekovne talijanske kraljevine a vrijedi i danas. Mozda jos i vise danas jer je kros mass-medije umijece spina i kontra-spina dostiglo vrhunac i gotovo je nemoguce vise sa jasnim argumentima stati zmiji (zmijama) na glavu.


Bas me zanima ako imate neke primjere, ma kako bili ocigledni, koje bi podijelili sa nama.
Od soc-realizma ljevice, machoizma desnice, krnjih danasnjih naivaca (itekako uspjesnih) u umjetnosti manipulacije.
Npr. posljedice demonstracija.

Za pocetak, kako to danas rade demokratije na zapadu.
Chomsky;


Čomski: Deset strategija manipulacije ljudima

Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

Image

Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog, donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.

1) PREUSMERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju sveta.

2) STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rešenje”. Treba stvoriti problem, da bi deo javnosti reagovao na njega. Na primer: izazvati i prenositi nasilje sa namerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.

3) POSTUPNOST PROMENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu meru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mesecima i godinama. Promene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, biće sprovedene politikom malih koraka. Svet se tako vremenom menja, a da to ne budi svest o promenama.

4) ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unapred. Ljudi tako ne osete odjednom svu težinu promena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.

5) UPOTREBA DEČIJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kad se govori deci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj meri se koristi i prilikom reklamiranja.

6) BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svest zamjenjuju emotivni impulsi (bes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.

7) NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod proseka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

8) VELIČANJE GLUPOSTI
Javnost treba podsticati u prihvatanju prosečnosti. Potrebno je ubediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.

9) STVARANJE OSEĆAJA KRIVICE
Treba ubediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.

10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u poslednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga poseduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čoveku i na fizičkom i na psihičkom planu.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Julia-Klara » 26 Feb 2014, 13:25

o daaaaa...
uzmimo nase podneblje, gdje se sa bitnijih egzistencijalnih pitanja stvara problem oko cirilicnih natpisa po gradovima, zaglupljujucih TV emisija tipa "farma", "big brother", u kojima najvece moguce ljudske gluposti postaju razlozi da se pojedinci naprave "narodnim herojima" , plakanje Lagumdzije na samom pocetku demonstracija...

Jesmo li stvarno toliko naivni? Da li narodu stvarno dovoljno samo hljeba i igara da bi bio zadovoljan? Koliko se ljudi u ovakvim situacijama zapitalo zasto pojma nemaju o nekim esencijalnim pojmovima demokratije i uredjenja drustva? Koliko nas je uporedilo i razmisljalo o mogucnostima koje se otvaraju svrgavanjem vlasti ili bar njenom smjenom, pozivanjem na odgovornost?

Naivnost i NEUKOST u kojoj zivimo su razlog nasih negativnih i neizlaznih stanja. Da bi se napravio pomak treba se odmaknuti od opsteprihvacenog pogleda na svijet, procitati nesto drugo osim dnevnih novina i udarnih internetskih vijesti, pozabaviti se korijenom i razlogom nastale situacije,pa tek onda reci "ja znam i razumijem"... Jer ljudi nit' znaju a jos manje razumiju... Hipnotisana gomila, nista drugo
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Dzagoda » 26 Feb 2014, 13:28

Na zapadu postoje cak i predmeti na fakultetu, da se fajn nauce strucnjaci :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Julia-Klara » 26 Feb 2014, 13:35

sto se poslovne manipulacije tice nalazim se na pravom mjestu :D

Iz prve ruke vidim/osjetim koliko su bezobrazni jer im se moze! Mladim ljudim aje ime kompanije jedna od svetinja, znaci gledaju u ime kao u ikonu, jednu od rijetkih kompanija koje vec 100 godina funkcioniraju besprijekorno, i vladaju IT svijetom. Kada jednom "omladincu" kazes da je primljen u jednu ovakvu kompaniju oci mu zasvijetle, zato i spadamo u jednu od najtrazenijih/najpozeljnijih kompanija u Ceskoj - po misljenju studenata, koji nadobudni i puni ideala misle da ulaze u svijet svemirskih brodova, pa im onda slijedi bolno budjenje. Ali vec dana su vezani ugovorima, placanje stanarine ceka, kao i sve ostalo potrebno za zivot. Jedna od recenica koju menadzeri ovdje cesto upotrebljavaju je "Ako ti se ne svidja trazi bolje". Recenica kojom mozes manipulirati ljudima kako hoces. S jedne strane je istinita, znaci trazi ako hoces bolje, niko te ne zadrzava. S druge strane, uz licemjeran osmijeh otvoreno ti kazu da su oni najbolje sto ti mozes dobiti za svoje mogucnosti, i s trece strane je ocit mobing-otvoreno prijete da mozes leteti uvijek. Ovu trecu opciju jednom upotrijebih kao napad na njihov napad kada smo se pobunili radi novih obaveza koje su nam htjeli dati-rekoh menadzeru da ako jos jednom kaze tu stvar da cu otici HRu i tuziti ga za mobing. Vise je nikad nije upotrijebio jer je znao da stvara pritisak na ljude.

Jos jedna stvar je zanimljiva za firmu a to je da je veliki broj ljudi primljen iz zemalja treceg svijeta koji su kao i ja uostalom, trazili izlaz iz svoje zemlje. Samim tim su znali da nas imaju u saci, za ostanak nam je potrebna viza, za vizu radna dozvola, koja je odredjen vremenski period ovisila o firmi-i tako 5 godina. U tih 5 godina nisi sebi mogao dopustiti luksuz otkaza,odlaska,i ko dijete klimao glavom na sve sto su trazili od tebe.

Ali jednom dodje budjenje, i ako nakon tog budjenja ostanete u istim Hovnima,eh, sami ste si krivi ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Zagorka » 26 Feb 2014, 17:05

Apsolutno da.Pogotovo ovaj dio:
1) PREUSMERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumevanju sveta.


.........................................

ja uvijek kazem da nas filuju nebitnim da ne vidimo bitno........a mi se ko idioti zapalili za nebitno......sto je glupost veća,narod je više puši.........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Dzagoda » 26 Feb 2014, 22:22

Sto se plasiranja ideja tice def. najpogodnija je zloupotreba neznanja, i budjenje emocija naravno :zubi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Spanac_113 » 27 Feb 2014, 10:46

9) STVARANJE OSEĆAJA KRIVICE
Treba ubediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, usled oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti, ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcenjen pojedinac, opterećen osećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.
Nastranu sto nam politicki umovi ispiru mozak sa ovom pricom svaki dan, ovo je jedna od omiljenih tocaka svih konglomerata, korporacija, velikih kompanija u odnosu prema svojim uposlenicima.
‘Ako ne pogodite osobne ciljeve, moguca su otpustanja’
‘Kompanija nije napravila dovoljno profita za dizanje place sa stopom inflacije’
‘Iako ste postigli osobne ciljeve, kolektivno smo u minusu’
‘Kompanija je ulozila ogroman dio profita u razvoj tako da u blizem periodu nece biti isplate prekovremenog’

Istovremeno se isplacuju ogromni bonusi dionickom odboru od kojih je svaki pojedinacno dovaljno veliki da pokrije bozicnicu za jedan ogranak kompanije.
Ovi gore navedeni primnjeri su samo neki koji su bili upuceni meni direktno. Uz stalno pominjanje viska radne snage iliti ‘ako neces ti, ima ko hoce’.

Profit koji kompanija (ne)ostvari nije moj problem. Ja radim za dnevnicu i procenat od prodaje, sto je vise nego dovaljna motivacija.
Za profit je odgovoran upravni dio kompanije.

Upoznavanje za zakonima o radu bi bila osnovna stvar koju bi preporucio svakom ko radi na zapadu.
Mi smo inace jako podlozni posluhu i trpljenju tako da se neke ilegalne stvari inicijalno presute i kasnije uzimaju zdravo za gotovo od strane poslodavca.
Osim ako radite u bankovnom sistemu, rasprava o placama nije zabranjena is a kolegama treba o tome razgovarati ma kolike se ‘razvodnici’ mrstili na to.
Zbog razgovora o placama i uvjetima rada ne smijete trpiti nikakve negativne posljedica na random mjestu.
Udruzivanje i zagovaranje udruzivanja radnika (sindikat) je dozvoljeno i mora biti dopusteno i tokom radnog vremena.
Muskarci i zene koji rade isti ili slican posao, neovisno o edukaciji, godinama, porijeklu, moraju biti placeni u istom platnom rangu, osim u dodatcima za godine rada.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Julia-Klara » 27 Feb 2014, 11:28

Malo morgen!
Moja firma je zabranila sindikate u CZ, a ako se neko i pridruzi automatski dobija otkaz...
Posljednje dvije sedmice citam o otpustanju radnika u Bangalore-u -strasno! Takvo ponizenje od strane ovako jako i ugledne kompanije nije humano!
I to sve zbog nerealnih ciljeva zacrtanih od strane visokog menadzmenta koji veze nema da stvarim poslom-nas CEO je sales person!

http://trak.in/tags/business/2014/02/13/ibm-job-cuts/
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Spanac_113 » 27 Feb 2014, 11:53

to sto su oni 'zabranili' je povreda evropskih zakona.
ako vlada drzave sudjeluje u tome ili bar ignorise postojanje takvog krsenja radnih prava onda su obje stranke otvorene tuzbi pred evropskim sudom :cudi
i nemoj mi reci, sta cu ja protiv njih jer to su ti tacke 7 i 10.
ugovor o radu mora stititi tvoja osnovna prava, samo sto kompanije imaju tzv ‘daily book’ kroz koji se diktiraju uvjeti potpuno kontradiktorni ugovoru.
te stvari treba reci naglas :cudi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Julia-Klara » 27 Feb 2014, 13:24

mi kao americka kompanija svake godine imamo edukaciju koju moramo proci a tice se Business Conduct Guidelines i Security Policy ali po AMERICKIM standardima
Ceska je pristala na uslove koje je firma postavilacisto radi punjenja budzetskih kasa i smanjna zaposlenosti. To sto su ovi uvozili ranike jer Cesi nisu poliglote niti sposobni za neki ozbiljan posao, njihova Vlad anije uzela za obzir.
Zato i mogu manipulirati strancima, pogotovo ovima iz trecih zemalja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Spanac_113 » 27 Feb 2014, 13:49

Mogu, to stoji. I jasno mi je zasto se drzavni organi povijaju pred ‘gigantima’.
Ima jedna kvakica kojom se moze izvuci neki klinac iz njih, npr ako su ti placali manje nego tvom kolegi suprotnog spola za isti/slican posao mozes podnijeti zalbu pa i tuzbu do 6 mjeseci po prestanku radnog odnosa. S tim da bi ti morali plati razliku retroaktivno.

Ma dobro, ne pokusavam te uvjerit kako sad treba ici svakog tuzit ali ti garantiram da ce svaki menadzer ili hr supervisor reagovati na samu cinjenicu da znas koja su ti prava.
Iako mi je jasno u kojoj se situaciji ti nalazis pardon, si se nalazila :hop
Meni su neobrazovani aparatciki prijetili raznim glupostima kao smanjenjem place :lud , pa ukidanjem procentaze pa i otkazom na dva radna mjesta u zadnjih 7 godina in a svakom sam dobio povisicu.
Obje kompanije iz sj amerike :ooo

Radim svoj posao, nisam na bolovanju pola godine bez razloga, ne kasnim, imam pozitivan odnos prema radnom mjestu itd itd ali se isto tako ne dam jebati v moju kuruzu.
Da mi se to desava u AIDA-i ili HAK-u, reko bi jbg, sta ces.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Spanac_113 » 28 Feb 2014, 11:52

evo, ne znam koji se od gore navedenih clanaka ne moze primjeniti na ovaj lingvisticki proljev.....


DODIK ZNA: "Znamo gdje je centar moći - u hotelu u Tuzli na drugom spratu!"
B. D. 27/02/2014 23:58:00
image Milorad Dodik
BANJA LKUKA - Dodik tvrdi da 1. mart nikada neće biti datum koji će Srbi proslavljati, niti na bilo koji način obilježavati kao praznik.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da će taj entitet pokrenuti tužbe protiv onih koji budu zloupotrebljavali sredstava na nivou BiH za proslavu 1. marta, što je, kaže, neprihvatljivo za RS, kao i da je poražavajuće da ratni veterani u RS-u za sutra, uoči tog datuma organiziraju proteste u Banjoj Luci.

-Srbi koji rade u institucijama BiH nisu obilježavali taj dan, ali ovaj put ćemo pokretati konkretne krivične odgovornosti zbog zloupotrebe tih sredstava i tražit ćemo putem odluka institucija da se to sankcioniše - naveo je on i dodao da, ako to ne bude moguće, poduzat će tužbe protiv onih koji “zloupotrebljavaju ta sredstva”.

-Nemamo ništa protiv da Bošnjaci iz svojih finansijskih sredstava obilježavaju šta god hoće, kao što i mi imamo pravo da obilježavamo naše datume iz novca koji ovdje obezbjeđujemo. Ali posebno ćemo tražiti odgovornost svih onih koji iz javnih fondova troše novac za obilježavanje Dana nezavisnosti - ustvrdio je.

Dodik tvrdi da 1. mart nikada neće biti datum koji će Srbi proslavljati, niti na bilo koji način obilježavati kao praznik.

-Svi znamo šta je uslijedilo nakon referenduma 1992. godine i samo podsjećanje na ovaj dan može da otvori stare rane i stvori još veće uvjerenje da određene snage nisu prestale da zloupotrebljavaju, koriste i afirmišu taj dan - ustvrdio je Dodik na pres-konferenciji u Banjoj Luci i s tim u vezi kazao da to što sutra, 28. februara, kada se u Banjoj Luci najavljuju protesti bivših boraca Vojske RS-a, “djeluje provokativno za mnoge iskrene patriote i borce”.

Stoga je organizatore tog skupa pozvao da razmisle o svemu tome.

Tvrdi da "nije slučajno“ da je izabran 28. februar, kao dan kada se u BiH provodio referendum i da nakon tog dana dolazi dan kada Bošnjaci proslavljaju Dan nezavisnosti i odvajanja od Jugoslavije, a kada je počelo krvoproliće.

Smatra da je posebno poražavajuće da to čine ratni veterani, čime su, tvrdi, dozvolili da budu izmanipulisani i da budu dio šire manipulacije, te da on neće dozvoliti slabljenje RS-a, nerede, nasilje ili narušavanje javnog reda i mira, a spreman je da razgovara sa svima koji imaju probleme i to žele da iskažu na protestima.

On smatra da će "pojavljivanje bilo koga na eventualnim protestima biti doprinos upravo onoj BiH u kojoj treba eliminisati RS i gdje će protesti biti dokaz njene nestabilnosti“.

Na novinarsku konstataciju da je i on protestima 2005. godine pripremio svoj dolazak na vlast, Dodik je rekao da to nije isto, da je RS tada bila ugrožena i od visokih predstavnika te da i neki mediji učestvuju sada u podršci, kako tvrdi, pripremama protesta, te da se i te aktivnosti prate.

Dodao je da se samo na izborima legitimno može mijenjati vlast, a ne nemirima i protestima.

Optužio je i neke strane centre moći da čine sve da okupe razne grupe u RS i FBiH.

-Tačno znamo gdje sjede. Sjede u Tuzli u jednom hotelu, na dva sprata i ne vodi se evidencija o njima, ali veoma upravljaju svim procesima u BiH te vrste. Tu grupaciju čine strani državljani koji imaju direktnu konekciju s nekima iz nevladinog sektora i određenim medijima, koji su ranije pristali da budu dio toga. Uvjeren sam da je njihov posao "ćorav posao“ i da okupljanje u RS-u je na fonu ovog što ja govorim... - ustvrdio je, između ostalog, Dodik.

(Slobodna Bosna)

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Dzagoda » 28 Feb 2014, 22:51

Ebo on sebe jos je gluplji nego sto je bio dok se tur'o po Incelu :grana :D. :D. :D. :D. :D. :D.

Dodo, sreco, nikad gradjanina od tebe, so ne pachaj se u ono sto ne kontas. Kol'ko su Laktaske paprike na pijaci?! :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2019, 22:40

Image


Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svjetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Chomskog, donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija. Iako je Chomsky ove strategije objavio prije nekoliko godina one su i dalje i te kako aktuelne...

1) PREUSMJERAVANJE PAŽNJE

Pažnju javnosti preusmjeravati sa važnih problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi razmišljali i stekli osnovna saznanja u razumijevanju svijeta.

2) STVARANJE PROBLEMA

Ta metoda se naziva i “problem-reagovanje-rješenje”. Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagovao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje sa namjerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države.

3) POSTUPNOST PROMJENA

Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, bit će sprovedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o promjenama.

4) ODLAGANJE

Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promjene je, da ih se najavljuje mnogo ranije, unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu težinu promjena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promjeni. Sem toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvatanje.

5) UPOTREBA DJEČJEG JEZIKA

Kada se odraslima obraća kao kad se govori djeci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svijest i poruka ima snažnije dejstvo na ljude.Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja.

6) BUĐENJE EMOCIJA

Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvjesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.

7) NEZNANJE

Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumijevanje manipulacije njihovim pristankom. Kvalitet obrazovanja nižih društvenih slojeva treba da bude što slabiji ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

8) VELIČANJE GLUPOSTI

Javnost treba podsticati u prihvatanju prosječnosti. Potrebno je ubijediti ljude da je (in, u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.

9) STVARANJE OSJEĆAJA KRIVICE

Treba ubijediti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za sopstvenu nesreću, uslijed oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac, opterećen osjećajem krivice, odustaće od traženja pravih uzroka svog položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.

10) ZLOUPOTREBA ZNANJA

Brz razvoj nauke u posljednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čovjeku i na fizičkom i na psihičkom planu.


(N1)
online

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by alcapone » 02 Aug 2019, 22:47

Ovo pod prvo znaci oko kolinde ovo je da se skrene paznja sa aluminijuma
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2019, 22:49

Preostalih 9 važi za Vučića.
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55944
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1949 times
Been thanked: 5761 times
Status: Offline

Re: Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by Duminjo » 02 Aug 2019, 22:52

Za koga, na balkanu, ne vaze sve osim 5 i 9? 🙈

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by mentalist » 02 Aug 2019, 23:46

Pogotovo za Balkan...
Balkan je šahovska ploča, a igrači su sa strane

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Chomsky: Deset strategija manipulacije ljudima

Post by mentalist » 03 Aug 2019, 20:19


User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Manipulacija- ljudima, narodom, zaposlenicima...

Post by Hurija » 24 Mar 2020, 14:37

:D Imamo sad primjera napretek ,vadimo se da je vanredno stanje
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests