Ljudožerstvo - Kanibanizam

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Terasa svjesti » 04 Apr 2015, 08:33

Očajne situacije zahtjevaju očajne mjere .


" Slučaj Mignonette "

Dana 19. svibnja 1884. g. četiri su se čovjeka uputila iz Engleske u Australiji na malom jedrenjaku zvanom Mignonette. Kapetan Thomas Dudley, prvi časnik Edwin Stephens, mornar Ned Books i Richard Parker, 17 godišnji „mali od broda“.

Dana 5. srpnja veliki je val razbio jednu stranu brodića. Počeo je tonuti. Ljudi su imali samo toliko vremena da zgrabe po dvije limenke hrane i uđu u čamac prije nego što je Mignonette potonula. Četvorica nesretnih pomoraca našla su se usred Atlantskog oceana, 1600 milja daleko od obale, sa samo nekoliko limenki povrća koje bi ih trebale održati na životu. Nakon tri dana gladni ljudi uspjeli su uhvatiti kornjaču. Tako su dobili hranu i piće, ali nakon devet dana sve je to nestalo. I dalje 1000 milja daleko od kopna, bez hrane i samo povremeno s nekoliko kapi kiše za piće, mornari su postali očajni. Kapetan je u pismu koje je pisao svojoj ženi, rekao da „..ako uskoro ne naiđe brod, umrijet ćemo skoro..žalim što sam ikada krenuo na ovakav put.“ Ipak, postojala je jedna šansa da ih barem trojica prežive nekoliko dana. Netko od njih trebao je postati hrana ostalima. Kapetan je predložio da izvlače slamke kako bi odlučili koji će od njih biti ubijen, ali Stephens i Brooks tome su se usprotivili.
Ako trebamo umrijeti, rekli su, trebali bismo umrijeti svi zajedno. Mladi Richard Parker,koji je jedva pri svijesti ležao na dnu čamca, nije rekao ništa. Nakon još dva dana bez vode i hrane, kapetan je uvjerio Stephensa da jedan od njih treba biti žrtvovan kako bi spasio ostale i da je očiti kandidat Richard Parker. On je bio siroče, nije imao ženu ili obitelj i već je bio na rubu smrti. Budio se iz kome samo povremeno kako bi popio morsku vodu od koje mu je bilo još više zlo. Znali su da njihov mali čamac pluta prema brodskim putevima. Za koji bi dan mogli ugledati brod – a možda i ne. Složili su se da će ako im do idućeg dana ne stigne pomoć, ubiti dječaka. Pomoć nije stigla. Mornar Brooks nije želio ništa imati s ubojstvom. Dok se on pokrio jaknom na jednom kraju broda, Dudley i Stephens kleknuli su iznad nesvjesnog Parkera. „Richarde, dječače moj“, šapnuo je kapetan, „Došlo je tvoje vrijeme.“ Stephens je bio pripravan držati dječakove noge, ali nije bilo potrebe. Bio je previše bolestan da bi se opirao kad je kapetan izvadio džepni nož, zario mu ga u vrat i ubio ga na mjestu. Sljedeća tri dana njih trojica pila su krv i jela Richardova jetra i srce. Četvrtog su dana ugledali njemački brod Montezuma. Tri čovjeka bila su vrlo slaba. Prvog časnika i kapetana trebalo je povući na brod s pomoću konopaca.

U Englesku su stigli 7. rujna. Dudley, Stephens i Brooks otišli su ravno vlastima i objasnili razloge dječakove smrti.
Takvi slučajevi i prije su se događali, tako da su Dudley, Stpehens i Brooks bili vrlo iznenađeni kad su odmah bili optuženi za ubojstvo – iako su optužbe protiv mornara Brooksa poslije odbačene. Javnost je pokazivala veliko zanimanje za cijeli slučaj jer su novine potanko o njemu izvještavale. Skupljen je novac kako bi se platili odvjetnici koji će ih braniti. Na suđenju svi su se složili oko činjenica u tom slučaju,ali se porota morala suočiti s teškim zadatkom. Suosjećali su s trojicom ljudi, a voljeli bi i da su se mogli složiti da nije krivo kada netko uvije nekoga kako bi spasio svoj život. Ali, priznali su također da ubiti namjerno nekoga tko ne ugrožava tvoj vlastiti život, mora biti ubojstvo.

Sud je donio presudu prema kojoj su Dudley i Stephens bili krivi za ubojstvo. Kazna za ubojstvo bila je smrt. No, u ovom slučaju sudac je ponudio poroti izlaz iz takve situacije odobravajući ima da poduzmu neobičan korak tzv. posebne presude. Smrtna kazna promjenjena je u zatvorsku kaznu od šest mjeseci.

Ovdje je zapravo riječ o dvije vrste pristupa ( i moralnog gledanja na stvarnost) :

a) deontologijski pristup - koji smatra da postoje vrhovna moralna pravila kojih se moramo neizostavno pridržavati i poštivati i da su ona iznad svih posljedica.

b) konzekvencijalistički pristup ( utlitarizam - dobro je ono što je korisno), prema kojem poštivanje dobra i vrijednosti zavisi od konačnih posljedica i promicanja dobra u odnosu na konačnu posljedicu ( prema tome, trebalo bi odmah oslobodili mornare pošto je bolje izgubiti jedan život nego sva tri..) "

Morbidna tema za razviti raspravu .


Šta mislite vi .............. :sok
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 04 Apr 2015, 14:36

Mozda bi momak prezivio a mislim i da su trebali pricekaati...ja mislim da bih radije umrla nekogo nekoga ubila da prezivim..al ja ne bih ni mogla piti krv ni jesti meso...ne znam...kad bi mo sin bio u takvoj situaciji i kad bih bila sigurna da momku nema spasa...mislim da bih onda zelila da moj sin spasi svoj zivot..ali samo kad bi bila sigurna ..zapravo bih cekala...tesko je o takvim stvarima razmisljati jer ih nismo dozivjeli ipak...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Terasa svjesti » 09 Apr 2015, 20:39

Korovai, ljudoždersko pleme

Korovai (Korowai) takođe poznati i pod imenom Kolufo, je narod koji živi u jugoistočnoj Papui. Ima ih oko 3-4.000, a sve do 1970. godine, bili su potpuno nesvesni postojanja drugih civilizacija.. Za Korovai pleme postoji verovanje da još uvek praktikuje hanibalizam. Jezik kojim govore pripada Aviu-Dumut porodici jezika.

Korovai pleme

Za Korovai se smatra da je ljudoždersko pleme, jedno od retkih preostalih. Jedna varijanta je da ubijaju i jedu strance koji upadnu na njihovu teritoriju. S druge strane, kada neko iz njihovog plemena bude osuđen kao khakhua (veštica u ljudskom obliku), biva mučen, ubijen i pojeden. Neki antropolozi tvrde da je ljudožderstvo ostalo u prošlosti, a sumnja se i da neki Korovai klanovi namerno potpiruju priče o hanibalizmu, ne bi li privukli interesovanje. Mnogi od pripadnika plemena tvrde da su u životu ubili i jeli više od 20 khakhua (ljudi) i hvale se njihovim lobanjama i kostima.

ljudožderi, Korovai, hanibalizam

Uglavnom se boje belaca, a mnogi ih nikada nisu ni videli. Takođe, praktikuju magiju i veštičarenje. Veruju u razne vrste duhova, a poseban respekt imaju ka duhovima predaka. Jednom u životu, Korovai klan mora da organizuje sago festival, u cilju stimulacije prosperiteta i plodnosti. Tada često žrtvuju domaće svinje duhovima predaka. Imaju izuzetno bogatu usmenu tradiciju: mitove, narodne priče, magične izreke i čari, kao i tradiciju totema. Korovai veruju u reinkarnaciju, te smatraju da se će se umrli član vratiti kao duh novorođenog deteta.

Hanibalizam je bio česta pojava među praistorijskim ljudima, a sve do 19. veka zadržao se u nekim izolovanim kulturama na Južnom Pacifiku. Danas su Korovai jedno od retkih plemena za koja se veruje da jedu ljudsko meso. Oni žive u unutrašnjosti, oko 100 milja od Arafurskog mora, na mestu gde je 1961. godine misteriozno nestao Majkl Rokfeler, sin tadašnjeg guvernera Njujorka. Većina pripradnika Korovai plemena i dalje živi sa vrlo malo znanja o svetu izvan svoje zemlje. Ipak, ne može se pouzdano tvrditi da li su još uvek ljudožderi.

Korovai, Korowai, pleme

Korovai su lovci - skupljači i hortikurturalisti koji praktikuju menjanje kultivacije. Imaju sjajne lovačke i robolovačke veštine. Imaju nekoliko aktivnosti koje obavljaju samo muškarci: priprema sagoa i vršenje verskih obreda. Od 90-tih godina prošlog veka, neki od pripadnika plemena počinju da rade za turističke agencije koje organizuju ture po njihovoj zemlji: nose prtljag, izvođenje tradicionalnih prikaza i slično.

Po tradiciji, oni žive u kućicama na drvetu, razbacanim po proplancima u džungli, u grupama od po desetak ljudi. Kućice grade visoko zbog opasnosti od poplava i neprijateljskih plemena. U poslednjih nekoliko decenija, neki od pripadnika plemena su se preselili u naselja koja su uspostavili holandski misionari. Od strane tih misionara, koji su došli 70-tih godina prošlog veka, prozvani su Pakao na jugu.

Ljudoždersko pleme Korovai

Smrtnost u ovom plemenu je velika, pa se gotovo ne može videti stariji čovek. Stradaju od malarije, tuberkuloze, elefantijaze i anemije. Obzirom da nemaju saznanja o smrtonosnim bakterijama, veruju da je uzrok misteriozne smrti khakhua, odnosno veštica. Otuda i poreklo njihovog ljudožderstva - kada neko umre od njima nepoznate bolesti, smatraju da je khakhua dolazio da ga jede iznutra, ali u obliku nekog njegovog rođaka ili prijatelja. Nakon smrti čoveka, optužuju nekog iz užeg kruga da je khakhua, i on biva pojeden zbog osvete. Zbog ovoga, Korovai ne smatraju da oni jedu ljude, nego khakhue.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 09 Apr 2015, 22:26

ajme...pričala nam je jedna časna sestra o plemenu kako su svoje pokojnike drželi dugo na odru i umakali kruh u izlučevine tijela...ajme i sad mi je malo muka kad se sjetim...čak je rekla da je i papa u nekoj državi odobrio ljudožderstvo, naravno kad čovjek umre prirodnom smrću...ne mogu se sjetiti ali mislim da se tako dobiva neka bolest..baš od ljudskog mesa...joj neki je bio u Moskvi na pijaci prodavao...ajaj...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by uvijek_kontra » 10 Apr 2015, 00:25

Kanibali cesto imaju problema sa ostecenjem mozga,
sto u vecini dovodi do demence i smrti.

Izguglajte bolest 'kuru', koja je zarazna i prenosi se
tjelesnim tekucinama il sa majke na djecu. Ta bolest,
kazu, da se moze uporedit sa 'kravljim ludilom' i tipicna
je za kanibale.

A ima mnogo drugih simptoma tj. posljedica kod ljudi
koji jedu ljudsko meso.. ruke im se tresu, gube koordinaciju..

Ako citiram jer mozda nisam dobro napisala sve.. :)
Reč je o degenerativnom neurološkom poremećaju, koji se manifestuje bolovima u zglobovima, snažnim glavoboljama, dezorijentisanošću i na posletku smrću. Vrlo neobičan simptom su napadi smeha, zbog kojih se kuru zove još i "bolest smeha".
Uglavnom, nemam rijeci. A ne smijem ni pomislit, da se neko
snadje u takvoj situaciji da mora odlucivat, hoce li pojesti
ljudsko bice ili ne. :sok

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Bla » 10 Apr 2015, 00:31

jel' se smatra kanibalizmom i kad se pije nečija krv na slamku :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by greeneyes » 10 Apr 2015, 00:33

Jok, to su obični vampiri. :D.
Samo sabura

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by uvijek_kontra » 10 Apr 2015, 00:40

Ti su gori od obicnih vampira. :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 10 Apr 2015, 10:49

:plavi imam tri kanibala majke mi :valja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 23 Feb 2016, 21:07

https://www.info-zona.in/2016/02/23/mor ... ad-aviona/ ..mislim da je bio i film..slican..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Socrates » 26 Feb 2016, 20:01

Ako je istina da si ono što jedeš, onda su ljudozderi...
. . . . . . . . .

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 26 Feb 2016, 20:05

Socrates wrote:Ako je istina da si ono što jedeš, onda su ljudozderi...
Ne kontam sta pjesnik oce kazat :biba
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Socrates » 26 Feb 2016, 22:38

Biba wrote:
Socrates wrote:Ako je istina da si ono što jedeš, onda su ljudozderi...
Ne kontam sta pjesnik oce kazat :biba
Pa sad "pjesnik" mora da postane "crtac" da ti razjasni.

Poslovica je "You are what you eat", ili na bosanski prevedeno " Ti si ono što jedes"

Ako bukvalno primjenimo poruku poslovice, a to je poenta ove vjezbe, ako ti jedes paradajz ili rajcicu, onda si ti paradajz ili rajcica. Dakle, posto ljudozderi jedu ljude, onda su oni ljudi.
. . . . . . . . .

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudožerstvo - Kanibanizam

Post by Biba » 26 Feb 2016, 22:45

Ma neeeee...ja mislim da hinduisti to tumace ako jedes meso da si agresivan ko zivotinja...ma ne ti vec opcenito..

Ak jedes maslacak salatu, onda si njezan....a ev citam i da rak lijeci..ja sta sam ja maslacka i vodopije pozderala..
....gorko al odlicno :klanja...

Samo sad se sve sprica hbga :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120152
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 16:24

Image
Da li ste se ikada pitali kakvog je ukusa ljudsko meso? Da li više sliči kokošijem mesu, janjetini ili svinjetini?

Greg Foot, voditelj naučno-zabavne emisije BritLab na britanskom BBC-u odlučio se upustiti u tabu svijet ljudskog okusa uz veliku pomoć eksperata.

Zbog činjenice da je u Ujedinjenom Kraljevstvu konzumiranje ljudskog mesa ilegalno, kao i u većini država svijeta, Foot se odlučio na drugačiji pristup – vršenje biopsije mišića noge. Komadić mesa je potom dao "skuhati" u laboratoriji kako bi ga pomirisao.

S obzirom da se ukus mesa može "reproducirati" u ljudskom mozgu do čak 80 posto tačnosti koristeći samo čulo njuha, Foot se morao osloniti isključivo na taj pristup, inače bi završio u zatvoru.

Dodatnom analizom u laboratoriji zaključeno je da ljudski mišić odgovara kokošjem i goveđem mesu.
[ytube][/ytube]
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by Biba » 23 Mar 2016, 17:26

Zanimljivo...godinama jedem domace kokosje meso i sjecam se okusa govedine odavno a jedem ju i sada..
Pa menimsu to dva vrlo razlicita okusa i mirisa...
Nama je casna sestra davno pricala kako je neki papa dozvolio konzumiranje ljudskog mesa umrlih u zemljama gdje vlada glad..
Sjecam se da je izjavila kak su rekli da je meso kiselkastog okusa.. :grana
Mislim da neki bogatasi, poremeceni doduse i sada eksperimentiraju...mozda imaju i recopise sa raznim zacinima :p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by greeneyes » 23 Mar 2016, 20:20

Ebiga, neću više.
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by storm » 23 Mar 2016, 20:43

Kažu da je jetra odlična :oblizivanje

:oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by greeneyes » 23 Mar 2016, 21:00

I mali mozak je :bali .


:D.
Samo sabura

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Nemojte jesti ljudsko meso jer to je ilegalno

Post by Biba » 23 Mar 2016, 21:04

storm wrote:Kažu da je jetra odlična :oblizivanje

:oo
Jel na saft...
Cuj kazu da ne jedemo..znaci ima za kupit...
Joj citala sam da je Srbin neki bio zenu osusio i pojeo...a valjda nije bila bas dachau.. :valja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests