Jezik - geneza

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Jezik - geneza

Post by Vjetar » 30 Sep 2015, 23:54

Zašto se baš "zašto" koristi kada hoćemo da pitamo za razlog nečega? Zašto su tu baš ta slova: z, a, š, t, o? Slova? S? L? O? V? A? Zašto kažemo "zašto", a ne olkwert? Jer je neko rekao da ćemo tako to govoriti? Nisu svi jezici nastali na samom početku ljudskog komuniciranja, neki su izvedeni iz drugih, ali svejedno, riječi koje koristimo, neko je morao prvi upotrijebiti i odrediti im značenje. Jedan čovjek? Ili grupni rad, svako po neku riječ i eto nam jezika?

Šta smo do tada pričali? Neki prethodni jezik? I taj je nebitan u ovom kontekstu, ako je i on izveden iz nekog prethodnog. Zanima me prvi bosanski, prvi engleski jezik i kako su, po vama, nastali, kako su nastale riječi koje svakodbevno koristimo. Koristimo. Korist? Ko-rist :D. Neko je smislio riječ korist?

Ako me razumijete... :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Heidi » 30 Sep 2015, 23:58

Kao neki Risto je koristio nesto. :djed :grana
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 01 Oct 2015, 00:00

Heidi wrote:Kao neki Risto je koristio nesto. :djed :grana
Nešto, neki Nešo to?

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Heidi » 01 Oct 2015, 00:10

Razmislicu o ovoj temi. Lupam bezveze.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by kuplung » 01 Oct 2015, 00:11

oblak ti dobro prepio

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2015, 00:23

Oblak wrote:
Heidi wrote:Kao neki Risto je koristio nesto. :djed :grana
Nešto, neki Nešo to?

Ne vjerujem ni da je Risto ni da je Nešo.
Prije će biti, da je neki Ngunga Njrere Ngungu, iz subsaharske Afrike, pošto kažu da svi jezici svijeta potiču iz Afrike, kao i ljudi, što je logično.

Dokaz bi bio taj, da u našem jeziku, na primjer, ima 30 glasova, a u raznim afričkim jezicima ima ih i po 500. Što je jezik dalji od Afrike, glasova je sve manje, pa tako da u J. Americi neki domorodački dijalekti, imaju svega po petnaestak glasova.
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 11 Nov 2015, 20:35

Krokodil Behko wrote:
Oblak wrote:
Heidi wrote:Kao neki Risto je koristio nesto. :djed :grana
Nešto, neki Nešo to?

Ne vjerujem ni da je Risto ni da je Nešo.
Prije će biti, da je neki Ngunga Njrere Ngungu, iz subsaharske Afrike, pošto kažu da svi jezici svijeta potiču iz Afrike, kao i ljudi, što je logično.

Dokaz bi bio taj, da u našem jeziku, na primjer, ima 30 glasova, a u raznim afričkim jezicima ima ih i po 500. Što je jezik dalji od Afrike, glasova je sve manje, pa tako da u J. Americi neki domorodački dijalekti, imaju svega po petnaestak glasova.
Dobro, Ngunga Njrere Ngungu je prozborio dole u Africi. Odjek toga je ovo što mi danas zborimo ovdje. Preskačemo cijelo razdoblje od Ngunginog "mhutnga" do našeg "nešto". Ko je rekao prvo "nešto" i kako smo odlučili da prihvatimo da riječ koja označava nešto baš bude ta - "nešto"?
Dakle, ne pitam gdje je nastao jezik, već kako? Prvi jezik je nastajao riječ po riječ i trebalo je vjerovatno stotine godina da primitivni ljudi formiraju vokabular glasova koje su međusobom prihvatali kao razumljive. Genezu tog prvog jezika je najlakše i razumjeti, kao usvajanje prvog ili najčešćeg glasa kao sinonima za neku radnju ili misao ili šta god.
Nastanak današnjeg, našeg, jezika, pretpostavljam da trebamo zahvaliti sklonosti ljudi da u svakodnevici koriste jezik svakodnevice a ne književni jezik, odnosno da nepravilno izgovaraju riječi. Vremenom to, preraste u sasvim novi jezik, ili bar značajno drugačiju verziju prvobitnog (sjetite se onog našeg: "Sjela? Ćmić? Šjoš?" :D. ) I onda tako, kroz vrijeme, defektan govor dovede do novog govora, koji dobije i književnu formu, kojeg kroz vrijeme rulja ( :rol nikada ništa dobro od njih...) opet deformiše do stepena neprepoznatljivosti pa neki pametnjaković zaključi da je to sada potpuno novi jezik i takvim ga i oglasi... onda opet sve ispočetka...?
Znači li onda to da stvarno svi jezici potiču od našeg Ngunge i da su samo posljedica rulje kja je nedisciplinovana da govori kako se govoriti treba i nalaže? Što je najgore, da se sutra uvede kao književni ispravno ćmić i slično, rulja bi prekosutra to skratila na 'mić... Dokle to ide? Do mumlanja umjesto govora? Do bezgovora? Do pećine :D. ?

Helem, kome se da, neka laprda, ali bez kopi-pejsta, ako je moguće, ili citiranja nečijeg stava o ovome...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Biba » 11 Nov 2015, 20:43

Covjek je morao smisliti vezu između stvari iz okoline i govora....simboli...et npr. Rijec mama je slicna u mnogim jezicima...a oponasa sisanje..tako su nastajale prve rijeci...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Pasaga » 11 Nov 2015, 20:45

Da se samo nadovezem,u tom kreiranju vec postojeg sto drug oblacic :) napominje....
U ovoj pokrajini gdje zivim,ima mnogo doseljenika.
I naravno,svi ti koji pocinju pricati taj novi,za njiha, jezik,imaju svi drugaciji izgovor,naglasak
sa raznim modulacijama.
To sve skupa izgleda jako sareno i tesko razumjeti.
Ovdasnji su se nasli u cudu,sa pravom.
Razgovaram sa jednim komsijom,bas na tu temu.
Veli on,a to je vjerovatno i misljenje vecine ovdasnjih,da to sve veoma mnogo utjece na njihov izvorni jezik.
Mnogo se toga mjenja,jer su ovi cesto i prisiljeni da mjenjaju svoj naglasak da bi ih ovaj doseljenik razumio.
Vremenom,to pomalo prelazi u naviku,i neko nepisano pravilo.
Djeca u skolama se redovno zale,hoce svoj izvorni jezik....i to..
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 11 Nov 2015, 20:48

Biba wrote:Covjek je morao smisliti vezu između stvari iz okoline i govora....simboli...et npr. Rijec mama je slicna u mnogim jezicima...a oponasa sisanje..tako su nastajale prve rijeci...
Misliš mrmljanje, mljackanje prilikom sisanja? Ima smisla :)
Pasaga wrote:Da se samo nadovezem,u tom kreiranju vec postojeg sto drug oblacic :) napominje....
U ovoj pokrajini gdje zivim,ima mnogo doseljenika.
I naravno,svi ti koji pocinju pricati taj novi,za njiha, jezik,imaju svi drugaciji izgovor,naglasak
sa raznim modulacijama.
To sve skupa izgleda jako sareno i tesko razumjeti.
Ovdasnji su se nasli u cudu,sa pravom.
Razgovaram sa jednim komsijom,bas na tu temu.
Veli on,a to je vjerovatno i misljenje vecine ovdasnjih,da to sve veoma mnogo utjece na njihov izvorni jezik.
Mnogo se toga mjenja,jer su ovi cesto i prisiljeni da mjenjaju svoj naglasak da bi ih ovaj doseljenik razumio.
Vremenom,to pomalo prelazi u naviku,i neko nepisano pravilo.
Djeca u skolama se redovno zale,hoce svoj izvorni jezik....i to..
Slažemo se onda Pašaga. :ok

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Biba » 13 Nov 2015, 16:29

Moja mama je kao mlada djevojka doselila iz Dalmacije i svoj govor nije nimalo promijenila. Tata je Slavonac koji je mijesao ikavicu i ekavicu, a ima puno u selu Bosanaca. Niciji naglasak nisam cak ni undjetinjstvu poprimila...govorim ka,o sam u skoli slusala...mnoge moje molegice imaju naglasak regije iz koje su dosle i ne mogu to ispraviti...et..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Maja » 17 Nov 2015, 11:18

U početku beše priroda: Ljudski jezici se razvili pod uticajem klime i predela

Istraživači su analizirali više od 600 jezika - njihovu strukturu, odnosno upotrebu samoglasnika, suglasnika i slogova u korelaciji sa faktorima kao što su klima i topografija
Ljudski govor i jezici verovatno su se, kao i sve drugo u prirodi, razvili pod uticajem životne sredine, odnosno u zavisnosti od varijacija u predelu, klimi, zemljištu, flori i fauni određene teritorije na kojoj su nastali, navodi nova studija Američkog društva za akustiku.
Istraživači su analizirali više od 600 jezika - njihovu strukturu, odnosno upotrebu samoglasnika, suglasnika i slogova u korelaciji sa faktorima kao što su klima i topografija. Rezultati do kojih su došli sugerišu da su u oblastima prekrivenim šumom nastajali jezici sa manje suglasnika i više jednostavnih slogova. Isto karakteriše i jezike vetrovitih planinskih područja gde se suglasnici lako gube u buci.

Studija pokazuje da "hipozeza akustičke adaptacije" koja važi za ptice igra ulogu i u ljudskom društvu. Naime, iste vrste ptica koje žive u gradu razvile su usled buke nove načine oglašavanja i komuniciraju drugačijim dijalektom od svojih rođaka u divljini.

Glavno pitanje jeste hoće li ljudi koji žive unutar velikoh gradova vremenom takođe razviti nove oblike jezičkog izraza koji su prikladniji za komunikaciju u urbanoj sredini.
"Kako vreme ide, očekujem da će i to evoluirati. Verovatno ne živimo dovoljno dugo u bučnoj urbanoj sredini", smatra glavni autor studije lingvista Ian Medison.

(Newsweek.rs)

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 20 Nov 2015, 22:24

Maja wrote:U početku beše priroda: Ljudski jezici se razvili pod uticajem klime i predela

Istraživači su analizirali više od 600 jezika - njihovu strukturu, odnosno upotrebu samoglasnika, suglasnika i slogova u korelaciji sa faktorima kao što su klima i topografija
Ljudski govor i jezici verovatno su se, kao i sve drugo u prirodi, razvili pod uticajem životne sredine, odnosno u zavisnosti od varijacija u predelu, klimi, zemljištu, flori i fauni određene teritorije na kojoj su nastali, navodi nova studija Američkog društva za akustiku.
Istraživači su analizirali više od 600 jezika - njihovu strukturu, odnosno upotrebu samoglasnika, suglasnika i slogova u korelaciji sa faktorima kao što su klima i topografija. Rezultati do kojih su došli sugerišu da su u oblastima prekrivenim šumom nastajali jezici sa manje suglasnika i više jednostavnih slogova. Isto karakteriše i jezike vetrovitih planinskih područja gde se suglasnici lako gube u buci.

Studija pokazuje da "hipozeza akustičke adaptacije" koja važi za ptice igra ulogu i u ljudskom društvu. Naime, iste vrste ptica koje žive u gradu razvile su usled buke nove načine oglašavanja i komuniciraju drugačijim dijalektom od svojih rođaka u divljini.

Glavno pitanje jeste hoće li ljudi koji žive unutar velikoh gradova vremenom takođe razviti nove oblike jezičkog izraza koji su prikladniji za komunikaciju u urbanoj sredini.
"Kako vreme ide, očekujem da će i to evoluirati. Verovatno ne živimo dovoljno dugo u bučnoj urbanoj sredini", smatra glavni autor studije lingvista Ian Medison.

(Newsweek.rs)
Bolja je moja teorija.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Biba » 20 Nov 2015, 23:17

Zamimljovo..al tak sam umorma i me mogu se bas koncentrirati..
Da ptice drukcije cvrkucu..je pa to se zove prilagodba...al one nece to nikada jedna od druge nauciti...
I ljudi imaju onomatopeju..oponasaju rijecima zvukove u prirodi..je pa toga ima u svim jezicima..
Ono sto covjek ima je to da je on o svijeti koji ga okruzuje stvario zvucne rijeci ..zapravo simbolje svega sto ga okruzuje...
Covjek je stvaralac..kreativac..je pa zar pjesnici nisu cijenjeni upravo po tome sto ma poseban naxin znaju sloziti rijeci...a samim tim ma poseban naxin docarati stvarnost..
Jezik je xovjekovo stvaralastvo i on se uci. Ipak je vecina rijeci u jezicima razlicita, dakle mema veci dio tj. povezanost s prirodom...
A ono kak ce se izrazavati ljudi u gradskimmsredinama..ne bih rekla bitnomdrukcije mego na selu..
Koja je razlika između sela i grada danas..
Sjedimo svi u svojim sobama i uglavnom tipkamo i imamo svijet predcsobom..
Mozdacse ulijenimo kao sto djeca zahtijevaju pisati tiskanim slovima..
Eto i ja se ulijenila pa stavljam tockice, pa pisem mekad sve malim slovima...
Valjda tako ide i s govorom. Jezik je živ, mijenja se a ako mi postajemo lijeni i skracujemo rijeci :hm..ak se posve ulijenimo da ne bismo pali ma nivo zivotinjica pa poceli komunicirati dodirom...sjoooj onda ne bi bilo forumiranja..zezam se...mahom tikamo li tipkacimo...i mlado i staro...

Jezik se ubijek mijenja..a pravopis je dogovor....a kak su ljudi slozni, sugo ce sve bit ispravno...

Upravomsam danas konstatirala i objasnila djeci gdje se pravilno pise dvotocje..garantiram da vecina uciteljica to ne zna...Nema cak ni u idzbeniku pravo objasnjenje :rol
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Bla » 19 Apr 2016, 08:52

Kad bi dozvolili eksperimente na ljudima, na ovo kao i mnoga druga pitanja bi dobili vjerodostojnije odgovore. Etika nas usporava u razvoju. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 08 Jan 2018, 19:47

Eto, razmislili ste :hihi

:heidi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Melek » 08 Jan 2018, 20:21

Sve je dobro dok ne zazvizdjimo:

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Krokodil Behko » 08 Jan 2019, 17:00

Oblak wrote: 30 Sep 2015, 23:54 Zašto se baš "zašto" koristi kada hoćemo da pitamo za razlog nečega? Zašto su tu baš ta slova: z, a, š, t, o? Slova? S? L? O? V? A? Zašto kažemo "zašto", a ne olkwert? Jer je neko rekao da ćemo tako to govoriti? Nisu svi jezici nastali na samom početku ljudskog komuniciranja, neki su izvedeni iz drugih, ali svejedno, riječi koje koristimo, neko je morao prvi upotrijebiti i odrediti im značenje. Jedan čovjek? Ili grupni rad, svako po neku riječ i eto nam jezika?

Šta smo do tada pričali? Neki prethodni jezik? I taj je nebitan u ovom kontekstu, ako je i on izveden iz nekog prethodnog. Zanima me prvi bosanski, prvi engleski jezik i kako su, po vama, nastali, kako su nastale riječi koje svakodbevno koristimo. Koristimo. Korist? Ko-rist :D. Neko je smislio riječ korist?

Ako me razumijete... :oo

Evo ti fino film, odgledaj i sve ti bude jasno, kako oko jezika tako i oko doggy/misionarskog seksa.

Image

Image

Image


https://filmos.org/filmovi-sa-prevodom/quest-for-fire/
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Vjetar » 08 Jan 2019, 19:19

Krokodil Behko wrote: 08 Jan 2019, 17:00
Oblak wrote: 30 Sep 2015, 23:54 Zašto se baš "zašto" koristi kada hoćemo da pitamo za razlog nečega? Zašto su tu baš ta slova: z, a, š, t, o? Slova? S? L? O? V? A? Zašto kažemo "zašto", a ne olkwert? Jer je neko rekao da ćemo tako to govoriti? Nisu svi jezici nastali na samom početku ljudskog komuniciranja, neki su izvedeni iz drugih, ali svejedno, riječi koje koristimo, neko je morao prvi upotrijebiti i odrediti im značenje. Jedan čovjek? Ili grupni rad, svako po neku riječ i eto nam jezika?

Šta smo do tada pričali? Neki prethodni jezik? I taj je nebitan u ovom kontekstu, ako je i on izveden iz nekog prethodnog. Zanima me prvi bosanski, prvi engleski jezik i kako su, po vama, nastali, kako su nastale riječi koje svakodbevno koristimo. Koristimo. Korist? Ko-rist :D. Neko je smislio riječ korist?

Ako me razumijete... :oo

Evo ti fino film, odgledaj i sve ti bude jasno, kako oko jezika tako i oko doggy/misionarskog seksa.

Image

Image

Image


https://filmos.org/filmovi-sa-prevodom/quest-for-fire/
A gledao sam ovo, prije desetak godina :D Jesi li vidio koja je revolucija bila misionarska poza? :hihi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jezik - geneza

Post by Bla » 08 Jan 2019, 19:27

ja sam gledao nešto slično al' se zvalo Rrrrrrrrrrrrrrrr ili tako nešto :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests