Naivnost

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Naivnost

Post by Divlja_u_srcu » 21 Oct 2016, 09:42

riječ je o ljudskoj naivnosti, kad neko previše vjeruje ljudima, kad neko smatra da su svi okolo dobri, lijepi i krasni, ili kad čovjek teško uočava da ga netko iskorištava, lijepo mu priča da dobije neku korist a on mu vjeruje itd.... Ili kad netko naprosto svijet vidi ružičasto i veselo iako svijet takav naravno nije.

E sad,

dali je naivnost genetski uvjetovana ili se ona stekne odgojem, okolinom, načinom života?
Što mislite, dali naivna osoba može postati pametnija-mudrija?
Kako to postići?
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3770 times
Status: Online

Re: Naivnost

Post by Veca » 21 Oct 2016, 11:01

...kao prvo,naivna osoba je za mene dobar covjek...eeeeeeeeeeeeeeh,ondak kazu,dobar i budala 2 brata :D ...ja licno vise volim da sam ponekad' naivna,nego da sam super proracunata :) ...genetski to nije slucaj ali mislim da ima veze s kim si odrastao,mama-tata :) ...kad' te tako izrade jeno iljadu puta, moguce je da se rodi crv sumnje,pa ces ondak prvo malkice razmisliti prije nego se ijope dozvolis iskoristiti...znaci,dok je ziv,covjek je sposoban uciti! :ha :pusa
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3770 times
Status: Online

Re: Naivnost

Post by Veca » 21 Oct 2016, 11:05

...jah,ja sam ponekad' namjerno naivna,2x osobi pustim da misli da me je izradila,eh treci puta kazem u oci :stop i ev' ti :kita ...znaci,hocu da se uvjerim u to,ne bih da pogrijesim u procjeni!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by toxic » 21 Oct 2016, 15:24

Divlja_u_srcu wrote: dali je naivnost genetski uvjetovana ili se ona stekne odgojem, okolinom, načinom života?
Što mislite, dali naivna osoba može postati pametnija-mudrija?
Ja bi rekla da je u pitanju odgoj i karakter.
Ovo naivan i glup sam cula X puta. Sto rece Veca za sebe, zavisi dal je neko stalno naivan ili samo ponekad ispadne naivan :oo

Naivnost moze biti prolazna, a i ne mora. Nekog zivotna uskustva nateraju da se promeni.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Hannibal » 21 Oct 2016, 15:31

Ya sam naiwan
🐽

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Galieva » 21 Oct 2016, 23:17

Svi smo mi naivne budaletine

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by srculence7 » 21 Oct 2016, 23:35

Postoje po prirodi naivni ljudi koji veruju u skoro sve što im se kaže. Neki od njih čak ni iz svojih grešaka ne nauče da budu obazrivi. Može se reći da ima dosta do iskustva koje smo već ranije doživeli u sličnim situacijama,tj. iskustva u ranijim odnosima sa osobama kojima ukazujemo svoje poverenje.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Galieva » 21 Oct 2016, 23:38

srculence7 wrote:Postoje po prirodi naivni ljudi koji veruju u skoro sve što im se kaže. Neki od njih čak ni iz svojih grešaka ne nauče da budu obazrivi. Može se reći da ima dosta do iskustva koje smo već ranije doživeli u sličnim situacijama,tj. iskustva u ranijim odnosima sa osobama kojima ukazujemo svoje poverenje.
To sam ja

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by niska grana » 22 Oct 2016, 09:03

srculence7 wrote:Postoje po prirodi naivni ljudi koji veruju u skoro sve što im se kaže. Neki od njih čak ni iz svojih grešaka ne nauče da budu obazrivi. Može se reći da ima dosta do iskustva koje smo već ranije doživeli u sličnim situacijama,tj. iskustva u ranijim odnosima sa osobama kojima ukazujemo svoje poverenje.
Moze biti (iako u iskustvo ne vjerujem), ali s druge strane neka od uvjerljivo najmucnijih iskustava koje sam imao bili su boravci u drustvu pretjerano obazrivih osoba, koje u gotovo svakoj prilici njuse mogucu prevaru, vagaju svaku izgovorenu rijec i u tome sto je neko poslije dobrog rucka podrignuo u Japanu vide krupnu zavjeru.
I sto je jos nepodnosljivije - cesto budu u pravu :grana
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
ms_fler
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1079
Joined: 01 Jan 2017, 18:06
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by ms_fler » 03 Jan 2017, 16:23

Naivna osoba svakako može postati "pametnija" kroz iskustvo.
Ukoliko uči na svojim iskustvima i jasno postavlja granice u odnosu na druge osobe, naravno da će to na kraju negde izmeniti njenu ličnost.
..
Naivnost o kojoj pretpostavljam se ovde govori bazira se na odnosu poverenja koje je dete imalo prema dominantnom roditelju ili staratelju. To bezuslovno poverenje koje je bilo nužno da bi dete preživelo i formiralo se, odrasloj osobi više nije potrebno. Ona može kritički da ispituje svet oko sebe i da konačno da sebi slobodu i ovlašćenje da je u redu biti na oprezu, i da neke sitacije i ljudi moraju da prođu filter vremena.
..
Naravno svi mi često ponavljamo neke lekcije, baš zbog te neke uslovljenosti, ali rad na sebi i svesnost doprinosi da se naivnosti oslobodimo.

...
U svetu odraslih naivnost skupo košta....a maštati o idealu detinje naivnosti i nevinosti može biti idealistički primamljivo...ali u realnom životu obično vuče neku posledicu, manje ili više lošu.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Chloe » 08 Aug 2018, 07:41

Kroz sebe gledamo druge i od toga zavisi kako ljude doživljamo.
Naivna osoba nikom ne bi naškodila, nikom loše učinila, njeni postupci ne mogu namjerno biti proračunati i manipulativni, uglavnom loši ljudi naivčinama se igraju kako hoće. Čini mi se. :hm :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by navika » 08 Aug 2018, 15:19

Ja i ne poznajem naivne ljude, poznajem samo one koji sami za sebe trvrde da su naivni te da ih kao takve neko iskoristava.
A ne svidja mi se kad neko sam sebe predstavlja kao zrtvu, kad sam sebe sazalijeva. Sto i ako jesmo ponekad, ponegdje iskoristeni i prevareni..? Ko nije? To nije znak da si ti naivan. Moze znaciti i to da su ljudi koristoljubivi, neposteni i sl.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Chloe » 08 Aug 2018, 15:32

navika wrote: 08 Aug 2018, 15:19 Ja i ne poznajem naivne ljude, poznajem samo one koji sami za sebe trvrde da su naivni te da ih kao takve neko iskoristava.
A ne svidja mi se kad neko sam sebe predstavlja kao zrtvu, kad sam sebe sazalijeva. Sto i ako jesmo ponekad, ponegdje iskoristeni i prevareni..? Ko nije? To nije znak da si ti naivan. Moze znaciti i to da su ljudi koristoljubivi, neposteni i sl.
Mislim da niko i ne misli na tu krajnjost, djetinju naivnost koja bi kod zrelog insana značila samo da nije baš najbolje, ako me shvataš ... Postoje situacije kojima neki ljudi pristupaju sa nepovjerenjem, sumnjom, vide dalje nego neki drugi ... a neko to ne vidi pa "naleti" ... :D

A ako smo prevareni i iskorišteni, zavisi kako i od koga, i na koji način , ne može uvijek baš biti svejedno,
onaj ko može ja skidam kapu. Ljudi se zbog riječi osjećaju loše a da se ne osjećaju zbog nečijih loših postupaka.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by navika » 08 Aug 2018, 15:37

Chloe wrote: 08 Aug 2018, 15:32

A ako smo prevareni i iskorišteni, zavisi kako i od koga, i na koji način , ne može uvijek baš biti svejedno,
onaj ko može ja skidam kapu. Ljudi se zbog riječi osjećaju loše a da se ne osjećaju zbog nečijih loših postupaka.
Jeste Chloe, ali sastavni je dio zivota i to da nas nesto tare. Ne mogu sebe zvati naivnom jer prolazim kroz nesto kroz sto prolazi i svaki covjek na planeti.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by navika » 08 Aug 2018, 15:43

Chloe wrote: 08 Aug 2018, 15:32
Mislim da niko i ne misli na tu krajnjost, djetinju naivnost koja bi kod zrelog insana značila samo da nije baš najbolje, ako me shvataš ... Postoje situacije kojima neki ljudi pristupaju sa nepovjerenjem, sumnjom, vide dalje nego neki drugi ... a neko to ne vidi pa "naleti" ... :D
Mogla sam s jednim citiranjem, al eto nisam. Ma znam sta mislis, Neko ce evo iz prvog susreta procitati osobu, neko nece...Ustvari da li nece, ili svjesno ignorise znakove, pitanje je sad? :)

Mislim nekad da ne mozemo nista o ljudima saznati sto vec nije i do tada duboku u nama cucalo.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Julia-Klara » 08 Aug 2018, 15:52

NIsam bas naivna, ali sam previse dobra.
Prva misao je da su svi ljudi tu s dobrom namjerom, i uglavnom tako bude, no desi se da se i iznenadim.
I to sto sam previse dobra pokusavam promijeniti, pa cemo vidjeti kako ce biti :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Chloe » 08 Aug 2018, 15:56

navika wrote: 08 Aug 2018, 15:43
Chloe wrote: 08 Aug 2018, 15:32
Mislim da niko i ne misli na tu krajnjost, djetinju naivnost koja bi kod zrelog insana značila samo da nije baš najbolje, ako me shvataš ... Postoje situacije kojima neki ljudi pristupaju sa nepovjerenjem, sumnjom, vide dalje nego neki drugi ... a neko to ne vidi pa "naleti" ... :D
Mogla sam s jednim citiranjem, al eto nisam. Ma znam sta mislis, Neko ce evo iz prvog susreta procitati osobu, neko nece...Ustvari da li nece, ili svjesno ignorise znakove, pitanje je sad? :)

Mislim nekad da ne mozemo nista o ljudima saznati sto vec nije i do tada duboku u nama cucalo.
Radim s ljudima. Jutros sam imala slučaj koji sam morala prijaviti dalje ... Ne možemo izjednačavati fine ili dobre ljude sa pokvarenima ... ne čuči u svima zloćko ... :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by navika » 08 Aug 2018, 15:57

Klara, ako i ljudi koji te dobro poznaju misle da si previse dobra, onda si sigurno previse dobra :)

Ali ako ti sama to mislis, onda to moze biti upitno.

Mislim upitno je sve ono sto sami mi o sebi tvrdimo.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Julia-Klara » 08 Aug 2018, 16:02

Pa nisam blesava :D.

Prvi put sam to cula za sebe kad sam imala nekih 16-17, kada su neki opisivali neke (ukljucujuci i mene), i komentar je bio "pa jooooj, ona bas doooobrica" ... :rol malo se jezim na tu rijec
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Naivnost

Post by Nice try » 08 Aug 2018, 16:03

Uglavnom zavisi od situacije, nekad sam dobro proračunata, ali većinom kad se radi o važnim pitanjima, finansije i sl.
A, što se tiče osjećaja, ljubavi i pitanja srca, prava sam naivčina :djed
Srce često pobjegne razumu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests