Specifične emocije

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18086
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Specifične emocije

Post by srculence7 » 31 Oct 2016, 02:04

Image

Postoje emocije koje do sada nisu potpuno definisane, za njih sigurno ne znate da postoje a preživeli ste ih.
Sve njih sakupila je Tifani Vat Smit iz Centra za istoriju emocija Univerziteta kraljice Meri u Londonu i nedavno je objavila knjigu "The Book of Human Emotions" čija je tema subjektivno iskustvo emocija.

Ona je u knjizi popisala 154 reči iz svih krajeva sveta kojima se opisuju vrlo specifične emocije – toliko specifične da mnogi zapravo i ne znaju da za njih postoji naziv u nekoj drugoj zemlji, piše CNN.

Neke od njih su:

Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.

Toršluspanik: Život prolazi pored vas. Završni rok se približava. Panika usled osećanja da nam vreme polako ponestaje, koja nas može navesti na impulsivno ponašanje.

Lapel du vid: Čekate voz, kada se u vašoj glavi odjednom javlja pomisao – šta ako se bacim pod njega? Ili vozite bicikl na ivici litice i imate utisak kao da biste svakog trenutka mogli da okrenete volan ka ponoru. Grupa američkih psihologa objavila je 2012. godine naučni rad koji se bavi ovom pojavom. Oni je nazivaju "fenomenom visokih mesta" (ne brinite, nije reč o suicidnim mislima), ali francuski naziv je nešto pogodniji – njegov prevod glasi "zov praznine".

Brabant: Pisac Daglas Adams objavio je 1984. godine knjigu “The Deeper Meaning of Liff: A Dictionary of Things There Aren't Any Words for Yet--But There Ought to Be“ u saradnji sa producentom Džonom Lojdom. U rečniku se našla i ova reč, koja označava namerno iritiranje druge osobe sa ciljem da vidimo koliko može da izdrži pre nego što dođe do "tačke pucanja".

Depejzmo: Netipično ponašanje koje ispoljavamo kada se, na primer, nađemo u nekoj stranoj zemlji, poput započinjanja razgovora sa strancima u kafićima, iako to kod kuće nikada ne bismo uradili. Takođe označava čudno osećanje nepripadnosti, nesigurnosti i dezorijentacije koju osećamo na stranom terenu.

Ilanks: Ako ste nekada gledali mačku kako obara predmete sa ivice stola, mogli biste da kažete da izražava ilanks – čudan osećaj uzbuđenja usled bespotrebne destrukcije. Jedna od najblažih manifestacija ovog osećanja može biti šutiranje kante za đubre u kancelariji.

Kaukokaipu: Trenutak kada ljudi koji potiču iz neke zemlje, a nikad nisu bili u njoj, osete nostalgiju za tom zemljom. Finci ovu reč koriste za označavanje osećanja nostalgije prema mestu koje nikad nismo posetili.

Malu: Mnogi smatraju da su njihove konverzacijske i društvene vestine na prosečnom nivou, sve dok se ne nađu nasamo u liftu sa šefom kompanije. Malu je ‘iznenadno osećanje sputanosti, inferiornosti i neprijatnosti u blizini ljudi višeg statusa. Ovo osećanje ne treba brkati sa osećanjem posramljenosti – U indoneziji, odakle reč potiče, ovakav stav se čak smatra odrazom lepih manira.

Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.

aktuelno.net
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by spacebound » 31 Oct 2016, 07:10

Lapel du vid: Čekate voz, kada se u vašoj glavi odjednom javlja pomisao – šta ako se bacim pod njega? Ili vozite bicikl na ivici litice i imate utisak kao da biste svakog trenutka mogli da okrenete volan ka ponoru. Grupa američkih psihologa objavila je 2012. godine naučni rad koji se bavi ovom pojavom. Oni je nazivaju "fenomenom visokih mesta" (ne brinite, nije reč o suicidnim mislima), ali francuski naziv je nešto pogodniji – njegov prevod glasi "zov praznine".

E ovo mi se desilo, ima tome godina... A i sad se živo sjecam, terase, osoba, razgovora i iz čista mira pomisao:"Šta da sad skočim!? " :sok Neki impuls kao da me tjerao, i sjedim mirno, a samo o ogradi i skoku razmisljam :grana Užasavajuće .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18086
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3709 times
Been thanked: 3614 times
Status: Online

Re: Specifične emocije

Post by srculence7 » 01 Nov 2016, 05:34

Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.
Ovo mi je nešto poznato :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by storm » 01 Nov 2016, 05:37

:sok

ja sve to imam :lupa
baš sam se u svakoj pronašao, negdje više negdje manje :oo

volim visinu i često radim na visini ponešto.....i puno puta mi proleti- kako bi bilo da se sad od tu hitim dolje :valja

a ne želim se ukinuti :jok nisam taj tip
prije će biti da ću nekog drugog kad mi dopizdi :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Specifične emocije

Post by Krokodil Behko » 01 Nov 2016, 09:45

Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.
Zar postoje ovoliko udareni ljudi? :sok


Hej, pa ko će kome danas pomoći?
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by STrendzer » 01 Nov 2016, 09:53

Krokodil Behko wrote:
Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.
Zar postoje ovoliko udareni ljudi? :sok


Hej, pa ko će kome danas pomoći?

Jel se salis il to ozbiljno ?

Uglavnom se nadje skoro uvijek neko ko ce da pomogne covjeku.

Galieva
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 966
Joined: 01 Jul 2016, 17:46
Location: Vladivostok Russia
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Galieva » 01 Nov 2016, 22:50

STrendzer wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pronoja: Osećanje surprotno paranoji – umesto da imate utisak da su se svi zaverili protiv vas, imate čudan osećaj da svi žele da vam pomognu.
Zar postoje ovoliko udareni ljudi? :sok


Hej, pa ko će kome danas pomoći?

Jel se salis il to ozbiljno ?

Uglavnom se nadje skoro uvijek neko ko ce da pomogne covjeku.
Nema pomoci nikakve

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by STrendzer » 01 Nov 2016, 23:09

Ne mogu da vjerujem da je bas tako...mislim,i meni je jasno da se ovaj svijet mijenja i da je broj ljudi koji su spremni da pomognu manji ali sam isto tako siguran da ce uvijek biti ljudi koji imau sluha za tudju nevolju...naravno da je bitno kakav neko problem ima...rjesiv,nerjesiv,tesko rjesiv itd..

neki dan sam pomogao jednom novopridoslom Brcaku sa Hrvatskim pasosem da nadje,kupi i osigura njegov prvi Auto jer on ne poznaje skoro nista ovdje i tek je godinu dana tu...drugi ljudi katolici iz Bosne su mu pomogli da radi u prvo vrijeme,moj kolega koji ga je vidio dva puta mu je posudio 200 Euro koje je ovaj covjekk korektno i vratio itd itd...ovo je samo jedan primjer a ima ih vise....i meni su mnogi pomogli,ne svi ali mnogi..

mnogo toga zavisi i od nastupa,odnosno nacina na koji se nekome obratis,govor mimike,rijecni sadrzaj,ponasanje ustvari cijela pojava ...

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Tokmak » 01 Nov 2016, 23:13

mene ovi boldirani nazivi emocija iz uvodnog posta podsjećaju na naša kaladontaška imena...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vjetar » 01 Nov 2016, 23:20

srculence7 wrote:
Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.
Ja sam uvijek sretan kad gosti odu, koliko god da su bili.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Zagorka » 01 Nov 2016, 23:23

Oblak wrote:
srculence7 wrote:
Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.
Ja sam uvijek sretan kad gosti odu, koliko god da su bili.
Nek sam naisla na goreg. Tacno mi malo lakse :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vjetar » 01 Nov 2016, 23:26

Lapel du vid: Čekate voz, kada se u vašoj glavi odjednom javlja pomisao – šta ako se bacim pod njega? Ili vozite bicikl na ivici litice i imate utisak kao da biste svakog trenutka mogli da okrenete volan ka ponoru. Grupa američkih psihologa objavila je 2012. godine naučni rad koji se bavi ovom pojavom. Oni je nazivaju "fenomenom visokih mesta" (ne brinite, nije reč o suicidnim mislima), ali francuski naziv je nešto pogodniji – njegov prevod glasi "zov praznine".
Ja se sjećam da su nama kao djeci stariji govorili da ne smijemo dugo sjediti pored rijeke, jer kao voda privlači da se u nju baciš :D. Ako je to to.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Zagorka » 01 Nov 2016, 23:30

Ja sam imala slicne trenutke kad sam kuburila s anksioznoscu pa sam to bez prevelike analize pripisala tome....proslo je..sve prodje
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vjetar » 01 Nov 2016, 23:31

Zagorka wrote:
Oblak wrote:
srculence7 wrote:
Avumbuk: Kada gosti kod vas borave dugo i jedva čekate da odu, a onda kada napokon to učine osećate neku vrstu praznine.
Ja sam uvijek sretan kad gosti odu, koliko god da su bili.
Nek sam naisla na goreg. Tacno mi malo lakse :grana
Ja nisam naišao na goreg :D.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Zagorka » 01 Nov 2016, 23:37

Sto znaci da sam malko bolja od najgoreg....natrag u bed :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vjetar » 01 Nov 2016, 23:42

Možeš to i tako gledati :D
Ili biti naj i sretan zbog toga :D.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Zagorka » 01 Nov 2016, 23:52

Vjerujem da su ti vec rekli da to nije nesto cime bi se trebao ponositi :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Vjetar » 01 Nov 2016, 23:58

:stop Superlativ je superlativ

:D.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Specifične emocije

Post by Zagorka » 02 Nov 2016, 00:02

Izvini sto ti kvarim :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80781
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6796 times
Status: Online

Re: Specifične emocije

Post by Julia-Klara » 02 Nov 2016, 09:35

Lapel du vid: Čekate voz, kada se u vašoj glavi odjednom javlja pomisao – šta ako se bacim pod njega? Ili vozite bicikl na ivici litice i imate utisak kao da biste svakog trenutka mogli da okrenete volan ka ponoru. Grupa američkih psihologa objavila je 2012. godine naučni rad koji se bavi ovom pojavom. Oni je nazivaju "fenomenom visokih mesta" (ne brinite, nije reč o suicidnim mislima), ali francuski naziv je nešto pogodniji – njegov prevod glasi "zov praznine".

Ovu emociju imam svaki dan, bar dva puta, gledajuci metro dok ulazi u stanicu. Nikad me nije povuklo da se bacim (ono pravo), ali misao "eh mogla sam sad" je uvijek prisutna. Mada, znam da cu umrijeti spucavsi u stijenu s motorom
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests