Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 06 Aug 2017, 22:28

bijes
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 06 Aug 2017, 22:28

:ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 06 Aug 2017, 22:32

Vidi sto je u strahu od pretposljednjeg posta dodao posljednji.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Melek » 07 Aug 2017, 00:00

A ja sanjao da sam u po seljačke bune i da je predvodim. I izgubismo bitku, mene živog uhvatiše i posljednja scena (koju pamtim) je da mi Pavle Vujisić pridje a u golim rukama mu užarena kruna. I stavi mi tu krunu na glavu..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Mutevelija » 07 Aug 2017, 00:00

Evo ga Matija Gubec
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 07 Aug 2017, 00:06

Maja wrote: 06 Aug 2017, 22:28 A kako se zove ono kad radis nesto dugo po danu pa navece legnes i sklopis oci i stalno ti to pred ocima.
To su verovatno engrami, zapisi koji se javljaju u mozgu, kod tebe verovatno prolaznog karaktera i pod uticajem dešavanja, radnje koja se ponavljala, mada se često javljaju i prilikom nekih bolnih iskustava. Pod njihovim uticajem možda dolazi i do nekog halucinatorno-optičkog iskustva :)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Mutevelija » 07 Aug 2017, 00:09

Ja sanjam glupe sne, sanjam daje moj bivši šef sa mnom u razredu i govorim mu da imam traume od tog teškog posla, i mi sjedimo zajedno u klupi i kasnije ga istjeram :grana
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 14 Aug 2017, 13:59

Zašto zaboravljamo snove?

Zaboravljanje snova se može posmatrati na nekoliko nivoa. Moguće je potpuno zaboravljanje kad osoba ima utisak da uopšte “ne sanja”, a to se može desiti kod onih ljudi koji ne obraćaju pažnju na snove misleći da oni nemaju nikakav značaj, ni vrednost. Druga mogućnost je da je osoba ranije pamtila snove ali je onda naišao period koji može trajati i veoma dugo a da uopšte nema snova. I ovde zaboravljanje može biti potpuno pa osoba ima utisak da “nije ništa sanjala” ili san brzo “odleti” po buđenju i često snevač ne može čak ni da nasluti kakvi su se sadržaji pojavili u snu.
Zaboravljanje snova može biti i naknadno, čak i posle intenzivnog razmišljanja snevača o snu i zbog toga treba uredno voditi dnevnik snova, redovno ih zapisivati i to čak i one upečatljive snove za koje se snevaču čini da ih nikada neće zaboraviti. Najčešće se radi o otporu snevačeve psihe iako je on nastao kasnije, pošto je san bio, u prvi mah, upamćen.
Otpor psihe, kao najčešći razlog zaboravljanja snova javlja se zbog neprijatnosti snevača da spozna i prihvati sadržaje i poruke koje mu putem snova šalje nesvesna psiha. kao i da se u tom trenutku angažuje na rešavanju postojećih konflikata i problema. Trenutna nespremnost njegove psihe za rad na sopstvenoj individualizaciji koči mogućnost i da se snovi pamte. U tom periodu je zaboravljanje snova veoma korisno jer na neki način čuva psihu od potresa koje bi mogla doživeti spoznajom nesvesnih sadržaja.
Zaboravljanje snova može nastati i zbog nekog vida zamora, iscrpljenosti psihe, ako je u prethodnom periodu, kroz rad na snovima ili na neki drugi način, snevač došao do dubljih uvida u svoje nesvesno a pogotovo ako je preduzeo i konkretne akcije na promenama, u realnom životu.
Iz sličnih razloga, nekada je zaboravljanje snova neka vrsta pripreme za nastanak sna sa veoma snažnom porukom koja će se uskoro javiti. To znači da trenutno psiha mobiliše sve postojeće snage na “pravljenje scenarija sna” i psihološki priprema snevača da te sadržaje prihvati.

(antistresvodic)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 14 Aug 2017, 14:00

Bla wrote: 05 Aug 2017, 23:10 ja ne sanjam :rug
E pročitaj ovaj gore tekst pa ćemo razgovarati :ooo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 14 Aug 2017, 14:15

ima li neka kraća varijanta? :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 14 Aug 2017, 15:02

Pa ovo ti je ta skraćena verzija :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Bla » 14 Aug 2017, 15:12

e onda ću to kad odem za koju godinu na kakav godišnji odmor pa da natenane sve pročitam. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 15 Aug 2017, 17:52

Razlog snova je koncentrirana elektromagnetika zemaljske kugle,gdje najvise se
fokusiraju u coskovima koje imaju formu jednog trokuta.
.dobre snove se nalaze u pravcu sjever-zapad
.lose snove jug-zapad
.lutrijske snove sjever-istok
.a jug-istok je bez snova

Snove mogu biti pojacane,ako se kod spavajucoj osobi nalazi u blizini
jedna stekdosa preko glave ili drugi izvor struje kao Batteria.
Ako neko ima jedan kompas,moze odmah veceras isprobavati.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 19 Aug 2017, 00:41

Remzo, nedostajao si :srce
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Nice try » 19 Aug 2017, 10:06

srculence7 wrote: 14 Aug 2017, 13:59 Zašto zaboravljamo snove?

Zaboravljanje snova se može posmatrati na nekoliko nivoa. Moguće je potpuno zaboravljanje kad osoba ima utisak da uopšte “ne sanja”, a to se može desiti kod onih ljudi koji ne obraćaju pažnju na snove misleći da oni nemaju nikakav značaj, ni vrednost. Druga mogućnost je da je osoba ranije pamtila snove ali je onda naišao period koji može trajati i veoma dugo a da uopšte nema snova. I ovde zaboravljanje može biti potpuno pa osoba ima utisak da “nije ništa sanjala” ili san brzo “odleti” po buđenju i često snevač ne može čak ni da nasluti kakvi su se sadržaji pojavili u snu.
Zaboravljanje snova može biti i naknadno, čak i posle intenzivnog razmišljanja snevača o snu i zbog toga treba uredno voditi dnevnik snova, redovno ih zapisivati i to čak i one upečatljive snove za koje se snevaču čini da ih nikada neće zaboraviti. Najčešće se radi o otporu snevačeve psihe iako je on nastao kasnije, pošto je san bio, u prvi mah, upamćen.
Otpor psihe, kao najčešći razlog zaboravljanja snova javlja se zbog neprijatnosti snevača da spozna i prihvati sadržaje i poruke koje mu putem snova šalje nesvesna psiha. kao i da se u tom trenutku angažuje na rešavanju postojećih konflikata i problema. Trenutna nespremnost njegove psihe za rad na sopstvenoj individualizaciji koči mogućnost i da se snovi pamte. U tom periodu je zaboravljanje snova veoma korisno jer na neki način čuva psihu od potresa koje bi mogla doživeti spoznajom nesvesnih sadržaja.
Zaboravljanje snova može nastati i zbog nekog vida zamora, iscrpljenosti psihe, ako je u prethodnom periodu, kroz rad na snovima ili na neki drugi način, snevač došao do dubljih uvida u svoje nesvesno a pogotovo ako je preduzeo i konkretne akcije na promenama, u realnom životu.
Iz sličnih razloga, nekada je zaboravljanje snova neka vrsta pripreme za nastanak sna sa veoma snažnom porukom koja će se uskoro javiti. To znači da trenutno psiha mobiliše sve postojeće snage na “pravljenje scenarija sna” i psihološki priprema snevača da te sadržaje prihvati.

(antistresvodic)
Ovako nešto je slučaj sa mnom :hm
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 19 Aug 2017, 10:19

Tehnike koje pomažu da upamtimo snove

Trening pamćenja svojih snova je istovremen i lekcija br.1 za trening lucidnog sanjanja (snovi u kojima ste svjesni da sanjate). Ako želite da pamtite svoje snove i da ih postanete svjesni tokom sanjanja, prvo se morate upoznati sa mehanizmom rada svojih snova. Da biste uopšte počeli sa ovim treningom, morate naučiti da pamtite barem jedan san nakon svake noći.

Za početak, dobro se naspavajte! Dobro fokusiranje na cilj je moguće samo kada smo odmorni. Osim toga, u stanju opuštenosti, snovi traju duže i vremenski su bliži te ih je lakše pamtiti. Prvi san je najkraći. Traje oko 10ak minuta, dok nakon 8 sati kontinuiranog spavanja snovi traju 45-60 minuta. Svi ljudi sanjaju svake noći, otprilike svakih sat i po. Ljudi koji potpuno zaboravljaju šta su sanjali vjerovatno tvrde kako uopšte ne sanjaju, ali kao što vidite, to nije tačno.

Drugi korak u treningu pamćenja svojih snova jeste vođenje evidencije odnosno dnevnika snova. Držite ovaj dnevnik pri ruci, blizu kreveta, kako biste bili u prilici da zapišete svaki svoj san, bez obzira koliko je sadržajan, (ne)cjelovit ili smislen. Često su ove bilješke besmislene, pune teza i samo pojedinih riječi, no budite svjesni da svaka ta riječ mnogo znači kasnije, kad se probudite. Zato je značajno da zapisujete san tokom noći. Zapisujte i dijaloge, osobe, opišite njihov izgled, položaj, utisak kakav ostavljaju na vas. Da biste se probudili u pravi trenutak, tj.tokom svoje REM faze (neposredno nakon snivanja) mislite o tome prije nego utonete u san. Dakle, čim legnete, poželite da se probudite nakon sna. Recite to sebi kao da pravite malo obećanje! Ovo je slično ranom buđenju. Ako naveče pomislite kako morate rano ustati i vizuelno predstavite sebi tačno vrijeme buđenja, velike su šanse da ćete se probuditi upravo u to vrijeme.

Granica između svjesnog (budnog) i nesvjesnog stanja (spavanja) je prostor koji je najpodložniji (auto)sugestijama. To znači da ono što sebi svjesno kažete ili zamislite, to ide „ravno“ u vašu podsvijest gdje se dalje „obrađuje“ mimo vaše svijesti, a često se očituje kroz snove, raspoloženje itd. Glavni uzrok zaboravljanja snova leži u ometanju od strane drugih misli koje se bore za vašu pažnju. Zato se, u momentu buđenja, fokusirajte na misao: „Šta sam to upravo sanjao?“

Prije nego počnete bilježiti san, prvo se brzo preslišajte, prepričajte sebi cijeli sadržaj i ne pomerajte se iz pozicije u kojoj ste se probudili, ne pomišljajte na obaveze koje vas čekaju. Sjećanje na snove često je pohranjeno u tzv. mišićnoj memoriji, pa ako se želite prisjetiti sna, ne mijenjajte položaj u kojem ste se probudili sve dok ga se ne prisjetite. Ako se, pak, morate pomaknuti, primjerice, da ugasite alarm, vratite se u položaj u kojem ste se probudili i tada se fokusirajte na prisjećanje sna. Počnite s pitanjima kao što su: Gdje sam bio?; Što sam radio? Asocijacija na san vam može biti bilo šta – raspoloženje, osjećanje, djelić slike, miris, nečije lice ili događaj... „zakačite“ se za najjaču asocijaciju i pokušajte izvući cijelu priču. Ako se sjetite scene, pokušajte se sjetiti i onoga što je tome prethodilo i ono što je uslijedilo nakon toga. Ako vam prisjećanje ne bude potpuno nego osjetite samo obris raspoloženja ili neki opšti utisak, obavezno to zapišite!

Ako imate čvrst san i teško se budite, navijte alarm :oo da vas probudi u vrijeme kada otprilike traje vaša REM faza, odnosno u vrijeme kada sanjate. Upamtite da se snovi javljaju svaki 90 minuta. Dakle, navijte sat da vas probudi nakon 4.5, 6 ili 7.5 sati od trenutka kad odete na spavanje. Vježbanje pamćenja nije nimalo lako kao nijedan drugi trening, ali je efikasan. Samo trebate istrajati i pratiti ove savjete. Čitajte o svojim snovima iz svog dnevnika. kada usvojite ovu tehniku i kada počnete da pamtite i po nekoliko snova tokom noći, zapisivaćete samo one najinteresantnije ili najznačajnije za dalju analizu.

(sanjati.com)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 19 Aug 2017, 12:57

Opet sam sanjala redovnu nocnu moru - da sam dosla na neko lijepo mjesto i skontala da sam zaboravila aparat.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by carobnjak N » 19 Aug 2017, 13:28

Maja wrote: 19 Aug 2017, 12:57 Opet sam sanjala redovnu nocnu moru - da sam dosla na neko lijepo mjesto i skontala da sam zaboravila aparat.
bolest osoba koje se ufuraju na slikanje (imam jednu takvu)...ako nije uslikala kao da nije ni bila.
I to 90 % slika obriše odmah jer su joj "ružne"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 19 Aug 2017, 13:31

Ne brabonjaj

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 20 Aug 2017, 20:35

srculence7 wrote: 19 Aug 2017, 00:41 Remzo, nedostajao si :srce
sanjavas o meni ?

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests