Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Podrinjac » 10 Jun 2018, 00:06

srculence7 wrote: 06 Jun 2018, 16:12
Podrinjac wrote: 05 Jun 2018, 22:53 Ja ne pamtim kada sam zadnji put sanjario. Doduše, kada sam sanjario imao sam i dobar san. A nedostatak sanjarenja mogu pripisati samo sopstvenom problemu spavanja. A najbolji dokaz da loše spavam je da se probudim umorniji nego što sam bio kada sam zaspao. A to mene prati mjesecima.
Treba ti nešto za opuštanje, mogu ti preporučiti neke tehnike pa ti vidi da li funkcioniše :)
Ja sam nedosledna po tom pitanju, zato se patim sa nespavanjem :oo

Od čudnijih snova, par puta mi se dešavalo da sanjam kako posmatram svoje beživotno telo sa neke distance...Kao znaš da si umro i misliš šta će sada biti, neki osećaj koji ne mogu ni opisati, ali u snu ni najmanje nisam uznemirena zbog toga, samo mi se nameću neka pitanja na koja ne znam odgovore :oo
Koje tehnike?
Može li seks tome pomoći?

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Username » 10 Jun 2018, 11:12

srculence7 wrote: 06 Jun 2018, 16:12
Podrinjac wrote: 05 Jun 2018, 22:53 Ja ne pamtim kada sam zadnji put sanjario. Doduše, kada sam sanjario imao sam i dobar san. A nedostatak sanjarenja mogu pripisati samo sopstvenom problemu spavanja. A najbolji dokaz da loše spavam je da se probudim umorniji nego što sam bio kada sam zaspao. A to mene prati mjesecima.
Treba ti nešto za opuštanje, mogu ti preporučiti neke tehnike pa ti vidi da li funkcioniše :)
Ja sam nedosledna po tom pitanju, zato se patim sa nespavanjem :oo

Od čudnijih snova, par puta mi se dešavalo da sanjam kako posmatram svoje beživotno telo sa neke distance...Kao znaš da si umro i misliš šta će sada biti, neki osećaj koji ne mogu ni opisati, ali u snu ni najmanje nisam uznemirena zbog toga, samo mi se nameću neka pitanja na koja ne znam odgovore :oo
Postoje tehnike spavanja?

Moze li se i to isprintati?

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 11 Jun 2018, 15:31

Podrinjac wrote: 10 Jun 2018, 00:06
Koje tehnike?
Može li seks tome pomoći?
Sve što te rasterećuje može biti od pomoći :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 11 Jun 2018, 15:47

Username wrote: 10 Jun 2018, 11:12
Postoje tehnike spavanja?

Moze li se i to isprintati?
Nisam mislila na tehnike spavanja, već one koje mogu biti od pomoći da zaspiš :)
Ali ako te zanima eto postoje i ove koje si ti pomenuo (kažu da uz pomoć njih možemo biti odmorniji, iako spavamo kraće, što znači da ćemo imati više vremena za ostale aktivnosti tokom dana, ali da ipak treba konsultovati lekara kako bi bili sigurni da naše telo to može izdržati bez posledica) :oo
6 tehnika spavanja s kojima ćete trebati manje sna, a biti odmorniji

Tehnika naših predaka
Formula spavanja: 4 sata (prva faza) + 2 sata (druga faza) = 6 sati


Naši preci spavali su u dvije faze odvojene razdobljima budnosti. To se razdoblje smatralo posebnim vremenom i koristilo se za duhovnu praksu, kontemplaciju i čitanje. Ako želite isprobati polifazni san, ali ne znate kako početi, ovo je metoda koju preporučujemo. Za većinu ljudi to je najudobnija opcija i može se nadopuniti s 30 minuta spavanja za prilagodbu.

“Dymaxion”
Formula spavanja: 4 puta po 30 minuta dnevno svakih 6 sati = 2 sata


Buckminster Fuller došao je s najdjelotvornijom tehnikom spavanja koja se sastojala od 30-minutnih drijemanja četiri puta dnevno svakih šest sati. Tvrdio je da se nikada nije osjećao energičnije. Nakon dvije godine ovakvog rasporeda, poznatog su izumitelja pregledali liječnici i proglasili ga savršeno zdravim. Ovo je ujedno i najekstremniji ciklus spavanja.

“Superčovjek”
Formula spavanja: 6 puta po 20 minuta svaka 4 sata = 2 sata


Za mnoge je ovo učinkovita i prikladna tehnika spavanja. Ipak, postoji nedostatak: ne smijete prekidati raspored ili preskočiti makar i jedno razdoblje spavanja, inače ćete se osjećati pospano i umorno. Ova je metoda kreativna tajna Leonarda da Vincija i Salvadora Dalija. Dali bi stavio metalnu ladicu pokraj svog kreveta gdje je sjedio sa žlicom u ruci. Kada bi žlica pala, umjetnik bi se probudio zbog zvonjave. Ovo srednje stanje između sna i budnosti dalo mu je nove ideje.

“Siesta”
Formula spavanja: 5 sati noću + 1,5 sati dnevno = 6,5 sati


Winston Churchill, jedan od najvećih državnika, zadržao se na ovom rasporedu. Otišao bi u krevet u tri sata ujutro, probudio se u osam, a zatim je spavao oko sat vremena popodne. “Morate spavati negdje između ručka i večere. Skinite odjeću i uđite u krevet, ja to uvijek radim. Tako ćete biti u stanju postići više”, napisao je.

“Tesla”
Formula spavanja: 2 sata noću + 20 minuta dnevno = 2 sata i 20 minuta


Izvanredni fizičar i izumitelj Nikola Tesla spavao je svega dva ili tri sata dnevno. Mogao je raditi cijelu noć, ali najčešće je koristio ovu tehniku spavanja, koja je kasnije imenovana prema njemu, piše Bright Side.

“Everyman”
Formula spavanja: 2,5 sati noću + 3 puta po 20 minuta tijekom dana


Znanstvenici su proučavali obrasce spavanja beba, starijih ljudi i životinja. Slonovi se, primjerice, drže rasporeda poznatog pod nazivom “Everyman” i spavaju prosječno dva sata dnevno: jedan sat noću, a zatim tri ili četiri 15-minutne stanke tijekom dana. Treba postojati jednak interval među razdobljima kratkog spavanja. Ovaj se raspored smatra najfleksibilnijim i jednostavnijim za prilagodbu. Osim toga, kratak san može se preskočiti bez narušavanja zdravlja.

(net.hr)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Socrates » 11 Jun 2018, 15:52

Da li ovo znaci da će neko ko spava k'o Tesla biti novi Tesla?

Idealan čovjek bi spavao 23 sata, forumao sat. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 11 Jun 2018, 15:58

Socrates wrote: 11 Jun 2018, 15:52 Da li ovo znaci da će neko ko spava k'o Tesla biti novi Tesla?

Idealan čovjek bi spavao 23 sata, forumao sat. :djed
A mislim da nije samo formula za spavanje bitna ali možemo pokušati :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Mutevelija » 11 Jun 2018, 16:03

Ja Lego u 4 usto u 15 koja sam kategorija :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 29 Aug 2018, 03:13

Svetski rekord u namernom nespavanju još 1964. godine postavio je sedamnaestogodišnji Rendi Gardner. Bez ikakvih dodatnih stimulansa, Rendi je ostao budan ukupno 264,4 časa, tačnije 11 dana i 24 minuta. Ovaj poduhvat ispratilo je nekoliko naučnika i lekara, između ostalog i danas poznati istraživač spavanja i snova sa Stenforda, Vilijam Dement.

Rendi Gardner je na samom kraju eksperimenta održao konferenciju za štampu gde je delovao potpuno trezveno, budno, bez ikakvih poteškoća u držanju i govoru. Na osnovu toga, Dement je promenio svoj prvobitni stav da deprivacija sna nužno vodi u ludilo.

Ipak, dokumentacija je jasno ukazivala da su tokom 11 dana nespavanja kod Rendija bili vidljivi određeni simptomi poput suženog opsega pažnje i halucinacije. Na primer, od saobraćajnog znaka na ulici pomislio je da je čovek, a zatim je u drugom trenutku verovao da je poznati fudbaler. U medicinskom timu postojale su nesuglasice vezane za izraženost simptoma, te se nisu svi slagali sa Dementovim zaključkom da nesanica nema nikakve veze sa psihotičnim simptomima.

Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da niko nije oborio Rendijev rezultat, pošto je i sama Ginisova knjiga rekorda davno prestala da prati ovakva takmičenja usled štetnih posledica po fizičko i mentalno zdravlje. U svakom slučaju, broj sati nespavanja teško da bi premašio 20 dana.

Današnja istraživanja deprivacije sna strogo su kontrolisana posebno iz etičkih razloga, a sigurne posledice nespavanja koje se navode su poremećaj percepcije, anksioznost, umor, poteškoće sa koncentracijom i pažnjom, sporije vreme reakcije. Preciznije, već četvrte noći dolazi do produženih (NREM) epizoda mikrosna – što su nevoljni momenti gubitka pažnje, praznog pogleda u određenu tačku i kratkog sklapanja kapaka. Već tada su moguće deluzije i halucinacije, koje se, po pravilu, pojačavaju pete noći, uz poremećaj rezonovanja i orjentacije. Javlja se i paranoja i strah od smrti („neko hoće da mi naudi“). Šeste noći, oštećen je test realnosti, kada najčešće i dolazi do psihoze izazvane deprivacijom sna.

Nedostatak spavanja takođe narušava radnu memoriju, pa je i rekorder Gardner u pokušaju da od broja 100 kontinuirano oduzima 7, na broju 65 potpuno zaboravio šta on to uopšte radi. Drugo objašnjenje bi bio mikrosan u koji je zapadao a da toga nije ni bio svestan.

Novija istraživanja potvrđuju da poremećaj spavanja uz deluzije i halucinacije može da izazove i paranoju. Upravo nedostatak REM faze sna iliti izostanak snova, zaslužan je za halucinacije. Takođe se veruje i obrnuto – da poboljšanje sna kod psihotičnih pacijenata može da ublaži neke od simptoma. Čvrsta kauzalna veza doduše još uvek nije ustanovljena.

Ispitivanje na 267.692 ljudi u 56 zemalja pokazalo je da su ispitanici sa poremećajem spavanja dva puta češće od ostalih imali halucinacije i verovali da neko hoće da im naudi.

Rendi Gardnerov podvig namernog nespavanja bio je inspirisan slučajem njujorškog radio voditelja Pitera Tripa, koji je nekoliko godina ranije uz naučnu podršku i preteču onoga što danas zovemo rijalitijem, u budnom stanju proveo 200 sati. Za razliku od Gardnera, Trip je patio od ozbiljnih i ekstremnih halucinacija već na sredini eksperimenta, da bi pred kraj razvio akutnu paranoidnu psihozu, optužujući ljude oko sebe da pokušavaju da ga otruju. Danas se Tripova noćna psihoza uzima sa rezervom jer je poslednjih 66 časova uzimao veliku količinu stimulansa poput ritalina.

(psihobrlog)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Hannibal » 29 Aug 2018, 09:44

ja sanjam lejlu. ne zbam sta to ukazuje
🐽

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 29 Aug 2018, 10:03

Voljela bih da nikad nista ne sanjam. Imam osjecaj da bih se tako bolje odmorila i da bi mi trebalo manje sati sna.

Trebinje!!
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 262
Joined: 14 Aug 2018, 21:25
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Trebinje!! » 29 Aug 2018, 12:54

Maja wrote: 29 Aug 2018, 10:03 Voljela bih da nikad nista ne sanjam. Imam osjecaj da bih se tako bolje odmorila i da bi mi trebalo manje sati sna.
Ja kad lijepo sanjam i probudim se i shvatim da je to nestvarno citav dan mi los. A kad imam los san suprotno

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by dadojović » 29 May 2020, 20:35

E sada, odoh na onu temu, da vidim što je tko sanjao u zadnje vrijeme.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Maja » 29 May 2020, 22:46

Bas bih voljela da se snovi mogu snimati pa da ih gledam kad se probudim.
Kjubrik bi mi pozavidio.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Username » 29 May 2020, 23:05

dadojović wrote: 29 May 2020, 20:35 E sada, odoh na onu temu, da vidim što je tko sanjao u zadnje vrijeme.
Mogao si to i bez da nam otvoris ovu temu

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by srculence7 » 31 May 2020, 23:17

dadojović wrote: 29 May 2020, 20:35 E sada, odoh na onu temu, da vidim što je tko sanjao u zadnje vrijeme.
I do kakvih si zaključaka došao :D.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by dadojović » 31 May 2020, 23:23

srculence7 wrote: 31 May 2020, 23:17
dadojović wrote: 29 May 2020, 20:35 E sada, odoh na onu temu, da vidim što je tko sanjao u zadnje vrijeme.
I do kakvih si zaključaka došao :D.
Zanimljivih...
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 31 May 2020, 23:23

Maja wrote: 29 Aug 2018, 10:03 Voljela bih da nikad nista ne sanjam. Imam osjecaj da bih se tako bolje odmorila i da bi mi trebalo manje sati sna.
Pa i mozes !
Ja sam odavno postavio jedan komentar kako se
kontrolira spavanje i snove,ali kako vidim da to
nikoga ne interesuje.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Sheval » 31 May 2020, 23:24

Snovi su nista drugo nego refleksija proteklog dana, ili nekoliko dana...nase preokupacije, misli...i nista drugo
Traziti neke uzrocnike u snovima, ne vrijedi.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Remzudin » 31 May 2020, 23:29

Sheval wrote: 31 May 2020, 23:24 Snovi su nista drugo nego refleksija proteklog dana, ili nekoliko dana...nase preokupacije, misli...i nista drugo
Traziti neke uzrocnike u snovima, ne vrijedi.
Ko ti je to reko ?

Jesil ti siguran u tome da bi se kladio sa svojim zivotom ?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Snovi koji ukazuju na psihičke probleme

Post by Sheval » 31 May 2020, 23:31

Remzudin wrote: 31 May 2020, 23:29
Sheval wrote: 31 May 2020, 23:24 Snovi su nista drugo nego refleksija proteklog dana, ili nekoliko dana...nase preokupacije, misli...i nista drugo
Traziti neke uzrocnike u snovima, ne vrijedi.
Ko ti je to reko ?

Jesil ti siguran u tome da bi se kladio sa svojim zivotom ?
Kladio bih se Remzo.
Ne sanjam Pamelu Anderson vec 10-ak godina.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests