DEPRESIJA

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Čupava » 17 Dec 2019, 00:25

Socrates wrote: 17 Dec 2019, 00:23
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:09
Pa ja sam lagana zbog njihova dobra, da ne misle da ne poštujem njihov autoritet, a ne piješ lijekove, i sta bi bilo da nisam rekao da pijem bas me interesuje, bilo bi možda nećeš sa se liječis haj kuci ili bi bio još veći pritisak na mene sa to trošim. Onako sam izbjegao glatko konflikt
Pa nije to stvar, bolan, Mute. Recimo, doktor ti prepise lijek za smanjivanje kolesterola, i ti ga ne uzimaš. Nakon tri mjeseca, odeš na kontrolu, i kolesterol ti još veći a kažeš doktoru da si pio lijekove.

Koji je sljedeći korak koji doktor može da uradi?

Znam, razlika je što kod kolesterola imamo faktor koji se može egzaktno mjeriti, ali i psiholozi i psihijatri mogu precizno procjenjivati neke stvari kod depresivnih pacijenata.
Pa to se vrlo lako da vidjeti... analiza krvi pokaže da li je pacijent koristio ljekove...

Poznajem jednog tako što je govorio da mu linkovi ništa ne pomažu.. i dr. Pošalje u lab na analizu krvi...i pokazalo skorz suprotno od onog što je pacijent govorio
... :D.
.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 17 Dec 2019, 00:26

Puni ucinak lijeka se postize tek nakon par mjeseci pa nije bas za ocekivati da ce se tada odmah pocet smanjivat doza. Treba prvo vidjeti kakav je ucinak. Dok god doktor smatra potrebnim ce propisivati terapiju.
Netko ih pije pola godine, netko godinu, netko dvije, netko godinama...ovisi o stanju, reakciji na lijek, procjeni doktora, zeljama pacijenta...neovisno o duzini uzimanja lijeka postupak prestanka je isti (sto nije slucaj sa benzodiazepinima gdje je sve gore i gore sto duze uzimas lijek).
No, nitko to ne propisuje kao dozivotnu terapiju, kao sto rekoh.
Meni je moja rekla da kad pocnem razmisljat o tome da imam djecu da cemo razgovarati o prestanku, osim ako ja ne odlucim da zelim prestati prije.

Ja bih stvarno voljela da dođemo do nekog konsenzusa na ovoj temi da-
-antidepresivi ne izazivaju ovisnost
-antidepresivi se ne piju dozivotno
-antidepresivi ne pretvaraju ljude u zombije
Kad to usuglasimo, mozemo dalje
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by dadojović » 17 Dec 2019, 00:27

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:14 Ali meni nisu smanjili dozu nikako ostalo na 0.25 mg kako je i bilo..
A prošlo 5 mjeseci otprije tada.
Možda u griješim ali ne smatram se toliko očajnim i slabim da moram piti te tablete. Ako budem u gorem stanju onda bi možda, a ako se ne mogu izboriti bez lijekova i organizam ne može onda ne znam.
Sumnjam i u dijagnozi F44
I sta sutra idem njima najmlađe još koja dijagnoza, još 2 e 3+ a možda nije istina.
A iskreno ne vjerujem toliko ni javnom zdravstvu.
Mute, laički smatram, da će ti biti puno bolje kada budeš u nekoj ozbiljnijoj vezi.
Kada budeš imao nekoga uz sebe sve će biti drugačije.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18943
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 777 times
Been thanked: 1000 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by Nora Ibsenova » 17 Dec 2019, 00:28

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:09
Socrates wrote: 17 Dec 2019, 00:07

Nije samo u pitanju da li bi ti uzimao antidepresive, nego sto si strucnoj osobi koja ti pomaže lagao da ih uzimaš.

Kako misliš da ta osoba može realno procjeniti tvoje stanje nakon toga?
Pa ja sam lagana zbog njihova dobra, da ne misle da ne poštujem njihov autoritet, a ne piješ lijekove, i sta bi bilo da nisam rekao da pijem bas me interesuje, bilo bi možda nećeš sa se liječis haj kuci ili bi bio još veći pritisak na mene sa to trošim. Onako sam izbjegao glatko konflikt
Ne bi te Mute poslali kući jer si lagao.

Ne odustaju oni tako lako od ljudi.

To što si lagao je pokazatelj da nešto ne rade kako treba i da trebaju promjenit pristup.

Meni su davno propisali tablete ali sam ih ja pila kratko, sama zaključila da ne djeluju i onda lagala psihologa i psihijatra da ja pijem te lijekove ali da oni ne djeuluju. Što nije bilo tačno.

I naravno da mi nisu mogli pomoći kad nisu znali odakle da krenu.

Nemoj lagati doktore :)
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18943
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 777 times
Been thanked: 1000 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by Nora Ibsenova » 17 Dec 2019, 00:29

I da Mute, nemoj ti sam da donosiš zaključke šta bi bilo i šta su oni trebali i zašto to nisu uradili.

Baš zato što ti ne znaš šta treba i kako treba i ideš njima.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 00:33

[album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 00:35

Nora Ibsenova wrote: 17 Dec 2019, 00:29 I da Mute, nemoj ti sam da donosiš zaključke šta bi bilo i šta su oni trebali i zašto to nisu uradili.

Baš zato što ti ne znaš šta treba i kako treba i ideš njima.
Puno luksuzno gledate, bilo te poslodavac puštao sve da ideš psihologu i psihijatru svaka tri mjeseca rekoh bi dogovorio se sa doktorom mrsko mu radit, nemoguće se je liječiti u Bih i biti zaposlen n, drugo kad nemaš posla pa možeš se ganjati
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18943
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 777 times
Been thanked: 1000 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by Nora Ibsenova » 17 Dec 2019, 00:35

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33 [album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Pa onda radi na tome da odeš iz tih okolnosti u kojima se nalaziš.

Ne bi bio ni prvi ni posljednji.

Hej, uživo ćemo mi lijepo uz kaficu :pusa
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18943
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 777 times
Been thanked: 1000 times
Status: Online

Re: DEPRESIJA

Post by Nora Ibsenova » 17 Dec 2019, 00:36

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:35
Nora Ibsenova wrote: 17 Dec 2019, 00:29 I da Mute, nemoj ti sam da donosiš zaključke šta bi bilo i šta su oni trebali i zašto to nisu uradili.

Baš zato što ti ne znaš šta treba i kako treba i ideš njima.
Puno luksuzno gledate, bilo te poslodavac puštao sve da ideš psihologu i psihijatru svaka tri mjeseca rekoh bi dogovorio se sa doktorom mrsko mu radit, nemoguće se je liječiti u Bih i biti zaposlen n, drugo kad nemaš posla pa možeš se ganjati
Pa ja idem psihologu svake dvije sedmice a psihijatru mjesečno.

Uklapam u raspored kad mogu, a radim i studiram i izlazim.

A sve to mogu radit baš zato što prvenstveno idem i radim na sebi. De ba Mute pa nećeš sedmicu ostat kod psihologa da ne bi mogao uskladit s poslom.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 00:38

dadojović wrote: 17 Dec 2019, 00:27
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:14 Ali meni nisu smanjili dozu nikako ostalo na 0.25 mg kako je i bilo..
A prošlo 5 mjeseci otprije tada.
Možda u griješim ali ne smatram se toliko očajnim i slabim da moram piti te tablete. Ako budem u gorem stanju onda bi možda, a ako se ne mogu izboriti bez lijekova i organizam ne može onda ne znam.
Sumnjam i u dijagnozi F44
I sta sutra idem njima najmlađe još koja dijagnoza, još 2 e 3+ a možda nije istina.
A iskreno ne vjerujem toliko ni javnom zdravstvu.
Mute, laički smatram, da će ti biti puno bolje kada budeš u nekoj ozbiljnijoj vezi.
Kada budeš imao nekoga uz sebe sve će biti drugačije.
To su i oni rekli našli curu našli prijatelja, kaže bolje ćeš prilazili curama. Bajke pričali koje ja nisam vjerovao..Ona ono sve pobsablonu
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 00:40

Nora Ibsenova wrote: 17 Dec 2019, 00:36
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:35

Puno luksuzno gledate, bilo te poslodavac puštao sve da ideš psihologu i psihijatru svaka tri mjeseca rekoh bi dogovorio se sa doktorom mrsko mu radit, nemoguće se je liječiti u Bih i biti zaposlen n, drugo kad nemaš posla pa možeš se ganjati
Pa ja idem psihologu svake dvije sedmice a psihijatru mjesečno.

Uklapam u raspored kad mogu, a radim i studiram i izlazim.

A sve to mogu radit baš zato što prvenstveno idem i radim na sebi. De ba Mute pa nećeš sedmicu ostat kod psihologa da ne bi mogao uskladit s poslom.
I u doznakamati piše :psihijatru depresija,
Ti to sve možeš ne sto ulaze na debi nego sto si na dobroj lokaciji pa ti sve pristupačno moj posao završi poslije doktora...
Last edited by Mutevelija on 17 Dec 2019, 00:41, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Čupava » 17 Dec 2019, 00:40

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33 [album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Trebas da shvatiš da nisi jedini u tom okruženju. Ti kao jedinka zltrebas da se boriš da tebi bude dobro / bolje. A život je sastavljen od uspona, padova... A svaki pad treba da te ojača. Muškarac si. Glavu gore..Mlad... treba da pucas od pozitivne energije i da je siris svuda oko sebe. Znam nije ti lako.Ali postoje ljudi koji su u tezim/ gorim situacijama od tebe i ne posustaju.

Imaj cilj ... kad imaš cilj u životu, sve prepreke se lakše podnose... :cvijece
.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by dadojović » 17 Dec 2019, 00:42

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:38
dadojović wrote: 17 Dec 2019, 00:27
Mute, laički smatram, da će ti biti puno bolje kada budeš u nekoj ozbiljnijoj vezi.
Kada budeš imao nekoga uz sebe sve će biti drugačije.
To su i oni rekli našli curu našli prijatelja, kaže bolje ćeš prilazili curama. Bajke pričali koje ja nisam vjerovao..Ona ono sve pobsablonu
Puno znači kada imaš uz sebe nekoga.
Tvoje stanje, koliko mogu zaključiti nije kritično ili dramatično.
Dobra osoba u vezi, koja će ti biti podrška i solidno plaćeni posao preporodili bi te u jako kratkom vremenu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 00:45

Odo leci djecu nešto bit depresivan valja spavati 5 ha adresa ti 8 h :ljut
Odo reci majo da me banke na 6 sati :D. Ali opet ću dolaziti ko gost...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Socrates » 17 Dec 2019, 00:48

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33 [album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Ovo možda i jeste donekle istina, ali budi pazljiv sa tim. Stanje u državi može biti jedan od razloga depresije, samo nije jedini.

Kad se jednom navikneš na depresiju, teško nađeš izlaz bez stručne pomoći, bez obzira na sve vanjske faktore.

Koliko god mi zapakivali to u ljepša pakovanja, liječenje depresije se i sastoji u tome da prihvatis sve ono oko tebe što ostaje isto na pozitivniji način.
. . . . . . . . .

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by gospođa Brams » 17 Dec 2019, 09:00

Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33 [album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
Imaš isto razmišljanje kao moja mama. Ona je radije htjela da ja povremeno uzimam Helex (koji je već spomenuti benzodiazepin i puno opasnija stvar od antidepresiva) nego da pijem antidepresive svaki dan. Iako je ovo prvo puno opasniji lijek koji može izazvati sranje. Njoj je jedino bilo bitno da se to nešto ne uzima svaki dan, to je neka granica u njezinoj glavi koja automatski znači nešto loše. A vidim da i ti tako razmišljaš.
Ajmo malo o ovisnosti. Što je ovisnost? Je li jedan dijabetičar ovisan o inzulinu? Je li netko s povišenim tlakom ovisan o svojim tabletama za tlak? Pa tehnički može se reći da jesu, jer ih uzimaju svaki dan i to duže vrijeme. Međutim, supstanca koju uzimaju je za njihovo dobro i omogućuje im bolje zdravlje i čine im isključivo dobro. Da prestanu s tom "ovisnošću" zdravlje bi im se rapidno pogoršalo i napravili bi sebi veliku štetu.
Očito je da postoje različite vrste ovisnosti, i nije svaka štetna za čovjeka.
S druge strane, ovisnost može biti i psihička, nevezana za ikakve supstance a opet jednako ili više štetna. Recimo, ti si ovisan o forumu na kojeg trošiš sate i sate svaki dan ali iz nekog razloga tu ovisnost toleriraš. Znači ti sam određuješ kakve vrste ovisnosti smatraš štetnima, što uopće ne mora nužno odgovarati činjeničnom stanju.
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Ovo što ti govoriš samo je djelomično točno, jer:
A)Nisu svi ljudi koji imaju loše životne uvjete deprimirani
B)Postoji mnogo ljudi sa naizgled savršenim životima (dobrim poslovima, sretnom obitelji...) koji su depresivni i do te mjere da počine samoubojstvo
Što znači da su vanjski faktori samo jedan dio slagalice. A jednom kad se uvučeš u depresiju nije baš tako jednostavno iz nje izaći, jer se mozak navikne na takvo stanje, i sama promjena nekog faktora u životu na bolje ne garantira rješavanje depresije bez nekakve vrste liječenja (ne mora nužno biti medikamentima) i rada na sebi.
Dalje, nitko ovdje nije rekao da antidepresivi rješavaju sve probleme, ali uvelike poboljšavaju kvalitetu života i mogućnosti da čovjek promijeni neke stvari kojima nije zadovoljan. Ti si spominjao da te manjak koncentracije smeta prilikom učenja programiranja, a nedostatak energije i bezvoljnost zasigurno negativno utječe na tvoje funkcioniranje na poslu i u društvu. Socijalna anksioznost te sprječava da se povežeš s drugima i proširiš krug prijatelja ili ostvariš ljubav. Kad bi to sve eliminirao ili uvelike umanjio, mogao bi postići puno više na tim poljima.
Ja kad sam počela piti amtidepresive sam taman dobila priliku da pređem na puno bolje plaćeni posao (ali i puno zahtjevniji). Nema šanse da bih onako anksiozna i bezvoljna kakva sam bila uopće dobila i zadržala taj posao. Niti poslove koje sam kasnije dobila. Uvjerena sam u to.
Zato pazi da ne zapadneš u začarani krug koji izgleda ovako: životni uvjeti su ti loši pa si u depresiji -> budući da si u depresiji imaš manje kapaciteta za učiniti promjene na bilo kojem polju u svom životu što znači manje mogućnosti promjene životnih uvjeta na bolje -> životni uvjeti su ti loši pa si u depresiji -> itd. itd.
A koliko antidepresivi mogu promijeniti život možeš vidjeti prema iskustvima ljudi koji su ovdje pisali, divlje, Nore, mene...znam ljude kojima su doslovno spasili život i ponovno ih učinili produktivnim članovima društva koji normalno funkcioniraju.
Ponavljam po stoti put, ne nagovaram te da ih piješ, ono što mi je cilj je da prestaneš prenositi dezinformacije o antidepresivima i probaš prihvatiti da imaš predrasude i da nisi u pravu u vezi antidepresiva općenito. A u vezi tvog slučaja konkretno, trebao bi nešto i prepustiti osobama koje su stručne i njihovom mišljenju oko toga što bi trebao napraviti. U svakom slučaju nitko te ne može natjerati da piješ lijekove koje ne želiš i imaš potpuno pravo izraziti svoj skepticizam prema tome i inzistirati na terapiji prvenstveno razgovorom, umjesto da obmanjuješ ljude koji bi ti trebali pomoći. Meni se čini (a nadam se da nisam u pravu) da ti imaš jaaako puno predrasuda prema psiholozima i psihijatrima i čitavom procesu liječenja i terapije, i dok ih se ne riješiš teško ćeš moći od doktora dobiti ono što bi htio. A svakako mislim da bi ti neki vid stručne pomoći dobro došao.

U jednom drugom postu si dobro detektirao ono što bi trebao promijeniti kod sebe i nadam se da imaš neki plan i program kako poboljšati svoju situaciju, a što ne uključuje daljnje lamentiranje na forumu.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Divlja_u_srcu » 17 Dec 2019, 09:16

Brams svaka ti čast kad tako pišeš, iz tvojih postova se može dosta toga naučiti. :cvijece

Mute, i ja sam lagala da uzimam lijekove, jer sam mislila da ako kažem da ne uzimam da će terapija prestati..
Uvjek sam se bojala da će mi vaditi krv, pa da će otkriti. Lagala sam sebe pa onda druge.. Jedan dan sam odlučila da kažem, bilo me je strah ali istina je uvjek bolja.
Sreća pa sam imala razumljivog i dobrog psihijatra, koji mi je ulijevao još vise snage i pomogao mi je kao niko.
Možda je i to nešto kroz šta sam morala da prođem.
Kod njega sam išla 3 godine i onda je svako otišao svojim putem. Bila sam bolje, međutim prije godinu dana mi se opet vratilo, samo sto sada nema pomoći.
Žalosno, ali istinito.. Išla sam na terapiju na istom mjestu, ali su uveli nova pravila. Ideš kod njih 5-10 puta i haj zdravo. Njihova teorija je “mi ne liječimo ljude mi im samo pomažemo na putu”. :grana

Još uvjek nisam našla nikoga, privatno nemogu ići jer je preskupo, 1500kr sat. Nisam vise pametna.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 16:53

gospođa Brams wrote: 17 Dec 2019, 09:00
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33 [album][/album]Ja volim živite u laži ako mogu sa nisam skroz zglajzo i nadati se nečemu nego vjerovati da sam skroz zglajzo i piti lijekove
Meni je ovisnost čim nešto moram koristiti duže vrijeme.
Da je čokolada godinu dana je puno.
Imaš isto razmišljanje kao moja mama. Ona je radije htjela da ja povremeno uzimam Helex (koji je već spomenuti benzodiazepin i puno opasnija stvar od antidepresiva) nego da pijem antidepresive svaki dan. Iako je ovo prvo puno opasniji lijek koji može izazvati sranje. Njoj je jedino bilo bitno da se to nešto ne uzima svaki dan, to je neka granica u njezinoj glavi koja automatski znači nešto loše. A vidim da i ti tako razmišljaš.
Ajmo malo o ovisnosti. Što je ovisnost? Je li jedan dijabetičar ovisan o inzulinu? Je li netko s povišenim tlakom ovisan o svojim tabletama za tlak? Pa tehnički može se reći da jesu, jer ih uzimaju svaki dan i to duže vrijeme. Međutim, supstanca koju uzimaju je za njihovo dobro i omogućuje im bolje zdravlje i čine im isključivo dobro. Da prestanu s tom "ovisnošću" zdravlje bi im se rapidno pogoršalo i napravili bi sebi veliku štetu.
Očito je da postoje različite vrste ovisnosti, i nije svaka štetna za čovjeka.
S druge strane, ovisnost može biti i psihička, nevezana za ikakve supstance a opet jednako ili više štetna. Recimo, ti si ovisan o forumu na kojeg trošiš sate i sate svaki dan ali iz nekog razloga tu ovisnost toleriraš. Znači ti sam određuješ kakve vrste ovisnosti smatraš štetnima, što uopće ne mora nužno odgovarati činjeničnom stanju.
Mutevelija wrote: 17 Dec 2019, 00:33
I ja bi volio da dodajemo do zaključka da antidepresivi neće poboljšati život učiniti ga mogu možda ugodnijim za životinje ali neće ga poboljšati.
Niti će. Ekonomsko stane u državi biti bolje pio ne pio antidepresive niti će ostale stvari biti bolje.
Srž problema nisu te homiliji nego okruženje i okolnost u kojima se nqlazimo
Ovo što ti govoriš samo je djelomično točno, jer:
A)Nisu svi ljudi koji imaju loše životne uvjete deprimirani
B)Postoji mnogo ljudi sa naizgled savršenim životima (dobrim poslovima, sretnom obitelji...) koji su depresivni i do te mjere da počine samoubojstvo
Što znači da su vanjski faktori samo jedan dio slagalice. A jednom kad se uvučeš u depresiju nije baš tako jednostavno iz nje izaći, jer se mozak navikne na takvo stanje, i sama promjena nekog faktora u životu na bolje ne garantira rješavanje depresije bez nekakve vrste liječenja (ne mora nužno biti medikamentima) i rada na sebi.
Dalje, nitko ovdje nije rekao da antidepresivi rješavaju sve probleme, ali uvelike poboljšavaju kvalitetu života i mogućnosti da čovjek promijeni neke stvari kojima nije zadovoljan. Ti si spominjao da te manjak koncentracije smeta prilikom učenja programiranja, a nedostatak energije i bezvoljnost zasigurno negativno utječe na tvoje funkcioniranje na poslu i u društvu. Socijalna anksioznost te sprječava da se povežeš s drugima i proširiš krug prijatelja ili ostvariš ljubav. Kad bi to sve eliminirao ili uvelike umanjio, mogao bi postići puno više na tim poljima.
Ja kad sam počela piti amtidepresive sam taman dobila priliku da pređem na puno bolje plaćeni posao (ali i puno zahtjevniji). Nema šanse da bih onako anksiozna i bezvoljna kakva sam bila uopće dobila i zadržala taj posao. Niti poslove koje sam kasnije dobila. Uvjerena sam u to.
Zato pazi da ne zapadneš u začarani krug koji izgleda ovako: životni uvjeti su ti loši pa si u depresiji -> budući da si u depresiji imaš manje kapaciteta za učiniti promjene na bilo kojem polju u svom životu što znači manje mogućnosti promjene životnih uvjeta na bolje -> životni uvjeti su ti loši pa si u depresiji -> itd. itd.
A koliko antidepresivi mogu promijeniti život možeš vidjeti prema iskustvima ljudi koji su ovdje pisali, divlje, Nore, mene...znam ljude kojima su doslovno spasili život i ponovno ih učinili produktivnim članovima društva koji normalno funkcioniraju.
Ponavljam po stoti put, ne nagovaram te da ih piješ, ono što mi je cilj je da prestaneš prenositi dezinformacije o antidepresivima i probaš prihvatiti da imaš predrasude i da nisi u pravu u vezi antidepresiva općenito. A u vezi tvog slučaja konkretno, trebao bi nešto i prepustiti osobama koje su stručne i njihovom mišljenju oko toga što bi trebao napraviti. U svakom slučaju nitko te ne može natjerati da piješ likelier koje ne želiš i imaš potpuno pravo izraziti svoj skepticizam prema tome i inzistirati na terapiji prvenstveno razgovorom, umjesto da obmanjuješ ljude koji bi ti trebali pomoći. Meni se čini (a nadam se da nisam u pravu) da ti imaš jaaako puno predrasuda prema psiholozima i psihijatrima i čitavom procesu liječenja i terapije, i dok ih se ne riješiš teško ćeš moći od doktora dobiti ono što bi htio. A svakako mislim da bi ti neki vid stručne pomoći dobro došao.

U jednom drugom postu si dobro detektirao ono što bi trebao promijeniti kod sebe i nadam se da imaš neki plan i program kako poboljšati svoju situaciju, a što ne uključuje daljnje lamentiranje na forumu.
Evo moj je problem poceo sto sam cudna osoba, I to id puberteta, zanimaju me stvari one koje ne zanimaju nikoga.
Nakon osnovne skole bukvalno nisam imao prijatelja, da bi imao prijatelja morate nesto raditi zajednicko , morate imati nesto zajednicko, malo je bilo izlazaka sa kolegama u disko, ali I to slabo, nije me disko zanimalo.
Imam gejmere stare prijatelje, ali nisam gejmer, imam one koji konzumiraju alkohol, ali ja ga ne konzumiram,I nemam drustva, e onda oso iz dosade na kurs njemackog jezika, I tu sticem malo drustva a I to slabo,sad kad.sam.bio 6 mjeseci na kursu programiranja, dobra sam prijateljstva sklopio po Tuzli I lijepo mi je bilo u toj nevladinoj organizaciji, meni je damo falio nekakav dijalog, a ja to nisam imao, pa sam.bio depresivniji, I to I jest savjet psihologa (da nadjem prijatelja , jer sam I bio tuzan I bilo mi ofirno da sam idem u grad I pijem kafu sam, hee vidi ja sam pijem kafu, sta ce ko reci, joj jesam jadan, jesam cudan itd.

Ali kad sam bio na tom kursu mi smo sa casova isli u kafice igrali pikada (ovo mi.je nedostajalo u srednjoj skoli, jer slabo sam tas izlazio ikako, nisam imao sa kim, ne hvalim seI bio smam primjeren ucenik u zanatskom odjeljenju, to je najgora kombinacija, svi ti zavide, svi te izbjegavaju otprilike, neki ne , ali u srednjoj skoli se nisam osjecao prihvacenim niti sam se osjecao kao pripadnik tog odjeljenja sa 30 ucenika, tu sam moram.priznari I zatupio, jer nije bilo nikakvog izazova, sve je bilo lagano I dosadno.

Ja se bolje osjecam kad radim (ironija) mislim kad se druzim razgovaram sa kolegama zezam se nego kad sam u kuci sam..
Sad sam energicniji imam monenata anksioznosti ponekad ali ti je vec briga I pesimizam prekopiran od oca.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Mutevelija » 17 Dec 2019, 17:09

Jest me bilo tad krenulo :D. evo godina ce od kada sam prvi put otisao "hodao" po doktorima :D.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: DEPRESIJA

Post by Hasan 88 » 17 Dec 2019, 17:51

“Depresija je najneugodnija stvar koju sam ikad iskusila… To je nemogućnost da zamisliš da ćeš ikad više biti sretan. Nedostatak nade. Taj osjećaj mrtvila, koji je tako drugačiji od tugovanja. Tuga boli ali je zdrav osjećaj. Ona je potreban osjećaj. Depresija je veoma drugačija.”
– J. K. Rowling http://najboljicitati.com/citati-o-depresiji/

ima li ko iskustva sa lijekom Aurorix (Moclobemide)?

koliko vidim ne može se kupiti u Bosni?
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests