"Život u boji"

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Rum » 11 Dec 2017, 01:23

Oci su mi plave bujrum
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 13 Dec 2017, 02:15

Ukoliko želite smršati pomoću hromoterapije okružite se plavom, ljubičastom ili zelenom bojom.

Plava dokazano umanjuje apetit, stoga bi bilo korisno obojiti svoju trpezariju u ovu boju. Takođe standardno bezbojno osvetljenje u frižideru zamenite plavim.
Evo saveta za sve koji žele da doteraju liniju, mnogima će ovo biti od koristi za period nakon praznika :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Konsultant » 13 Dec 2017, 02:46

Plavo? Na moru izjedoh sve zivo.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 13 Dec 2017, 02:56

A drugo je to kad te iscrpe voda i meštanke :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 02 Jan 2018, 16:33

Izborom garderobe svako od nas pokazuje i više nego što bi želeo da bude očigledno.
Oni koji biraju vedrije boje pokazuju, doduše nesvesno, da su zadovoljni.
Oni koji vole neobične modele, posebno jakih boja, žele da budu primećeni, žude za pažnjom, ponekad i ljubavlju.
Uredni, besprekorno obučeni ljudi su disciplinovani, organizovani, ali pomalo kruti i nesigurni.
Nesrećna ili tužna osoba nikada neće obući crveno, dok će se za cigla-boju odlučiti ljudi velikog srca.
Ako vidite devojku u ružičastoj haljini, budite sigurni da želi da bude majka, da je šarmantna i nežna, dok ćete hedoniste uvek prepoznati po nekom narandžastom detalju.
Žutu nose avanturisti, duhoviti ljudi, puni mašte.
Zelenu boju biraju ispunjene osobe, smirene, iskrene, dok plava odeća odaje zabrinute osobe.
Boju lavande nosićete ako se dvoumite oko neke odluke, dok će ljubičasta samo potvrditi vašu individualnost i jačinu.
Braon je znak da ste pouzdani i dosledni u postupcima.
Siva ukazuje na radoholike, dok crna odeća ukazuje da često jedno želite, a drugo radite, da ste zbog nečega rastrzani.
Belo nose osobe koje se osećaju dobro i zadovoljno svojim izgledom.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Nice try » 02 Jan 2018, 17:43

Volim odjeću u raznim bojama ali kad biram kombinaciju za obući prevagne, vidim po ovom tekstu, moj trenutni, unutrašnji osjećaj. Kažem trenutni jer tako i jeste, nisam uvijek vesela, niti nesigurna, samo većinom izbjegavam žutu boju, naročito ako se radi o suknji ili hlačama.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 27 Mar 2019, 05:04

Psihološke igre bojama u marketingu

Rezultati istraživanja ukazuju na to da veliki procenat ispitanika proizvode bira na osnovu izgleda, a da je boja proizvoda jedan od glavnih razloga na osnovu kojih donose odluke o kupovini.
Crvena je boja koju povezujemo sa vatrom i vrelinom, i koja nas stimuliše da preuzimamo više rizika.
Restorani često koriste crvenu boju zato što psiholozi tvrde da ona povećava osećaj gladi. Ovu boju često možete videti i kad se naglašavaju određeni popusti, jer ona u vama budi osećaj “urgentnosti”, pa vas na neki način tera da što pre krenete u “akciju”, to jest, u ovom slučaju, u kupovinu. Crvena boja takođe simbolizuje instinkt za preživljavanje, a širom sveta se koristi i u političke svrhe – ova boja je simbol komunista i socijalista, ali i američkih republikanaca.

Poznato je da na plavu boju bolje reaguju muškarci nego žene. Nju koriste brendovi koji žele da povećaju lojalnost i poverenje svojih “fanova”. U globalnoj politici predstavlja talas konzervativaca, dok je u SAD koriste demokrate.Ona izaziva osećaj poverenja, sigurnosti i čistoće.

U prodavnicama se zelena boja koristi kao anti-stres sredstvo za kupce, a u politici predstavlja pokret za očuvanje prirode, to jest, enviromentalizam.

Narandžasta se u marketingu često koristi kao poziv na akciju (kupi, rezerviši, prijavi se), i predstavlja mlade, prijateljski raspoložene, opuštene brendove.

Crna boja simbolizuje moć, stabilnost i autoritet, a neki stručnjaci tvrde i da je ljudi povezuju sa inteligencijom. U nekim kulturama, crna boja se povezuje za žalošću i zlom, pa je vrlo oprezno treba koristiti u marketingu. Takođe, crna boja predstavlja simbol elegancije, luksuza i ekskluzivnosti, pa je vrlo često korišćena kao boja logoa u svetu mode (Gucci, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, Prada, Givenchy)

U politici, crna boja simbolizuje anarhizam.

Ljubičasta važi za smirujuću boju. Za nju kažu da izaziva osećaj glamura, misterije, bogatstva i arogancije. Ova boja je poznata po tome što su je u prošlosti nosili pripadnici kraljevskih porodica i aristokrate. Takođe, neki je zovu i “ženskom” bojom.

Stručnjaci kažu da ukoliko imate problem i radite na njegovom rešavanju, trebalo bi da se smestite u neku ljubičastu prostoriju, jer ova boja pospešuje moždane aktivnosti u “problematičnim” situacijama. U marketingu ljubičasta predstavlja kreativne i maštovite mlade brendove, dok u politici predstavlja mlade, revolucionarne pokrete .
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 17 Aug 2019, 01:56

Setih se ove teme i jednog događaja pre par godina kada je profesor iz socijalne psihologije oborio koleginicu koja je nosila nešto narandžasto na sebi... Da li stvarno boje imaju toliki uticaj na nas i neka dešavanja a da mi toga i nismo svesni?
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Sheval » 17 Aug 2019, 01:59

Nije ju valja oborio zbog boje?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Sheval » 17 Aug 2019, 02:01

Ja ni carape ne mogu nositi a da su klasika neka...mora biti drecavo, sareno.
Tako i ostalo...puno jakih boja...

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 17 Aug 2019, 02:07

Sheval wrote: 17 Aug 2019, 01:59 Nije ju valja oborio zbog boje?
A jeste, e sad ne sećam se da li iz socijalne ili psihologije umetnosti, jer nam je on držao nekoliko predmeta :ovaj
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by srculence7 » 06 Jan 2023, 09:29

UTICAJ BOJA NA MENTALNO I FIZIČKO ZDRAVLJE

Boja je energija koja ima psihološki uticaj na nas i to se stalno eksperimentalno dokazuje.
Stručnjaci su utvrdili da stimulacijom koja je izazvana bojama može doći do promene raspoloženja, pojačane moždane aktivnosti, ubrzane srčane frekvence itd.

Image

Uopšteno, tamne boje ostavljaju utisak težine, nekih slutnji, dok svetle nose sa sobom vedrinu, izgledaju lagane.
U jednom eksperimentu je testiran psihološki efekat boja na produktivnost radnika. Istraživači su obojili teške sanduke u belo a lagane sanduke u crno. Radnici su imali znatno više problema u dizanju i nošenju crnih sanduka nego belih.
Drugi primer je vezan za upotrebu boje u savladavanju depresije i stimulisanju aktivnosti. Stručnjak za psihologiju boja je u jednoj bolnici savetovao da sve oboje u narandžasto, bojom jagode, smaragdno zelenom i bledo ljubičastom. Reakcije pacijenata na svetle boje su bile pozitivne. Stariji muškarci su počeli da se briju svaki dan, mnogo češće ustajali iz kreveta. Pacijentkinje su počele češće šetati, družile se više po hodnicima i u prostoru za dnevni boravak, pozajmljivale jedna drugoj šminku, češljeve, čak se i moral i raspoloženje medicinskog osoblja podigli.

Postoji samo 11 osnovnih naziva boje u jeziku, a ipak postoje bukvalno milioni boja.
U psihologiji boja nije toliko važno šta mi mislimo da gledamo, već efekat koji boja ostavlja na nas, a koji je prouzrokovan njenom energijom.

Osnovne boje poseduju univerzalne psihološke osobine bez obzira na svoje posebne nijanse, intenzitet ili valer.
Svaka od njih ima potencijalno pozitivne ili negativne efekte, a oni zavise i od određenih kombinacija različitih boja.

Postoje četiri psihološki primarne boje – crvena, plava, žuta i zelena.
One se dovode u vezu s telom, umom i emocijama, pojedinačno i ravnotežom između njih.

Psihološke osobine boja

CRVENA – telesna. Pozitivno: hrabrost, snaga, toplina, energija, opstanak, stimulacija, muževnost, uzbuđenje.
Negativno: prkos, agresija, napor, pritisak, vizueni udar.
Tvrdi se da ova boja uzbuđuje. Ogledi sa ljudima koji su boravili u sobama obojenim u crveno, pokazali su da se kod njih krvni pritisak povisio, srčana frekvenca i mišićna aktivnost, treptaji očima a i disanje je postalo ubrzanije.
Crvena je veoma snažna boja i ima najveću talasnu dužinu. Iako tehnički nije najvidljivija,ima tu moć da izgleda bliže nego što zaista jeste i tako prva ugrabi našu
pažnju. Zato je veoma efikasna kao svetleći saobraćajni znak koji se upotrebljava širom sveta. Njen uticaj je fizički stimuliše nas i pojačava puls. Povezuje se s muškim principom jer aktivira instinkt “bori se ili beži”.

Čista crvena je najjednostavnija boja, bez suptilnosti,živopisna i prijateljska. U isto vreme može biti percepirana i kao zahtevna i agresivna.

PLAVA – intelekt.

Pozitivno: inteligencija, komunikacija, poverenje, efikasnost, spokojstvo, obaveza, logika, mirnoća.

Negativno: hladnoća, neprijateljstvo, bez emocija. Plava je boja uma i u osnovi umirujuća. Ona na nas utiče mentalno. Intenzivna, tamnoplava, stimuliše jasne misli, a svetlija, mekša, umiruje i pomaže koncentraciji.
To je boja koja izaziva radspoloženje okarakterisano mirnoćom i spokojstvom.
Boja jasne komunikacije. Istraživanja su pokazala da je plava najomiljenija boja u svetu.

ŽUTA – emotivnost. Pozitivno: optimizam, sigurnost, samopoštovanje,emotivna jačina, prijateljstvo, kreativnost.

Negativno: iracionalnost, strah,emotivna slabost, depresija, anksioznost.Talasna tužina žute relativno je velika i u suštini stimulišuća. Žuta se smatra psihološki najjačom bojom. Prava žuta podići će naš duh i samopoštovanje.

To je boja optimizma. Previše žute ili pogrešan ton te boje, u relaciji sa nekim drugim bojama, može izazvati osećanje straha i anksioznosti.

ZELENA – ravnoteža, balans. Pozitivno: harmonija, osveženje, odmor,mir, sklad sa prirodom. Negativno: dosada, stagnacija, formalnost, osećaj slabosti. Zelena utiče na vid tako što ne izaziva potrebu za prilagođavanjem.
Ona je u centru spektra, i ta činjenica mnogo je važnija nego što većina ljudi misli. Kada naše okruženje sadrži mnogo zelene, to u nama izaziva osećaj sigurnosti jer je povezujemo s prirodom i plodnim zemljištem.
Postoje dve škole mišljenja vezano za psihološki efekat ove boje, i to kontradiktorne. Jedni veruju da umiruje a drugi da iritira.

LJUBIČASTA – duhovnost. Pozitivno: vizionarstvo, luksuz, autentičnost,istina, sadržajnost.Negativno: introvertnost, dekadencija, inferiornost, gušenje.Ljubičasta se još često naziva i purpurnom i ima najkraću talasnu dužinu.
Ona pojačava svesnost, ohrabruje duboku kontemplaciju ili meditaciju, asocira na kosmos. Poznata je i kao kraljevska boja. Ipak, preterana upotreba ljubičaste ili neprimeren ton može da deluje prostački.

NARANDŽASTA – Pozitivno: hrana,toplina, sigurnost, senzualnost, strast,zabava. Negativno: frustracija, frivolnost,nezrelost, melanholija, siromaštvo. Kao kombinacija žute i crvene, narandžasta
je stimulišuća boja i u fizičkom i u emotivnom smislu. Međutim, kada se topla narandžasta koristi u kombinaciji sa crnom, može da ima negativan, osiromašujući efekat.

ROZE – Pozitivno: ženstvenost, fizička smirenost, ljubav, seksualnost,nežnost. Negativno: inhibicija, fizička slabost, emotivna klaustrofobija.

Roze je nijansa crvene, ali za razliku od nje,ima više smirujući nego stimulišući karakter.

Za ružičasta boju se smatra da je umirujuća, može obuzdati agresivne tendencije i smanjiti fizičku bol. S tim u vezi, više od 1400 bolnica i popravnih domova u Americi koriste ovu boju znog njenog umirujućeg efekta.

SIVA – Pozitivno: neutralnost. Negativno: manjak samopouzdanja, depresija, hibernacija, manjak energije,vlažnost.

Čista siva nema direktan psihološki uticaj. Virtuelni izostanak boje deluje depresivno, pa se sivilo često koristi kao termin za loše raspoloženje ili loš period života.

CRNA – Pozitivno: sofisticiranost,glamur, sigurnost, emotivna stabilnost,efikasnost.

Negativno: hladnoća, tesko-ba, pretnja, opasnost, ugnjetavanje.

Crna stvara zaštitne barijere jer apsorbuje svu energiju koja dolazi do nje i takoobavija ličnost. Ona ima potpunu janoću, bez nijansi. Izuzetno dobro slaže se sa belom.

Ona stvara osećaj mase i ozbiljnosti, te je mit da crna odeća čini čoveka mršavijim. Crna u suštini predstavlja nedostatak svetla, jer se talasi ne reflektuju, pa zato može stvarati osećaj teskobe.

Ona predstavlja mrak koga se mnogi ljudi boje.

B E L A – Pozitivno: higijena, sterilnost, jasnoća, čistoća, jednostavnost, sofisticiranost, efikasnost.

Negativno: sterilnost, hladnoća, elitizam, neprijateljstvo.

Bela predstavlja totalnu refleksiju. Ona reflektuje svu snagu spektra zbog čega je često teško gledati u nju budući da se na neki način stvaraju vizuelne prepreke. Ona povećava percepciju prostora. Bela sa toplim bojama
može sve da učini preterano upadljivim.

BRAON – Pozitivno: ozbiljnost, toplina, priroda, zemlja, podrška, oslonac.
Negativno: nedostatak humora, težina,manjak sofisticiranosti.

Braon boja sastoji se od crvene i žute pomešanih sa velikim procentom crne.

Odaje utisak stabilnosti i čvrstine kao i crna, ali je mnogi ljudi smatraju prijatnijom.

Obojena svetla ili obojeni filtri koji okružuju izvor svetla, takođe utiču na zdravlje i raspoloženje. Tako na primer dok ružičasti zidovi mogu biti umirujući i ublažujući, ružičasto svetlo je iritirajuće.
Ogled na kalifornijskom univerzitetu je pokazao da plavo svetlo može ubrzati izlečenje. Kada su pacijenti sa reumatskim upalama zglobova bili smešteni u sobama u kojima je na uobičajeni izvor svetla postavljen plavi filter, njihovi bolovi su se smanjili ili potpuno nestali.


Izvor: Opušteno.rs
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Online

Re: "Život u boji"

Post by Veca » 06 Jan 2023, 12:18

...gledaj boja i ljepote! :srce
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: "Život u boji"

Post by Chloe » 06 Jan 2023, 12:19

Chloe wrote: 07 Sep 2017, 14:56 Crna odjeća prevladava

pa kraljevsko plava

plava

bijelo

A 'vaka sam kakva sam ... :zubi
Insan se godinama mijenja, al boje još iste, doduše, bordo sam ubacila malo ... :o
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests