Kad je neko lijen!

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Mutevelija » 24 Mar 2020, 22:57

ElTriconi wrote: 24 Mar 2020, 22:54
Dorian wrote: 24 Mar 2020, 22:08

Ja radim zato to stvari koje želim moram platiti. Doduše, ne moram, ali nisam krenuo tim putem. Nažalost?
Tako ti drustvo funkcionise, to sam i rekao gore. Tvoj rad mjenjas za tudji, jest da ta razmjena u satima nije jednaka ali eto, nisu ni poslovi jednaki.

Ako ne volis i ako ti je mrsko onda ti opada vrijednost u razmjeni rada. Neko voli radit vani, neko unutra. Sta ako te zapadne obratno? Nekom je mrsko ovo nekom ono, sta ako te bas to zapadne? Na kraju nije bitno jel volis ili ne ili bilo sta drugo nego radi.
Shvari do 30 -40 godine tvoj rad nece biti cijenjen , oni kad vide od 20 godina bilo ko odmah ne smatraju te ozbiljnim.
Ta ce on balavac.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by ElTriconi » 24 Mar 2020, 23:01

Mutevelija wrote: 24 Mar 2020, 22:57
ElTriconi wrote: 24 Mar 2020, 22:54

Tako ti drustvo funkcionise, to sam i rekao gore. Tvoj rad mjenjas za tudji, jest da ta razmjena u satima nije jednaka ali eto, nisu ni poslovi jednaki.

Ako ne volis i ako ti je mrsko onda ti opada vrijednost u razmjeni rada. Neko voli radit vani, neko unutra. Sta ako te zapadne obratno? Nekom je mrsko ovo nekom ono, sta ako te bas to zapadne? Na kraju nije bitno jel volis ili ne ili bilo sta drugo nego radi.
Shvari do 30 -40 godine tvoj rad nece biti cijenjen , oni kad vide od 20 godina bilo ko odmah ne smatraju te ozbiljnim.
Ta ce on balavac.
Normalno da te nece cjenit neko ko je deset i vise godina u poslu a ti tek kreno. Moras gradit ugled, ne ide to preko noci. Ne vjeruje niko novim facama nego se ganja isprobano i uhodano, tj. stariji radnici i to je sva mudrost.

Ucis dok si pocetnik da bi mogao i ti doci na njihovo mjesto. Trudis se na svim frontovima da napredujes, da si komunikativan, da imas dobre odnose sa kolegama, da se ne istices po negativnom i to je to.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Dorian » 24 Mar 2020, 23:03

ElTriconi wrote: 24 Mar 2020, 22:54
Dorian wrote: 24 Mar 2020, 22:08

Ja radim zato to stvari koje želim moram platiti. Doduše, ne moram, ali nisam krenuo tim putem. Nažalost?
Tako ti drustvo funkcionise, to sam i rekao gore. Tvoj rad mjenjas za tudji, jest da ta razmjena u satima nije jednaka ali eto, nisu ni poslovi jednaki.

Ako ne volis i ako ti je mrsko onda ti opada vrijednost u razmjeni rada. Neko voli radit vani, neko unutra. Sta ako te zapadne obratno? Nekom je mrsko ovo nekom ono, sta ako te bas to zapadne? Na kraju nije bitno jel volis ili ne ili bilo sta drugo nego radi.
Znaš li da postoji pokret među čijim članovima se plaća u vremenu, ne u robi ili novcu. Na primjer meni treba električar. On dođe i besplatno mi uradi šta treba. Ja sam, recimo, taksista pa ne nužno tog električara nego bilo koga besplatno vozim. Taj kojeg sam vozio je recimo nastavnik i besplatno uči neku petu djecu. I svako radi beslatno, ne da vrati uslugu onome ko je njemu napravi obesplatnu uslugu nego radi sve besplatno.

Za razliku od robne razmjene u kojoj nije bilo novca ali su se mijenjale robe koje su imale sličnu vrijednost, ovdje se ne gleda koliko koja roba ili usluga vrijedi. Možda ti uradiš nešto što bi u novcu vrijedilo više od onoga šta ja uradim, a ja uradim ono šta bi vrijedilo više od onoga šta neko treći uradi itd, ali to je nebitno. Bitno je da svi dobiju željenu uslugu ili proizvod. Tako su svi zadovoljni i niko ne brine da li će dobiti potrebnu uslugu ili prozivod zato što nema novca ili isto vrijednu robu ili...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by Mutevelija » 24 Mar 2020, 23:07

ElTriconi wrote: 24 Mar 2020, 23:01
Mutevelija wrote: 24 Mar 2020, 22:57

Shvari do 30 -40 godine tvoj rad nece biti cijenjen , oni kad vide od 20 godina bilo ko odmah ne smatraju te ozbiljnim.
Ta ce on balavac.
Normalno da te nece cjenit neko ko je deset i vise godina u poslu a ti tek kreno. Moras gradit ugled, ne ide to preko noci. Ne vjeruje niko novim facama nego se ganja isprobano i uhodano, tj. stariji radnici i to je sva mudrost.

Ucis dok si pocetnik da bi mogao i ti doci na njihovo mjesto. Trudis se na svim frontovima da napredujes, da si komunikativan, da imas dobre odnose sa kolegama, da se ne istices po negativnom i to je to.
Zajebano je kad stalno.mijenjas poslove i sve te interesuje i nista posebno kao u mom slucaju :D.
Sve bi volio znati ali mi dosadi jedan posao nakon godine. Da je sta drugo i nista specijalizovati
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Kad je neko lijen!

Post by ElTriconi » 24 Mar 2020, 23:18

Mutevelija wrote: 24 Mar 2020, 23:07
ElTriconi wrote: 24 Mar 2020, 23:01

Normalno da te nece cjenit neko ko je deset i vise godina u poslu a ti tek kreno. Moras gradit ugled, ne ide to preko noci. Ne vjeruje niko novim facama nego se ganja isprobano i uhodano, tj. stariji radnici i to je sva mudrost.

Ucis dok si pocetnik da bi mogao i ti doci na njihovo mjesto. Trudis se na svim frontovima da napredujes, da si komunikativan, da imas dobre odnose sa kolegama, da se ne istices po negativnom i to je to.
Zajebano je kad stalno.mijenjas poslove i sve te interesuje i nista posebno kao u mom slucaju :D.
Sve bi volio znati ali mi dosadi jedan posao nakon godine. Da je sta drugo i nista specijalizovati
E jebiga onda, tvoj je slucaj za hodzu :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests