Kako biti nepošten?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by rethna » 28 Mar 2018, 03:23

Ako nista od rijeci si, odvadio si na sekundu religijska i moralna nacela.
Religijska se i mogu u jednu ruku ostaviti po strani, dok moralna nikako jer je postenje pitanje morala, a moralna nacela van religije nisu apsolutna. Vremenske i regionalne varijacije na drustvenom nivou odstupaju gotovo jednako koliko i individualna shvatanja i odrebe vlastitih moralnih principa.
Tema malo podsjeca i na onu o dobru i zlu. Neposten profil se postaje, gradi, prije svega sposobnost prevare, zataskavanja, a sa iskustvom i svaki ugriz savjesti postaje manje bolan do nistavan. To na kraju postane stil zivota.

Sve opet pocinje iz kuce, drustva, a zavrsava na vlastitom promisljanju. Neko jednostavno odluci ne razmisljati mnogo.
S religijske strane je to sve uredjeno serijatom i mislim da je to navika pokusala reci. Muslimani kao skupina smo svi, ali oni odaniji, privrzeniji vjeri se drze propisa intenzivnije, vjerujuci da su promatrani odozgo i da ce biti pitani a nepostenje je kaznjivo. I nije to samo pitanje straha, to potice na razmisljanje pa covjek shvati da to nije ispravno raditi.
I ateisti mogu biti posteni, i agnostici takodje, sto da ne. Mislim da je glavna razlika da se u porodicama vjernika vise o tome prica, razgovara, cita se, covjeku u podsvijesti to ostavi odredjeni trag i vise iskristaliziranu sliku, pa mu je savjest ranjivija ako vec pricamo o tome, tako da je to i glavni razlog zasto vjera iznjedri vise postenih ljudi. U biti vjera i moze iznjedriti jedino postena covjeka, ostalo su deklaracije ako cemo biti skroz jasni.

Nepostene radnje se ne mogu okarakterisati kao "dobro", ali mogu kao nesto korisno, bar privremeno.
E sad, ovo kako ste poceli voditi raspravu u filozofskom smjeru, a s obzirom na iskljucivanje religije i nemoguce je drugacije, dolazi se do etike i cijelog njenog djelovanja i obuhvacenosti, a tu cete se razici i rijetko sloziti s obzirom na prijasnjim iskustvima "konstruktivnih" rasprava. Razisli su se i najveci filozofi.
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Socrates » 28 Mar 2018, 03:30

Moralna nacela ni unutar religije nisu apsolutna. Potpuni corsokak, zapravo.

Krstaski ratovi I ISIS su sasvim jasan dokaz toga. Da ne idem u detalje dogmi.

A to da se unutar religijskih porodica vise raspravlja o moralu je neistina. Raspravlja se o dogmi, a to nije isto sto I moral.
. . . . . . . . .

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by rethna » 28 Mar 2018, 03:36

Tebi sve treba crtati, mislim stvarno tolika doza gluposti?
Ili je samo u pitanju prijeka potreba da se dokazujes nekom kontrom koju nicim nisi u stanju zastupati... Ja tu bolest stvarno ne razumijem :cudi
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Socrates » 28 Mar 2018, 03:42

Sta treba crtati? Odgovaram na tvoju nesuvislu tvrdnju da se u religioznim porodicama vise razgovara o moralu I da daju vise postenih ljudi. Cak si izbacio i apsolutni nonsense da vjera i moze jedino iznjedriti postena covjeka.
rethna wrote: 28 Mar 2018, 03:23 Mislim da je glavna razlika da se u porodicama vjernika vise o tome prica, razgovara, cita se, covjeku u podsvijesti to ostavi odredjeni trag i vise iskristaliziranu sliku, pa mu je savjest ranjivija ako vec pricamo o tome, tako da je to i glavni razlog zasto vjera iznjedri vise postenih ljudi. U biti vjera i moze iznjedriti jedino postena covjeka, ostalo su deklaracije ako cemo biti skroz jasni.
Na cemu je bazirana ta tvrdnja?

Spomenuo si serijat. Da li je serijat apsolut moralnosti, po tebi?
Last edited by Socrates on 28 Mar 2018, 04:51, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by rethna » 28 Mar 2018, 03:50

Napisao si ti vise besmislica, zavidno za jedan takav kratak post. Ja sam poducavanje tebe trebao poceti naplacivati.
Ti i dalje uvlacis neke postavke koje ja i ne napisem i sad ja trebam svaki put crtati tebi i odvajati vrijeme samo jer ti sve pogresno kopcas ili bolje reci nista.
Ok, ne razumijes stvari, ali ne mozes brate dragi svaku raspravu svesti na nivo svog ocaja pokusavajuci nesto iskontrirati samo da bi to uradio i samo nek se prica.
Pusti ljude neka raspravljaju ako vec nisi kadar za nesto :cudi
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Socrates » 28 Mar 2018, 03:52

Evo, sta je tebe tvoja religija naucila, da se podsjetimo. ;) Posten covjek my ass, sto rek'o Hani.
Samo su nam trebali jos predstavnici ciganskih nehljebara i cionistickih terorista i ubica.
Od tad je jasno da sve sto govoris je obicno pretvaranje :tjesi Sreca pa si obican crv. Inace bi bio Eichmann.

Ti si, brt, ono sto se u narodu zove ljigavi gmizavac. Nema to nikakve veze sa religijom I postenjem.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Socrates » 28 Mar 2018, 05:38

I da vam dam jos malo materijala za razmisljanje, prije nego sto svi podjelimo sebi pusice za nase neupitno postenje.

Ili, kao sto onaj u Pulp Fiction kaze; "Before we suck each others' dicks...." :ha Legendarna scena. :djed

Dakle, izvan svake diskusije je da ako mislimo da smo posteni, moramo stvari nazvati pravim imenima. Nemam ja problema da mene neko naziva nadmenim assholom, iz ovog I onog razloga, ali onda morate I ovu Rethninu "ljubavnu" pricu sa Romima I Jevrejima nazvati pravim imenom, dame I gospodo, Posteni. :inasab Mojne meni klllanova, bolan, pa na osnovu toga formiranja misljenja. :hihi

To bi se, prijatelji moji posteni, zvalo Intelektualno (Ne)Postenje. :p

Pa onda, ne bilo vam tesko, zavirite malo I u vase vjerske knjige, pa malo kriticki sagledajte sta se tamo porucuje, a sto zaboravljate da zovete pravim imenom. Ja zato imam vise postovanja prema Muti nego prema mnogim drugim vjernicima. Covjek zove stvari pravim imenom, barem sto se tice vjere. A vecina drugih prilagodjava poruku, duse moje drage. :tjesi

Ovo nema veze sa jednom religijom, nego sa svim monoteistickim religijama. Imate li hrabrosti, da ne kazem intelektualnog postenja, da nazovete stvari pravim imenima?
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Nice try » 28 Mar 2018, 08:59

Mnogo toga ispisanog :)
Napisaću samo kada je mene prvi put udarila spoznaja da poštenje ima više lica i da je svako pravo,nema veze ko i kako nosi to lice.Što bi se reklo,čovjek je uvijek pošten na nečiji tuđi račun.
Dakle,jedno dijelo,nevažno čije,radnja se odvija u devetnaestom vijeku.Muž,blagajnik,velika poštenjačina tokom cijelog svog vijeka nije maznuo ni jedan jedini zlatnik.Njegova žena,ispijena bijednim životom,razočarana u njegovu nesposobnost da im omogući ugodan život,trudi se da od njihovih kćerki,beznadežnog izgleda i pameti,napravi kakve-takve udavače.
Jedne večeri,nakon njegovog cjelodnevnog rada i ženinog povratka sa nekog prijema gdje je još jednom uzalud pokušavala utrpati svoju mlađu kćer nekom atašeu,izbija prepirka.
Naime,žena je uvjerena da je njen muž njh zakinuo svojim poštenjem i uništio nadu u budućnost svojih kćeri.Muž se brani i poziva na svoj ugled stečen nakon godina i godina savjesnog rada.Zaboga,on je pošten čovjek.Žena je uvjerena da bi bogatijim toaletama i boljim životom,mirazom i slično,njihove kćeri iamle bolju startnu poziciju za boljeg udvarača.
Kaže ona njemu,onako ogorčeno,duše pune jeda i beznađa:
-Gospodine,kažete da ste pošteni?Pa,budite prvo pošteni prema svojoj ženi i djeci.Drugi,mislim dolaze poslije nas!
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 14:17

Možeš ba biti i nepošten vjernik.
Promjer nekog prevario ispovijedio se u crkvi i on je čist kod Boga nije kod ljudi, drugi primjer prevario nekoga a dao u hair i vakuf i on je čist, deklarativno on jest vjernik ali jest i dusevno, njegova vjera u Boga nije upitna on jest grijesan ali je vjernik, tačnije vrijedni vjernik, vjernik može biti i ubojica, on je vjernik vjeruje ali je i ubojica ali može biti, on se je recimo pokajao Bog mu je oprostio ali pecat ubojice, nepostenjacine, lopova varalice je ostao
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 14:19

Nice try wrote: 28 Mar 2018, 08:59 Mnogo toga ispisanog :)
Napisaću samo kada je mene prvi put udarila spoznaja da poštenje ima više lica i da je svako pravo,nema veze ko i kako nosi to lice.Što bi se reklo,čovjek je uvijek pošten na nečiji tuđi račun.
Dakle,jedno dijelo,nevažno čije,radnja se odvija u devetnaestom vijeku.Muž,blagajnik,velika poštenjačina tokom cijelog svog vijeka nije maznuo ni jedan jedini zlatnik.Njegova žena,ispijena bijednim životom,razočarana u njegovu nesposobnost da im omogući ugodan život,trudi se da od njihovih kćerki,beznadežnog izgleda i pameti,napravi kakve-takve udavače.
Jedne večeri,nakon njegovog cjelodnevnog rada i ženinog povratka sa nekog prijema gdje je još jednom uzalud pokušavala utrpati svoju mlađu kćer nekom atašeu,izbija prepirka.
Naime,žena je uvjerena da je njen muž njh zakinuo svojim poštenjem i uništio nadu u budućnost svojih kćeri.Muž se brani i poziva na svoj ugled stečen nakon godina i godina savjesnog rada.Zaboga,on je pošten čovjek.Žena je uvjerena da bi bogatijim toaletama i boljim životom,mirazom i slično,njihove kćeri iamle bolju startnu poziciju za boljeg udvarača.
Kaže ona njemu,onako ogorčeno,duše pune jeda i beznađa:
-Gospodine,kažete da ste pošteni?Pa,budite prvo pošteni prema svojoj ženi i djeci.Drugi,mislim dolaze poslije nas!

Mada je i od nje malo sebicno a i od njega, nije on bio posten radi drugih nego radi sebe i svog spokoja.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Nice try » 28 Mar 2018, 17:20

Mutevelija wrote: 28 Mar 2018, 14:19
Nice try wrote: 28 Mar 2018, 08:59 Mnogo toga ispisanog :)
Napisaću samo kada je mene prvi put udarila spoznaja da poštenje ima više lica i da je svako pravo,nema veze ko i kako nosi to lice.Što bi se reklo,čovjek je uvijek pošten na nečiji tuđi račun.
Dakle,jedno dijelo,nevažno čije,radnja se odvija u devetnaestom vijeku.Muž,blagajnik,velika poštenjačina tokom cijelog svog vijeka nije maznuo ni jedan jedini zlatnik.Njegova žena,ispijena bijednim životom,razočarana u njegovu nesposobnost da im omogući ugodan život,trudi se da od njihovih kćerki,beznadežnog izgleda i pameti,napravi kakve-takve udavače.
Jedne večeri,nakon njegovog cjelodnevnog rada i ženinog povratka sa nekog prijema gdje je još jednom uzalud pokušavala utrpati svoju mlađu kćer nekom atašeu,izbija prepirka.
Naime,žena je uvjerena da je njen muž njh zakinuo svojim poštenjem i uništio nadu u budućnost svojih kćeri.Muž se brani i poziva na svoj ugled stečen nakon godina i godina savjesnog rada.Zaboga,on je pošten čovjek.Žena je uvjerena da bi bogatijim toaletama i boljim životom,mirazom i slično,njihove kćeri iamle bolju startnu poziciju za boljeg udvarača.
Kaže ona njemu,onako ogorčeno,duše pune jeda i beznađa:
-Gospodine,kažete da ste pošteni?Pa,budite prvo pošteni prema svojoj ženi i djeci.Drugi,mislim dolaze poslije nas!

Mada je i od nje malo sebicno a i od njega, nije on bio posten radi drugih nego radi sebe i svog spokoja.
Šta misliš bi li njegov spokoj bio veći da je udovoljio ženi i njenim ambicijama?
Šta misliš i da li je možda bio pošten više radi drugih?
Onako pitam, zanima me, ne jer zagovaram ovo ili ono.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 17:22

Ne vjerujem da je radi drugih nego radi sebe sam sebe valjda bi jeo što je ovako ili onako postupao
Čak i da je udovoljio ženi misliš da ne bi ga savjest pekla?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by greeneyes » 28 Mar 2018, 18:50

Ne vidim neku poentu u toj prici.
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 19:02

Kojoj:oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by greeneyes » 28 Mar 2018, 19:06

Ma ova od Najsice :oo
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 28 Mar 2018, 19:09

Dobro je na forumu se ne može gledati forumaš izravno, što bi te prostrijelila pogledom :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Zagorka » 28 Mar 2018, 23:23

Kod nas je jedna zena citav zivot se svadjala sa komsonicom ističući kako je ona postena zena a ova nije. Nisam skontala ko dijete ali ona je pod tim mislila da se jednom udavala a ova dva puta.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by rethna » 29 Mar 2018, 01:04

Opet ostao da pise sam sa sobom, napreze kikiriki u glavi premisljajuci se i citajuci iznova, koriguje svoje postove... :ha
Daj odluci jesam li pedercina ili gmizavac. Nema potrebe da ispravljas postove i glumis neku kulturu tu, pred kime? Zenskim dijelom? :DD

Inace Romi su poznati kao velike radise i borci, uzivaju ici u firmu ujutru u 7, ustajati u 6, nepoznato im je direktno traziti od nekoga novac i vracati se svaki puta dokle god im se daje, kada prestane osvijeste se i ne rade to vise. A mahom mladi sposobni ljudi u najboljim godinama. Nehljebari nego sta, stvari zovemo pravim imenom. Ali kukavicke pobjegulje malo sta mogu znati o svemu tome, zivotu i stvarnom stanju.


Cionisticke teroriste i nista drugo. Isti oni koju su odgovorni za Palestinsko krvoprolice desetljecima.
Nisu svi Jevreji cionisti. Nisu svi cionisti Jevreji. Oni ludi, "hrabri" nose oruzje i ubijaju bez razmisljanja, dok se drugi koriste tastaturom. Ali isti ste mentalni sklopovi i sve je u tome.
I sta si sad pokazao? Podsjetio si nas samo na temu gdje si zablistao kao islamofob i otkrio se. Cijelo vrijeme od tada pokusavas nesto mantrati, ali ti iz svakog posta na slicnim temama vristi ta osobina iskazujuci je na razne nacine.

I nemoj misliti da to i drugi ne vide, to sto te niko ne zove pravim imenom samo znaci da ljude boli briga za nekim socratesom u kanadskom bunkeru i to sto on siri po jednom bosanskom forumu. Samo da ne mislis da si neki genije koji je jeftinim pokusajem filozofije uspio nasamariti nekoga i prekriti sve sto jeste.
Ne trebaju egzoticni nazivi ni prepravljanja za opisati takve. Najgora sorta licemjera koja moze postojati :cudi

"Moral nije apsolutan u okviru islama" i onda izvaliti i nekako uplesti krstaske ratove i isil u sve to i reci da je to dokaz necega je samo za nasmijati se. To pokazuje koliko nemas pojma o stvarima o kojima pricas i kakve gluposti landaras. I sta sad ja tu da pricam s tobom i da te uzmem za ozbiljno. Mislim, smijesno :lud :cudi
Socrates wrote: 28 Mar 2018, 03:52 Evo, sta je tebe tvoja religija naucila, da se podsjetimo. ;) Posten covjek my ass, sto rek'o Hani.
Samo su nam trebali jos predstavnici ciganskih nehljebara i cionistickih terorista i ubica.
Od tad je jasno da sve sto govoris je obicno pretvaranje :tjesi Sreca pa si obican crv. Inace bi bio Eichmann.

Ti si, brt, ono sto se u narodu zove ljigavi gmizavac. Nema to nikakve veze sa religijom I postenjem.
Posteni. :inasab Mojne meni klllanova, bolan, pa na osnovu toga formiranja misljenja. :hihi
A ovo gore je jedna od najvecih ako ne i najveca ironija do sad ovdje. Neko ko nema svoje misljenje ni o cemu ni bilo kakav stav nego gleda sta ce pojedini napisati pa da se prikloni i zajedno se onda kao nadopunjuju, pa i ako mu nekad izleti nesto, gleda da se koriguje i mukotrpno izoblici izreceno. :lupa Na kraju samo cipele vire
Neko ko u svakoj "raspravi" p(r)oziva druge ljude jer je nesposoban bilo sta sam zavrsiti kmececi u nedogled. Evo i sad je to bio slucaj. Beznadezan slucaj. Jos jedna katastrofa :ccc
Last edited by rethna on 29 Mar 2018, 01:06, edited 1 time in total.
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Socrates » 29 Mar 2018, 01:06

Eichmann, smiri malo. :tjesi
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako biti nepošten?

Post by Mutevelija » 29 Mar 2018, 01:09

5 stranica teme ovo je rekord, ili sam ja postao forumaš ozbiljniji ili sam počeo otvarati interesantne teme :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests