Smisao života

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Biba » 31 May 2015, 15:38

Ovak, ja sam kao biba ipak sigurna da nikome od forumaša nije životni moto "U se, na se i poda se"...Svi ovdje napisni postovi kazuju nešto sasvim drugo :ok ...
Mislim da je svima ovdje smisao samoostvarenje sebe kao čovjeka...što je tako lijepo a tako i teško...ma griješimo svi...ja pa ljudi smo..od krvi i mesa, kak to Terasa voli reći.. :perezube
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Julia-Klara » 01 Jun 2015, 10:35

Biba wrote:Ovak, ja sam kao biba ipak sigurna da nikome od forumaša nije životni moto "U se, na se i poda se"...Svi ovdje napisni postovi kazuju nešto sasvim drugo :ok ...
Mislim da je svima ovdje smisao samoostvarenje sebe kao čovjeka...što je tako lijepo a tako i teško...ma griješimo svi...ja pa ljudi smo..od krvi i mesa, kak to Terasa voli reći.. :perezube
e to je to!
s tim da se ova definicija razlikuje od covjeka do covjeka, nismo svi isti ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Bla » 01 Jun 2015, 19:28

Samo da se ogradim da to meni nije smisao. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Calla » 01 Jun 2015, 19:37

ovaj Bla iznad mene je jos uvjek svojeglav ,,i nije nam otkrio u cemu lezi njegov smisao!


a i ja sam nenadmasiva u mojoj slobodi zivljenja a i u dobrobiti za druge,
puna sam nekakve ljubavi prema ljudskom rodu ,,e sad ima li to ili nema smisla mogli smo se malo i nakvacati !
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Biba » 12 Jul 2015, 20:25

Bla wrote:Samo da se ogradim da to meni nije smisao. :oo
da ti povjerujemo..ma ja...ti ko beba majke mi. hoće malo pažnje pa makar i na način da se praviš zloćo...ma ja :rol
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by titicha » 12 Jul 2015, 22:42

carobnjak Nurudin wrote:Uciniti svijet boljim,makar malo..jedan milimetar ga pomjeriti na bolje
:aplauzz
to bi nam trebao biti smisao života.
nažalost,negdje se to pogubilo

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by kuplung » 18 Jul 2015, 21:30

kako uciniti boljim kad nece... kazes pusacu de procitaj sta pise na kutiji.... on po svom...kazes komsiji nemoj tako on se zainati jos vise

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Biba » 18 Jul 2015, 22:40

kuplung wrote:kako uciniti boljim kad nece... kazes pusacu de procitaj sta pise na kutiji.... on po svom...kazes komsiji nemoj tako on se zainati jos vise

Jesi li ti ikada pročitao da je pušenje ovisnost tj. bolest. To tvrdi medicina. Dakle, pušače treba liječiti kao što to čini Irska a ne samo spočitavati im da nisu dobri jer eto puše. Ama jadni smo mi ako je došlo dotle da su pušači često na prvom mjestu i udaru kao zloćesti, grozni i nesposobni...pored svih iskrivljenih vrijednost danas je eto najlakše oplesti po pušačima... I jesi li pročitao da se Parkinsonova bolest liječi nikotinom i da grčka ima najviše pušača a najmanje oboljelih...očito nisi ... ja sve eno ona djeca oboljela od raka su more bit bili pušači...možda pušenje donijelo i epidemiju dijabetesa ... more bit :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Smisao života

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2015, 12:11

Nisam primjetio smanjenje broja oboljelih od raka, a otkako su krenuli s ovim antipušačkim kampanjama, prije dvadesetak godina. Ali, zato su tu neke bolesti koje su prije par decenija bile skoro nepoznate i prilično endemične, a sada od njih boluju desetine miliona ljudi širom svijeta.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Mirelam » 04 Aug 2015, 22:48

Nadam se da nece ko zamjeriti, ali meni je forum izvor asocijacija, i sjecanja. Procitah naslov teme pa mi odma padose oni na pamet.Moglo bi se ponoviti stivo :ooo
[ytube][/ytube]

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Rum » 12 Feb 2018, 18:06

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by Heidi » 25 Apr 2018, 18:17

Nisam nasla pogodniju temu.


Lakoća mudrosti: 20 principa buđenja svijesti

“Mudrost se ne može podučavati, a samim time ni naučiti“, rekao je Deepak Chopra. Ipak, sa željom da osnaži vjeru u mudrost, donosi dvadeset principa koji nam mogu pomoći na putu prema buđenju svijesti...

Image

Oni koji znaju, o tome ne govore

Nikada neće postojati knjiga “Mudrost za neznalice“, bila bi kontradiktorna sama po sebi, ali isto tako neće postojati ni “Mudrost za jako pametne ljude“. Mudrost se ne može definirati kao fiksni sustav ili naučiti.

No Sokrat si je zadao misiju da proturječi Sofistima, grčkim filozofima i učiteljima čija se filozofija temeljila na poučavanju mudrosti. Sokrat je, suprotno njima, smatrao da “poznavati sebe“ nije moguće bez dubljeg zalaženja u misteriozne puteve istine, do kojih je moguće doći jedino izvan riječi a time i izvan učenja.

U Indiji se ta ideja još proširila. Govoreći o suštini bića i stvarnosti kojoj ona pripada, drevni su rišiji (duhovno prosvijetljeni pojedinci) izjavili: “Oni koji to znaju, o tome ne govore. Oni koji o tome govore, to ne znaju.“

Mudrost se ne može naučiti

Najbolji način promicanja mudrosti, po mom mišljenju, jest da ju se zapakira u nešto poželjno: buđenje. To je zapravo jednako. Oboje zahtijeva promjenu svijesti. Jedini način da znate da se budite, ili ste se možda već probudili, jest da osjećate suprotnost spavanju. “Spavanje“ je metafora za stanje svijesti koje donosi neželjenu patnju i bol koja se uvijek nalazi u zabunama i sukobima, koja donosi sumnju u nestalnost života nad kojim se tada nadvija strah od smrti. Ako buđenje može prekinuti ove boljke, tada mudrost opravdava samu sebe.

Mudrost se ne može poučavati, a samim time ni naučiti. Ona je znanje koje postajete. Ili rečeno na moderan način, mudrost je razvojna faza koju nismo genetski naslijedili, već izbor da svjesno napredujemo. Budući da je to svjestan proces ili put, kako to nazivaju ljudi u potrazi za duhovnošću, mudrost nema principe i smjernice. Postoji nekoliko načina na koje možete sudjelovati u procesu razvoja, baš kao što stavljanje knjige ispred malog djeteta može potaknuti njegovu želju da nauči čitati.

Popis bez objašnjenja

Sukladno tome, donosim vam dvadeset principa koje sam ugrubo zapisao prije nekoliko godina s nadom da ću o tome napisati knjigu. Nedavno sam ponovno naišao na njih i odlučio ih ponuditi kao popis bez dodatnog objašnjenja. Jedina svrha jest da vam pokažem kako sam samoga sebe vodio prema cilju buđenja.


Kako ćete koristiti ovaj popis, ovisi o vama. Može vam pomoći da shvatite gdje se nalazite ili gdje želite biti. Može vas podsjetiti na stvari koje već znate, ali ste na njih zaboravili. U svakom slučaju, želim osnažiti vjeru u mudrost koja je izdržala stoljećima i nastavlja se održavati, čak i u ovo vrijeme skepse, materijalizma i toga da nesigurnost postaje norma.

1. Uvijek mislite na beskrajne mogućnosti. Beskonačnost postoji u svim smjerovima.

2. Birajte svjesno, svaki put.

3. Obraćajte pažnju na svevremenu srž svojeg bića.

4. Njegujte bogatstvo svojeg unutarnjeg života. Sanjarite, maštajte i razmišljajte. To je izvor beskrajne kreativnosti.

5. Znajte da je sve povezano sa svime.

6. Umjesto da pitate: “U čemu je problem?“, pitajte: “Gdje je prilika za razvoj?“

7. Pokušajte razumjeti karmu: Nijedan dug u svemiru ne ostaje nepodmiren.

8. Vaš jedini identitet je Ja sam, nedefiniran i beskonačan. Svaka etiketa koju si prišijete vas ograničava.

9. Nevidljivo i suptilno daje polet vidljivom i materijalnom.

10. Prihvatite i trudite se razumjeti paradoks, kontradikciju i dvosmislenost. Nesigurnost je utroba kreativnosti.

11. Svjesnost određuje i postaje tijek energije i informacija u vašem tijelu, vašim odnosima i vašem svijetu.

12. Najučinkovitiji način podizanja svijesti jest život u sadašnjem trenutku.

13. Naše najprirodnije stanje je radost. Ona je temelj ljubavi, suosjećanja, iscjeljenja i želje da se riješimo patnje.

14. Budite sami sebi najbolji prijatelj tako što ćete si oprostiti i prestati se osuđivati.

15. Intuicija je duboko osluškivanje tijela, uma, srca i duše.

16. Znajte da se srž vašeg bića ne može ugurati u prostor tijela ili u vremensko razdoblje života.

17. Emocionalna inteligencija počinje kada nemate potrebu obilježavati ili ocjenjivati.

18. Svaki um isprepleten je sa svim umovima prošlosti, sadašnjosti i budućnosti kroz promjenu značenja.

19. Vaša je stvarnost ukorijenjena u vašem izvoru. Preuzmite odgovornost za nju na svim razinama.

20. U kojoj god se situaciji našli, podsjetite se: “Imam izbora.“

Izvor: deepakchopra.com
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
hosinjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 29
Joined: 03 Sep 2017, 16:32
Status: Offline

Re: Smisao života

Post by hosinjak » 17 Nov 2018, 02:08

Mozda nekad i otkrijemo sta je u pitanju .
A do tad, nek je zdravlja i da ne puca .

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests