Mindfulness

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Mindfulness

Post by Julia-Klara » 24 Jun 2019, 15:44

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Mindfulness

Post by Julia-Klara » 24 Jun 2019, 15:53

Jutros u pola 10 smo se sastali, bilo nas je troje :)
Sjedes udobro, zatvoris oci i slusas sta ti "ucitelj" govori.
Radili smo "body scanning".
Iskustvo - rekla sam da mi se svidja "guided" meditacija. Danas smo poceli od palca na lijevoj nozi, i s obzirom da bas nemam puno cega za osjetiti (vise razloga), postala sam svjesna trzaja misica , temperature, i sl, tek kad smo dosli do butina i kasnije dupeta , pa ruku.
Bukvalno osjetis prostor podlaktice, fokusiras se na samo to mjesto i sta osjecas vezano za podlakticu.

Meditacijom sam se bavila u nekom svom obliku, i naravno, radila pogresno, jer vazi uvrijezeno misljenje da je potrebno "iskljuciti mozak", sto je nemoguce, osim ako nismo mrtvi :D

Misli se pojavljauju , ali je cilj "maknuti" ih , i skoncetrisati se na upute ucitelja - koncentracija na disanje, pomjeranje grudnog kosa, temperaturu, zvuk ako treba.

Tih pola sata sam bila u u drugoj zgradi, i dok sam na povratku isla prema onoj gdje radim, mozak mi je bio "miran". Nisam razmisljala o onome sto me ceka kada dodjem do svog stola, bila sam svjeza, i mirna.

:srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 24 Jun 2019, 21:27

Da, bitno se sabrati samo na jedan predmet svijesti. Inace, neizvjezban um stalno skace (misao, osjecaj, zvuk, slika, misao...). Tek kada paznju drzimo na jednom predmetu shvacamo kako nesvjesno djeluje nas um.

Osim toga, kod duzeg posmatranja jednog tako izabranog predmeta sabranosti, uvidjamo da taj kao i svi drugi sadrzaji svijesti nisu trajni, nemaju sopstvo i ne vode zadovoljenju (zato um i skace s jednog na drugi).
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 20:38

Jula nam se nista ne javlja. Mora da joj se meditacija svidjela pa samo meditira :D
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Mindfulness

Post by Julia-Klara » 28 Jun 2019, 20:40

Zauzeta poslom previse ovih dana ;)
Bice
I bezveze mi je sto nista sto pronadjem nije na nasem jeziku. Ne znam koliko ljudi barataju engleskim ili njemackim :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 20:47

Evo ti nesto na srpsko hrvatskom: www.mindfulness.hr
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 20:55

Ne kontam sta je fazon u ovom pseudopokretu. Sta je sad to, kae slika ide covjek cestom i vidi cestu.

U "glavi" mu cesta na jednoj slici a havarija u drugoj. Jel to nesto u vezi onog misli ono sta gledas?

Jel to otprilike kad ides cestom i zagledas dobro okolinu i samo gonis mozak da "komentarise" okolinu i uocava promjene?
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 21:14

ElTriconi wrote: 28 Jun 2019, 20:55 Jel to otprilike kad ides cestom i zagledas dobro okolinu i samo gonis mozak da "komentarise" okolinu i uocava promjene?
Stvar je u tome da ne gonis mozak uopste...

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 21:21

Fazlija wrote: 28 Jun 2019, 21:14
ElTriconi wrote: 28 Jun 2019, 20:55 Jel to otprilike kad ides cestom i zagledas dobro okolinu i samo gonis mozak da "komentarise" okolinu i uocava promjene?
Stvar je u tome da ne gonis mozak uopste...

Znaci ides preko pjesackih ko muha bez glave, vidis zmija ispred tebe i da ces je nagazit nista?
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 22:10

Mozda sam se krivo izrazio...

1) Usmjeris paznju samo na jednu stvar (npr. disanje)
- ne das da um luta
- vjezbas odrzavati paznju
- ovdje valja znati odabrati predmet sabranosti

2) Ako dovoljno dugo to radis (i/ili dovoljno redovito), pocinjes da shvatas
- da um stalno skace s predmeta na predmet
- da je um rob uslovljenog refleksa volim (ugoda) - ne volim (neugoda)
- da su svi sadrzaji naseg iskustva podjednako nezadovoljavajuci
- da se tog nezadovoljstva neces rijesiti stalnom izmjenom jednako nezadovoljavajucih sadrzaja

3) Pocinjes sve pojave dozivljavati sa spokojem
- ne reagiras mrznjom na neugodu
- ne reagiras pohlepom na ugodu
- ne reagiras impulzivno i nagonski
- zaustavljas se, dobivas vremena sagledati pojavu onakvom kakva ona doista jeste (bez obzira na ugodu i neugodu) i donijeti slobodnu odluku sta ces poduzeti

4) Ako dovoljno dugo nastavis
- pocinjes da shvatas da se nase ja javlja samo tamo i onda kada nas um djeluje uslovljeno
- pocinjes da shvatas da nase malo ja ustvari ne postoji, da je veliki teret
- da je proizvod obmanutosti robovanja mrznji (neugodi) i i pohlepi (ugodi)
- pocinjes da osjecas ushit, radost uslijed slobode od prijasnje bolne uvjetovanosti i...

... pocinjes da citas Ljubine knjige o svijesti, ili ti je svejedno cak i za to.

Dakle, kad vidis zmiju, pogledas je - zmija. Ne reagujes strahom, ne reagujes panikom. To je zmija, odlucis da je zaobidjes i nastavis dalje.

Rekao bi neko: pa to bi ucinio i svaki drugi covjek. Da, naizgled bi. Ali bi je zaobisao od straha, sa zadihanoscu i udaranjem srca i jos bi satima mislio o tome i pricao svima kako je vidio zmiju.

Ima stara zen prica o 2 monaha koji su na svojem putu naisli na rijeku i djevojku koja je nije mogla pregaziti. Stariji monah je uze u ruke, prenese preko rijeke i spusti na drugoj obali. Smireno nastavise dalje. Navecer ga mladji monah upita: kako ste mogli nositi djevojku, kada je nama monasima zabranjeno dodirivati zene.

Stariji monah mu odgovori: zar je ti jos nosis sa sobom? Ja sam je jutros ostavio na drugoj obali.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Mindfulness

Post by Julia-Klara » 28 Jun 2019, 22:12

to je to... i veliki je i tezak posao dovesti sebe u takav balans :medi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Melek » 28 Jun 2019, 22:14

Možda se nekom neće svidjeti, ali kompanije obično potegnu za tim mindfulness-kurama kad osjete da im pojedine karike počnu pucati :(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 22:16

Ne znam, nekako je to plaho komplikovano, mora se obracat paznja na dosta stvari :hm
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Mindfulness

Post by Julia-Klara » 28 Jun 2019, 22:18

To je tacno , Melek.
Vidimo mi svi da nesto ne stima :cudi Previse se ocekuje od zaposlenika i ne moze se "cope" sa tim ocekivanjima.
Ako misle da ce nam pomoci upoznavanje sa "tajnama" mindfulnessa" super, ali uz prakticiranje me samo moze dovesti do nivoa da me nije briga za njihove probleme, jer nisu moji :medi

Meni licno je najbitnije skoncentrirati se na jednu stvar koju radim, odraditi je kako treba, bez prekidanja u uskakanja od strane kolega, menadzera pa i sopstvene misli o onome sto me ceka poslije zavrsetka zadatka na kojem upravo radim. Znaci - samo ono sto radim sad postoji, ne ono kasnije :medi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 22:19

Melek wrote: 28 Jun 2019, 22:14 Možda se nekom neće svidjeti, ali kompanije obično potegnu za tim mindfulness-kurama kad osjete da im pojedine karike počnu pucati :(
Kompanije posegnu za time da nagrade svoje radnike (to je sad moderno), a od toga ce biti produktivniji i bolje raditi, manje se svadjati i sl. Kud ces bolje za preduzece ;)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 22:27

Znaci da bi bio "pupa hava" moras dosta dugo trenirat kako dotle doc i citavo vrijeme se pregonit da ne mislis plaho na ono sto te bihuzuri.

Meni je to nista vise nego deluzija i bjezanje od problema umjesto rjesavanje istih. Ako te nesto muci i ti bjezis od tog normalno da ce te mucit, valjda bi trebo to rjesit da te ne muci.

Radis poso, vidis ne odgovara ti. Prekvalifikuj se, radi nesto drugo. Studiras nesto ne ide, nadji nesto drugo. Znaci nesto te plaho tisti (npr. nisi obilazio oca i mater a bili bolesni i umrli) i ti odlucis da budes pupa hava umjesto da se suocis sa tim i zavrsis to nekako na neki nacin.

Reakcije na okolinu, razne stimuluse i slicne stvari nisu tu tek tako nego da se covjek mozda spasi od opasnosti. Zadavanje mozgu i ucenje da nesto nije opasno ne mjenja opasnost koju to nesto predstavlja.

A i ovo sto melek veli je logicno :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 22:28

Julia-Klara wrote: 28 Jun 2019, 22:18 Vidimo mi svi da nesto ne stima :cudi Previse se ocekuje od zaposlenika i ne moze se "cope" sa tim ocekivanjima.
Ako misle da ce nam pomoci upoznavanje sa "tajnama" mindfulnessa" super, ali uz prakticiranje me samo moze dovesti do nivoa da me nije briga za njihove probleme, jer nisu moji :medi
Posve tocno! Jer kao sto bi reko' stari deda Marx, svako sredstvo izrabljivanja koje kapitalisti koriste da bi bolje iskoristavali radnike, na koncu se pretvori u sredstvo radnickog oslobodjenja. Dijalektika...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 22:29

To sto vam kolege uljecu treba rjesavat tako sto se kaze vidis jaro radim, biz goni. Ako se pravis takav da si dobar sa svakim onda si donji. Treba se znat neki red, ha ja.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by Fazlija » 28 Jun 2019, 22:34

ElTriconi wrote: 28 Jun 2019, 22:16 mora se obracat paznja na dosta stvari :hm
Naravno, nije problem u obracanju paznje na dosta stvari odjednom. Nego u obracanju paznje na svaku pojedinu stvar na nacin mrznje, pohlepe i obmanutosti.

Da bi se toga oslobodio, prvo trebas u meditaciji posmatrati samo jednu stvar, kao pod mikroskopom.

A onda, kada opet u svakodnevnom zivotu obratis paznju na mnogo stvari, tada ces na sve stvari reagovati s jednakom smirenoscu i spokojem.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37334
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24649 times
Been thanked: 4675 times
Status: Offline

Re: Mindfulness

Post by ElTriconi » 28 Jun 2019, 22:41

Fazlija wrote: 28 Jun 2019, 22:34
ElTriconi wrote: 28 Jun 2019, 22:16 mora se obracat paznja na dosta stvari :hm
Naravno, nije problem u obracanju paznje na dosta stvari odjednom. Nego u obracanju paznje na svaku pojedinu stvar na nacin mrznje, pohlepe i obmanutosti.

Da bi se toga oslobodio, prvo trebas u meditaciji posmatrati samo jednu stvar, kao pod mikroskopom.

A onda, kada opet u svakodnevnom zivotu obratis paznju na mnogo stvari, tada ces na sve stvari reagovati s jednakom smirenoscu i spokojem.
Ne kontam sta ti znaci stvar. Za mene je stvar npr. kauc, cilim, auto, guvernal i tako to fizicki. Ako mislis na postupke osoba i neke stvari socijalne prirode onda ne znam sta bih ti reko za to, ja se u te stvari ne razumijem.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests