SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 04 Jul 2019, 22:27

Ljubo wrote: 04 Jul 2019, 07:42 (PS. Nemoj da mi persiraš, nema potrebe)
Dogovoreno!
Ljubo wrote: 04 Jul 2019, 07:42 Još uvijek nisi shvatio da sve svjetske naučne teorije, filozofije, politike i ideologije i njihovi moralni sistemi još uvijek imaju značenje samo dogme, tj. vjere, Još uvijek niko svoju, ni nauku, ni filozofiju, ni vjeru, ni ideologiju nije uspio da postavi na nivo nauke i kaže, samo ovo moje je istina, jer jedino to može i da se provjeri i dokaže i objasni i razumije, a sve dugo je laž. A ja za Zakon postojanja sve to mogu da kažem.
Ljubo moj, za tvoje stanje vjerovatno postoji strucan naziv u psihologiji. A u knjizevnosti je on mozda najbolje opisan u Cervantesovom djelu Don Quijote. Covjek koji napusta svoj dom (rekli bi smo zdrav razum) da bi se borio protiv vjetrenjaca i besciljno lutao vjerujuci da je vitez koji se bori protiv svjetske nepravde.

Ti si, vjerovatno svojim sopstvenim promisljanjem, dosao do metafizicke pretpostavke koja nije niti nova niti originalna. Zivis u uvjerenju da si otkrio konacnu istinu i da si najdosljedniji mislilac koji se ikada pojavio na Zemlji. Medjutim, tvoje tvrdnje su puke pretpostavke, jako nategnute i posve neutemeljene. Zasto bi se svijest umarala i naprezala, zar samo zato sto se i mi umaramo i navecer idemo spavati? Zar doista mislis da je tvoja argumentacija jaje-pile-koka neoboriv logicki dokaz da su tvoja vjerovanja naucno dokazana istina, a da je... sve drugo laz?

Nisam jos posve siguran, ali nekako nazirem da bi kljuc za razumijevanja ove tragikomicne situacije mogao biti u cinjenici da si poprilicno neupucen u druge metafizicke sisteme. Za covjeka koji si utvara da je pronasao odgovor na temeljna metafizicka i ontoloska pitanja o nastanku i prirodi svijeta, zapanjujuce je da nisi pozelio da upoznas druge filozofske sisteme koje govore o istim ili slicnim stvarima. Ali naravno... sta ce to tebi, kada je "samo ovo tvoje istina, jer jedino se to moze provjeriti, dokazati, objasniti i razumjeti, a sve drugo je laz"... da te citiram. Mozda bi tada shvatio kako su i na koji nacin ozbiljniji mislioci od tebe razmisljali i kako su formulirali svoja ucenja, a da ona ne ispadnu ovako profana i plitka.

Konacno, cak da sve to i zanemarimo. Mozda sam ja u krivu. Ali zar ti na cisto iskustvenoj i svakodnevnoj razini nije vec postalo pomalo cudno da u ovih 20-30 godina koliko propovjedas svoju teoriju i lutas okolo sam boreci se protiv vjetrenjaca nisi uspio uvjeriti niti jednog jedinog covjeka u to da si u pravu?! Za razliku od Don Quijotea, ti nisi uspio naci cak niti jednog jedinog priprostog i neukog Sancha Panzu koji bi prihvatio tu teoriju, kada vec akademski obrazovani ljudi sa cudjenjem i nevjericom svjedoce o sumanutosti tvojeg uvjerenja da si nasao naucne dokaze svoje teorije...

A mijenjao bi svijet, kako kazes, rusio bi sve svjetske ideologije da ih zamijenis svojom kokom, piletom i jajetom kao vrhuncem ljudskog misljenja na polju logike?! Ne cini li ti se pomalo sumanutim takvo ocekovanje?! Megalomanija i neumjerenost je u temelju svake sumanute ideje, reci ce ti svaki psiholog.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 05 Jul 2019, 02:27

Socrates wrote: 04 Jul 2019, 13:11Zar stvarno mislite da ijedna zavjera vama ostavlja mogucnost I prostor da ista oborite, bla truc bla? Pa sta vi mislite, da sa nekim fuckin' amaterima imate posla, koji janjetinu jedu da se prezderu?
Ako sam te dobro shvatio, sva tvoja životna filozofija se svodi na: neka sve bude kako jeste, ništa ne dirajte i ne kvarite, MENI JE DOBRO!
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 05 Jul 2019, 04:31

Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Ljubo moj, za tvoje stanje vjerovatno postoji strucan naziv u psihologiji.
Fazlija, čiješ li ti sebe? Nevjerovatno, pogubno stanje ljudi, od kad čovječanstvo postoji, koji u podjeli, mržnji, stalnim krizama, ratovima i bijedi žive, stradaju i pate, čini ti se normalnim, zdravim i ne smeta ti, a Ljubino stanje koji to vidi i ne podnosi, ti smeta i to ti se njegovo stanje čini bolesnim, pa mu trbeba psiholog da mu dijagnozu uspostavi? Zar zaista nije jasno ko od nas dvojice ovdje nije psihički normalan i zdrav?
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42A u knjizevnosti je on mozda najbolje opisan u Cervantesovom djelu Don Quijote. Covjek koji napusta svoj dom (rekli bi smo zdrav razum) da bi se borio protiv vjetrenjaca i besciljno lutao vjerujuci da je vitez koji se bori protiv svjetske nepravde.
Zar je nemoćnost pojedinca koji diže svoj glas protiv svjetske gluposti i nepravde, da nešto promijeni, valjan razlog da se on proglasi nenormalnim?
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Ti si, vjerovatno svojim sopstvenim promisljanjem, dosao do metafizicke pretpostavke koja nije niti nova niti originalna.


Moja , kako je zoveš, "metafizička pretpostavka", nije ni "pretpostavka", ni "metafizička", već je to čista, iskustvenoi eksperimentalno provjerljiva i logički utemeljena, objašnjiva i razumljiva NAUKA O SVIJESTi ili pak Nauka o nagonu samoodržanja koju svijet do danas nije imao. Koja u sebi sadrži valjane odgovore na sva tri moguća pitanja u vezi postojanja Svijesti - i ŠTA je Svijest i KAKO postoji i ZAŠTO - na koja u svjetskoj nauci, psihologiji, filozofiji i svjetskim religijama još uvijek NIJE ODGOVORENO. Žao mi je da ti nisu u stanju da to razumiješ. Zar zaista misliš da možeš samo tako, bez ikakvog obrazloženja i argimentacije, negirati moje odgovore.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Zivis u uvjerenju da si otkrio konacnu istinu i da si najdosljedniji mislilac koji se ikada pojavio na Zemlji. Medjutim, tvoje tvrdnje su puke pretpostavke, jako nategnute i posve neutemeljene.
Da bi bio ubjedljiv, moraš navesti svaku moju pojedinačnu tvrdnju i argument koji je obara. Bez toga, pričaš besmislice.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Zasto bi se svijest umarala i naprezala, zar samo zato sto se i mi umaramo i navecer idemo spavati? Zar doista mislis da je tvoja argumentacija jaje-pile-koka neoboriv logicki dokaz da su tvoja vjerovanja naucno dokazana istina, a da je... sve drugo laz?
Da, uvjeren sam, jer polazim od argumenta da Svemir i život u njemu nastaju iz kvantnog vakuuma koji nije materijalan, zatim, da se Svemir i život u njemu ne sastoje ni iz čega drugog do iz sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja), zatim, da su tih sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji osnovni faktori Svijesti, bez kojih ni svjesnosti, ni Svijesti ne bi moglo da bude i na kraju tu je iglavni argument da ono što zovemo imenom materija, bilo organska ili neorganska, raspolaže sa svih sedam navedenih i fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši svih sedam fizičkih i psihičkih radnji, pomoću kojih od sebe same sva čuda ovog svijeta čini i da osim nje nikakve druge, ni prirodne, ni božanske sile ne postoje. To što ti nisi u stanju sve to da razumiješ, nije dokaz da to nije tako ili da je nekako drugačije. Uostalom, ni ti, niti bilo ko na svijetu, ne može dokazati da nije tako, zato jer u prirodnim naukama već postoji debela argumentacija da je sve upravo tako.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Nisam jos posve siguran, ali nekako nazirem da bi kljuc za razumijevanja ove tragikomicne situacije mogao biti u cinjenici da si poprilicno neupucen u druge metafizicke sisteme.


Ja se držim strogo naučnih dokaza, činjenica i argumentacije, a ti svoju metafiziku slobodno okači mačku o rep.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Za covjeka koji si utvara da je pronasao odgovor na temeljna metafizicka i ontoloska pitanja o nastanku i prirodi svijeta, zapanjujuce je da nisi pozelio da upoznas druge filozofske sisteme koje govore o istim ili slicnim stvarima.
Zar je bitno šo govore o istim stvarima, ako te stvari do sada nisu imale temelj u nauci i logici, već samo u svjetskim vjerovanjima i religijama?
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Ali naravno... sta ce to tebi, kada je "samo ovo tvoje istina, jer jedino se to moze provjeriti, dokazati, objasniti i razumjeti, a sve drugo je laz"...


Koliko puta moram da ponovim da to nije MOJA ISTINA, jer su to danas već poznate i dokazane naučne činice, koje do danas niko nije uspio da poveže u logičku smislenu cjelinu, kako bi sve to moglo i da se provjeri, objasni i razumije. Ili se sve to, jednostavno, od javnosti krilo, da bi ustaljene dogme i svjetske religije, ideologije i politike i dalje mogle da manipulišu i vladaju svijetom, među koje, sada to već po malo shvatam i ti spadaš sa svojom metafizikom, kojoj daješ prednost nad naučnim činjenica, naukom i logikom.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42da te citiram. Mozda bi tada shvatio kako su i na koji nacin ozbiljniji mislioci od tebe razmisljali i kako su formulirali svoja ucenja, a da ona ne ispadnu ovako profana i plitka.
Kako da ne? Tvoja metafizika i vjerovanja su istinita, koja su od strane mnogih vjerskih mislilaca, apologeta i manipulatora vjekovima dorađivana i uljepšavana, da masama mogu da se dopadnu, da bi na njima moglo da se profitira, a sada kada konačno postoje naučni dokazi i logika da se sva ta vjerovanja pročiste i postave na naučnu osnovu, odjednom je ta naučna argumentacija i logioka postala "profana i plitka". Nemoj da me zasmijavaš!
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42Konacno, cak da sve to i zanemarimo. Mozda sam ja u krivu. Ali zar ti na cisto iskustvenoj i svakodnevnoj razini nije vec postalo pomalo cudno da u ovih 20-30 godina koliko propovjedas svoju teoriju i lutas okolo sam boreci se protiv vjetrenjaca nisi uspio uvjeriti niti jednog jedinog covjeka u to da si u pravu?!
Naravno da mi nije čudno, imajući na umu činjenicu koliko je svijet ogrezao u neznaju i raznim lažima, utkao ih u sve svoje društvene, ideološko-političke, ekonomske nepravedne poretke i vjerske zakone i moralne sisteme, do te mjere da je svaki čovjek na planeti danas ubijeđen da nikakve druge istine, ni alternative ovakvm svijetu kakav je uvijek do sada, loš i zao, bio, nema i da se svako može smatrati ludim ko bi mogao i da pomisli, a kamo li i pokuša da sve to opovrgne i nešto drugo, prirodnije i bolje od toga ponudi. Svi koji me kude, upravo sa tog stanovišta, kao i ti sada, i polaze.
Fazlija wrote: 04 Jul 2019, 07:42A mijenjao bi svijet, kako kazes, rusio bi sve svjetske ideologije da ih zamijenis svojom kokom, piletom i jajetom kao vrhuncem ljudskog misljenja na polju logike?! Ne cini li ti se pomalo sumanutim takvo ocekovanje?! Megalomanija i neumjerenost je u temelju svake sumanute ideje, reci ce ti svaki psiholog.
Nemoj da se zavaravaš, nisi ti nikakav "psiholog". Sada mi je već potpuno jasno, da si ti samo jedan od bozbrojnih svjetskih manipultora koji ugodno živi na račun teđeg društveno opravdanog i korisnog rada, prodajući za debele pare svoju bezvrijednu nerazmljivu i neprovjerljivu metafiku jadnim i neukim masama, koji si se sada uplašio da ćeš da ostaneš bez toga, čvrsto riješen da do kraja istraješ u namjeri da se nikad ništa ne promijeni i da sve dovijeka ostane tako kako jeste, samo zato da bi ti i dllje mogao da uživaš kao bubreg u loju. Bojim se da to neće moći još dugo tako, nebitno da li moje nauke o svijesti ima ili nema, jer svijet kojeg vodite po vašim ideologijama i metafizkama srlja pravo u propast. Neće proći još dugo vremana kada ćete se i sami u to uvjeriti. Prenaseljenost planete, zagađenost, nedostatak prirodnih resursa, sa moćnim ratnim tehnologijama koje mogu samo jednim pritiskom na dugme da unište svijet, nećete daleko stići. Živio!
Last edited by Ljubo on 07 Jul 2019, 02:40, edited 2 times in total.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 06 Jul 2019, 12:43

Ljubo wrote: 05 Jul 2019, 04:31 Da, uvjeren sam, jer polazim od argumenta da Svemir i život u njemu nastaju iz kvantnog vakuuma koji nije materijalan, zatim, da se Svemir i život u njemu ne sastoje ni iz čega drugog do iz sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja), zatim, da su tih sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji osnovni faktori Svijesti, bez kojih ni svjesnosti, ni Svijesti ne bi moglo da bude i na kraju tu je iglavni argument da ono što zovemo imenom materija, bilo organska ili neorganska, raspolaže sa svih sedam navedenih i fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši svih sedam fizičkih i psihičkih radnji, pomoću kojih od sebe same sva čuda ovog svijeta čini i da osim nje nikakve druge, ni prirodne, ni božanske sile ne postoje. To što ti nisi u stanju sve to da razumiješ, nije dokaz da to nije tako ili da je nekako drugačije. Uostalom, ni ti, niti bilo ko na svijetu, ne može dokazati da nije tako, zato jer u prirodnim naukama već postoji debela argumentacija da je sve upravo tako.
1) Ako svemir i zivot nastaju iz kvantnog vakuma, onda je kvantni vakum, a ne svijest, osnova. A ako su kvantni vakum i svijest jedno te isto... sto je samo po sebi vrlo, vrlo upitna tvrdnja i trebalo bi je jako dobro objasniti... onda ti u osnovnoj definiciji nedostaje taj kvantni vakum koji se u njoj niti ne spominje. Vec sam ti ukazivao na nedostatke tvoje osnovne definicije svijesti, jer u njoj istices i osjecaj jastva, a on se u 1. stanju svijesti uopste ne pojavljuje pa stoga ne moze biti niti u temeljnoj definiciji. Takodjer i ovo sa kvantnim vakumom... dakle, vec na razini osnovne definicije svijesti imas nedostataka.

2) Svako ce ti reci da se svemir i zivot sastoje od kemijskih elemenata (eto barem da njih uzmemo kao najgrublju osnovu materijalne stvarnosti) i mislim da nisi uopste objasnio kako to sumpor opaza, kako ugljik misli i razumijeva. Kako dokazujes da "sva organska i neorganska materija raspolaze sa svih 7 sposobnosti". To ce te prvo pitati svaki prosjecan covjek. A ti odgovaras da su sumpor i ugljik samo vidovi naprezanja svijesti?! U redu, ali onda objasni kako i zasto u nekim slucajevima naprezanja nastaje bas ugljik, a u nekima bas sumpor...

Evo, obradi samo ova 2 prigovora na logicki dosljedan nacin.
Ljubo wrote: 05 Jul 2019, 04:31Sada mi je već potpuno jasno, da si ti samo jedan od bozbrojnih svjetskih manipultora
Ljubo, sta da ti kazem, ali potpuno si me raskrinkao :hihi

Budi oprezan, moj Ljubo. Jer tako nastaju psihicka oboljenja. Prvo se javi sumanuta misao koja nema veze s razumom i stvarnoscu, jedna fix ideja koju osoba pocinje da propovijeda okolo svima. Onda se javlja osjecaj poslanja, da je njezina duznost da to okolo dokaze svima. Potom, posto je vecina ljudi psihicki zdrava, lako uvidjaju nelogicnosti koju sumanuta osoba siri okolo u uvjerenju da je u pravu. A reakcija na to je obicno da su svi u krivu, da su svi placeni da budu protiv njega, da su svi manipulatori i neprijatelji...

Tako da pripazi malo na dusevno zdravlje. Cak i da je to tvoje istina, 'oladi malo. Kud si navro s time. Ako ljudi hoce da prihvate, super. Ako nece, sta te briga. Pa nece svijest propasti bez nas i nasih umotvorina. Ne uzimaj svoj zivot toliko licno :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Socrates » 06 Jul 2019, 15:32

Ljubo wrote: 05 Jul 2019, 02:27
Socrates wrote: 04 Jul 2019, 13:11Zar stvarno mislite da ijedna zavjera vama ostavlja mogucnost I prostor da ista oborite, bla truc bla? Pa sta vi mislite, da sa nekim fuckin' amaterima imate posla, koji janjetinu jedu da se prezderu?
Ako sam te dobro shvatio, sva tvoja životna filozofija se svodi na: neka sve bude kako jeste, ništa ne dirajte i ne kvarite, MENI JE DOBRO!
A sta si ti to dirao I pokvario? Trideset godina se patis sa nekim revolucionarnim teorijama, koje niko nije prihvatio. Jesi li srusio sta? Jesi li pokvario sta? Jesi li kome, nekom realnom ljudskom napacenom, obespravljenom, diskriminisanom ljudskom bicu ikako popravio zivot, osim sto si sebe ubjedio da si bogom dan da nesto rusis, da illuminati vladaju svijetom, da neke Bilderberg grupe bla bla truc truc bla?

Ja nemam obicaj da govorim sta sam dobro uradio. Tako da ti necu konkretno odgovarati. :ble

Ali imam obicaj da megalomane I skribomane koji su truc truc bla bla zamislili da ruse nekoga svojim truc truc bla bla nesuvislostima spustam na zemlju.

I ja, brt, volim Rage Against the Machine, ali kao dio jedne struje gradjanskog drustva, koja mora biti glasna, jer njihov glas moze za onaj prijeko potrebni milimetar da pomakne granicu slobode, ravnopravnosti, pravde, itd. Ali, kad mi se popnete na glavu sa vasim revolucijama I gluparanjima kako bi vi nesto bolje I pravednije, moram da vas malo smirim.

Edmund Burke, britanski parlamentarac 18-tog vijeka, kada je cuo za Francusku Burzoasku Revoluciju, u prvi trenutak je svesrdno podrzao. Medjutim, kada je saznao da padaju glave k'o dobar dan, I krivih I nevinih, I uopsteno svakoga ko je bio slabiji u datom trenutku, uz naravno divne parole, jer skidanje glava nevinih uvijek ide uz parole koje nevjerovatno dobro zvuce, napisao je da Velika Britanija ne smije krenuti francuskim putem. Napisao je da su promjene u drustvu neophodne, ali da moraju da se vrse kroz legalne organe, kroz dijalog u institucijama drzave, korak po korak, postepeno, jer svaka radikalna promjena koju bezglava masa prihvati bez greske vodi do krvoprolica. Tako, kroz njegove rijeci, je nastao politicki konzervatizam. Ni blizu onog sto danas prodaju kao konzervativno. I ja uopste nisam konzervativac, nego sam ekstremni liberal, ali, mora, brt, to civilizovano, kroz institucije, a ne da svaki majmun koji se sjeti, a koji nije naucio ni elementarnu pristojnost, svoje najnize porive pocne zadovoljavati kroz vase takozvane revolucije I radikalne promjene.

Ne slazem se sa tobom ni da svijet nije uopste napredovao. Napredovali smo itekako. Da ti nije interneta, koji je okrutni kapitalista pod okriljem noci dao svakom na raspolaganje, za tebe ne bi cule ni tvoje prve komsije, a kamoli ja u Kanadi. Ili ti mislis da bi iskljucivo svojim supljiranjem uspio citavu planetu da povezes? Ne uspijeva ti ni sa Internetom, prijatelju moj, jer si nekoherentan, megaloman, zivcan, mislis da imas rjesenje za sve ljude, a ne mozes ga ni za sebe naci, itd.

Svijet je daleko odmakao u mnogim stvarima, ali mora malo po malo, korak po korak, predaj jebenu stafetu (simbolicno) generacijama koje dolaze. Polako, brt, sabura. Samo, nemoj stajati, nego korak po korak, a ne odmah, ja sam fucking smislio genijalnu univerzalnu teoriju po kojoj da su svi ljudi dobri (onako kako si ti zamislio), svijet bi bio savrsen. To mozes fucking prodavati djeci u obdanistu, a ne odraslim ljudima.

I kakva ti je to jebena teorija o postojanju samo svijesti, ako si veoma radikalno orijentisan na ovozemaljsko?

Malo sepa, jbg.

Zato sam I rekao, indirektno, da si ekstremni materijalist. Bolje malo prouci taj dio svoje licnosti I zasto se to desilo. Kao I komunisti, uostalom, ali oni bar ne kriju da su materijalisti. Ili, bar ne bi trebalo da kriju. :zao
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Socrates » 06 Jul 2019, 15:34



:zao

You say you want a revolution
Well, you know
We all want to change the world
You tell me that it's evolution
Well, you know
We all want to change the world

But when you talk about destruction
Don't you know that you can count me out
Don't you know it's gonna be
All right, all right, all right

You say you got a real solution
Well, you know
We'd all love to see the plan
You ask me for a contribution
Well, you know
We're doing what we can

But if you want money for people with minds that hate
All I can tell is brother you have to wait
Don't you know it's gonna be
All right, all right, all right

You say you'll change the constitution
Well, you know
We all want to change your head
You tell me it's the institution
Well, you know
You better free you mind instead

But if you go carrying pictures of chairman Mao
You ain't going to make it with anyone anyhow
Don't you know it's gonna be
All right, all right, all right
All right, all right, all right
All right, all right, all right
All right, all right
. . . . . . . . .

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 07 Jul 2019, 04:03

Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:43 1) Ako svemir i zivot nastaju iz kvantnog vakuma, onda je kvantni vakum, a ne svijest, osnova. A ako su kvantni vakum i svijest jedno te isto... sto je samo po sebi vrlo, vrlo upitna tvrdnja i trebalo bi je jako dobro objasniti... onda ti u osnovnoj definiciji nedostaje taj kvantni vakum koji se u njoj niti ne spominje. Vec sam ti ukazivao na nedostatke tvoje osnovne definicije svijesti, jer u njoj istices i osjecaj jastva, a on se u 1. stanju svijesti uopste ne pojavljuje pa stoga ne moze biti niti u temeljnoj definiciji. Takodjer i ovo sa kvantnim vakumom... dakle, vec na razini osnovne definicije svijesti imas nedostataka.


Ti bi samo volio da tu ima nekih nedostataka, ali nema ih. Sve što si rekao da su nedostaci, to su logički zaključci, bez kojih nema razumijevanja problema. A sve što je lišeno logike i razumijevanja, nije znanje, već vjera.

Kada, na primjer, vidimo čovjeka da sjedi i miruje, mi ne znamo šta je on i ko je. A kad ustane i uzme fudbal i počne da igra fudbal, onda mi iz toga izvedemo zaključak da je taj čovjek fudbaler. Isto je i sa kvantnim vakuumom. Kad miruje mi ne znamo šta je. A kad se pokrene i počne da vrši sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji i pomoću njih počne fizički da se manifestuje kao materija, život i svemir, onda mi iz toga izvedemo logički zaključak da je kvantni vakuum polje mirujeće svijesti, jer iz iskustva svijesti znamo da ona rasplaže sa navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji.

Što se tiče moje definicije svijesti, uz nju ide i sve ostalo što je u cijelom videu rečeno kao šire objašnjenje te definicije i onaj ko sve to razumije i uzima u obzir, ne može da tvrdi da je moja definicija svijesti manjkava.
Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:432) Svako ce ti reci da se svemir i zivot sastoje od kemijskih elemenata (eto barem da njih uzmemo kao najgrublju osnovu materijalne stvarnosti) i mislim da nisi uopste objasnio kako to sumpor opaza, kako ugljik misli i razumijeva. Kako dokazujes da "sva organska i neorganska materija raspolaze sa svih 7 sposobnosti". To ce te prvo pitati svaki prosjecan covjek. A ti odgovaras da su sumpor i ugljik samo vidovi naprezanja svijesti?! U redu, ali onda objasni kako i zasto u nekim slucajevima naprezanja nastaje bas ugljik, a u nekima bas sumpor...

Evo, obradi samo ova 2 prigovora na logicki dosljedan nacin.
Svemir i život se ne sastoje ni iz kakvih kemijskih elemenata, već iz sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji. Reći da se Svemir i život sastoji iz kemijskih elementata isto je kao reći da se sastoje iz nebskih tijela, galaksija, trave, kokoški, drveća, vazduha, vode, riba, mrava, ljudi itd. I kad to pokušamo tako da kažemo i objasnimo, da li smo tada išta objasnili? Nismo ništa, jer se onda postavlja pitanje iz čega se sastoje ti hemijski elementi, nebeska tijela, biljke,životinje, ljudi itd. Što podrazumijeva, ako želimo da znamo iz čega se Svemir i život u njemu sastoje, moramo da pronađemo ono NAJPRVO što POSTOJI, od čega je sagrađeno sve što ima značenje DRUGOG, gdje imamo da je sve to što je DRUGO, nastalo putem samopreobražavanja tog PRVOG koje postoji i koje će uvijek da bude JEDINO KOJE POSTOJI, a da je sve DRUGO koje je iz Njega nastalo, samo Njegova fizčka i psihička MANIFESTACIJA, STANJE ili OB LIK. I ja sam to sve na najbolji mogući način i uradio i objasnio i ako to neko nije u stanju da na pravi način razumije, nije do mene.
Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:43Ljubo, sta da ti kazem, ali potpuno si me raskrinkao
Pa, jesam, raskrinkao sam te, u smislu da se trudiš da metafiziku, dogmu i vjeru, postaviš iznad nauke i logike, uz tvrdnju da nauku i logiku treba uskladiti sa metafizilom, vjerom i dogmom, a ne obrnuto. A ja tvrdim da to upravo obrnuto treba da bude, da se metafizika, dogma i vjera usklade sa naukom i logikom. Sve u cilju da se tako sva svjetska vjerska učenja podignu na nivo nauke i izjednače i da tako po svojim učenjima sve svjetske religije postanu samo jedna religija i svi ljudi svijesta postanu pripadnici samo jedne religije. To je jedini način da međureligijska netolerancija, mržnja i religijski ratovi prestanu.
Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:43Budi oprezan, moj Ljubo. Jer tako nastaju psihicka oboljenja.
Zar mnoštvo svjetskih religija, sa svojim različitim vjerskim učenjima i moralnim sistemima, sa međuvjerskom netrpeljivošću, mržnjom i ratovima, već sami po sebi nemaju značenje upravo "psihičkih poremećaja i oboljenja", širokih, svjetskih razmjera?
Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:43Prvo se javi sumanuta misao koja nema veze s razumom i stvarnoscu, jedna fix ideja koju osoba pocinje da propovijeda okolo svima. Onda se javlja osjecaj poslanja, da je njezina duznost da to okolo dokaze svima. Potom, posto je vecina ljudi psihicki zdrava, lako uvidjaju nelogicnosti koju sumanuta osoba siri okolo u uvjerenju da je u pravu. A reakcija na to je obicno da su svi u krivu, da su svi placeni da budu protiv njega, da su svi manipulatori i neprijatelji...


Sve ovo može i obrnuto da bude i da se kaže, da su svi u krivu i da svi pogrešno misle i rade, pa se onda jednoga dana pojavi pojedinac koji to primijeti i počne svima da ukazuje na to, pa se onda svi protiv njega pobune jer skrnavi njihovu vjeru, pa ga proglase heretikom i spale na lomači ili razapnu na krst i slično. Takvih primjera je tokom istorije čovječanstva bilo dosta. U svakom slučaju, uvijek su pojedinci ti koji dolaze do novih i naprednih ideja, koje prenose na druge ljude i tako mijenjaju čovječanstvo i vuku ga naprijed.

A što se tiče moje ideje koju sam izrekao u vudu "Zakona postojanja", to je čista, iskustveno, eksperomantalno utemeljena nauka i logički objašnjiva i razumljiva logika, kojoj ni ti, ni svi svjetski autoriteti sa svojim metafizikama i vjerama ne možeš ništa.
Fazlija wrote: 06 Jul 2019, 12:43Tako da pripazi malo na dusevno zdravlje. Cak i da je to tvoje istina, 'oladi malo. Kud si navro s time. Ako ljudi hoce da prihvate, super. Ako nece, sta te briga. Pa nece svijest propasti bez nas i nasih umotvorina. Ne uzimaj svoj zivot toliko
Jesi li siguran da sam ja, koji negiram svaku vrijednost svjetskim političkim, nacionalnim, vjerskim i klasnim podjelama i pripadnostima i svim dosadašnjim društvenim nepravednim i ekonomskim porecima, duševni bolesnik, a svi vi, psihički normalne i zdrave oseobe, kao pripadnici različitih svjetskih politika, nacija, vjera i klasa, zagovornici podjeljenosti svijeta, zagovornici konkrencije, mržnje, nepravde i borbe svakoga sa svakim u kojoj jači preživljava, u kojoj je pravo jačega njegoao prirodno pravo i u kojoj su dozvoljena sva sredstva održanja? Sa takvim svojim lažnim i nakaradnim životnim istinama, stavovima i idejama pripazite vi malo na sebe, a za moje duševno stanje ne brini. Ono je ovakvo kakvo jeste upravo zato jer je zdravo, a ne kao u ostatka svijeta, bolesno.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 07 Jul 2019, 06:03

Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32A sta si ti to dirao I pokvario? Trideset godina se patis sa nekim revolucionarnim teorijama, koje niko nije prihvatio. Jesi li srusio sta? Jesi li pokvario sta? Jesi li kome, nekom realnom ljudskom napacenom, obespravljenom, diskriminisanom ljudskom bicu ikako popravio zivot, osim sto si sebe ubjedio da si bogom dan da nesto rusis, da illuminati vladaju svijetom, da neke Bilderberg grupe bla bla truc truc bla?
Otkrio sam tajnu, tj. objasnio sam logiku po kojoj postoje materija, život i priroda i tako oborio one glavne svjetske laži po kojima pojedinci ili kako ih ti zoveš, "iluminati" još uvuijek, na štetu svijeta, vladaju svijestom i to je od mene dovoljno. A šta si ti uradio ili radiš?
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Ja nemam obicaj da govorim sta sam dobro uradio. Tako da ti necu konkretno odgovarati.


Nemaš "običaj" da govoriš ili NEMAŠ ŠTA?
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Ali imam obicaj da megalomane I skribomane koji su truc truc bla bla zamislili da ruse nekoga svojim truc truc bla bla nesuvislostima spustam na zemlju.
Prazne iječi. Nisi ti za to sposoban. To ne možeš učiniti ni prijetnjom, ni mačem, ni puškom, već znanjem, kojeg nemaš, jer jedino znanje koje postoji sam ja sve pokupio, a tebi nisam ostavio ništa.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32I ja, brt, volim Rage Against the Machine, ali kao dio jedne struje gradjanskog drustva, koja mora biti glasna, jer njihov glas moze za onaj prijeko potrebni milimetar da pomakne granicu slobode, ravnopravnosti, pravde, itd. Ali, kad mi se popnete na glavu sa vasim revolucijama I gluparanjima kako bi vi nesto bolje I pravednije, moram da vas malo smirim.
Ideje vladaju svijetom, a ne ljudi i ti tu ne možeš uraditi ništa jer sve ideje koje su ti u glavi su već dobro poznate i odavno otrcane. Moja ideja koju zastuapm je nešto sasvim novo, ispravnije, naprednije, u iskustvu, nauci i logici utemeljenije od svih iodeja koje sada vladaju svijestom i moja ideja kao takva, koja je istovreno i univerzalna, ima šanse da stekne pravo građanstva, bilo kad, pa makar i kad mene više ne bude i ni ti, niti bilo ko drugi, to neće moći da spriječi. Jednostavno, takva su životna i evolucijska pravila, da na kraju uviijk pobijeđuje ono što je Dobro, a nestaje sve ono što je Zlo.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Edmund Burke, britanski parlamentarac 18-tog vijeka, kada je cuo za Francusku Burzoasku Revoluciju, u prvi trenutak je svesrdno podrzao. Medjutim, kada je saznao da padaju glave k'o dobar dan, I krivih I nevinih, I uopsteno svakoga ko je bio slabiji u datom trenutku, uz naravno divne parole, jer skidanje Hanijeva sandzacka glava nevinih uvijek ide uz parole koje nevjerovatno dobro zvuce, napisao je da Velika Britanija ne smije krenuti francuskim putem.
Mislim da si me potpuno pogrešno shvatio. Ja ne zagovaram nikakvu revolucijuj. Ja ne zagovaram apsolutno ništa. Ja samo objašnjavam osnovni prirodni zakon po kojem postoje materija, život i priroda i njime rušim naučne, filozofske, vjeske i ideološko-političke zablude i laži kao ideje, koje ljudi smatraju istinitim i po kojima se trude da što je moguće gore, na svoju štetu rade i žive.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Napisao je da su promjene u drustvu neophodne, ali da moraju da se vrse kroz legalne organe, kroz dijalog u institucijama drzave, korak po korak, postepeno, jer svaka radikalna promjena koju bezglava masa prihvati bez greske vodi do krvoprolica.


Ako si pogledao i razumio ono što sam sve rekao u mom video, mogao si da shvatiš da se nikakve svjetske promejene od goreg do boljeg ne mogu postići nasiljem, već samo ZNANJEM. I to nikakvim drugim ZNANJEM, već samo onim koj sam ja ponudio, pošto sve drugo nije ZNANJE, već NEZNANJE. A ti ako si kadar da to moje ZNANJE oboriš, koliko se hvališ da jesi, izvoli, niko ti ne brani.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Tako, kroz njegove rijeci, je nastao politicki konzervatizam. Ni blizu onog sto danas prodaju kao konzervativno. I ja uopste nisam konzervativac, nego sam ekstremni liberal, ali, mora, brt, to civilizovano, kroz institucije, a ne da svaki majmun koji se sjeti, a koji nije naucio ni elementarnu pristojnost, svoje najnize porive pocne zadovoljavati kroz vase takozvane revolucije I radikalne promjene.
Pa nisam baš primijetio da su "majmuni", kako ti zoveš te tamo svoje revolucionare, koji su napravili svoje revolucije i u krvi srušili Jugoslaviju, poslije toga kroz svoje političke, nacionalne i vjerske institucije napravili nešto bolje od onoga što su srušili, već napritiv, mnogo gore i još uvijek nisu u stanju, jer NE ZNAJU, šta treba da rade da im krene bolje.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Ne slazem se sa tobom ni da svijet nije uopste napredovao. Napredovali smo itekako. Da ti nije interneta, koji je okrutni kapitalista pod okriljem noci dao svakom na raspolaganje, za tebe ne bi cule ni tvoje prve komsije, a kamoli ja u Kanadi. Ili ti mislis da bi iskljucivo svojim supljiranjem uspio citavu planetu da povezes? Ne uspijeva ti ni sa Internetom, prijatelju moj, jer si nekoherentan, megaloman, zivcan, mislis da imas rjesenje za sve ljude, a ne mozes ga ni za sebe naci, itd.


Iz ovoga što si rekao vidim da ti ne znaš šta riječ i pojam "napredak" svijeta uopšte podrazumijeva. Vidim da ti, kad govoriš o "napretku", misliš na tehološki napredak. To je samo materijalni napredak, koji je sekundaran. Primaran napredak je duhovni napredak, koji već hiljadama godina stoji u mjestu. On podrazumijeva duhovno napredovanje i očovjećavanje čovjeka kao ljudskog svjenog i humanog bića, od čega zavise odnosi ljudi u ljudskom društvu i njihovi društveni i ekonomski poreci, koji su još uvijek mjestimično čak robovlasnički. Jer čovjek u prirodi nema drugog neprijatelja osim drugog čovjeka, i tehnološki, ekonomski i materijalni razvoj ljudskog društva mu ništa ne znači ako mu drugi ljudi stalno rade o glavi. Da li si ti ili bilo ko drugi, u stanju to da popraviš u svijetu, na bilo koji drugi način, osim onaj koji sam ja predložio i ponudio. Naravno da nisi i revolucije i lokalni ili svjetski ratovi, stradanje ljudi, bijeda i patnja će i daje da se ponavljaju dok god ljudi to što ja nudim ne shvate i tako ne postupe.
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Svijet je daleko odmakao u mnogim stvarima, ali mora malo po malo, korak po korak, predaj jebenu stafetu (simbolicno) generacijama koje dolaze. Polako, brt, sabura. Samo, nemoj stajati, nego korak po korak, a ne odmah, ja sam fucking smislio genijalnu univerzalnu teoriju po kojoj da su svi ljudi dobri (onako kako si ti zamislio), svijet bi bio savrsen. To mozes fucking prodavati djeci u obdanistu, a ne odraslim ljudima.
Koga ti to smatraš "odraslim"? Zar zaista misliš da su ljudi u svijetu, ideološko-politički, nacionalno, vjerski i klasno podijeljeni i jedni drugima kao rogovi u vreći, zbog svoje pohlepe i uzajamne mržnje, suprostavljeni, "odrasli" ljudi? Moj Sokrate, tebi kao takvom, sa takvim svojim shvatanjima života i životnih istina će trebati još mnogo toga da naučiš i shvatiš da bi mogao da sebe smatraš "odraslim".
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32I kakva ti je to jebena teorija o postojanju samo svijesti, ako si veoma radikalno orijentisan na ovozemaljsko?
Eto, ovim što si sada rekao si dokazao da ništa ne znaš i ne razumiješ. Pa nije čovjek i ne samo čovjek, samo mateijalno biće, već i živo i sv jesno. Što važi i za cijeli Svemir. Materija, to je Sviojest koja se napreže i kreće i živi i upravlja se po zakonima Dobra i Zla, koji su jedini prirodni zakoni koji postoje. To su zakoni Svijesti koje ljudi ne znajuj jer još uvijek pojma nemaju ni šTA je svijest, ni kAKO postoji, ni ZAŠTO. Za njih i zakoni Zla, po kojima još uvijek žive, imaju značenje Dobra, pa kad živeći po tim zakonima zla dobiju po nosu, onda se čude kako je to moguće kad su oni sve to htjeli i radili zato da im bude bolje. Čude se, kako je moguće da im je sada, kada su rasturili Jugoslaviju, uništili njenu ekonomiju, pobili, rastjerali i osiromašili stanovništvo i napravili svoje nacionalne i vjerske torove, svima gore, a oni su sve to uradili sa namjerom da im bude bolje. I da li je to što sada imate ono tvoje: "polako, bez revolucije, kroz institucije"?
Socrates wrote: 06 Jul 2019, 15:32Zato sam I rekao, indirektno, da si ekstremni materijalist. Bolje malo prouci taj dio svoje licnosti I zasto se to desilo. Kao I komunisti, uostalom, ali oni bar ne kriju da su materijalisti. Ili, bar ne bi trebalo da kriju.
Ama ti si neznalica, pojma nemaš šta pričaš. Ne znaš da su svijest i materija (Bog i materijalni Svemir) jedno i isto. To su samo dva različita načina posmatranja jedne i iste prirodne sile i pojave - čulno i vančulno. Ako svijest opaža sebe čulno, tada ona sebe vidi kao materiju. A ako sebe opaža vančulno, u sebi, tada ona sebe ne vidi kao materiju več kao svijest. Naravno, to ti kao vjernik ne znaš, jer vjernici još uvijek pojma nemaju šta je Bog. Isto kao što ni fizičari ne znaju šta je materija, biolozi, šta je život ili psiholozi, šta je svijest. Niko ništa ne zna, a svi se prave pametni i jedni drugima sole pamet. I kad neko zna odgovore na sva ta pitanja, svi se protiv njega bune i pitaju kako se usuđuje da im popuje kad oni sve znaju? A ti, ako misliš da ja ništa ne zna, već se samo hvalim da znam, pokušaj obrori argumentovano bilo koji moj stav, ako možeš.
Govno ti

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Remzudin » 07 Jul 2019, 09:48

zasto od vas dvojce nema hrabrost da kaze,da je ovaj svijet lazni svijet ?

Ovaj svijet je jedna holograficna projekcija od jedne napredovane civilizacije,a mi smo za nji
oni majmuni sa kojim se zabavljavaju.
Zemlja je realna,nasa krv je realna,nase bolovi su realni a sve ostalo fikcija-cak mozda i sunce.
Mozda su cak i neki ljude fikcija a nisu svesni o tome.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Socrates » 07 Jul 2019, 15:26

Truc truc bla bla truc
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 07 Jul 2019, 18:12

Remzudin wrote: 07 Jul 2019, 09:48 Mozda su cak i neki ljude fikcija a nisu svesni o tome.
Remzo, ja oduvijek vjerujem da si ti jedan takav svemirac koji nama pusta viziju ove stvarnosti... putem svojih zaruljica, igala i antena.

I bas zato, ti si mag i bog ovog naseg dozivljaja stvarnosti.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Remzudin » 07 Jul 2019, 19:36

Fazlija wrote: 07 Jul 2019, 18:12
Remzudin wrote: 07 Jul 2019, 09:48 Mozda su cak i neki ljude fikcija a nisu svesni o tome.
Remzo, ja oduvijek vjerujem da si ti jedan takav svemirac koji nama pusta viziju ove stvarnosti... putem svojih zaruljica, igala i antena.

I bas zato, ti si mag i bog ovog naseg dozivljaja stvarnosti.

neznam ni ja sta sam !
Rodjen sam na planeti Earth u Bosni kao insan,a mentalno osjecam da ovo nije moj Svijet.

Sad se pitam dali je to bio namjerni boziji plan ili jedna accident ?

faktno je,da sam ja tu

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 08 Jul 2019, 00:41

To je bio jedan accident...

Oni su te stvarali u svojim laboratorijima prije tvojeg zemaljskog tj. bosanskog rodjenja, ali ti si im se otrgao i pobjegao. Sam si sebe utjelovio i zato si nezavisan i od svojih zemaljskih veza i od svemirskih.

Tesko je to kada stvaras jednu takvu inteligenciju da ti bude pod kontrolom, a ona pocne da radi po svojoj volji. Rusi avione i puni placom i jaukom crne kronike...

Sta bi oni dali da im se vratis u leteci tanjir...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4970
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Remzudin » 08 Jul 2019, 09:19

dobra teorija
ali ja nemam dovoljno efektivne mocne sile da nji u prvom hicaju eleminiram.
Nisu oni bili budale kad su me kreirali,oni su mi dali za svaki slucaj jednu ograncenu moc.
Pa zato moram ovde stvarati nenormalan kaos da oni dolaze vidjeti sta se desava.
Tek onda cu probavati ukrasti njihov tehnicki equipment,da u ovoj zemlji ustribljivam kako treba.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 08 Jul 2019, 18:22

Ljubo moj, meni se cini da tu ima velikih logickih problema...
Ljubo wrote: 07 Jul 2019, 04:03 Isto je i sa kvantnim vakuumom. Kad miruje mi ne znamo šta je. A kad se pokrene i počne da vrši sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji i pomoću njih počne fizički da se manifestuje kao materija, život i svemir, onda mi iz toga izvedemo logički zaključak da je kvantni vakuum polje mirujeće svijesti, jer iz iskustva svijesti znamo da ona rasplaže sa navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji.
Ako sam ja tebe dobro razumio, ti prije svega tvrdis...

1) Da je sve nastalo iz beskonacnog polja svijesti:

- to je kao pretpostavka vrlo zanimljivo (ali nista novo)
- vec na ovoj razini smo utvrdili da ti definicija svijesti ima nedostataka jer se u osnovnoj definiciji spominje iskustvo jastva, a ono uopste nije svojstveno 1. stanju svijesti po tvojem sistemu, a i u osnovnoj definiciji se ne spominje nikakav kvantni vakum (prazan prostor) za koji ti tvrdis da je isto kao i svijest sama
- ta tvrdnja da je svijest = prazan prostor je jako upitna i toga cu se dotaci pod 3)

2) Nadalje, ti tvrdis da se svijest ispoljava putem nekih 7 temeljnih sposobnosti:

- ne ulazim sada u analizu da li je to bas tih 7 svojstava ili nije
- i vrlo je upitno da li bi se savremena nauka s time slozila
- a tvoj je odgovor da sta oni znaju i da si ti u pravu... sto nije bas neki jak argument

3) E sada dolazimo do fizike i tu se meni pojavljuje jos jedan veliki problem u tom tvojem "ucenju".

Ako je sve to istina sa svijesti (pretpostavimo da si potpuno u pravu i za 1 i za 2), kako je onda iz svijesti nastao fizicki pojavni svemir?

Naime, meni se cini da si ti posve uvjeren u to da su sve cestice i energije koje grade nama poznati svemir nastale iskljucivo i jedino iz kvantnog vakuma. I bas zato sto mislis da je sav pojavni svemir nastao iz kvantnog vakuma, a posto vjerujes i da je sve nastalo iz svijesti, ti onda taj kvantni vakum izjednacujes sa svijescu.

Da li na ovoj razini uvidjas slabost u logickoj argumentaciji?

Ja nisam fizicar pa ne mogu o ovome ozbiljno razgovarati, ali meni se cini cisto iz opste kulture da savremena nauka nije saglasna s time da sve pojave, energije i cestice proizlaze i nastaju iskljucivo i samo iz kvantnog vakuma. To je prvi problem.

Nadalje, ti nisi nicim dokazao da je kvantni vakum isto sto i svijest. Nicim nisi dokazao da je kvantni vakum svjestan na bilo koji nacin. Da moze da se krece, uci, misli, osjeca... sta li si vec ono rekao da su za tebe svojstva svijesti.

Zamisli nekoga ko bi tvrdio da su sve pojave nastale iz vode (to je npr. tvrdio grcki filozof Tales), i bas zato sto su sve pojave nastale iz vode, voda je nesumnjivo cista svijest, jer se voda moze kretati, pamtiti, uciti, osjecati... itd.

Ali u stvarnosti, mi bi smo s takvom tvrdnjom imali ogromne probleme, jer ne bi smo mogli dokazati niti da su sve pojave doista nastale bas samo i jedino iz vode. A niti da je voda sama po sebi ustvari nista drugo nego cista svijest.

Da li shvacas na kojoj razini si pomijesao loncice?

Imas 2 pretpostavke koje prvo nicim nisi uvjerljivo dokazao:

- da je sve nastalo iz svijesti (na opstoj i teorijskoj razini)
- da je sve nastalo iz praznog prostora (na pojavnoj razini)

Iz te 2 slabo dokazane pretpostavke si izvukao konacan (ali nazalost krivi) zakljucak:

svijest = prazan prostor

U tome se meni cini da je najveci nedostatak tvoje teorije. Ona je naime potpuno utemeljena na nedokazanim pretpostavkama i na krivim zakljuccima.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 09 Jul 2019, 05:15

Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22 Ljubo moj, meni se cini da tu ima velikih logickih problema...
Nema tu nikakvih logičkih problema, već koliko ja vidim, ti imaš problema sa logikom. Ti iz jedno širokog i sveobuhvatnog logičkog sistema vadiš parčiće i želiš svaki da razumiješ sam za sebe, nezavisno od cjeline, što nije moguće. Svi parčići u toj cjelini su uzajamno povezani uzročno- posljedičnim vezama i svi se objašnjavaju jedni uz pomoć drugih unutar te cjeline. To što ti radiš, to isto rade i prirodne nauke - svaka za sebe pojedinačno - kao i psihologija i matafizika. Svako je uzeo samo po jedno parče stvarnosti i hoće da ga razumuje neovisno od svega ostalog, što nije moguće. To je kao kad jedan slijepac uhvati slona za nogu, pa tvrdi da je slon kao balvan. Drugi koji ga je uhvatio za uvo tvrdi da je slon kao lepeza. Onaj koji ga je uhvatio za rep tvrdi da je kao glista. Onaj koji ga je uhvatio za surlu tvrdi da je kao zmija itd. Upravo to isto rade fizičari koji istražuju materiju, biolozi koji istražuju život, psiholozi kojij istražuju svijest, filozofi koji istražuju bitak, metafizičari i vjernici koji traže Boga itd. Upravo zato ne znaju ni šta je materija, ni život, ni svijest, ni bitak, ni bog. To tako ne ide. Sve to - i materija, i život, i svijest, i bitak i bog - su jedno i isto koje postoji i koje se kroz vrijeme mijenja i na različite načine manifestuje. Upravo iz razloga jer je to jedini način da može da postoji, tj. da neprestanlno i kružno se uvijek na isti način ponavlja i tako naizmjenično uvojek iznova i na isti način igra ulogu samoga sebe i kao svog uzroka i sebe kao svoje posljedice.

Imaš, brate dragi, dao sam ti primjer "jajeta, pileta i koke". Iz tog primjera, sa značenjem mini modela svemira, možeš da saznaš i naučiš apsolutno sve što te zanima - i o materiji, i životu i svijesti i bogu - i da do kraja razumiješ logiku po kojoj se sve to, beskonačno vrti u krug i na isti način se beskonačno ponavlja, sve po načinu pretakanja kroz tri prirodna oblika i stanja i sve uz pomć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Sve sam ja to u videu objasnio, sažeto i nedvosmisleno i ako još uvijek nisi uspio da razumiješ logiku po kojoj se sve to vječito pretače iz sebe u sebe - kao koka u jaje i jaje u koku - ti pokušaj, sa razmišljanjem i polagano, ako treba i nekoliko puta, da pregledaš i preslušaš taj moj video. Nema nikakve svrhe da ja tebe sada ubjeđujem da u tom mom logičkom sistemu nikakvih logičkih pogrešaka i nejasnoća, nema, kad sve to što bih sada mogao da ti kažem u vezi svih ovih tvojih primjedbi, je već u videu rečeno.

I kad sva svoja razmišljanja već temeljiš na metafizici, onda barem obrati pažnju na one svjetske religije koje sam u videu naveo, koje svu svoju metafiziku temenje na nekakvoj "božanskoj trojednosti", za koju pojma nemaju na šta se odnosi, upravo zato što Boga traže na Nebu, ne znajući da je Bog sve što postoji i to upravo po zakonu TROJEDNOSTI, koja se konkretno i najlakše može i objasniti i razumjei upravo na primjeru "jaje-pilke-koka".

Uostalom, nema tu mnogio toga ni na Nebu, ni na Zemlji što treba i što može da se objasni i razumije, jer sve to iz čega se i Nebo i Zemlja i Bog sastoje, sve je to već sadržano u svemu, pa i u nama samima. I sve može da se izreknne sa samo dvije kratke riječi koje glase "JA + 7". Sve što postoji, bilo da je riječ o samo jednoj elementarnoj energetsko-materijaln oj čestici ili o Svemiru kao cjelini, što važi i za kvantni vakuum, sve moše da se objasni samo uz pomoć te kratke formule "JA + 7", koja u sebi sadrži svu logiku cjelokupnog i sveukupnog postojanja i dešavanja. Izvan i mino te logike, apsolutno ništa ne može da se desi. Uzmi najbanalniji primjer, da čovjek ne može čak ni da, izvineš, prdne, a da ne upotrijebi svih sedam svojih fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Kojom prilikom mora i da osjeti potrebu i pomisli i razumije šta mora da uradi, a zatim se i napregne i pokrene, pa onda i opazi, osjeti i zapamti to što je uradio, da bi o tome kasnije, po potrebi, mogao i da misli. Sve fizičke radnje, male i velike, od kojih se Svemir sastoji, se uvijek iznova na isti način, po istoj mogućnosti i logici ponavljaju. Gdje je to ponavljanje uvijek TROJEDNO. Jer svaka radnja koja se ponavlja, uvijek počinje iz mirovanja i u mirovanju završava. Kad između ta dva mirovanja uvijek postoje dvije aktivne faze, od kojih je jedna naprežuća, uzlazna i razvojna, a druga opuštajuća, silazna, raspadajuća i smirujuća. Eto, pdrnućeš danas makar deset puta i bolji primjer ti ne treba na kojem ćeš moći sve i da objasniš i razumiješ - i materiju i život, i Svemir i Svijest u svojstvu Jastva i Boga, jer bez Njega, koji sebe uvijek i u svemu zove imenom "JA", i Njegovih sedam sposobnosti, apsolutno ništa nije moguće. Sve je prosto "ko pasulj", samo što ljudi od svega toga prave bajke. I onda kažu da čoveku nije "dato" da sve to može da shvati. Kako ne može da shvati kad sve to je čovjek sam, kao i svaka njegova radnja i svaki njegov pokret. To važi i za sve ostalo, jer ono od čega je čovej napravljen, napravljeno je i sve ostalo. Odnosno, ono što je čovjeka napravilo i sebe u čovjeku zove imenom "čovjek", napravilo je i sve ostalo što je različito od čovjeka i sebe u svemu tome što je različito od čovjeka, zove različitim imenom od imena "čovjek". I na kraju krajeva, nije samo čovjek, ČOVJEK, već je čovjek i sve drugo što postoji, što mi mislimo da nije čovjek. Jer čovjek nije oblik, već ono što oblik gradi, koje je isto u svemu, ma o kojem obliku da se radi.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 09 Jul 2019, 11:00

Ljubo, nisi odgovorio niti na jedan moj prigovor, nego samo dalje vrtis propovijed da je sve to jasno i tacno i neka si samo jos jednom sve proucim pa cu shvatiti da si ti u pravu... Mislim, kakva ti je to logika?!

Nego, prijatelju, pustimo mi sada to tvoje ucenje, jer nista od toga. Niti je to ista novo, niti je razumno postavljeno, a niti ima neke prakticne koristi od tog tvojeg naukovanja.

Mene zanima cime se ti jos u zivotu bavis osim ovom svojom pseudo-filozofijom? Sta te zanima u zivotu osim ovoga, ides li na pecanje, hranis li klokane tamo po tim Australijama, vodis li unuke na nogomet, kriket, rugby? Kako tvoja porodica i prijatelji na to gledaju? Imaju li oni kakvih problema s time? Jer takvi ljudi poput tebe obicno navru s nekom svojom fix idejom i ubiju sve oko sebe. Osim brige za tvoje dusevno zdravlje, brine me i tvoj drustveni zivot. Jer ako si na ovo vjerovanje mogao da potrosis 20 godina piskaranja po forumima... brine me da nisi posve zanemario porodicu, prijatelje. Zanima li tebe ista drugo u zivotu osim propovijedanje o tom tvojem otkrovenju?
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 10 Jul 2019, 02:20

Fazlija wrote: 09 Jul 2019, 11:00 Ljubo, nisi odgovorio niti na jedan moj prigovor, nego samo dalje vrtis propovijed da je sve to jasno i tacno i neka si samo jos jednom sve proucim pa cu shvatiti da si ti u pravu... Mislim, kakva ti je to logika?!

Nego, prijatelju, pustimo mi sada to tvoje ucenje, jer nista od toga. Niti je to ista novo, niti je razumno postavljeno, a niti ima neke prakticne koristi od tog tvojeg naukovanja.

Mene zanima cime se ti jos u zivotu bavis osim ovom svojom pseudo-filozofijom? Sta te zanima u zivotu osim ovoga, ides li na pecanje, hranis li klokane tamo po tim Australijama, vodis li unuke na nogomet, kriket, rugby? Kako tvoja porodica i prijatelji na to gledaju? Imaju li oni kakvih problema s time? Jer takvi ljudi poput tebe obicno navru s nekom svojom fix idejom i ubiju sve oko sebe. Osim brige za tvoje dusevno zdravlje, brine me i tvoj drustveni zivot. Jer ako si na ovo vjerovanje mogao da potrosis 20 godina piskaranja po forumima... brine me da nisi posve zanemario porodicu, prijatelje. Zanima li tebe ista drugo u zivotu osim propovijedanje o tom tvojem otkrovenju?
E, moj Fazlija, znam te, ( hodža iz sela Ćuništa). Šta je, uplašio si se moje nauke? Bojiš se da ću njome srušiti tvoju metafiziku i vjeru i da ćeš ostati bez svog stada, pa si požurio da me pred njima izblatiš. Ta tvoja reakcija je normalna i javlja se uvijek kod dogmatičara pri pojavi nekih novih, napredniijih i istinitijih ideja koje prijete da sruše njihovu vjeru i ustaljeni sistem življenja, koju su po njoj izgradili i vlastitu egzistenciju osigurali, pa makar ta njiohova vjera i sistem da su i krajnje nakaradni.

Nemam namjeru ništa više da ti objašnjavam, od onoga što sam u videu već objasnio. Svi i argumenti i logika su tu i da li će neko uspjeti da to razumije ili ne, nije više do mene, već do intelektualnih sposobnosti i mogiućnosti onoga kome se ti arguimenti i logika nude. Ko taga u glavi nema, ne vrijedi mu objašnjavati ništa. Uostalom, zar bi dogme, vjere i svakojake filozofije i nakradne i pogubne ideologije mogle da vladaju svijetom da svijet nije blesav? A raznim manipulatorima svijeta, puput tebe, to dobro dođe, koji će uvijek da se trude da stanje za sva vremena ostane takvo.

A za moje zdravlje i mentalno stanje ne brini. Barem za troduplo je stabilnije od tvojega. Stvarno je jadan pokušaj da ideju i istinu o Svijesti omalovažiš brigom za moje duševno stanje. Imajući na umu jadno duševno stanje svih vjernika svijeta i svih onih gadosti koje u ime svojih vjera sebi i čitavom svijetu čine. Vjera u kojima ničeg razumnog, u svakodnevnom iskustvu, u nauci i logici, utemeljenog, nema.

Evo, za kraj, svi moji odgovori, na sva tvoja pitanja, od kojih niti i jedno nisi sposoban osporiti, su tu, pa se njim zabavljaj.

Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 10 Jul 2019, 03:24

Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22
Ako sam ja tebe dobro razumio, ti prije svega tvrdis...

1) Da je sve nastalo iz beskonacnog polja svijesti:

- to je kao pretpostavka vrlo zanimljivo (ali nista novo)
- vec na ovoj razini smo utvrdili da ti definicija svijesti ima nedostataka jer se u osnovnoj definiciji spominje iskustvo jastva, a ono uopste nije svojstveno 1. stanju svijesti po tvojem sistemu, a i u osnovnoj definiciji se ne spominje nikakav kvantni vakum (prazan prostor) za koji ti tvrdis da je isto kao i svijest sama
- ta tvrdnja da je svijest = prazan prostor je jako upitna i toga cu se dotaci pod 3)
Evo, tu su ti argumenti koje koristim kao premise u izvođenju zaključka da je kvantni vakuum polje mirujuće Svijesti. Ovo je moj odgovor na srpskom forumu "Krstarica" na pitanje šta je kvantni vakuum iz kojeg su nastali život i Svemir - da li je Ništa ili Nešto?

Lako je odgonetnuti, razumjeti i znati šta je to "Ništa" iz kojeg su nastali materija, život i Svemir. Pomoću logike, naravno. Tako što ćemo za početnu istinu i premisu za izvođenje zaključka šta je to iz čega su nastali materija, život i Svemir, uzeti samu tu materiju, život i Svemir koji su nastali iz tog "Ništa". Naime, kad izvršimo naučnu analizu materije, života i Svemira da utvrdimo iz čega se oni sastoje, dođemo do saznanja, da se sastoje iz 7 (sedam) fizičkih i psihičkih procesa i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Odnosno, dođemo do saznanja da su svih tih 7 (sedam) fizičkih i psihičkih radnji jedno nerazdvojno klupko, koje fizičari zovu imenom "energija", odnosno, "materija" i da ta energija, odnosno, materija, nije samo fizički proces naprezanja i kretanja, već da se ona istovreno u sebi manifestuje i kao psihički proces opažanja tog svog kretanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. U fizici, biologiji (genetici) i eksperimentalnoj psihologiji (neurologiji) postoje nebrojeni dokazi da energija, odnosno, materija, od koje su sagrađeni život i Svemir, uistinu raspolaže i sa psihičkim sposobnostima opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Da nije tako evolucija i savršena organizacija te energije/materije Svemira ne bi bila moguća. Svakodnevnno pretakanje neorganske materije u organsku i obrnuto, ne bi bilo moguće. Naše elektronske tehnologije, informatički sistemi i roboti ne bi bili mogući. I uopšte, bez tih 7 (sedam) fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji ništa ne bi bilo moguće.

I kad sve to uzmemo u obzir, lako je izvesti ispravan i istinit zaključak šta je TO nematerijalno, koje fizičari zovu imenom "kvantni vakuum" iz čega su nastali materija, život i Svemir, a koje mnogi zovu imenom "Ništa". Koji glasi da je to "Ništa", NEŠTO koje raspolaže sa 7 (sedam) fizičkih i psiohičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. I da to NEŠTO nije materijalno u vrijeme kada miruje, tj. kad ne koristi svojih 7 (sedam) fizičkih i psihičkih sposobnosti. A da postaje materijalno i živo kad se napregne i pokrene, tj. kad počne da ih koristi. Pomoću kojih počinje da evoluira, tj. prelazi polako iz neorganizovanog i haotičnog oblika kretanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, u organizovano i harmoniočno, sa značenjem zadovoljstva i dobra. Odnosno, počinje polako putem samopreobražavanja da poprima oblik Svemira i života u Svemiru koji se sastoje iz organizovanih oblika kretanja i rada, poput atoma, nebeskih tijela, galaksija, tela ćelija, biljaka, životinja, ljudi itd.

A imajući na umu da ni čovjek nije ništa drugačiji od svega ostalog što je nastalo putem samopokretanja Kvantnog vakuuma, tj. da je i ljudski organizam samo organiozacija kretanja i rada čestica tog nematerijalnog Kvantnog vakuuma, sa značenjem Ništa, koje raspolažu i psihičkiom sposobnostima opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, to se, na kraju, odgonetanje tajne ŠTA je taj nematerijalni Kvantni vakuum iz kojeg su nastali materija, život i Svemir, svodi na jednostavno pitanje: ŠTA JE ČOVJEK?

I svodi se na jednostavan odgovor, da je čovjek SVIJEST koja se be zove imenom "JA", koja raspolaže sa 7 (sedam) fizičkih i psihičkih sposobnosti i ujedno pomoću njih i POSTOJI. I da je ona u Svemiru VRŠILAC svih mogućih fizičkih i psihičkih procesa i radnji, pomoću kojih od sebe same, putem samoorganizovanja svojih čestica, gradi sve moguće materijalne forme u Svemiru, kako neorganske, tako i organske. I svodi se na odgovor da su Svijest i Materija jedna i ista prirodna sila i pojava. Odnosno, da su to samo dva različita načina opažanja, jedne i iste prirodne sile i pojave - čulno i vančulno. A da su Kvantni vakuum i Svemir koji nastaje iz Kvantnog vakuuma samo dva različita oblika i stanja te jedinstvene i univerzalne žive i svjesne sile i pojave - mirujeće (nematerijalno) i pokretno (materijalno. Koja se naizmjenično i vječito pretaču jedno u drugo.

*******************************************************************

Eto, Fazlija, sve ti je tu i argumenti i logika. To je tako i to se ni na koji način ne može dovesti u pitanje. A sasvim drugo je pitanje da li si ti ili neko drugi, sposoban da to razuzmiješ ili ne? Ničije nerazumijevanje nije argument da to nije tako.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 10 Jul 2019, 05:02

Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22 2) Nadalje, ti tvrdis da se svijest ispoljava putem nekih 7 temeljnih sposobnosti:

- ne ulazim sada u analizu da li je to bas tih 7 svojstava ili nije
- i vrlo je upitno da li bi se savremena nauka s time slozila
- a tvoj je odgovor da sta oni znaju i da si ti u pravu... sto nije bas neki jak argument
Nije jak argument ni tvoja ili bilo čija sumnja da ta moja tvdnja nije argument. Sve dok ne pružiš argument koji tu moju tvrdnju obara. Sumnja nije ni nauka, ni argument, ni logika. Sumnja nije ništa. I sve dok ne pružiš argumennt ili logiku da oboriš to u šta sumnjaš, ne javljaj se.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:223) E sada dolazimo do fizike i tu se meni pojavljuje jos jedan veliki problem u tom tvojem "ucenju".

Ako je sve to istina sa svijesti (pretpostavimo da si potpuno u pravu i za 1 i za 2), kako je onda iz svijesti nastao fizicki pojavni svemir?
Svemir i život uopšte nisu NASTALI iz Svijesti. Iz Svijesti ne može ništa da NASTANE. Svijest je uvijek jedina koja POSTOJI i ona je uvijek i samo Svijest i ništa drugo. Kvantni vakum i materijalni Svemir su samo dva različita oblika i stanja Svijesti - mirujuće (opušteno i nematerijalno) i napregnuto (pokretno i materijalno). A sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji su objašnjenje kako i zašto se Svijest vječito pretače iz jednog svog stanja u drugo.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Naime, meni se cini da si ti posve uvjeren u to da su sve cestice i energije koje grade nama poznati svemir nastale iskljucivo i jedino iz kvantnog vakuma. I bas zato sto mislis da je sav pojavni svemir nastao iz kvantnog vakuma, a posto vjerujes i da je sve nastalo iz svijesti, ti onda taj kvantni vakum izjednacujes sa svijescu.


NE VJERUJEM JA NI U ŠTA. Ja iznosim samo činjenice i logiku. Činjenica je da je Svijest ono što je sposobnos da sebe dovede u stanje svjesnosti. Činjenica je da je za to potrebno raspolagati sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i vršiti sedam fizičkih i psihičkih radnji. Činjenica je da se Svemir i život u njemu ne sastoji ni iz čega drugog do iz sedam vrsta fizičkih i psihičkih radnji. I činjenica je da Kvantni vakuum raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da može da vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji i da je on polje čiste mirujuće svijesti. Da nije, ne bi mogao da se napregne i počne da vrši sedam fizičkih i psihičkih radnji i pomoću njih poprimi oblik materije, života i Svemira. Sve je to i činjenica i logika kojoj niko ne može ni pero odbiti.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Da li na ovoj razini uvidjas slabost u logickoj argumentaciji?
Ne uviđam. Zato što ja nikakvu logiku ne izmišljam. Ja samo nabrajam činjenice koje u sebi već sadrže logiku koja te činjenice objašnjava. Ta logika se sastoji u uzajamnoj vječitoj i naizmjeničnoj, tj. kružnoj, uzročno-posljedičnoj povezanosti između fizičkih i psihičkih procesa i radnji, koje Svijest mora vječito i naizmjenično da ponavlja da bi se tako vječito samodržavala i tako vječito postojala. Kada ONA uvijek iznova mora pomoću svojih psihičkih radnji i procesa da uzrokuje sebe kao fizičku pojavu i proces, da bi zatim, pomoću fizičkih radnji i procesa mogla sebe da uzrokuje kao psihičku radnju i proces. ZATO MORA, što, kad tako radi, osjeća Zadovoljstvo i Dobro, a Nezadovoljstvo i Zlo, ako ne radi.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Ja nisam fizicar pa ne mogu o ovome ozbiljno razgovarati, ali meni se cini cisto iz opste kulture da savremena nauka nije saglasna s time da sve pojave, energije i cestice proizlaze i nastaju iskljucivo i samo iz kvantnog vakuma. To je prvi problem.
To uopšte nije nikakav problem. Imati stav o bilo čemu, pa makar iza tog stava da stoji i NAUKA, taj stav će uvijek da bude samo dogma i vjera, sve dok se taj stav argumentovano i ne dokaže i dok se do kraja logički ne objasni. Što nauka do danas nije učinila, jer još uvijek pojma nema šta je ni, Materija, ni Svijest, ni Kvantni vakuum. Mada su u vezi toga sve činjenice u nauci poznate. Nedostaje samo inteligencija kod naučnika da te činjenice logički povežu u smislenu cjelinu. Isto kao što i kod svih ostalih ljudi nedostaje inteligencija da to razumiju, čak i u slučaju kad im tu logičku smislenu cjelinu neko gotovu servira i tutne pod nos.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Nadalje, ti nisi nicim dokazao da je kvantni vakum isto sto i svijest. Nicim nisi dokazao da je kvantni vakum svjestan na bilo koji nacin. Da moze da se krece, uci, misli, osjeca... sta li si vec ono rekao da su za tebe svojstva svijesti.
Naravno da ja nisam ništa dokazao, jer ja nisam naučnik koji se dokazivanjem bilo čega bavi. Niti je potebno da se u nauci još bilo šta dokazuje, s obzirom na činjenicu da u nauci već svi potrebni dokazi o svemu postoje. Ono što još samo u nauci nedostaje, a što sam ja dopunio, jeste povezivanje svih tih dokaza u smislenu logičku cjelinu i sistem da sve činjenice i dokazi mogu da se razumiju. Što znači da shvatanje da je kvantni vakuum polje čiste svijesti, nije stvar dokazivanja, već logičkog objašnjavanja i razumijevanja. Čak se naučno ne može dokazati ni da je sam čovjek svijest, niti da Svijest uopšte i postoji. Niti su pametnom, razumnom i svjesnom čovjeku takvi dokazi potrebni. Pametan, razuman i svjestan čovjek ZNA da je on Svijest. I zna kako on kao Svijest postoji. Zna da postoji uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. A danas, kada u naci postoje dokazi da sve što postoji raspolaže sposobnostima da vrši sedam vrsta fizičkih i psihičkih radnji, pametan i razuman čovjeklako razumije i to da je sve što postoji Svijest. A oni koji nisu pametni i razumni i koji to još uvijek ne mogu da razumiju, neka i dalje pasu travu, dok im se razum ne izbistri.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Zamisli nekoga ko bi tvrdio da su sve pojave nastale iz vode (to je npr. tvrdio grcki filozof Tales), i bas zato sto su sve pojave nastale iz vode, voda je nesumnjivo cista svijest, jer se voda moze kretati, pamtiti, uciti, osjecati... itd.
To Talesovo bi imalo logičkog smisla da postoje naučni dokazi da je sve voda i da je sve nastalo iz vode. Međutim, takvi naučni dokazi ne postoje. Postoje dokazi da je sve nastalo iz Kvantnog vakuuma koji nije materijalan, ali raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojim može da vrši sedam vrsta fizičkih i psohičkih radnji i pomoću njih poprimi svojstva i oblik materiuje, života i Svemira.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Ali u stvarnosti, mi bi smo s takvom tvrdnjom imali ogromne probleme, jer ne bi smo mogli dokazati niti da su sve pojave doista nastale bas samo i jedino iz vode. A niti da je voda sama po sebi ustvari nista drugo nego cista svijest.
Da bi moglo da se razumije da je nešto Svijest, prvo je potrebno razumjeti da bez sedam fizičkih i psihičkih sposobosti i radnji ne može da bude svjesnosti, a samim tim ni Svijesti. I ne samo svjesnosti i Svijesti, već apsolutno ničega, pa ni vode.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Da li shvacas na kojoj razini si pomijesao loncice?
Jedino što ja ovdje mogu da razumijem jeste da ti ništa ne razumiješ. Valjda zato jer ti razum još uvijek spava. Pokušaj, lupi malo glavom u nešto.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22Imas 2 pretpostavke koje prvo nicim nisi uvjerljivo dokazao:

- da je sve nastalo iz svijesti (na opstoj i teorijskoj razini)
- da je sve nastalo iz praznog prostora (na pojavnoj razini)

Iz te 2 slabo dokazane pretpostavke si izvukao konacan (ali nazalost krivi) zakljucak:
Sve dok ti ne ponudiš ispravan i pravi zaključak, nemaš pravo da tvrdiš da je moj krivi. Ali ti to nisi u stanju. Jedino što si u stanju da tvrdiš jeste da moji zaključci nisu podudarni sa tvojom vjerom. A da se pozoveš na svoju vjeru i njome oboriš moje zaključke, ne možeš, jer tvoja vjera ne bazira ni na dokazima, ni na logici.
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22svijest = prazan prostor
To nisam nikad reako. Rekao sam da je kvantni vakum prostor u kojem nema materije i da je on polje čiste svijesti. Iz toga ne možeš izvući zaključak da je Svijest "prazan prostor, već da je to prostor koji je ispunjen Sviješću."
Fazlija wrote: 08 Jul 2019, 18:22U tome se meni cini da je najveci nedostatak tvoje teorije. Ona je naime potpuno utemeljena na nedokazanim pretpostavkama i na krivim zakljuccima.
Dobro si rekao: "čini ti se"! Na žalost, to nije ni logika i dokaz, ni ispravan zaključak, već samo pretpostavka i vjera. Sve dok razum ne pojačaš na 100%.

Živio!
Govno ti

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests