Kako komunicirati sa sagovornikom

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by lejlamo » 15 Oct 2019, 09:29

evo kons, čitam :ooo
IMG_20191015_092749.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 15 Oct 2019, 10:09

Edukatorka :ok, nije vise u pitanju koliko janjadi, vec koliko stada :) Koje su teme pokrivene? Onako ukratko.
I to je isto jako specificna vrsta profesija, kao i medicina. Vjerovatno se uce metode kako prenijeti znanje, ali...imas jos toga, kako monunicirati s kolegama, nadredjenim (tutnut im u usi ono sto je za opsce dobro), te naravno ljepotni roditelji kojima djete dan i noc uci, jureci zmiju po mobinom.

Ova situacija sto Beni pomenu, nesto ala multitasking uzrokuje pravljenje izolovanih zona unutar firme. Ko je tech prirode, fokusiran je odraditi posao, i ispada kao izolovana zona. Ne moze se s njim, daj mu task, ne odradi i to je. Ovo je pogresan pristup, timska igra nije jednostavna. Ako se usavri, bolje ce tim slabijih funkcionisati vec par tech specijalista koji rade nesinhronizovano.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 11:03

Konsultant wrote: 15 Oct 2019, 10:09

Ova situacija sto Beni pomenu, nesto ala multitasking uzrokuje pravljenje izolovanih zona unutar firme. Ko je tech prirode, fokusiran je odraditi posao, i ispada kao izolovana zona. Ne moze se s njim, daj mu task, ne odradi i to je. Ovo je pogresan pristup, timska igra nije jednostavna. Ako se usavri, bolje ce tim slabijih funkcionisati vec par tech specijalista koji rade nesinhronizovano.
tacno. tu dolazis do leadership skills. tim je refleksija leadershipa, ponasat ce se onako kako to leader manifestuje (i direktor kompanije, i rektor univerziteta, i voditelj bilo kakvog tima/organizacije/kompanije).
leader mora imati jasnu viziju, strategiju, jasno komunicirati, graditi povjerenje u timu, efikasno obucavati ljude i motivirati, iskustvo, znanje i talenat za prepoznati u cemu su dobri, itd.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 15 Oct 2019, 11:05

Da, postoje strateski ciljevi pa zajednicki pa svasta nesto i na kraju ...gdje sam tu ja,imt?

Edit: Nema edit, svakako niko ne cita

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 11:44

"ima l' mene tu?" to je strategija cije razlucivanje i donosenje odluka tesko da mozes opisati i najracionalnijim game theory modelima.

kons, imas odlicnih "communication skills" stvari na courseri, sad sam vidjela.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 15 Oct 2019, 11:56

Mozes opisati, ja po svom, de da ja odradim svoje, drugo me ne interesuje. Ovo nema veze s onim sto je Beni rekao.
"Zapadni nacin" gdje svako gleda strogo u svoje uzrokuje socijalnu prazninu. Zato ga cesto pominjem. Mogu li dobiti nesto? Izvoli. Dovidjenja, Dovidjenja.

Jos niste upratili nase komuniciranje, sto se gura u balkanski mentalitet. To je grananje neopisivo, navodjenje vode na svoj mlin, ne znamo razumiti sagovornika prije nego pitamo ili odgovorimo. Forum kao sredstvo ima jos specifiku, svako ima potrebu za svoj neki stav bez obzira kakva je tema.

Coursera :ok ako ko ima sta za preporuciti udrite. Ne moze se sve stici pregledati, procitati...

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 12:21

nisam bas shvatila na koji nacin ti spominjes "zapadni nacin poslovanja", jer je po meni, efikasniji i produktivniji od naseg. :D.
ta socijalna praznina djeluje brutalno, slazem se, dok se na nju ne naviknes...a naviknes se tako sto shvatis da su stvari jasne, konkretne, da je cilj uraditi posao i da nema prostora za vrdanje i pricanje suplje price. a nije to jednostavno.

da, na forumu ta komunikacija malo smara, jer diskusija nije tu da se nesto nauci iz nje, promijeni misljenje ili saslusa drugacija perspektiva - nego da jedni druge ubijede da su u pravu. ok je to...u zaru rasprave, ali kad se sva diskusija svede samo na to, nije dobro.

ovi mi se cine interesantnim za ovu temu, ali ako ukucas "communications skills" dobit ces tonu dobrih kurseva, i pocetnickih i uopstenih i specijalizacijskih, zavisi sta te zanima.

https://www.classcentral.com/course/wha ... kills-8235
https://www.classcentral.com/course/pre ... kills-6596
https://www.classcentral.com/course/public-speaking-889
https://www.classcentral.com/course/inform-speech-7458

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 15 Oct 2019, 13:10

Aleluja :ok Skontala si. Nema bas previse zabijanja nosa u privatno plus na poslu dok se radi nema previse sporednog baljezganja, osim ako bas niste prijatelji neki duzi period. Nisam stekao utisak da bi te neko odmah pitao kad te ujutro vidi u stilu izgledas nenaspavano, je li sve ok kod kuce? Kod nas je to normalno a i naravno, heklat odmah sa nekim do besvjesti.

Off: OK je odmjereno i poslovno, ali medicina ukljucuje psihologiju, odmah cim pocnes raditi. Valja "procitati" od svakog pacijenta sta ga boli, pa ne mozes mu ni reci na svakakav nacim. Ta se komunikacija uci vremenom samo...

Da se vratimo... Koliko do sada upratih, i u ovom konkretnom primjeri sto navedoh mansplaning znaci da onaj ko je zelio komunikaciju nije pripremio inpute za sagovornika. Dakle skin kriva si :)


juPieS. Namjerno nisam pominjao veze kada on-ona imaju teritorijalne pretenzije :) O tome bas ne treba nesto raspravljati.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 14:05

hahah da, da. u tvojoj simulaciji, ja sam kriva sto je uopste dosao u situaciju da mora poceti da pametuje. :D.
i za njegovo apsolutno nepoznavanje tematike u cije razlucivanje i objasnjavanje se upusta.

uozbilji se kons :D.

vec sam navela da u -splaining ponasanje upadamo svi, i muskarci i zene.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Bla » 15 Oct 2019, 14:07

ja ne upadam :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 14:08

ina je pitala zar mu ne bi dodatno objasnila, argumentovano, opomenula da ti ne "papagaji"...NE.
da ne narusis tok poslovne komunikacije, ne smijes gubiti iz vida big picture i krajnji cilj te komunikacije.
dovoljno je biti nezainteresovan na trenutak, slicno onako kao beni.
kratko reci "to vec znam" i nastaviti dalje.
u nekoj ekstremnijoj varijanti, rizikujes kao zena, da budes optuzena za histerisanje, preemotivno razmisljanje i tako to.
rado bih cula od tebe neku drugu opciju. umijece je imati takta, prepoznati takvu situaciju u poslovnoj komunikaciji i adekvatno reagovati da se ne narusi tok i svrha.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 14:09

Bla wrote: 15 Oct 2019, 14:07ja ne upadam :hm
cini mi se da je to istina :hm

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Konsultant » 15 Oct 2019, 15:22

Skin wrote: 15 Oct 2019, 14:08 u nekoj ekstremnijoj varijanti, rizikujes kao zena, da budes optuzena za histerisanje, preemotivno razmisljanje i tako to.
rado bih cula od tebe neku drugu opciju. umijece je imati takta, prepoznati takvu situaciju u poslovnoj komunikaciji i adekvatno reagovati da se ne narusi tok i svrha.
Tako, tako, priznaj. :D.

Salu na stranu. Nadredjeni koji kotrolise 10tak osoba jos se i nekako trpi s koordinacijom. Vec preko pocinje problem, ko je sta rekao, sta uraditi... Takvim obicno treba servirati pitanje da dobijete odgovor u 2-3 recenice... Da, treba uraditi tako... Lakse obostrano.
Npr. tamo si na drugom podforumu pitala koji je browser dobar za slike. Vec sam znao da si imala nesto u glavi samo ti onda predlazu svasta, na kraju se opet odabere sto je trebalo biti u pitanju. Tamo na starom topicu sam isao na a,b,c, i d kao opcija ako se ima sta pametnije predloziti. Meni se pokazalo bolje. Ovako smo mogli spamati jedno drugo do besvjesti.(danas mi bilo mrsko piskarati)
Ostali mogu iznijeti svoj utiske iz komuniciranja na ovu temu.

Ne smatram lose da se neko prekine. OK, postoje poslovna pravila, ali ako ide diskusija gdje ne treba... povlaci rucnu. Ima tu jos fazona kako bi se malo onako slobodnije moglo prekinuti, a da ne kazu vidi nekulture. Kako zaustaviti sagovornika, i to nije lose nauciti.
u nekoj ekstremnijoj varijanti, rizikujes kao zena, da budes optuzena za histerisanje, preemotivno razmisljanje i tako to.
rado bih cula od tebe neku drugu opciju. umijece je imati takta, prepoznati takvu situaciju u poslovnoj komunikaciji i adekvatno reagovati da se ne narusi tok i svrha.
Jasno kad je tako :pusi

Off
Neki dan mi se jaran zali, otisao platiti nesto, iza njega covo pita je li ovo red? Odgovori jeste, bila 2 reda uporedo. Pa kad covo osu...sto je ovako, nema reda, u Yugi bilo reda... jaran ga ignorise. U to dolazi zena koja je taman dosla da pita je li ovo red, covo samo nastavlja drobiti... Jeste ovo je red. Ma u ovoj drzavi nema reda, ma kako ce biti kad ustav ne valja... bronda on, nasao zrtvu, a glavnu mu je bila: A gospodjo, jeste li citali Ustav SFRJ :plavi

sorry za duzi post.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Bla » 15 Oct 2019, 15:43

Skin wrote: 15 Oct 2019, 14:09
Bla wrote: 15 Oct 2019, 14:07ja ne upadam :hm
cini mi se da je to istina :hm
sad moram čitati šta si pisala :ubihse
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 17:06

:rozi

jbt zivot :D.
sta je ovo?

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Čupava » 15 Oct 2019, 17:32

Obrvama :obrve :D.
.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5710
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1818 times
Been thanked: 2238 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Skin » 15 Oct 2019, 17:48

:obrve



hvala, razlika je drasticna...

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Čupava » 15 Oct 2019, 17:50

Skin wrote: 15 Oct 2019, 17:48 :obrve



hvala, razlika je drasticna...
Ali se ipak razumije... :oo
.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by ina » 15 Oct 2019, 18:04

Skin wrote: 15 Oct 2019, 14:08 ina je pitala zar mu ne bi dodatno objasnila, argumentovano, opomenula da ti ne "papagaji"...NE.
da ne narusis tok poslovne komunikacije, ne smijes gubiti iz vida big picture i krajnji cilj te komunikacije.
dovoljno je biti nezainteresovan na trenutak, slicno onako kao beni.
kratko reci "to vec znam" i nastaviti dalje.
u nekoj ekstremnijoj varijanti, rizikujes kao zena, da budes optuzena za histerisanje, preemotivno razmisljanje i tako to.
rado bih cula od tebe neku drugu opciju. umijece je imati takta, prepoznati takvu situaciju u poslovnoj komunikaciji i adekvatno reagovati da se ne narusi tok i svrha.
Vodila sam se postavljenim primjerom i same definicije solenja pameti. Jos ako je to cesta pojava (kako je Konsultant naveo da jeste) vjerujem da postoji problem, koji ide rijesen. A ne dugovremeno ignoriran.
OK zna se ko je sef/ca :naklon ali to ne daje za pravo "degradirati neciji mozak" (pogotovo ako je taj neko produktivan) kreirajucu napetu atmosfere. Radnika treba motivirati (a ne ____ u koliko toliko zdravu glav.u i da se bas ne izrazavam vulgarno :DD ). Priustiti opusten ambijent uz obstrano postovanje. Biranje rijeci direktnosti moze varirati, to svakako. :ok A da se treba izbjeci, ne slazem se. Tamam me (licno) kostalo i otkaza (mada od takvih visokana radnici sami bjeze) i etikete histericne ludace.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83733
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10896 times
Been thanked: 16167 times
Status: Offline

Re: Kako komunicirati sa sagovornikom

Post by Fuddo » 15 Oct 2019, 18:06

Gledam ga u oci dok pricam, ozbiljnim pogledom.
S vremena na vrijeme oblizem jezikom gornju usnu.
Stavljam mu do znanja da se ne zajebajem.
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests