Jeste li praznovjerni?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Julia-Klara » 25 Sep 2015, 18:18

:hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Biba » 25 Sep 2015, 19:03

E nekima stvarno prije metar..kilometar u guicu nego cenat u glavu boga mi ...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Heidi » 25 Sep 2015, 19:08

Kome, bibo?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Biba » 25 Sep 2015, 19:15

Tebi ne...Htjela sam reći da takve stvari postoje. Ne mogu napisati svoju priču. Želim samo reći da se s time ne treba šaliti i da postoji. Ja znam iz vlastitog iskustva. Neću više o tome. Nije mi potrebno da se netko sa mnom izruguje jer mi nije u stanju vjerovati.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Terasa svjesti » 25 Sep 2015, 19:37

Biba wrote:
Terasa svjesti wrote:
Biba wrote:Nije to nikakva novost. Zombiji tj. njihovo postojanje je davno opisano, Još kao dijete sam čitala priču jednog arheoploga kojeg je ugrizla žaba smrtonosnog otrova, smrtonosnijeg od mnogih zmija. Vračevi su ga vratili magijom u život a poznato je odavno da oni mogu i prenijeti svaku bolest s jedne osobe na drugu.

Postojala je biljka čiji prah daju čovjeku i sece tako lagano kuca da se uopće gotovo i ne čuje. Poslije izvade čovjeka iz groba i daju mu protuotrv - opet prah biljke i on oživi, srce normalno kuca ali mozak je oštećen na način da nemaju svojju volju i takvi ljudi rade ono što im se naredi - postaju robovi. neke su žene tako i seksualno iskorištavane. Znanstvenici su potvrdili postojanje zombija i priznali da ne znaju o kojim biljkama je riječ.

Čudno mi je da je čovjek u priči bio svjestan da je rob...oni nemaju svoju volju i ne budu slobodni...ali izuzeci su valjda mogući jer izuzetak uvijek i potvrđuje pravilo...

Jeli Bibo da tebi to nije pričala ona tvoja Vrag baba :valja



1.Nije Terasa. vragbaba zna čitati ali o tome ne zna baš ništa. ja sam to čitala u časopisu Vikend kad mi je bilo 10 godina. zanimale su me takve stvari odavno.
2.I ubuduće, ako mi budeš imao nešto reći - onda reci, a nemoj stavljati toga smajlića koji poništava ono što misliš.
3. Neću nikad napisati svoju priču o kletvi jer nemam kome. Izgleda da si se i ti priključio onima koji me pljuju.Zaboravio si ili možda nisi ni znao da sam nekada davno popljuvana upravo zbog tebe - Molio si me da ti pomognem i pomogla sam ti. Zauzvrat sam dobila brisanje moga posta i epitet da širim nacionalnu mržnju. Ovdje sam i banirana zbog tebe, ali nisi ti kriv.Dosta mi je neistina i zahebancije. Priključi se onima koji u tome uživaju.Ima ih, neke od njih si i ti hvalio na sva usta. Izvoli samo nastaviti :ok


Polako Bibo , ja prijatelje ne izdajem . :jok


Mislim da se međusobno veoma dobro poznajemo i nema potrebe za dizanjem tenzija .

Nego nešto bih u vezi teme , srmad i vonj leša i meita u raspadanju se čovjeku urežu doživotno u čula .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Zagorka » 26 Sep 2015, 00:34

Sta vele,umro taj vrac sto je ozivljavao? pa je li im ostavio toga praha i uputu,ako jest nikakav problem,eto njega brzo nazad. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 26 Sep 2015, 09:03

Nisam praznovjeran i evo kako izgleda jedna noćna mora . Oni koji imau sličnih problema znaće o čemu pričam :

Probudite se iznenada noću. Pokušavate ustati ali ne možete, jer imate osjećaj da vas nekakve nevidljive ruke pritišću uz krevet. Osjećate pritisak na prsima, gušenje u grlu. Pokušavate vikati, ali glas ne izlazi iz vas. Ne možete se pomaknuti niti govoriti. Primjećujete sjenovitu siluetu u podnožju kreveta , čujete stalno lupkanje kao da netko hoda po stepenicama ili etaži iznad vas. Vaš strah raste, a onda onako kako je došao, pritisak na prsima, prisutnost u sobi – nestaje u ništavilu. Sada možete ustati, možete govoriti i možete pokušati naći objašnjenje za ono što vam se upravo dogodilo. Nije to ništa neobično, niti nadnaravno – imali ste epizodu paralize spavanja. Istoj je predhodno predhodio ružan uzastopan san. :rumenko
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Terasa svjesti » 26 Sep 2015, 09:35

Sidrom SUNSD (Sudden Unexpected Nocturnal Death), odnosno „Iznenadne i neočekivane noćne smrti“ je u Aziji povezivan sa paralizom sna i fenomemom sličnim Voodoo smrti . Koga interesuje neka potraži na netu i literaturi . Malo mi je spomenuto bizarno a i zamisli čovjeka . :rumenko
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by KOMESAR » 26 Sep 2015, 10:03

Terasa svjesti wrote:Nisam praznovjeran i evo kako izgleda jedna noćna mora . Oni koji imau sličnih problema znaće o čemu pričam :

Probudite se iznenada noću. Pokušavate ustati ali ne možete, jer imate osjećaj da vas nekakve nevidljive ruke pritišću uz krevet. Osjećate pritisak na prsima, gušenje u grlu. Pokušavate vikati, ali glas ne izlazi iz vas. Ne možete se pomaknuti niti govoriti. Primjećujete sjenovitu siluetu u podnožju kreveta , čujete stalno lupkanje kao da netko hoda po stepenicama ili etaži iznad vas. Vaš strah raste, a onda onako kako je došao, pritisak na prsima, prisutnost u sobi – nestaje u ništavilu. Sada možete ustati, možete govoriti i možete pokušati naći objašnjenje za ono što vam se upravo dogodilo. Nije to ništa neobično, niti nadnaravno – imali ste epizodu paralize spavanja. Istoj je predhodno predhodio ružan uzastopan san. :rumenko
Više od dvadeset godina, kad slopim oči odmah začujem fijuk granata,snažne eksplozije,rafale...Ne mogu da zaspim sve dok ne uzvratim bar jednim metkom.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 26 Sep 2015, 10:05

Hej mislim da aludiraš na kožni metak Komesare . To je nešto drugo , ističe mu rok treba da se upotrebljava. :valja
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Vudu magija i zombiji zaista postoje

Post by Biba » 26 Sep 2015, 10:06

navika wrote:Pa zombiji postoje, za one koji vjeruju u to :)
A i ljudi ustaju iz mrtvih, i svako malo naletim na vijest neko se "probudio" u mrtvacnici, a nije bilo ni jednog vraca ni hiljadama kilometara u krugu. Posto u medicini taj fenomen jos nije razrijesen, nazivamo to Bozijim cudom.
A to zakopavanje Bibo pod zemlju onog koga je ujela zmija, nije praksa samo vraceva, to je i nasa praksa, jer opste je poznato da zemlja izvlaci zmijski otrov. A oni koji zive vise s prirodom, bolje su s njom i upoznati, tako je vrlo moguce da znaju bolje od nas koja biljka lijeci sta. Na primjer Abordjini su znali da izlijece prelom kosti preko noci.Danas u modernoj medicini to traje sedmicama, pa i mjesecima. Vjerujem da se u odredjenom bilju moze nalaziti lijek za odredjenu bolest, ali ne da se uz pomoc njega i mrtvi mogu vratit u zivot. To u tvom slucaju, taj covjek nije ozivljen, vec samo spasen smrti, starom dobrom narodnom metodom.

I ne znam koliko ste upuceni u pricu o lovu na albino osobe u Africi. Radi se o tome da jedan dio populacije (pretezno one manje obrazovane) vjeruje da ovi ljudi mogu donijeti prokletstvo a i srecu. Njihove dijelovi tijela, kosti, kose il bilo cega drugog, ti isti "mocni" vracevi dobro placaju te od njih spravljaju napitke i prahovi koji navodno pomazu u izlijecenju bolesti, donosenju nafake i srece, ili donese nesrecu neprijeteljskoj strani :lupa
Siromasni vide u tim vidu zablude priliku da se obogate i zbog te se u ruralnim predjelima zna desiti da se zive albino osobe sakate pa cak i ubiju a kosti i tijelo se prodaju za dobre pare vracevima.


I nije uopste rijetko da im se grobovi iskopavaju, vade kosti i prodaju, zbog cega se mnogim danas grobovi moraju zabetonirat il zapecatit teskim kamenjem.
U aljazerinoj arhivi dokumentarnih emisija ima jedna posveceno upravo ovoj temi. Znam da necete gledat,i da nemate vremena, al eto :)
Dušo ddraga, ja nisam napisala da su arheologa zakopali u zemlju, a i nisu ga zakopali. Radili su nešto sasvim drugo, ali neću opisivati jer kontam da ste sve žene ovdje u temi tipa - ja ne mislim tako, dakle ono što ja na mislim i ne znam - to i ne postoji. Razmišljate baš kao žabac u bajki dok nije izašao iz bunara.
Ja vaše mišljenje poštujem i neću zbog toga više ništa o arheologu napisati. Nije on bio nikakva praznovjerna budaletina nego vrlo realan čovjek.
I onaj vojskovođa o kojem sam pisala bio je i zdrava ljudina i nije vjerovao u vračke, ali uvjerio se i umro. Medicina je tvrdila da je sasvim zdrav a on je umirao u velikim mukama. To je dokumentirano.
Primjer djevojke o kojoj sam pisala da ju je čudovište izgrizlo pred očima policajca i liječnika je također dokumentirano i ima svjedoke, Ako netko ne vjeruje, znači li to da takvo nešto ne postoji...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 26 Sep 2015, 12:30

Sestru moje ujne su viđali da dolazi. Mislim njezin duh. Njezin suprug je upozorio drugu ženu da se ne boji ako ju vidi. Ako nekoliko osoba vidi, malo je vjerojatno da su svi duševni bolesnici, pogotovo što nikakve duševne tegobe nisu imali nikada.

Te noćne more...i moja kuma je imala. Znanost to objašnjava paralizom mozga. Moja mama je kao mlada neko vrijema noćima zaredom imala taj osjećaj ali ona nije spavala. U isto vrijeme je čula vjetar koji otvara vrata i pritišće ju da se nije mogla pomaknuti. Moja mama je imala vrlo težak život i dosta tragedija ali nikad nije bila duševno bolesna pa ni sada. Ona je duševno izuzetno snažna i stabilna osoba.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 26 Sep 2015, 12:55

Biba wrote:
Bla wrote:urokljive oči :D.
ne mogu naći ono moje najzanimljivije tumačenje...ev nešto ...http://www.conopljanews.net/urokljive_oci.html

E ovako je kod nas naravno :

Danas nema mnogo autoriteta sa kojima bi se moglo ozbiljno razgovarati o dometima najstarijih tajnih ucenja i o utjecajima duhovnih bica na ljude. Jedan od rijetkih je Hafiz Esad M. Cancar iz Sarajeva,egzorcista koji vec dugi niz godina istrazuje domete i vrijednosti prakticne primjene Kur'ana.
- sta je urokljiv pogled i kako objasnjavate moc urokljivih ociju?
To je oko osobe koja u svom tijelu posjeduje dzina negativca. Prozor u svijet tog zlog i pakosnog duhovnog bica bukvalno jesu ljudske oci. Poznato je da su svi iskusni ljekari, posebice ljekari i iscjeljitelji iz daleke proslosti, prilikom pregleda pacijenta, posebnu paznju poklanjali detaljnoj analizi ociju i saka - dlanova, prstiju, noktiju... U islamskoj kulturi, cak i prilikom ljekarskih pregleda, nije nikad dozvoljavano obnazivanje zene, ali zato nije bilo ni potrebe, jer se analiza zdravstvenog stanja svake osobe sasvim lijepo moze uciniti i putem detaljnog pregleda njegovih ociju i ruku. Oci su, dakle, polozaj odakle zli dzini vrse opasne udare na ljude, pogotovo na labilne osobe, trudnice i tek rodenu djecu ili djecu u najosjetljivijim godinama zivota.
- Da li zli dzini vrse samo opaki utjecaj ili kroz oci neke osobe mogu opsjednuti neku drugu osobu? Najcesce oni vrse samo udar. Ali, taj se udar ponekad manifestira veoma dramaticnim stanjem, koje ima karakteristike stresa, soka ili teskog psihickog oboljenja. Naravno, sve zavisi kroz cije se oci vrsi taj udar. Ako se to desava kroz oci osobe koja na dusi ima teski zlocin, ubistvo neke nevine osobe i slicno, u tom slucaju, njegov pogled moze da bude veoma jak, tako da moze nanijeti veliku stetu psihi tek rodenog djeteta. Snaga urokljivih ociju, dakle, moglo bi se reci najvise zavisi od osobe kroz cije oci dzini vrse negativan utjecaj!...
- Mogu li se sprijeciti ili ublaziti posljedice urokljivog pogleda?
- Mogu. Kažu da su efikasni zapisi i hamajlije.

Vidi zarade za šarlatane. :grana
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Krokodil Behko » 11 Sep 2016, 09:52

Image
Da li ste znali da u Rusiji zviždanje u kući donosi lošu sreću, ili da u Danskoj mačke važe za najveće “tračare”?

Ovo su neka od najneobičnijih sujeverja sa različitih strana svijeta:


Na Filipinima se vjeruje da boje mogu da privuku munju, pa se tako odjeća crvene boje ne nosi dok traje nevrijeme.

Prema široko raširenom predanju u Ruandi, ženama koje jedu kozje meso može da izraste brada ili mogu da postanu jako tvrdoglave. Sa druge strane, pripadnice ljepšeg pola govore da je priča davno potekla od čovjeka koji je želio ukusno meso samo za sebe

U Japanu, slučajno razbijena flaša donosi sreću.

U Velikoj Britaniji i SAD se vjeruje da će izgovaranje “zeče, zeče“ ili “bijeli zec“ svakog prvog u mjesecu, uticati na napredak i uspjeh u tom mjesecu.

U Danskoj nikako ne smijete u javnosti puštati macu iz torbe u kojoj je nosite, niti joj “pričati” o svojim privatnim stvarima i problemima, jer se vjeruje da mačke utiču na brzo razotkrivanje ličnih stvari svojih vlasnika.

Ime bivšeg predsjednika Argentine, Carlosa Menema, se tamo ne smije spominjati. Naime, on je bio toliko loš predsjednik, da se vjeruje da njegovo ime predstavlja kletvu koja nosi neuspjeh.

Na Kubi uvijek ima razloga za još jedno piće. Kubanci vjeruju da, kad izgovorite “ovo mi je posljednje piće“, izazivate sudbinu i prizivate smrt.

Takozvano zlo oko spominje se u kulturama i sujeverjima širom sveta, ali u Boliviji postoji specifičan način uklanjanja maleroznog efekta ovog simbola. Najprije se živo jaje utrlja preko tijela “žrtve” zlog oka, zatim se razbija u čašu vode koja se na kraju stavlja ispod njegovog kreveta.

U Rusiji se nošenje ili kačenje prazne kante po ulici smatra donošenjem loše sreće.

U Italiji i Portugalu se vjeruje da hodanje unazad priziva lošu sreću. Sujeverje se vezuje za priču da hodanje na taj način pokazuje đavolu put kojim će donijeti tugu.

U BiH se nokti ne režu utorkom, niti se ide frizeru...

(avaz)
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Čupava » 11 Sep 2016, 12:25

široko raširenom predanju u Ruandi, ženama koje jedu kozje meso može da izraste brada ili mogu da postanu jako tvrdoglave. Sa druge strane, pripadnice ljepšeg pola govore da je priča davno potekla od čovjeka koji je želio ukusno meso samo za sebe
:D. :D. Sto ti je sebično muško ..
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Krokodil Behko » 11 Sep 2016, 18:01

Čupava wrote:
široko raširenom predanju u Ruandi, ženama koje jedu kozje meso može da izraste brada ili mogu da postanu jako tvrdoglave. Sa druge strane, pripadnice ljepšeg pola govore da je priča davno potekla od čovjeka koji je želio ukusno meso samo za sebe
:D. :D. Sto ti je sebično muško ..
Pa dobro, vremenom smo evoluirali.
Slabo jedemo kozetinu, pa tako da ga sad i vi možete jesti :pusa
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Čupava » 11 Sep 2016, 22:11

Od koze mogu samo sira jesti ... Necu da mi naraste brada... :D
.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Podrinjac » 11 Sep 2016, 22:21

Pa dobro, brada se može obrijati.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Čupava » 11 Sep 2016, 22:25

Moze a i ne mora... :ooo
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Evo šta donosi lošu sreću u raznim zemljama svijeta

Post by Krokodil Behko » 11 Sep 2016, 23:50

Čupava wrote:Od koze mogu samo sira jesti ... Necu da mi naraste brada... :D
Narast će ti brkovi :D
online

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests