Jeste li praznovjerni?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Maja » 15 Apr 2015, 10:15

Dižem temu za Bibu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by Maja » 18 Apr 2015, 14:42

Image
Po narodnom vjerovanju postoje mnoge pojave koje nagovještaju buduće događaje, samo ih treba znati "pročitati".

Biljke

Djetelina:
Sretne su one s 4, 6, 8 i 9 listova. Što je više listova to je više sreće. Nesreću donosi djetelina s 5 i 7 listova, a ukoliko ju pronađete, trebate ju uništiti. Više sreće donese ona djetelina koju slučajno nađete. Kad pronađete sretnu djetelinu treba je otkinuti noktima ili zubima, i staviti je u svilenu maramicu i nosite uz srce.
Image


Životinje

Kad vam crna mačka pređe preko puta nećete imati sreće, pas na putu znači uspješno obavljen posao, a gavrani koji se glasaju donose nesreću. Sova najavljuje bolest, a roda na krovu kuće donosi mir i sreću. Kada lastavica napravi gnijezdo pod krovom kuće, u taj dom ući će mir.



Predmeti

Stara potkova donosi sreću. Ako se za stolom ili prilikom zdravice razbije čaša to znači sreću. Razbijeno posuđe donosi sreću i blagostanje. Razbijeno ogledalo treba pokupiti i baciti jer ako se takvo upotrebljava donosi sedam godina nesreće.



Običaji kod ljudi

Kad se četvero ljudi pri rastanku rukuje, a ruke se prekriže doći će do svađe i razdora. Kad je trinaest osoba za jednim stolom netko će se od njih razboljeti. Ne valja ustajati na lijevu nogu jer to znači loše raspoloženje tokom cijelog dana.

Kad prvi put spavate u tuđem krevetu san koji se sanjali će se ostvariti, a isto vrijedi i za prvu noć u novom stanu.
Kad se dvoje sudare glavama u želji da nešto podignu tp znači da će se zavoljeti.

hot.hr/Kurir

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by Biba » 18 Apr 2015, 18:04

Za crnu macku ne vjerujem, evo jedna komsijina kod mene preselila...ali ono kad se ruke iskrizaju...to se menk dogodilo na kraju mojihbzaruka :ovaj ...bas istovremeno..mislim da je to slucajnost :pusi..sad me svekrva obozava, eno mi krompira za sijanje poklonila :pusi ...eh sada sam se tek sjtila...Imamo mi iza škole veliko travnato igralište..Nekad je bilo puno djeteline s 4 listaDjeca su to trazila u zavrsnom dijelu sata ponekad... a ja sam nasla i poprilicno s 5 listova :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by tovar » 18 Apr 2015, 19:10

Kad prvi put spavate u tuđem krevetu san koji se sanjali će se ostvariti, a isto vrijedi i za prvu noć u novom stanu.
Kad se dvoje sudare glavama u želji da nešto podignu tp znači da će se zavoljeti.

Ja u ovo vjerujem! Samo ju trebam spucat glavom prije nego što mi se digne kad me pusti u svoj krevet.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by Biba » 18 Apr 2015, 19:22

Eh koliko toga ima napisano u Stoljetnom kalendaru....Ako ti ujutro ususret ide baba, imat ces los dan :ovaj
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 19 Apr 2015, 00:31

:hihi..uvijek pa i sada mislim da nisam praznovjerna...ali za neke stvari ne kažem niti da vjerujem ali ne kažem ni da ne vjerujem..Sjećam se moje gazdarice Hamide koja mi je često govorila da mrvice kruha po noći ne bacam ni njezinim kokošima jer ću nagraisati...naravno da ju nisam poslušala...nagraisala jesam ali sigurna sam da nisam zbog mrvica :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 19 Apr 2015, 13:11

Priično sam pisao o istom na jednom mjestu i svojoj temu o narodnim običajima .

Redovno za Bajram obiđem i bacim "eglen" sa meni jednom vrlo milom majkom, koju jako poštujem od vajkada jer mi je pričesto pa i između "redova" znala dati dobre savjete.

Sa majkom sam se zapričao o nekim starim običajima i onome šta ne valja .
Da se razumijemo u istome vjerovatno ima dosta sujevjerja ali mislim da vrijedi poslušati koji savjet i od starijih :

Majka kaže,sine ti svagdje hrljaš i hodaš pazi se da gdje ne nagraišeš. Smijem se majci i kažem da neće grom u koprive a to otpilike znači sljedeće:

U Islamskom svijetu postoji paralelni, nevidljivi svijet u kojem obitavaju bića zvani džinni, a oni se hrane otpacima sa ovog svijeta. Zato nije poželjno približavati se smetljištima, mjestima gdje se vrši klanje životinja itd. u doba dana kada se oni hrane tj. kada sunce izlazi i zalazi i u podne kada je na sredini neba. Tada se jedino i može "nagrajisati". Kako?
Majka mi pojašnjava : "Pa ti se fino približiš mjestu gdje se oni hrane, ometeš ih i oni te "lupe" a ti "skreneš".
Poslije fino odeš hodži, tutneš mu "hediju" (ono kao ma nisi trebao ništa) i on te izliječi.

Majka mi dalje zbori : Svaki čovjek ima svog pratioca džina, koji je s njim čitav život i živi s tobom u istoj kući. Čak osnivaju i porodice, isto kao i mi. Postoje dobri i loši i biće onakvi kakav je i čovjek kojeg prate. Ako piješ, kradeš, varaš i oni će biti loši. Ako si pobožan i vjeruješ u Allaha i oni će. Njihova tijela vibriraju na tako visokoj frekvenciji, da ih je zbog toga, ljudskom oku nemoguće vidjeti.
O njima bi ti sine mogla svašta napričati ali uglavnom džini koju su uz tebe su isti ko i ti.

Ima još sine a to je glavno .Pošto se životinje u većini slučajeva kolju na panju tj. tamo gdje se cjepaju drva, nije poželjno cijepati drva u akšam da se ne bi nabasalo na ostatke krvi od klanja.

Što se tiče rezanja noktiju po noći, prije, za vrijeme svijeća i fenjera nije bilo moguće pokupiti sve nokte i baciti ih u smeće zbog smanjene vidljivosti, a kako se džini njima takođe hrane, nije dobro rezati ih u mraku da se koji ne bi zagubio i da ko ne bi nagrajisao na njih.

Kontam u sebi .Sada, u doba električne energije i dobre vidljivosti noću, nema svrhe koristiti isto . Elem, uvjek ih režem i turpijam u sitne sate.
Pomenuto bi prenio nani ali ona to zna vjerovatno.

Nakon popijene kahve i što sam joj jedva tutnuo u džep 20 KM da joj se nađe kad siđe u čaršiju, majka me je sa očvrslom staračkom rukom pomilovala po glavi i ponovila mi kao i uvjek : Sine pazi se nečistih ljudi ,žena i dušmana .
Majka ne sikiraj se i prije nego što sam dovršio rečenicu ista je ponovila "Znam neće grom u koprive ". Navrati češće.

Vozeći se kući dugo sam razmišljao o majci i njenoj sudbini. Uvjek ista ponosita ,stamena a život je nikada nije mazio . Majka drugačije sigurno ne bi znala živjeti.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by sann » 19 Apr 2015, 22:53

Poslije ovog posta,nemam sta napisati...suvisno je!

Svaka cast Terasa.. :) :ok
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by Maja » 21 Apr 2015, 00:33

Sretne su one s 4, 6, 8 i 9 listova. Što je više listova to je više sreće. Nesreću donosi djetelina s 5 i 7 listova
Zar postoje djeteline s više od 4 lista. Svašta.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by Podrinjac » 21 Apr 2015, 16:48

Ja ne bih znao da postoji i sa 4 lista da nisam čuo. Nikad u životu djetelinu sa 4 i više lista nisam vidio.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: NARODNO VJEROVANJE: Kad ti crna mačka prijeđe preko puta

Post by ina » 21 Apr 2015, 16:56

poslednaj dva nikada nisam cula.
A crne macke su mi bas posebne....
Svijest ima sidrište.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 06 Jul 2015, 14:59

Ja nisam , mada za mnom i dan danas najmiliji ponekad pospu vode i kažu da se čuvam . Odgovorim im da neće grom u koprive .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 06 Jul 2015, 15:08

Mislim da nisam ..u telepatiju vjerujem...istina je da sam nalazila puno djetelina s 5 listova...nema ih više...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10193 times
Been thanked: 7051 times
Status: Online

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Julia-Klara » 12 Jul 2015, 15:57

Nisam, i uzasno me nerviraju price ljudi koji jesu
U svemu sto im se dogodi vide nekakve budalastine
:rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Bla » 12 Jul 2015, 16:01

dobro se majka u frekvencije razumije :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 12 Jul 2015, 16:14

Nisam praznovjerna ali mislim da taj pojam nije u redu jer znanost je dokazala istinitost nekih tvrdnja naših navodno praznovjernih predaka...Eto običan primjer kako nije dobro navečer zaspati ispod oraha...ili urokljive oči...pa neki ugledni ljudi i pisci su priznavali i istraživali postojanje vila npr. ..nisu stari ljudi baš bili bedasti kak se sada misli...a normalno da se dodavalo i koječega tijekom prenošenja njihovih znanja a bilo je i zatucanosti...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Bla » 12 Jul 2015, 16:21

urokljive oči :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 12 Jul 2015, 16:40

Bla wrote:urokljive oči :D.
..nemoj da te ureknem :cvike i nemoj me potezat za jezičinu :valja
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Terasa svjesti » 12 Jul 2015, 22:03

Bibo sjećaš se da sam pisao o takvim očima tamo .Ne kaže džabe narod puno ga gledali pa ga urekli , ps.kucni u drvo . ;)
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Jeste li praznovjerni?

Post by Biba » 09 Aug 2015, 15:10

Bla wrote:urokljive oči :D.
:hihi sjetila sam se nečega...smiješnoga...sjedila ja u svom uparkiranom autu i gledam i mislim kako će žena izaći u rikverc na cestu jer je casta bila zakrčena...čekam ja i gledam, ama ne trepćem..pušim jednu, pušim drugu ....baš me žarko zanimalo...bila sam sigurna da žena neće moći izaći na cestu...dolazi žena, sjeda u auto ...desetak puta upali a auto crkava...ostala je čekajući supruga...auto se pokvarilo...mislim da na tom principu i znanstvenici tumače urokljivost - dešava se ponekad suprotno od onoga što žarko želimo ... :obrve ...čitala sam o tome ali ne tvrdim ja ništa...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests