Eutanazija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Rabiosa » 02 Oct 2014, 23:15

Za!
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Awenary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 22 Nov 2013, 22:58
Location: Monstropolis
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Awenary » 03 Oct 2014, 00:19

Ako čovjek sam odlučuje - za. Nikad ne znamo šta stvarno osjeća druga osoba pa i bolove su nam različite. Ako više nije u stanju da trpi i odluči se za eutanaziju - to je izbor osobe.
Mada moram priznati da ne bih željela se suočavati sa ovim.
I'm to busy to be charmed (c)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Biba » 28 Feb 2015, 16:18

Behko je odlicno postavio pitanje...Ako osoba vegetira onda se to ne moze ni nazvati zivotom...U tom slucaju kad lijecnici iskljuce aparate oni nisu unistili zivot nego samo iskljucili nesto sto ionako nije od nikakve pomoci...Ako covjek pati i trazi eutanaziju, e to je nesto sasvim drugo...Svaki covjek u zivotu nekad pati ali neke patnje su neizdrzive...mnoge polemike su vodzene o eutanaziji...Opet je povezano i s vjerom...kod nas se kaze da je zivot dar od Boga i da nemamo pravo oduzeti sebi zivot....eutanazija je skracenje patnje, ubojstvo, namjerna smrt....ali najprije treba definirati zivot i smrt pa onda nastaviti rasspravu.....da se mene pita, ja bih dozvolila skracenje patnje a ako se to protivi mojoj vjeri nek mi Bog sudi....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Melek » 28 Feb 2015, 17:44

Jedna ispravka, Bibo!

Zivot nije dar od Boga, on je samo nametnuti zajam od Boga. Bog ne daruje zivot, on nam ga samo namece (htjeli mi to ili ne) i obavezno ga uzima nazad. Nasi zivoti su bozje vlasnistvo i zato mnoge religije insistiraju na tome da niko drugi ne smije nikom oduzimati taj zivot osim Boga samoga i samim tim se protive eutanaziji.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Biba » 28 Feb 2015, 17:54

Melek andzelak, ponekad mislim bas tako....pisu neki da dusa bira roditelje i zivot kakav ce imati...ne slazem se s time jer ja ovaj svoj ne bih bila odabrala, znam da ima ljudi kojima je puno teze al ne bih ni ovakav odabrala bila....ali kad pogledas, ma svi imaju belaje u zivotu ali ipak neki puno manje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Vladimir RUS » 28 Feb 2015, 18:38

Protiv sam eutanazije. Saslušao sam podosta argumenata i za, i moram reći da su jako dobri, no mi smo Balkanci nismo Skandinavci. Ono što je primjenjivo u podnevlju gdje se sve i na sve gleda racionalno i hladnokrvno, svaki oblik patnje je nehuman, pa i kad se neko pati na samrti, dok sa druge strane kod nas je patnja sa svakom koraku tako da patnja više-manje. Osim toga emotivniji smo tako da eutanazija, ne hvala, propustiću. :D

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Biba » 01 Mar 2015, 21:45

Ja osobno nikada ne bih za sebe tražila eutanaziju, trpjela bih ali...kad pomislim da bih nekome bila veliki teret možda bih u tom slučaju ipak odlučila -za...sebe, da se nitko drugi ne pati zbog mene
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by REMB » 01 Mar 2015, 21:52

Pitanje je kolko se može trpiti bol...još nismo u toj situaciji pa je teško tvrditi da bismo trpili bol umjesto eutanazije (kad bismo bili u prilici birati). Naravno, ovdje ne spominjem vjerski stav po ovom pitanju.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Biba » 01 Mar 2015, 22:06

Ja sam trpjela jake bolove i preživjela kliničku smrt...ponekad sam imala dojam da me vec infarkt zdrmao zbog bolova...kad ledeni znoj oblije i kloneš sasvim...nekoliko puta sam se samo srušila..nije mi pao tlak i bila sam svega svjesna...mogu trpjet bol, barem do sada a šta će biti, neznam...prije operacije kamena...14 dana gotovo da i nisam spavala a bolovi traju cijelu noć i ništa ne pomaže
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Krokodil Behko » 24 May 2018, 16:32

SKANDAL U ŠVICARSKOJ: „Doktor Smrt“, direktor organizacije za potpomognuto samoubistvo, varao i iskorištavao klijente


Image

Zovu ga 'Doktor Smrt', po uzoru na poznatog američkog patologa Jacka Kevorkiana. On je odvjetnik specijaliziran za ljudska prava. Njegov slogan je - 'živjeti dostojanstveno, umrijeti dostojanstveno'.

A sada je Ludwig Minelli (85) optužen da je profitirao od smrti svojih pacijenata te iskorištavao njihovu bol i patnju za vlastitu korist.

Zaračunavao više nego što je smio

Vlasnik Dignitasa, najpoznatije švicarske klinike za asistirani suicid, optužen je da je dogovorio potpomognuto ubojstvo jednoj Njemici, iako ona nije bila neizlječivo bolesna, a nakon što je obećala ostaviti njegovoj klinici 100 tisuća franaka nakon smrti.

Čak su tri liječnika odbila potpisati smrtonosni koktel toj gospođi, ali Minelli je pronašao četvrtog koji je to učinio.

Tužitelji navode da mu je dala punomoć za prebacivanje sredstava s njegovog računa. On, također, nije ispunio njezinu posljednju želju, a to je bilo da se njezin pepeo pokopa uz supruga uz Njemačkoj. Minelli je pepeo prosuo u Ženevsko jezero.

Također, optužen je i da je naplatio dvostruko više majci i kćeri koje su 2010. platile po 10 tisuća franaka umjesto uobičajenih 5 do 6 tisuća. To je gotovo dvostruko više od cijene, a pokojnice su na taj iznos pristale iz očaja. Tako da je optužen i za preplaćivanje usluga.

'Samo želite gurati nos u moje poslovanje'

Minelli je negirao sve optužbe protiv sebe kazavši na sudu da su apsurdne.

- Ovo nije normalni kazneni postupak. Tužitelji jednostavno žele pronjuškati po poslovanju Dignitasa i napokon su došli do izgovora. Tužiteljstvo ima pogrešne procjene troška potpomognutog ubojstva. Oni nemaju pojma o ovom poslu - kazao je Minelli.

Tužitelji traže 7.000 franaka novčane kazne i dvogodišnju uvjetnu kaznu u iznosu od 65 tisuća franaka.

Potpomognuto ubojstvo u Švicarskoj je legalno, ali pod dva uvjeta. Ne smije postojati korist za osobu koja pomaže pri samoubojstvu i pacijent odluku donosi svjesno. Švicarski liječnici potpisuju smrtonosni koktel ako je osoba neizlječivo bolesna, trpi neizdržive i nesnosne bolove ili mu je strašno narušena kvaliteta života i zbog toga osoba jako pati. Pacijent mora biti u stanju sam uzeti smrtonosnu dozu.

'Pomažem ljudima koji ne vide izlaz iz patnje'

Dignitas strancima prosječno naplaćuje 75 tisuća franaka, a ta cijena ne uključuje pogreb i administrativne troškove. Švicarci plaćaju 4 tisuće franaka bez troškova pregleda liječnika.

Ludwig Minelli je 1998. osnovao Dignitas, danas najpoznatiju svjetsku organizaciju koja zagovara i omogućava pravo na smrt. U borbu za pravo na smrt se uključio početkom 90-ih godina. Uvijek je isticao da pomaže ljudima koji ne vide drugi izlaz iz patnje nego žele da im se omoguće dostojanstvena i bezbolna smrt.

Osim Dignitasa u Švicarskoj je poznata i organizacija Exit koja usluge nudi isključivo švicarskim državljanima ili osobama sa dugogodišnjom dozvolom boravka.

Namjerni prekid života, bila to eutanazija, potpomognuto samoubojstvo ili umiranje legalno je u Nizozemskoj, Belgiji, Njemačkoj, Luksemburgu, Kanadi i Kolumbiji, te u američkim saveznim državama - Washington, Vermont, Oregon, Kalifornija i Montana.

No, u Švicarskoj su uvjeti za izvršavanje prekida života najblaži.

(SB)
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26341
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14236 times
Been thanked: 3769 times
Status: Online

Re: Eutanazija

Post by Veca » 26 May 2018, 20:49

...ja znam da je u Canadi dozvoljeno, a oni nek bla, bla, blaaa


...ili je ovo Behko izmislio?!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Zogo
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1170
Joined: 08 Apr 2016, 14:58
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Zogo » 27 May 2018, 00:33

Nije Behko izmislio, postoje Dignitas i Exit.http://www.dignitas.ch/images/stories/l ... _220px.jpg

User avatar
Zogo
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1170
Joined: 08 Apr 2016, 14:58
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Zogo » 27 May 2018, 00:53

Inace u CH se naziva „Sterbetourismus“ u prevodu „turizam umiranja“

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2018, 09:42

Image

Iako je zdrava i vitalna,74-godišnja Francuskinja Jacqueline želi si okončati život zbog nezadovoljavajućeg seksualnog života.

"Razmislila sam o svemu... Čovjek je sa 76 godina star i nije više potpuno zdrav, kvalitet života opada. Vidim to po svom seksualnom životu koji nije toliko dobar koliko bih htjela",objasnila je 74-godišnja liječnica organizacije Lifecircle.



Ona planira otići na eutanaziju 2020. u Švicarsku, nakon što porazgovara sa svojim sinovima i suprugom i zadnji put proslavi rođendan.

Kaže, uživala je u životu i želi umrijeti prije, no što osjeti starosne tegobe.

"Starost je za mene ništa više, nego neizlječiva bolest koja je fatalna u svim slučajevima. Ne želim umjesto strasti osjećati samosažaljenje", dodaje Jacqueline koja će za eutanaziju platiti 10.000 švicarskih franaka.

(radio.sarajevo)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by Maja » 13 Sep 2018, 10:11

Opet pregonjenje u naslovu, sad će forumaši pisati pošaljite je meni i nešto u tom stilu.

Ubiše li onog dedu sa 104 godine što je tražio eutanaziju.

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by alcapone » 13 Sep 2018, 12:15

Sebicna
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by Čupava » 13 Sep 2018, 12:17

Ne zna ona kako se živi u Bosni sa 76 godina... :D.
.

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by lisko » 13 Sep 2018, 12:19

krava glupa bolje da te pare da za siromasnu djecu a ne trosit na glupost
Image

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by Hannibal » 13 Sep 2018, 15:22

ja bi je ubio besplatno haha
🐽

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Francuskinja zbog lošeg seksa ide na eutanaziju

Post by navika » 13 Sep 2018, 15:31

Čupava wrote: 13 Sep 2018, 12:17 Ne zna ona kako se živi u Bosni sa 76 godina... :D.
Ne znam ni ja, kako se zivi?? :)

Starost je zima koja nema svoga proljeca :(

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests