Eutanazija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Eutanazija

Post by Toruk Makto » 07 Jan 2011, 23:14

Eutanazija je čin s ciljem, da se uzrokuje smrt, kako bi se uklonila svaka bol osobi kojoj je klasična medicina otpisala svaku šansu za ozdravljenjem.
Želi se, ukloniti bol ubistvom čovjeka, a za to se primjenjuju odgovarajuća sredstva.

sta vi mislite o ovoj temi , da li je ispravno ili ne , skratiti muke osobi koja živi a ne živi, postoji a ne postoji , ako smatra da je bolje da umre , nego da vegetira, da li dozvoliti da osoba u takvom stanju moze odlucivati o svojoj sudbini .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Amazonka » 07 Jan 2011, 23:20

Ja sam isključivo protiv eutanazije. Smatram da čovjek nema pravo oduzeti život nekom, ma kako taj neko patio.
Osoba koja trpi bolove ne može u tom trenutku razumno odlučivati o svojoj sudbini, njoj je bitno samo da bol prestane.

Teško je gledati osobu koja pati i za koju nema nade, koja samo diše a pri tom trpi nesnosne bolove, međutim ne shvatam, čak i u tom slučaju, kako ne bi zadrhtala ruka koja bi osobi u takvom stanju uzela život??!!!

Vjerujem da nam je svima propisano na sam dan rođenja do kada ćemo živjeti, tako da čovjek ne treba tu uplitati svoje prste.
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Maja » 07 Jan 2011, 23:30

ja sam ZA eutanaziju jer je po meni gore od smrti patiti se, a da znaš da ti nema lijeka
da se, ne daj bože, nađem u takvoj situaciji voljela bih da me dokrajče

da neko moj pati...ako bi želio da mu prekratimo muke uradila bih to (ne ja lično) jer znam kako je kad te boli, kad ne možeš disati od boli...imala sam takva dva slučaja. jesu bile starije žene ali ne daj bože nikome...to bunilo, buncanje...vrijeđa ih nabor na čaršafu i iskreno jedva sam čekala kad će ih bog uzeti da se ne pate više, mada kad su umrli nisam osjetila olakšanje niti sam rekla "bolje je tako". svejedno te boli i tuguješ i plačeš. ali je još gore kad ih gledaš takve a ne možeš ništa uraditi za njih. ni morfij više nije djelovao

User avatar
Lary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 320
Joined: 17 Oct 2010, 20:21
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Lary » 07 Jan 2011, 23:34

... u određenim slučajevima smrt treba i zaslužiti ... dok s druge strane smrt dođe kao nagrada ... neodlučan sam po ovom pitanju (lični stav) ...
da mihi facta dabo tibi ius, na bosanskom: "plaćanje solarno, pa ćemo vidjeti"

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Eutanzija, zlocin ili milost

Post by komsija » 12 Mar 2011, 18:40

Po meni je milost, jer ako se neko mjesecima ili godinama raspada od bolestia ne moze da umre onda je jedini izlaz tome eutanzija
Pa da procitamo jedan primjer pa onda sami ocijenite
Ovaj primjer nije i najgori, jer ima puno jos gorih ali eto za nasu temu ce posluziti i ovaj primjer
Prije toga : Imaju li ljudi pravo na smrt?


Premda je francuskoj učiteljici Chantal Cebire život pretvoren u pakao nakon što je oboljela od raka koji je unakazio njeno lice, sud je, kao što obično čine sudovi u takvim prilikama, odbio eutanaziju. Ipak, Chantal je nađena mrtva. Njeno lice izazivalo je jezu. Ali, ne samo to. Chantal je s bolešću posve izgubila osjećaje okusa i mirisa. Goru kaznu jedva da je moguće zamisliti, pa se postavlja pitanje nije li francuski sud, ovom odlukom, zapravo kaznio Chantal na kaznu znatno goru od najteže, doživotne robije? Ne bi li sud, dozvolom eutanazije, dao primjer istinske sućuti prema jobovskoj patnji - on bi Chantal oslobodio grižnje savjesti zbog samoubojstva, koje je za svekog kršćanina stravičan grijeh, a sudske dužnosnike ne bi suočio ni sa čim što sudovi inače ne čine. Suci su se ipak povinovali tradicionalnom moralu, zakoni im daju za pravo, no nesretna Chantal - ako ima onoga svijeta - sada gore, možda pred još jednim sudom, mora objašnjavati zašto je počinila kardinalni prekršaj? Nisu li joj zemaljski suci mogli priuštiti bar tu jednu muku? Jesu li oni počinili grijeh propustom i nečinjenjem? Prije odgovora na to pitanje: biste li vi živjeli s takvim licem?
24sata
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
coroner
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 12 Mar 2011, 22:09
Location: Deutschland
Status: Offline

Re: Eutanzija, zlocin ili milost

Post by coroner » 12 Mar 2011, 22:54

eutanazija-je u svakom slucaju zlocin/lopovluk, jer uvijek se nadzu oni koi sve rade za lovu.
primjera koliko hoces..

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by bmw » 12 Mar 2011, 23:31

Ukoliko je to zelja onog koji ne moze svoju patnju vise da podnese i zeli smrt vise od icega, onda sam "za".

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by merylin » 13 Mar 2011, 17:56

Ufff ...grozno pitanje...
Evo baš prije dva dana,zove me prijateljica iz De.,priča kako joj se mačak strašno razbolio,rekla mi je i kako se ta bolest zove,ali ja nisam zapamtila(ne bitno),mačak se ne može uopće podići na noge i kaže da "kmeči" neprestano...valjda od bolova :tuga
Veterinar joj rekao da bi najbolje bilo da mačka "uspavaju"...ne mogu mu pomoći!
Pa mene pita šta da radi? :hmm
Nisam joj mogla reći,"uspavaj ga"...žao mi ga previše,žalim ga i ovako,znam...gore je gledati da se pati...ali jednostavno to nisam mogla prelomiti preko jezika!

Pričam o životinji,znam...da se radi ne daj Bože o čovjeku...ja ne bih smjela preuzeti stvar u svoje ruke,presuditi nekome smrt ili život(patnju)
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2011, 19:05

Nemam pojma.. Tesko je dati odgovor na to pitanje..
Uglavnom,sve dok pacijent izrazava zelju (ako je u stanju svijesti)
da zivi,treba tako i da bude.. Ukoliko je to neka bolest u kojoj se
covjek pati uz velike bolove mozda bi i trebalo pristupiti eutanaziji..
Mada,ne mogu a da ne kazem da je i ta tema,dokaz o tome da je
savremeni svijet,potonuo duboko u beznadje i vlastite gluposti..
Ne moze covjek otvoriti novine a da ga ne izbombarduju sa vijestima
o novim i novim pederskim pravima..
Te im priznato pravo na brak ovdje-te ondje... Vamo se vjencali u
avionu,tamo u parlamentu..a onamo u crkvi... cccc.....
I sta bi sad autor teme i moderator,da ja napisem nesto pametno ???
Kako ?? Svijetom se medju ljudima,sire smrtonosne bolesti,rasizam,
ksenofobija,cionizam,fasizam........ali to nisu udarne vijesti..

Da se hoce,rjesenje za pitanje eutanazije,moze se postici..
Treba razvijati svijest gradjana o tome,da ce mozda jednog dana,
doci u situaciju da zive na aparatima,bez ikakve sanse da prezive bez njih...
I pristup bi bio dobrovoljan.. Ko zeli,nek se unaprijed,dok je zdrav,
izjasni,sta sa njim u tom slucaju i pod kojim okolnostima..
Bas kao i za doniranje organa.. Odnosno,ovo je povezano.. Nakon
izvrsenja eutanazije,moglo bi se efikasnije,pristupiti i koristenju organa.
Posto se eutanazija,moze isplanirati,onda se ima vremena,da se vidi,
kome su prijeko potrebni organi,da bi nastavio svoj zivot i to bez aparata.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by mrki62 » 13 Mar 2011, 20:25

Sve teške i neizliječive bolesti iziskuju eutanaziju
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Sanjarko » 13 Mar 2011, 23:40

Pa neznam...
A sta je sa osobama koje se probude iz kome nakon par godina,zar nisu svi skoro vec digli ruke od njih...
Ipak je ostao netko tko se nadao da ce sve zavrsiti dobro...ubjedjena sam da samo treba vjerovati u bolje...
Divim se osobama koje se bore,nadaju se i zive nekako jace nego mi...
Vjerujem da puno ljubavi i paznje toj osobi daje volju za zivotom...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Ideja » 23 Jun 2011, 17:20

Nisam za eutanaziju jer ne bih mogla živjeti s takvom odlukom. Uvijek bih se pitala da li je ipak bilo nade.
Ovdje se puno ljudi izjasni već u ranijim godinama da ih se NE održava na aparatima ako padnu komu i sl. a znam jedan primjer žene , koju već 15 godina hrane pomoću sonde prisilno i tako održavaju na životu. Potpuno je nepokretna, ne govori, ne reaguje baš ništa. Stavovi rodbine o tome su uglavnom različiti.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Je li eutanzija zločin ili istinsko milosrđe?

Post by blento59 » 12 Sep 2011, 18:13

Stoljećima je u ingerenciji svakog suda odluka o životu i smrti, i to sa stajališta bilo koje religiozne moralne doktrine svakako nije grijeh...
Premda je francuskoj učiteljici Chantal Cebire život pretvoren u pakao nakon što je oboljela od raka koji je unakazio njeno lice, sud je, kao što obično čine sudovi u takvim prilikama, odbio eutanaziju. Ipak, Chantal je nađena mrtva. Njeno lice izazivalo je jezu. Ali, ne samo to. Chantal je s bolešću posve izgubila osjećaje okusa i mirisa. Goru kaznu jedva da je moguće zamisliti, pa se postavlja pitanje nije li francuski sud, ovom odlukom, zapravo kaznio Chantal na kaznu znatno goru od najteže, doživotne robije? Ne bi li sud, dozvolom eutanazije, dao primjer istinske sućuti prema jobovskoj patnji - on bi Chantal oslobodio grižnje savjesti zbog samoubojstva, koje je za svekog kršćanina stravičan grijeh, a sudske dužnosnike ne bi suočio ni sa čim što sudovi inače ne čine. Suci su se ipak povinovali tradicionalnom moralu, zakoni im daju za pravo, no nesretna Chantal - ako ima onoga svijeta - sada gore, možda pred još jednim sudom, mora objašnjavati zašto je počinila kardinalni prekršaj? Nisu li joj zemaljski suci mogli priuštiti bar tu jednu muku? Jesu li oni počinili grijeh propustom i nečinjenjem? Prije odgovora na to pitanje: biste li vi živjeli s takvim licem?
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Je li eutanzija zločin ili istinsko milosrđe?

Post by String » 12 Sep 2011, 19:34

Tesko je iskljuciti emocije kod ovakvih stvari ali ja mislim da bi to trebalo staviti ljudima na volju...ko zeli - ispuni mu zelju...potpisi se tu i tu da pristajes i to je to...
Image

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Je li eutanzija zločin ili istinsko milosrđe?

Post by blento59 » 12 Sep 2011, 19:55

da li bi mogao, posle potpisa, da mu licno das injekciju
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Je li eutanzija zločin ili istinsko milosrđe?

Post by String » 12 Sep 2011, 20:05

Ne radi se o tome jarane....imas i smrtne kazne u Americi gdje niko ne pita "da li mozes" ...na kraju moze se napraviti da sam pritisne prekidac i pokrene automatiku koja ubrizgava toksin....
Image

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Je li eutanzija zločin ili istinsko milosrđe?

Post by Nela » 12 Sep 2011, 22:10

Jezivo je stvarno uopšte razmišljati o ovome ali mišljenja sam da ljudima koji se živi raspadaju a ne mogu umrijeti treba dozvoliti da potpišu i svoju smrt. Ovo zvuči jako grubo, nažalost i smrt je lijepa kad je lahka.
uostalom, našim doktorima ne bi bio problem oko izvršenja eutanazije, oni te svakako dovedu do toga da na nos dušu ispustiš, a ovako bi ti bar ubrzali proces.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Ideja » 24 Feb 2012, 16:08

Zakon na snazi od marta: Holandija legalizovala eutanaziju

Od 1. marta NVVE će imati na raspolaganju šest medicinskih timova koji će pomagati pacijentima bolesnim na smrt ili onima s teškim i neizlječivom bolestima da okončaju svoje živote

Holandija je legalizovala eutanaziju, ali se brojni ljekari ustručavaju da je izvrše, što je razlog zašto će holandsko udruženje idućeg mjeseca pokrenuti šest mobilnih timova ljekara i sestara kako bi pomogli na smrt bolesnim pacijentima da okončaju živote u svojim domovima.

Udruženje "Pravo na život - Holandija" poznatije po kratici NVVE, oformljeno je 1973. godine nakon što je jedan ljekar proglašen krivim za dobrovoljnu eutanaziju i dobio je kaznu suspenzije od sedmicu dana.

Udruženje, koje ima 131.000 članova i 150 volontera u Holandiji, finansira svoje aktivnosti putem godišnje članarine od 17,50 eura.

Od 1. marta NVVE će imati na raspolaganju šest medicinskih timova koji će pomagati pacijentima bolesnim na smrt ili onima s teškim i neizlječivom bolestima da okončaju svoje živote.

- Mnogi ljekari i sestre koji rade za nas su poludobrovoljci, što znači da ini imaju i druge poslove koji su im primarni. Oni iz uvjerenja (zlaganja za eutanaziju) pomažu NVVE, izjavila je za DPA glasnogovornica NVVE Walburg de Jong.

NVVE navodi na svom websiteu da je 2.700 osoba izabralo asistirano samoubistvo svake godine u Holandiji od 2001., kada je postala prva zemlja u svijetu koja je legalizirala eutanaziju.

Postupak će obaviti samo na onom pacijentu koji ima neizlječivu bolest, nepodnošljive bolove i nema nikakve nade u poboljšanje. Pacijenti također moraju jasno staviti do znanja da žele umrijeti.

- Ljekari koji obave eutanaziju pod tim pravilima zaštićeni su od krivičnog progona. Ipak, brojni holandski doktori se plaše da obave eutanaziju, kaže de Jong.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2012, 17:58

Mislim da sam se vec oglasavao, ali nema veze. Da ponovim, ja jesam za eutanaziju.
Ono, kad se bas, ne moze drugacije i kad je bolest takva, da onemogucava bilo kakav,
kvalitet zivota pacijenta, bolje je to sve rijesiti na ovaj nacin.
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Eutanazija

Post by Bambi » 04 Mar 2012, 22:09

Ja mislim da je to ispravno,jer mu olaksas muke...Bolje i to nego da gledas kako se pati...

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests