Sujeta

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 07 Nov 2013, 17:21

Ma da....tesko je i priblizno izvuci neku definiciju ako cemo filozofirat :oo
Koga zanima i ko je ne zeli.... svako za sebe to poslaze u skladu sa svojim karakterom i pronadje ravnotezu.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 07 Nov 2013, 17:39

Jasta nego filozofirati, gle u kojem smo podforumu :ooo

Ma lako je za definiciju, Maja negdje napisa u uvodnim postovima - razlika izmedju stvarnog i umisljenog "ja" i reakcija koja slijedi kada se ta "ravnoteza" poremeti. (parafraziram)
Sujetni ljudi me nerviraju :ooo jer imam osjecaj da moram "hodati po jajima" u svakom razgovoru da im se ego slucajno ne povrijedi. A ja, zivco :oo, stvarno nemam strpljenja. :grana

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by laganini » 07 Nov 2013, 17:42

..ne žali ti nikog..prži..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 07 Nov 2013, 17:42

A kakvo ti je strpljenje i podnosis li se kad se sama istom zavijes? :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 07 Nov 2013, 18:15

Heidi wrote:A kakvo ti je strpljenje i podnosis li se kad se sama istom zavijes? :oo
Ja zivim u boks ringu :oo oduvijek :oo Samaramo se po vazdan, ja i moje drugo ja. :oo Cek, imamo li temu o sizofreniji? :jonas

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 07 Nov 2013, 18:18

Nis ne brini, samaranje s vremenom manje boli :oo

Nisam uocila temu o sizofreniji :cvike :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 07 Nov 2013, 18:21

It is the anticipation that is a true bitch. :oo

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Calla » 11 Nov 2013, 12:13

Bla wrote:Pa sve zavisi koliko čovjek upravlja vlastitom sujetom odnosno ona njim. Vjerovatno će kod svakog opaliti neki okidač kada mu se udari na istu, ali svako neće reagovati na isti način, a to je ono što utiče na okolinu, reakcija, a ne sujeta sama po sebi.

eh da upravo ovo upravljanje (ili osjetilni trenutak )
reakcija proistice iz osobne ljutnje netrpeljivosti na onog drugog ,
prepoznavajuci sebe da nismo spremni s ljubavlju slusati nesto sto nam u tom trenutku ne godi automatski sujetno pomislimo(vidi budale,,sta baljezga,,e jest mene briga sto mu se pokvarila vesmasina jutros :oo
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by laganini » 11 Nov 2013, 12:15

..znači tu je problem...kod tebe..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Calla » 11 Nov 2013, 12:24

ili kod nas sviju ,
ako ne zelimo da nas onaj drugi dotice jer smo vec zauzeti ispunjeni za taj dan,,
znaci odbijamo razgovor svjesno ,,jer ako se ljubavno odnosim prema tebi ,
sujetno cu pomisliti odmah eno ga sad ce me iskoristiti u svoje svrhe :oo :stop
nesto kao vid strepnje da ne izgubim svoje ja,, :lup
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Calla » 11 Nov 2013, 12:33

laganini wrote:..ne žali ti nikog..prži..
vidis dacina kako muskarci prakticno razmisljaju,, :hihi


hrabro koracaj u istrazivanje zivota ,,
ne grci svoje strepnje za neko nepostojece moje ,nase,sutra!!
svaka strepnja donosi ogroman strah u neostvarenju ciljeva i
ambicija jer nas onaj drugi svojim rjecima i djelima podsjeca na nase nezadovoljne motive,,obecano-neispunjeno-nedokucivo.. (koja granici na sebicnosti ili nedostatku dovoljnog osjecaja povezanosti)

pozitivna sujeta-przi naprijed po laganinijevoj-radaj novi cilj zauzmi polozaj koji tebi godi :pivo
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 11 Nov 2013, 14:44

Ma pusti laganog, on kompletan smisao zivota svede u tri rijeci. :oo (karikiram, jelte)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by laganini » 11 Nov 2013, 14:45

..laganini je pedro...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 11 Nov 2013, 14:50

Image

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Spanac_113 » 11 Nov 2013, 14:51

:valja
napoleon
:valja

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Bla » 12 Nov 2013, 02:59

Heidi wrote:svako za sebe to poslaze u skladu sa svojim karakterom i pronadje ravnotezu.
a svoj karakter prepozna u horoskopu :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 12 Nov 2013, 15:43

Ako ti tako bolje dolazis do rezultata, sto bi meni smetalo.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by srculence7 » 18 Jun 2016, 14:21

Sujetu ili taštinu obično smatramo negativnom karakteristikom nečijeg karaktera. U suštini, svi ljudi su sujetni, bez izuzetka, ali se razlikuju po stepenu izraženosti njihove sujete. U svakodnevnom govoru se obično misli na nekoga sa izraženom, prenaglašenom sujetom.
Ove osobe su preosetljive na kritiku, doživljavaju je intenzivno, lično, kao znak odbacivanja, ljute se i osećaju se zbog nje povređeno i odbačeno. Sujetna osoba žudi za prihvatanjem i odobravanjem od strane drugih, ona je gladna ljubavi. Oseća se nevoljeno i ne ume da voli sebe u zadovoljavajućoj meri pa zbog toga traži potvrdu svoje vrednosti od strane drugih ljudi. Može delovati arogantno, nadmeno i samouvereno ali iznutra se oseća nesigurno, povređeno, usamljeno, odbačeno, besno i prazno.
Prilikom osvajanja drugih ljudi, kada dobija njihove komplimente i divljenje, ona procveta, taj uzbudljivi, osećaj moći, lične vrednosti i prihvaćenosti dižu njen ego u nebesa, izazivaju prijatan i eksicitirajući osećaj kao droga. Osoba lako postaje zavisna od njega i teško ga se odriče. Problem nastaje što svi ti osećaji ne mogu da traju dugo, pa kada prestanu aplauzi, divljenje i prihvatanje, sujetna osoba ostaje bez svoje duševne hrane i ponovo zapada u stanje apatije, umerene i hronične potištenosti (distimije), koja može biti praćena povremenim epizodama očaja.
Sujeta je “otrov za dušu” jer sprečava prirodan kapacitet osobe da se razvija i dostigne svoj krajnji cilj ličnog i spiritualnog razvoja a to je sloboda od ega. Sloboda od ega ne znači gubitak ega, jer je to nemoguće, već distanciranje od ega, svest da ego postoji ali da je ego samo ego a ne suštinska odlika nečijeg identiteta. Ego je samo filter kroz koji posmatramo sebe, druge i svet. Ego je bitan deo ličnosti sa kojim smo se identifikovali tokom razvoja, sastoji se od niza kulturnih i porodično uslovljenih vrednosti, uloga i identiteta. Ne možemo ga razoriti niti izbrisati iz našeg uma, ali ga možemo prevazići, izdići se iznad njega, tako što ćemo uvideti da ego nije suština našeg bića.
Sujetna osoba je osoba koja je centrirana na svoj ego, i dok osoba veruje da je ona ego, ona neće biti u stanju da sebe prihvati bezuslovno i oslobodi sebe ropstva sujete.
Tek kada doće do bezuslovnog prihvatanja sebe, ona će osećati duševni mir, spokoj, celovitost, radost i iskrenu ljubav prema sebi, drugima i svetu. To je ljubav bez očekivanja i interesa. Volim zato što postojim a ne zato što želim da posedujem nešto ili nekoga. Kada osoba shvati i doživi da nije svoj ego ona više ne žudi za prihvatanjem od strane drugih. Više ne teži savršenstvu. Može slobodno i udobno da živi u svojoj koži jer se više ne identifikuje čvrsto sa svojim ego programima, stečenim identitetima i uverenjima. Takva osoba je svesna sebe, ali je i dalje nesavršena. Ali to više nije problem jer joj ta nesavršenost ne smeta.
Osnovni ego program je: vrediš onoliko koliko te značajni drugi prihvate i potvrde. Kada postanemo svesni tog programa i prestanemo da ga sledimo, postajemo slobodni od ropstva sujete. Ego program je onaj u koji veruju deca. To je program kome smo naučeni i trenirani od rođenja pa sve do odraslog doba. Ego program kaže: budi ono što drugi kažu da ti jesi, oni bolje znaju od tebe kakav si i koliko vrediš. To je naravno iluzija. Ko može da vas bolje zna od vas samih? Ne može niko.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Bla » 18 Jun 2016, 23:07

Struka mi je nekako puna sujetnih osoba vezanih za istu, pa nerijetko volim da bockam kolege kritikujući im uratke. A onda, vezano za stav sa prethodne strane, gledam kako se bore protiv iste da ne kažu ono što bi stvarno željeli. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by srculence7 » 19 Jun 2016, 02:14

Bla wrote:Struka mi je nekako puna sujetnih osoba vezanih za istu, pa nerijetko volim da bockam kolege kritikujući im uratke. A onda, vezano za stav sa prethodne strane, gledam kako se bore protiv iste da ne kažu ono što bi stvarno željeli. :oo
Ma slobodno pričaj, kad si se pa uzdržavao :zubi , neki znaju i da podnesu kritiku a i da odgovore na nju ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests