Oko za oko, zub za zub

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35710
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1089 times
Been thanked: 587 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Venera » 16 Jul 2018, 16:28

Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 10:24 Za sve one, koji neće povjerovati tekstu iz Srcarine najnovije teme, o razumijevanju i praštanju u komunikaciji, a žele da prežive, tu je stara dobra osveta i uništavanje protivnika :)
ja na forumu jos nisam srela osobu koja nije pokusala "unistiti" protivnika nekakvom debatom :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120152
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Krokodil Behko » 16 Jul 2018, 16:29

statebriga wrote: 16 Jul 2018, 16:28
Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 10:24 Za sve one, koji neće povjerovati tekstu iz Srcarine najnovije teme, o razumijevanju i praštanju u komunikaciji, a žele da prežive, tu je stara dobra osveta i uništavanje protivnika :)
ja na forumu jos nisam srela osobu koja nije pokusala "unistiti" protivnika nekakvom debatom :kafa


Ee,e postoje i oni kojima bih se ja prepustio, da me unište, na primjer ti, ali si previše nježna :(
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35710
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1089 times
Been thanked: 587 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Venera » 16 Jul 2018, 16:31

Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 16:29
statebriga wrote: 16 Jul 2018, 16:28
Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 10:24 Za sve one, koji neće povjerovati tekstu iz Srcarine najnovije teme, o razumijevanju i praštanju u komunikaciji, a žele da prežive, tu je stara dobra osveta i uništavanje protivnika :)
ja na forumu jos nisam srela osobu koja nije pokusala "unistiti" protivnika nekakvom debatom :kafa


Ee,e postoje i oni kojima bih se ja prepustio, da me unište, na primjer ti, ali si previše nježna :(
:ha
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Socrates » 16 Jul 2018, 16:33

Tekst srculenceta je new age tekst.

Ne mogu da zamislim gdje bi ljudska vrsta bila da nije bilo "unistavanja" protivnika u debati.
. . . . . . . . .

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by navika » 16 Jul 2018, 21:53

Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 10:24 Za sve one, koji neće povjerovati tekstu iz Srcarine najnovije teme, o razumijevanju i praštanju u komunikaciji, a žele da prežive, tu je stara dobra osveta i uništavanje protivnika :)
Rece neko:

Dok mi neko smislja osvetu ja izlazim i dobro se zabavljam :)

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Online

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by spacebound » 17 Jul 2018, 13:46

Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2013, 23:02 Koliko ste puta gorili u vatri osvete?

Koliko ste se puta zakleli da će onaj koji vas je povrijedio biti izrešetan iz mitraljeza a zatim posut benzinom i spaljen? Ili možda sjekirom? Možda nešto sofisticiranije? Raketa? Ili nešto egzotično? Katana? Šurikeni? I katana i šurikeni?

Kung fu??

Šta vas je spriječilo u vašem "pravednom" naumu? Strah? Ili vas je posavjetovao neki dosadni gandijevac? Možda jehovin svjedok?
U medjuvremenu ste se zaljubili pa zaboravili na sve to?

I tako dodjoh do zaključka da je osveta zapravo, neka vrsta strasti.
Šta vi mislite? Strast iz osjećaja povrijedjenosti ili možda u nama reagira neki osjećaj ugroženosti?
Jeste li inače osvetoljubivi? Možete li se suzdržati od te strasti ili se prepustite tome, bar neko vrijeme. Bar u mašti ili naumu? Šta prevagne pa se suzdržimo i koje su to situacije. Vjerujem da je to sve različito od situacije do situacije i od čovjeka do čovjeka.

Neke ljude treba naučiti pameti da ne bi i nekim drugim učinili isto što i nama ako nas povrijede na neki način. Ali u principu nisam osvetoljubiv.. Mislim da nije ljudski biti opterećen pitanjem osvete po svaku cijenu bez obzira na to kuda bi nas to odvelo. Jednostavno nije ljudski ići na to da se zbog ličnog suda pa makar bio i opravdan nekome nanese šteta, fizicka bol ili smrt. Treba ga razgolititi da ga svi vide i da svi znaju kako je to odvratno učiniti nekom čovjeku nešto loše..i to namjerno.
Na osvetu nas tjeraju negativne emocije, a one iscrpljuju covjeka.Trudim se da ne hranim negativne emocije.Nije da mi to uvijek polazi za rukom, ali i trud se pika, valjda.
Nisam osvetoljubiva, smatram da zivot sredi racune.Ne mogu se sjetiti ni da mi je iko sem jedne osobe ucinio nesto toliko nazao da bih trosila vrijeme smisljajuci i sprovodeci nekakvu osvetu.A ovu sto jest je zivot odavno tesko kaznio, pa mogu samo reci "tesko njoj u njezinoj kozi", i "da hoce joj Bog makar gram pametit dati".Bilo bi i meni lakse.Nije ni da vehnem kad cujem da joj nesto ne ide dobro, ali se tome ni ne radujem.
Ne treba gajit zlobu u srcu.Bolje se okrenut pozitivnim ljudima i stvarima.Ciniti ono sto nas ispunjava veseljem i pozitivom.Kanit se loseg.
Jedino likujem kad mi se neko izvini, kad uvidi gresku, e tad narastem za metar :oo
Ove jedne jos cekam, ima dvije godine.Gresku su, sigura sam, davno uvidjeli, ali nisu dovoljno ljudi da se zbog svega mi priredjenog izvinu.Ali neka.Barem znam da znaju.Ostalo je njihov obraz :cudi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Zagorka » 17 Jul 2018, 16:40

statebriga wrote: 16 Jul 2018, 16:28
Krokodil Behko wrote: 16 Jul 2018, 10:24 Za sve one, koji neće povjerovati tekstu iz Srcarine najnovije teme, o razumijevanju i praštanju u komunikaciji, a žele da prežive, tu je stara dobra osveta i uništavanje protivnika :)
ja na forumu jos nisam srela osobu koja nije pokusala "unistiti" protivnika nekakvom debatom :kafa

Isto. Ali sam ih zato srela mnogo koji to nastoje sakriti podlim smješkanjem i glumljenjem finoće.
Ti su mi hinjavci najgori.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120152
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Online

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2018, 17:24

spacebound wrote: 17 Jul 2018, 13:46
Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2013, 23:02 Koliko ste puta gorili u vatri osvete?

Koliko ste se puta zakleli da će onaj koji vas je povrijedio biti izrešetan iz mitraljeza a zatim posut benzinom i spaljen? Ili možda sjekirom? Možda nešto sofisticiranije? Raketa? Ili nešto egzotično? Katana? Šurikeni? I katana i šurikeni?

Kung fu??

Šta vas je spriječilo u vašem "pravednom" naumu? Strah? Ili vas je posavjetovao neki dosadni gandijevac? Možda jehovin svjedok?
U medjuvremenu ste se zaljubili pa zaboravili na sve to?

I tako dodjoh do zaključka da je osveta zapravo, neka vrsta strasti.
Šta vi mislite? Strast iz osjećaja povrijedjenosti ili možda u nama reagira neki osjećaj ugroženosti?
Jeste li inače osvetoljubivi? Možete li se suzdržati od te strasti ili se prepustite tome, bar neko vrijeme. Bar u mašti ili naumu? Šta prevagne pa se suzdržimo i koje su to situacije. Vjerujem da je to sve različito od situacije do situacije i od čovjeka do čovjeka.

Neke ljude treba naučiti pameti da ne bi i nekim drugim učinili isto što i nama ako nas povrijede na neki način. Ali u principu nisam osvetoljubiv.. Mislim da nije ljudski biti opterećen pitanjem osvete po svaku cijenu bez obzira na to kuda bi nas to odvelo. Jednostavno nije ljudski ići na to da se zbog ličnog suda pa makar bio i opravdan nekome nanese šteta, fizicka bol ili smrt. Treba ga razgolititi da ga svi vide i da svi znaju kako je to odvratno učiniti nekom čovjeku nešto loše..i to namjerno.
Na osvetu nas tjeraju negativne emocije, a one iscrpljuju covjeka.Trudim se da ne hranim negativne emocije.Nije da mi to uvijek polazi za rukom, ali i trud se pika, valjda.

Pa da, rekao sam već, u tom postu.
Ima tu dosta strasti i treba sačekati da se ona stiša.
Kad se stiša, onda znaš da li si osvetoljubiva ili ne, jer, ne zaboravi onu izreku "Osveta se servira hladna"
Nije to bez razloga. Osveta u trenutku strasti, sprječava te da uživaš u njoj.
Zaključak, ako hladno ideš na revanš, onda si osvetoljubiva, a ako u naletu strasti, to je nekako u skladu sa ljudskim slabostima i emocijama.
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Nice try » 17 Jul 2018, 17:47

Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2013, 23:02 Koliko ste puta gorili u vatri osvete?

Koliko ste se puta zakleli da će onaj koji vas je povrijedio biti izrešetan iz mitraljeza a zatim posut benzinom i spaljen? Ili možda sjekirom? Možda nešto sofisticiranije? Raketa? Ili nešto egzotično? Katana? Šurikeni? I katana i šurikeni?

Kung fu??

Šta vas je spriječilo u vašem "pravednom" naumu? Strah? Ili vas je posavjetovao neki dosadni gandijevac? Možda jehovin svjedok?
U medjuvremenu ste se zaljubili pa zaboravili na sve to?

I tako dodjoh do zaključka da je osveta zapravo, neka vrsta strasti.
Šta vi mislite? Strast iz osjećaja povrijedjenosti ili možda u nama reagira neki osjećaj ugroženosti?
Jeste li inače osvetoljubivi? Možete li se suzdržati od te strasti ili se prepustite tome, bar neko vrijeme. Bar u mašti ili naumu? Šta prevagne pa se suzdržimo i koje su to situacije. Vjerujem da je to sve različito od situacije do situacije i od čovjeka do čovjeka.

Neke ljude treba naučiti pameti da ne bi i nekim drugim učinili isto što i nama ako nas povrijede na neki način. Ali u principu nisam osvetoljubiv.. Mislim da nije ljudski biti opterećen pitanjem osvete po svaku cijenu bez obzira na to kuda bi nas to odvelo. Jednostavno nije ljudski ići na to da se zbog ličnog suda pa makar bio i opravdan nekome nanese šteta, fizicka bol ili smrt. Treba ga razgolititi da ga svi vide i da svi znaju kako je to odvratno učiniti nekom čovjeku nešto loše..i to namjerno.
Prvi trenutak me ova "strast" cijelu obuhvati,planem,padne mi mrak na oči. Srećom,naučila sam brojati do hiljadu,sačekati,razmisliti...ne osvećujem se,pustim neka ide kako ide.
Prvenstveno razmislim šta mi osveta može donijeti?
Kako ću se osjećati,hoće li mi biti bolje?
Odgovor je uvijek,ne.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Hurija » 27 Jul 2018, 15:36

:cudi Teško je u mome kraju emocije rade. Kada ti recimo djed pogine u drugom svjetskom ratu ,isto to se desi da ocem u prošlom ,ti slučajno preživiš i oni koji ništa nisu osjetili viču sabur i tako je moralo biti,mislim da te i neljudi bolje poštuju kada im pokažeš zube
Ostalo je cutanje.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Rum » 13 Dec 2019, 22:16

Nikad mi nije palo na pamet da se nekom svetim, jer ima neko gore koji sve to naplati kad tad :mmm
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42155
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 12338 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Masamune » 14 Dec 2019, 07:08

To je definitivno dobra strana sabura za vjernike.

Teško je nekad kontrolisati emocije, ali smatram da ne treba ići metodom oko za oko zub za zub iz razloga što ne budemo bolji od te druge osobe ukoliko se osvetimo. Uostalom to nam najčešće donosi samo trenutnu satisfakciju koja brzo izlapi, a barem kod mene se kasnije znala pojavljivati i grižnja savjest. Te negativne emocije pokušavam što više potisnuti jer najčešće nije vrijedno reakcije.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by ina » 14 Dec 2019, 11:30

ina wrote: 20 Feb 2016, 22:31 Zahvaljujuci akumuliranoj ljutnji svakoga (humanog) moze obuzeti taj osjecaj. A ima se vise vrsta osveta.
O kojoj ti govoris Sisteribrahimko je dio one koje spadaju u izrazito lose. O slicnim, vjerovatno ima ozbiljnija tema za sebe.
Ja sam mislila na neke lakse koje su ponekad neizbjezne ako mislis odrzati solidne zivce.
Banalan primjer:
Imas kolegu/cu koja ce stalno kritizirati tvoj nacin rada da bi te postavila u lose svjetlo i na neki nacin uprljala sve ono sto dotaknes.
Pokusas rijesiti na dobar nacin ali ne ide. Presutis jednom, dva puta, a i triput jer eto dio je tebe. Najbolje je ipak reagirati iz prve, prije dobijes zeljne rezultate.
Kad drugoj strani das "malo jacu lekciju" nece joj sigurno pasti na pamet da ponovi (ako ima imalo mozga) a usput ce saznati i kako je i tebi bilo. Drugi primjer.
Imas osobu/kolegu/komsinicu koja te smori pricom, uvijek provocira.
Najsladja osveta moze biti totalna ignoracija. itd
Svaki slucaj zahtjeva razumnu mjeru koja se ne treba preci.

A za serije i gledane filmove? odoh potraziti temu... :DD

I dalje mislim isto. Generalno i pogotovo evidencirano.
Ako dopustis nekome da te jednom pokusa "zgaziti" sledeci put ce pokusati jos jace.
"Pesnicu u zube"... direktno i Cao.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5571 times
Status: Offline

Re: Oko za oko, zub za zub

Post by Duminjo » 19 Dec 2019, 17:29

Krokodil Behko wrote: 20 Apr 2013, 23:02 Koliko ste puta gorili u vatri osvete?

Koliko ste se puta zakleli da će onaj koji vas je povrijedio biti izrešetan iz mitraljeza a zatim posut benzinom i spaljen? Ili možda sjekirom? Možda nešto sofisticiranije? Raketa? Ili nešto egzotično? Katana? Šurikeni? I katana i šurikeni?

Kung fu??

Šta vas je spriječilo u vašem "pravednom" naumu? Strah? Ili vas je posavjetovao neki dosadni gandijevac? Možda jehovin svjedok?
U medjuvremenu ste se zaljubili pa zaboravili na sve to?

I tako dodjoh do zaključka da je osveta zapravo, neka vrsta strasti.
Šta vi mislite? Strast iz osjećaja povrijedjenosti ili možda u nama reagira neki osjećaj ugroženosti?
Jeste li inače osvetoljubivi? Možete li se suzdržati od te strasti ili se prepustite tome, bar neko vrijeme. Bar u mašti ili naumu? Šta prevagne pa se suzdržimo i koje su to situacije. Vjerujem da je to sve različito od situacije do situacije i od čovjeka do čovjeka.

Neke ljude treba naučiti pameti da ne bi i nekim drugim učinili isto što i nama ako nas povrijede na neki način. Ali u principu nisam osvetoljubiv.. Mislim da nije ljudski biti opterećen pitanjem osvete po svaku cijenu bez obzira na to kuda bi nas to odvelo. Jednostavno nije ljudski ići na to da se zbog ličnog suda pa makar bio i opravdan nekome nanese šteta, fizicka bol ili smrt. Treba ga razgolititi da ga svi vide i da svi znaju kako je to odvratno učiniti nekom čovjeku nešto loše..i to namjerno.
Osveta, Gluho bilo. Osveta je ozbiljna stvar zbog koje možemo svoj život usmjeriti u skroz drugi pravac, obicno upropastiti život SEBI i svojima najblizima.
Inace, kada nijetim uraditi Nesto Ozbiljno, pa cak i nesto manje ozbiljno, uvijek sebi postavim dva pitanja..
Šta ja konkretno imam od toga?
Posljedice?

Uzmimo za primjer osvetu i odgovorimo na ova dva pitanja..
Konkretno, od osvete imam jedno NIŠTA.
Posljedice su razlicite, zavisno od toga kakva je Osveta. Namlatiti nekoga ko vola u kupusu, znacilo bi vjerovatno neko krace izdrzavanje kazne u zatvoru, novcana kazna itd itd..
Osveta nekoj curi/momku.. Isto, odgovorimo na ova dva pitanja
Osveta radnom kolegi, isto..

Kako god saberem i oduzmem, za odraslu i normalnu osobu, ne vidim nikakvo logicno pravdanje za osvetom. Cak je smatram mnogo glupom i preporucujem da se, osobe kojima se želimo osvetiti, jednostavno prekriže iz života, ako je moguće..

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests