Smrt dragih ljudi

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smrt dragih ljudi

Post by Biba » 28 Dec 2015, 21:21

Smrt je jos uvijek tabu tema.
Vecina ljudi je svjesna kada mu se blizi kraj, naravno ako izuzmemo nesretne sluvajeve kada smrt nastupi gotovo trenutno...i neke bolesti..

Covjek osjeti da je sve slabiji, da jedva dise, zna da je kraj blizu i da nema povratka u zivot...a i ama smatra smrt tabuom i o njoj ne izgovori najcesce ni rijec.
Najcesce ni oni koji su mu u blizini ne izgovore ni rijec..jos smo veci plasljivci..pogotovo vjernici
Jedno ucimo a ponasamo se drukcije.
Tako ne pomazemo umirucem a to nam je duznost...
Uximo da to nije kraj ali ne ponasamo se tako nego to dozivljavamo kao kraj..
Danas vjera u posmrtni zivot je malaksala...vezani smo za materijalno previse..
Nekada smrt nije bila takav tabu...

Gustav Carl Jung je zgodno rekao...psihijatar koji je nebroieno puta stajao uz krevet umirucih..

"Izlaaku zivota pripisuiemo cilj i smisao, a zasto i ne bi?
Covjekovo rođenje je misaono, a zasto ne i smrt?
Mlad covjek se 20 i vise godina priprema za razvoj svoje posebne egzistenciie, zasto se ne bi dvadestek i vise godina pripremao na svoj svrsetak?
Bit duse seze u tmine daleko s one strane nasih razumskih kategoriia
Dusa sadrzi vise zagonetki nego svijet sa svojim galaktickim sistemima..... "
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6790 times
Status: Online

Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Julia-Klara » 05 Nov 2017, 11:23

Image
Razgovarati o smrti uz kolačiće, čaj ili kafu čini se neobičnom idejom, a mnogima zvuči i morbidno, jer zašto bi uopšte trebalo razgovarali o smrti, ali upravo se to događa u Rijeci, gdje se ljudi, suočeni s vlastitom smrtnošću ili skorom smrti bližnjeg, počinju sastajati u Kafiću smrti. Kafić smrti nije neko određeno mjesto, on može biti bilo gdje, u stvarnom kafiću, nekom drugom javnom prostoru, biblioteci ili u vlastitom domu, a jedino je zadano dogovoriti vrijeme i mjesto, pripremiti čaj ili kafu i kolačiće i razgovarati o smrti, kaže jedna od pokretačica inicijative “Kafića smrti” Karmen Lončarek, pročelnica Zavoda za palijativnu medicinu KBC-a Rijeka i profesorica na riječkom Medicinskom fakultetu.

Hrvatski mediji javljaju kako je riječ zapravo o sastancima čiji je cilj educiranje i pomoć drugima da se upoznaju sa zavšetkom života, da im se olakša govoriti o smrti i iznositi svoje stavove, mišljenja i strahove, te ohrabriti da izraze svoje želje za vrijeme nakon smrti. Koncept Kafića smrti osmislio je 2004. švicarski antropolog Bernard Crettaz i od tada se ideja proširila kao svojevrstan pokret širom svijeta. Danas tako, primjerice, postoje Death cafe u Engleskoj, Cafe Mortel u Francuskoj iliTotentanz cafe, odnosno Mrtvački ples, u Njemačkoj, gdje se, kako je zamišljeno, kroz razgovor nastoji umanjiti strah od smrti kako bi ljudi preuzeli kontrolu nad jednim od najvažnijih događaja s kojim se moramo susreti.

Tuzlanski.ba
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6790 times
Status: Online

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Julia-Klara » 05 Nov 2017, 11:27

Ovo mi je skroz dobra ideja.
Uglavnom smo svi isprepadani, zbunjeni, bojimo se pricati o tome,ali u sustini je cista neminovnost.
To sto dolazi "iznenada" i "kada joj se najmanje nadamo" nije razzlog da smrt kao cinjenicu ignoriramo.

KOd sebe znam da ne razmisljam drugacije o smrti nego o zivotu. Ona je samo krajnja tacka koja nas sve ceka. Zivot - to je vec druga prica.

Ali bih voljela otici na jednu ovakvu kafu :ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 13:47

U biblioteci bi bilo dobro. :hm
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6790 times
Status: Online

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Julia-Klara » 05 Nov 2017, 13:52

Gdje god :djed

napravili smo tabu temu od tako jednostavne i neizbjezne stvari kao sto je smrt
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by srculence7 » 05 Nov 2017, 14:02

Ma najjače je ono suočavanje gde kopaju sebi raku i legnu, ne mogu da se setim gde to beše :misli
Ovo su ipak profinjene metode :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80772
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9952 times
Been thanked: 6790 times
Status: Online

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Julia-Klara » 05 Nov 2017, 14:06

Meni je recimo bilo strasno kad mi je jedna forumasica ovdje rekla - pa umrijet cemo svi, kada sam rekla da imam rak.
U prvom momentu mi je bilo WOW, kako mi to moze reci, ali, kad sam razmislila i suocila se s tim, skontala sam da je jebeno potpuno u pravu :cudi
I sada ja vrtim filmove, pokusavam se ne vezati vise za ljude i pogotovo stvari.
Ne znaci da ce se desiti uskoro, mozda docekam duboku starost,ali se ne bojim, i mogu pricati o tome. Za razliku od moje mame :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 14:09

Meni smrt nije tabu tema i dosta pricam o tome sa osobama kojima to takodjer nije problem.

Kad mi je tata umro, mnogo sam o tome citala. Krenula sam odmah sa filozofske tacke gledista, sto je bila pogreska, mislim da shvatanje iste treba zapoceti iz medicinske i bioloske perspektive, pa onda mozda i religiozne ( svih svjetskih religija), zatim krenuti u taj filozofski beskraj.

Ima toliko stiva o smrti, da moze potrajati godinama dok ne nadjes nesto iole plauzibilno za licnu percepciju, koja se opet kroz to razmatranje savija i ispravlja. Treba se suocavati sa neizbjeznim stvarima i osloboditi straha.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 14:12

Julia-Klara wrote: 05 Nov 2017, 14:06 mogu pricati o tome. Za razliku od moje mame :grana
I kod nas je to tabu. Hajde suti, opet nacinjes te neke budalastine, idi radi nesto. :rol

Moji ne mogu da shvate, da se ja sa tatom nisam oprostila i da me je to mucilo godinama, pa sam morala sama da se snadjem. :cudi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by srculence7 » 05 Nov 2017, 14:16

Julia-Klara wrote: 05 Nov 2017, 14:06 Meni je recimo bilo strasno kad mi je jedna forumasica ovdje rekla - pa umrijet cemo svi, kada sam rekla da imam rak.
U prvom momentu mi je bilo WOW, kako mi to moze reci, ali, kad sam razmislila i suocila se s tim, skontala sam da je jebeno potpuno u pravu :cudi
I sada ja vrtim filmove, pokusavam se ne vezati vise za ljude i pogotovo stvari.
Ne znaci da ce se desiti uskoro, mozda docekam duboku starost,ali se ne bojim, i mogu pricati o tome. Za razliku od moje mame :grana
Jeste to nekima od nas strašno, tabu tema, možda bi drugačije bilo da se i o njoj razgovara i raspravlja kao i o nekim drugim događajima koji nas zadese. A mnogima je teško prihvatiti taj kraj ma koliko neki verovali u besmrtnost duše, materije, neki zagrobni život, činjenica je da u ovom obliku u kome smo sada i u ovakvim okolnostima nećemo postojati više (bar tako mislim :? )
Nekad nas neko ošine svojim neopreznim komentarom ali ma koliko u prvi mah to nama padne teško, natera nas da se zamislimo pa ko zna za šta je to dobro ... :pusa
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Calla » 05 Nov 2017, 14:32

ovu temu svi koji rade u medicinskom sektoru su savladali vrlo brzo pogotovo ako su radili na intenzivnom odjelu pa ako radis godinama u klinickom sektoru gdje je smrt mnogo mnogo bliza nego setnja u hodnik i odlazenje kuci,,
tako da u takvoj svakodnevnici kao ziva jedinka umres ne jednom nego vise puta kada dodes u smjenu a ono umro ti pacijent 1 pa zanijemis taj prvi put i osjetis bol gubitka pa onaj kojeg si zavolio zbog sarkasticnog humora pa se zacudis pobogu ljekari su supermeni gdje su pogrjesilii ,,
..pa ona sto ti je pokazivala slike od unucica nestane i ona nema je vise pa ostanes nijem ,, pa ono djete koje ti je mahnulo i reklo da jedva ceka da te vidi opet sutra otislo i ono i nije se ni oprostilo pa zasutis vjecno i pocinjes sa pomirenjem i spoznajom da je smrt nesto vrlo poznato provjereno iskustvo tu pored tebe i da je sasvim u redu kada dode i po tebe !!!

a do tada zivite punim plucima u svim dobrim stvarima zivota slavite svaki dan osjecaj da vas neko voli i da vi volite vise ljudi oko sebe dajte sve od sebe da napravite uvjek najbolju atmosferu u doprinosu sastanka sa ljudima koje volite a i ne volite i smrt nije teska smrt je laksa od zivota dosta dosta laksa i smrt nasih najblizih trebamo ispratiti sa tugom koja nas obuzme ali i sa prelijepim sjecanjima dok su bili zivi prihvatam smrt a pijem kafu i jedem kolacice svaki dan a znam da ce i gosti koji me otprate u smrt zasigurno pojesti na taj dan kolacice i pici ce kafu .

Julka tebi za temu :cool

..prelijepa ideja za zive koji se boje smrti a i konacno sazrelo vrjeme da se tabu tema SMRT zasjeni i lijepim trenutcima priprema i sakupljanje ideja za lijepu smrt...Palijativni odjeli su fantasticna mjesta od kojih se puno toga moze nauciti kako sa zadovoljstvom pripremiti osobu za smrt tako da su ideje u Caffe baru zasigurno produzene misli prije neg nam se bilo sto desi !!!
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by spacebound » 05 Nov 2017, 15:04

Naucila sam o tome ne pricati, dobila epitet - negativna :123 Valjda okolina nije spremna na dijalog sa mnom o toj tematici :oo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Socrates » 05 Nov 2017, 18:41

Nemam nikakav problem pricati o smrti, pogotovo ne svojoj. Sve sam ja to detaljno rastabirio jos kao tinejdzer, i nemam nikakvog straha ni neugodnosti oko toga. :zao

Svejedno, ovo je samo moje individualno vidjenje smrti. Ono oko cega moramo biti oprezni je da nasi stavovi oko bilo cega nisu neke izolirane stvari, posto ne zivimo sami na ovom svijetu nego okruzeni ljudima. Mozemo se sloziti sa recenicama kao sto su “svi cemo umrijeti” i “smrt je laksa od zivota”, medjutim moramo biti pazljivi oko implikacija takvih izreka. :)

Recimo, u recenicama “svi cemo umrijeti” i “smrt je laksa od zivota”, masovni ubica, serijski ubica ili onaj koji planira genocid moze sasvim lako da nadje eticki dosta ubjedljiv izgovor za svoje akcije. Nije nepoznato kroz istoriju da su citave kulture bile opsjednute smrcu. Opsjednutost smrcu ni danas nije strana u mnogim dijelovima svijeta, i treba dobro da se razmisli o tome. Ljudi bi zapravo trebali biti opsjednuti zivotom. :djed

Druga stvar je da je, recimo, naucno dokazana uloga mozga i razmisljanja u fizickom zdravlju pojedinca. Placebo effect dokazuje da je percepcija svijeta vrlo vazna. Nikad ne potcjenjujte vas potencijal da uticete na drugo ljudsko bice svojim rijecima. :pivo

Dakle, razgovarati o smrti svakako, ali treba pazljivo to dozirati. Prije svega, smrt je apsurdna, a ne zivot, i tome treba tako prilaziti. :ok
Last edited by Socrates on 05 Nov 2017, 20:30, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 18:46

Podijeli jedne prilike i sa nama sta si rastabirio :pusa
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Čarobni » 05 Nov 2017, 22:02

Razgovarao sam jednom s prijateljem na tu temu i iskopali smo rupu u podrumu filozofije. Nametnulo se pitanje:

Šta ako se nađete u situaciji da morate birati između svog i života sebi drage osobe(u ovom slučaju riječ je bila o majci), dakle, jedno živi, drugo umire. Rekao je da bi u takvoj situaciji uvijek položio svoj život u korist majčinog a onda smo došli do situacije u kojoj on ostavlja majku nakon takvog čina.

Život je prepun boli i moguće je na smrt gledati kao na oslobođenje od te boli, zamislite sve boli koje osoba neće doživjeti, jer je umrla na vrijeme, jednostavno doš'o vakat da teret ponesu neki drugi, mlađi ljudi.

Svakog jula, tokom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, imam priliku vidjeti žene koje su izgubile skoro kompletnu porodicu, žene koje žive za smrt. Umre ti otac, majka, doživiš nezamisliv bol, a onda ti umru braća i sestre, opet doživiš ogroman bol i kad dođe vrijeme da spustiš taj "naramak" koji nosiš i konačno predahneš, strada ti kompletna porodica, a "naramak" postane toliko težak da ti želju za životom svede na minimum.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Zagorka » 05 Nov 2017, 22:53

Julia-Klara wrote: 05 Nov 2017, 14:06 Meni je recimo bilo strasno kad mi je jedna forumasica ovdje rekla - pa umrijet cemo svi, kada sam rekla da imam rak.
U prvom momentu mi je bilo WOW, kako mi to moze reci, ali, kad sam razmislila i suocila se s tim, skontala sam da je jebeno potpuno u pravu :cudi
I sada ja vrtim filmove, pokusavam se ne vezati vise za ljude i pogotovo stvari.
Ne znaci da ce se desiti uskoro, mozda docekam duboku starost,ali se ne bojim, i mogu pricati o tome. Za razliku od moje mame :grana
Zato jer je svakom roditelju uzasavajuca pomisao da se nesto dogoditi s djetetom.

Nasa smrt, manje-vise. To me uopce ne uzasava. Cak sam pricala s muzem ako se meni nesto desi, sta bi bilo najbolje za dijete uraditi. On ima osiguranje, u slucaju njegove smrti, da ja i dijete dobijemo novac, prilicno velik iznos.
Misljenja sam da je strasno kad roditelji ne rasciste sta kome.ostavljaju, pa se djeca spore i dolazi do krvavih sukoba.
To.je vrlo.neodgovorno.

ALI......

Misljenja sam da je zivot prekratak da sjedim i naglabam o njegovom kraju.

Desice se svakako. Pa sta ako me za godinu dana udari kamion.

Zasto bih sada trosila dragocjene sate, dane, pricajuci o tom nekom potencijalnom dogadjaju i razbijajuci glavu zasto, sta postajem poslije, cestica ili orao, bla bla...

Ima divnih stvari u zivotu.

Hajmo razgovarati o ljubavi, prijateljstvu, djeci, macama, pticama, vjetru, seksu, planovima za godisnji, hajmo pogledat neku komediju u kinu, prziti kestenje, skupljati lisce s djetetom...

Sto sam starija, briznije cuvam lijepe trenutke i gledam da u danu imam bar nekoliko.......hajmo se smijati kad god je moguce....

Ne nalazim nista zanimljivo u taborenju cinjenica da ce preko nas trava jednom. Hoce. Eto, rastaborili. Hajmo dalje.

S bilo koje strane (medicinske, filozofske, religijske), ne vidim nista posebno u isticanju ociglednog sa sedam strana. Jednako me dave hodze i nadri filozofi.

Ako nekoga cini sretnim, samo dajte .
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 23:02

I ne treba da pricas o smrti dan i noc, nije to poenta.
Treba joj kao necemu neizbjeznom dati sansu i razgovarati. Ljudi umru iznenada i mislim da je osvijestenost potrebna onima koji ostaju i pate. Mogu lakse razumjeti.

A sad idemo na pdf sex.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Zagorka » 05 Nov 2017, 23:21

Nisam ni mislila da ste rekli da ce to bit jedina tema u zivotu.

Ali sve preko pola sata osnovnih smjernica sta poslije, je cisti gubitak vremena u zivotu.

Smrt je samo jedan mali djelic zivota. Traje jedan tren. Nasuprot tome imamo u prosjeku trideset hiljada dana zivota, i vise.
Hajmo nesto ucinit s tim.
Premalo ljudi ista radi sa zivotom, sa sobom.
Na tome bi trebalo raditi.
Osvjestavati ljude da slobodno disu, vole, trce.
Kafic u kome se pije kafa i prica o smrti........ajd necu vise..
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Heidi » 05 Nov 2017, 23:24

Pa moze i u salonu za ljepotu ako ti ne godi kafic :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Bliži vam se smrt-popijte kafu i pojedite kolačiće

Post by Zagorka » 05 Nov 2017, 23:24

Jos bi mi i to pokvarile :lupa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests