Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by storm » 05 Jan 2016, 09:09

Image


Zašto rock zvijezde umiru mlade?
Možemo li za sve kriviti samo izazove, opasnosti i probleme koji dolaze sa životom pod reflektorima?

Piše: H.M.


Foto: Getty Images/Press

U POSLJEDNJE vrijeme bilo je teško izbjeći priče o tragičnim sudbinama problematičnih glazbenika.

Dva nedavno objavljena dokumentarca, "Kurt Cobain: Montage of Heck" i "Amy", prate živote i preranu smrt Kurta Cobaina i Amy Winehouse, obožavane pjevače čija je borba s drogom, depresijom i posljedicama slave ubrzala njihovu smrt u 27. godini. Još jedan biografski film, "Love & Mercy", uvodi nas u život Briana Wilsona iz Beach Boysa koji je jedva preživio burne događaje u vlastitom životu.

Na neki način, baš poput Ahila, unutarnjim sukobima rastrganog legendarnog grčkog ratnika iz Homerove "Ilijade", i ovi su umjetnici osjetili da turneje i trčanje za slavom može značiti i ranu smrt, ali ipak su to prihvatili.

"Bolje je izgorjeti nego se polagano ugasiti", napisao je Cobain u svom oproštajnom pismu. Ovo nije ograničeno samo na glazbenike koji su popularni poput Cobaina, Winehouse i Wilsona. Prema novoj studiji, pop glazbenici žive do 25 godina kraće od ostalih i češće umiru u nesrećama, od samoubojstava i ubojstava.

[ytube][/ytube]

Nisu svi isti, ali takvih je malo

No, možemo li za sve kriviti samo izazove, opasnosti i probleme koji dolaze sa životom pod reflektorima ili ipak biraju strategiju koja čuči u svima nama koji bi učinili isto kada bismo se našli na putu teretnog vlaka zvanog slava?

"Ubrizgavao sam koku puna tri dana", započinje Anthony Kiedis svoju biografiju "Scar Tissue". Priče o razvratu i ovisnosti o kojima u svojim memoarima piše frontmen Red Hot Chili Peppersa, zapravo su šareni prozor u život "seksa, droga i rokenrola". Kiedis se samo marginalno bavi "maratonskim seksualnim i heroinskim seansama" koje su normalne u poslu kojim se bavi na isti onaj način na koji bismo mi pisali o nečem što se svakodnevno događa na našem radnom mjestu.

Međutim, ne upuštaju se svi glazbenici u seksualne maratone.

"Jednostavno me ne napaljuju gola tijela", rekao je jednom Morrissey. Boy George izjavio je da bi radije popio šalicu čaja nego se seksao. No, svatko tko čita rock memoare znaju da je takva apstinencija rijetka pojava, posebno za muškarce. Uzmite, primjerice, Aerosmith. "Žena slobodna duha sklona nesputanom seksu i dobroj koki je kao dar s neba", napisao je gitarist Joe Perry u svojoj biografiji "Rocks: My Life In and Out of Aerosmith". On i Steven Tyler u svojim memoarima "Does the Noise in My Head Bother You?" često i rado pišu o svojim seksualnim avanturama (Tyler tvrdi da je njegovo prvo seksualno iskustvo bio seks u troje s blizankama koje su s njim pjevale u crkvenom zboru i tad je imao samo sedam godina).

[ytube][/ytube]

Niko Wenner, gitarist i suosnivač Oxbowa koji je svirao s Jellyfish, Swell, God, Whipping Boy i mnogim drugima, sjeća se da je jednom pitao njihovu dugogodišnju menadžericu jesu li priče o njihovim avanturama istinite: "Kratko je zastala, pogledala me pogledom u kojem je postojala savršena mješavina nevjerice i sažaljenja i iskreno i suosjećajno odgovorila - 'jesu'".

Što je s "Klubom 27"?

Takvih je priča mnogo, ali mnogo govori i činjenica što su na životu ostali dovoljno dugo da te priče ispričaju, a Kiedis, Tyler, Perry i Wenner među sretnicima su koji to mogu. Dogurali su do godina koje mnogi glazbenici ne dožive. Iako znamo da život u brzoj traci može biti opasan, činjenica da vam život umjereno uspješnog glazbenika oduzima četvrt stoljeća života djeluje ipak malo grubo. Stvarnost je drukčija, a voditeljica istraživanja, profesorica Dianna T. Kenny izjavila je: "Glazbena industrija, više-manje, ubija svoje glazbenike".

Istraživanje je provela na 12 tisuća glazbenika koji su umrli između 1950. i 2014. Više od 90% bili su muškarci što posebno ne iznenađuje. Otkriveno je i da su oni do deset puta skloniji nesrećama i samoubojstvima iako nema dokaza koji bi potvrdili priču o tzv. "Klubu 27" koji je ime dobio po glazbenicima koji su umrli s 27. To nije nužno povezano s glazbom već rizicima koji leže u svakom od nas.

[ytube][/ytube]

Dvije skupine

Generalno govoreći, svaka vrsta balansira između preživljavanja i reprodukcije. Biolozi govore o dvije strategije i dvije skupine. U prvoj su slonovi i veći sisavci koji se razvijaju u stabilnijim okruženjima i oni podižu mlade i imaju ih manje. U drugoj skupini su, primjerice, insekti, koji rastu u nesigurnim uvjetima i stvaraju više potomaka, često na štetu vlastitog opstanka.

Ljudi generalno spadaju u prvu skupini, ali ovisno o okolnostima i okruženju, možemo pripadati i drugoj skupini.

"Konstelacija osobina i ponašanja koja sačinjavaju brz život možda su se razvila kao strategija koja pojačava reproduktivne sposobnosti u nestabilnom okruženju", govori profesor psihologije Scott Barry Kaufman za Psychology Today.

Ako se seks već nudi...

Dakle, život u takvom okruženju može "aktivirati gene brzog življenja" s čim dolaze i najčešće ugodna ponašanja kojom evolucija osigurava da tim putem i nastavimo. Postoji niz okidača u našem okruženju, a neki od njih itekako su prisutni u životima poznatih glazbenika. Primjerice, očevi koji nisu brinuli za svoju djecu povećavaju vjerojatnost da će dječaci postati skloni delinkvenciji i agresivnom ponašanju, a djevojčice razvijati kratkotrajne strategije parenja (jer naučile su da ne mogu računati na muškarce kao dugoročne skrbnike).

[ytube][/ytube]

"Generalno gledajući, muškarci, čija je minimalna uključenost u odgoj potomstva evolucijski daleko manja nego kod muškaraca, također su skloni prigrliti visokorizične strategije parenja", govori psihologinja Catherine Salmon sa sveučilišta Redlands. No, žene su možda najvažniji aspekt muškog okruženja, a ponašanje muškarca dobro je (ili loše) koliko mogućnosti dopuštaju.

"Koliko muškarci šaraju ovisi o želji žena. Ako postoji dovoljno žena koje su spremne na seks, muškarci u većini slučajeva neće odbiti", govori Salmon.

I vi bi učinili isto

Većina rokera nema naviku odbijati svoje mnogobrojne obožavateljice. Ne bi to učinili ni mnogi od nas kad bi se našli u istoj situaciji.

"S obzirom na izazove koji s tim način života dolaze, relativno je malo pojedinaca koji se u to ne bi upustili kada bi se pružila prilika, a pogotovo ako je riječ o mladim muškarcima", govori Salmon.

To, naravno, ne znači da se ljudi ne mijenjaju i da ne mijenjaju životne strategije ovisno o okruženju. Da isti ti ljudi nisu postali zvijezde do srednje dovi, ističe Salmon, vjerojatno bismo vidjeli drukčije ponašanje.

Glazbenici nisu samo puki sudionici u nekim orgijama prepunim seksa, pjesama i droge. Oni su umjetnici, javne osobe i uzori, neprestano prenose poruke mladim ljudima govoreći o životu u brzoj traci.

[ytube][/ytube]

Brz život, lijepi leševi

Pjesma kao "Live Fast, Die Young" Ricka Rossa govori o takvom životu bez rasprave o rizicima i opasnostima. Do određene mjere industrija potiče takve poruke i suučesnici su u promicanju života u brzoj traci, govori Kenny i dodaje da to potiče destruktivno ponašanje koje dovodi do depresije, suicida i smrti među umjetnicima. Mnogi mladi glazbenici nisu dovoljno zreli da kažu "dosta" stresovima i užicima koji prate život na cesti ili u biznisu.

"Razlika između uživanja u previše dobrih stvari i destruktivnog ponašanja vrlo brzo postaje akademsko pitanje. Drugim riječima, mogli bismo reći da je destruktivno ponašanje samovrednujuće", zaključuje Wenner.

"Zbog posla kojim se bavim i industrije koje sam dio, postoji previše prilika da svake večeri izađem i razbijem se", rekla je Amy Winehouse u intervjuu za Mirror 2007. koji je dala tijekom svoje borbe s alkoholizmom i na kraju zaključila: "No, ipak ću biti zločesta".

Četiri godine kasnije, Winehouse je preminula od trovanja alkoholom. Još jedan veliki, nesreteni Ahil koji je položio život na oltaru glazbenih bogova.

[ytube][/ytube]

Tekst napisao Sean Braswell za Ozy
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by greeneyes » 05 Jan 2016, 09:48

Eeee duše drage, moraju se oni drogirati, opijati, seSati s kim stignu. Moraju. Razumijmo ih. :(
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by storm » 05 Jan 2016, 09:58

greeneyes wrote:Eeee duše drage, moraju se oni drogirati, opijati, seSati s kim stignu. Moraju. Razumijmo ih. :(
To ti je taj svijet.... mladi upadnu u vrtlog novaca, slave, popularnosti...nudi im se sve :cudi

Možemo li biti sigurni,da mi "obični" ne bi isto tako :misli

Ja nisam baš :cudi

Sad bi znao kako....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by greeneyes » 05 Jan 2016, 10:16

storm wrote:
greeneyes wrote:Eeee duše drage, moraju se oni drogirati, opijati, seSati s kim stignu. Moraju. Razumijmo ih. :(
To ti je taj svijet.... mladi upadnu u vrtlog novaca, slave, popularnosti...nudi im se sve :cudi

Možemo li biti sigurni,da mi "obični" ne bi isto tako :misli

Ja nisam baš :cudi

Sad bi znao kako....
Pa opet su sami sebi krivi, opet je do njih samih. Znaš kako naši roditelji znaju reći-ne moRe tebe niko natjerati(naravno bez prisile, pištolja na čelu) da nešto uradiš, ako ti ne'š, tj. ako nemaš želju proHobati. :oo

A ako njihova muz'ka privlači takvo društvo, ja bih se bome zapitao šta je veće zlo po čo'eka, folk ili rock. Uz Sinana mo'š popiti, al' još ne čuh za slučajeve da neko trošU drogu uz Sinana, dok se za ovo potonje veže sve, od alkohola do raznoraznih droga. Al' uvijek će biti ona, ovi su cvijećke, za kulturnu raju, a ovi za seljake, šta'š. :o
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by storm » 05 Jan 2016, 10:26

Nema droge uz Sinana i ostale :jok

oni toliko potroše, da ne ostaje ništa drugima :D.

Na ovim prostorima folk scena je deset puta gora od rock scene...
strahovitim padom cijene speed-a, koke i ostalih derivata za "udaranje po nosu" od devedesetih naovamo, mladi se fino trpaju...
I tu prednjače narodnjaci, zlatna mladež, klubovi ....
Dok se rock'n'roll uglavnom zadržao na cugi i ponekom spleefu tj džoji :pusi

Ima logike....jer novac koji se okreće, je nemjerljivo veči u korist folk scene...što vani nije slučaj...

zato su tu Aca Lukas i Mile Kitić .... Jim Morisson I Curt Cobain scene :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by greeneyes » 05 Jan 2016, 10:41

storm wrote:Nema droge uz Sinana i ostale :jok

oni toliko potroše, da ne ostaje ništa drugima :D.

Na ovim prostorima folk scena je deset puta gora od rock scene...
strahovitim padom cijene speed-a, koke i ostalih derivata za "udaranje po nosu" od devedesetih naovamo, mladi se fino trpaju...
I tu prednjače narodnjaci, zlatna mladež, klubovi ....
Dok se rock'n'roll uglavnom zadržao na cugi i ponekom spleefu tj džoji :pusi

Ima logike....jer novac koji se okreće, je nemjerljivo veči u korist folk scene...što vani nije slučaj...

zato su tu Aca Lukas i Mile Kitić .... Jim Morisson I Curt Cobain scene :ooo
Tako'e, oni žrtvuju sebe zarad drugih! :D.

Nećemo se tu složiti, droga i narodnjaci, teško da idu. Pa čak ni marimahuna i ove sitnije drogice ne idu uz narodnjake, al' gotov' nikako. No dobro, da se danas mLogi trpaju svakojakim drogama to stoji. Doduše, malo je i bezobrazno vezati drogu samo uz jednu vrstu muz'ke, al' ja vidjeh svakojakih dorgeraša i ne čuh nikada Sinana u po frke. Može jedino poslije džoje i to čisto iz šprdancije ako je bila vutra smjehulja. :D.

Al' nije to ni bitno, samo ne volEm licemjerje, jedni su cvjećka, kultura, a drugi seljaci. Il' jedni su zlo, a drugi tobož dobro. :o
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2016, 10:57

Ma sve zvijezde umiru. Rockere pominju zbog negdašnje fame, Janis Joplin, Hendrix, Morison itd.
U današnje vrijeme, umiru i interpretatori papanskih muzika, kao mladi ljudi.
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by greeneyes » 05 Jan 2016, 11:03

Ma to je do smoga. :D.
Samo sabura

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by gospođa Brams » 05 Jan 2016, 15:09

Hm, tko kaže da folk i droga ne idu zajedno, rekla bih da nikad nije bio na takvim mjestima :oo
Nakon dosta godina izlaženja po različitim mjestima, klubovima, koncertima, i sama sam se na svoje oči uvjerila gdje se šta uzima, kao i moje društvo.
I potpisujem što je rekao storm, droga (barem one teže varijante kao kokain) se najviše uživa tamo gdje se troši najviše para, a to su mjesta gdje izlazi tzv. "zlatna mladež" i općenito ekipa financijski puno bolje potkovana, a to su ovdje uglavnom narodnjački klubovi i drugi "fancy" klubovi gdje ti košulja mora odgovarati cipelama da uđeš.
Ekipa koja sluša alternativu je druga priča, oni uglavnom (ako išta konzumiraju) puše travu. Bila sam na bezbroj rock, punk, metal koncerata i nikad nisam vidjela ništa više od jointa. Ne kažem da u tim krugovima nema narkomana, svakako ih ima, ali da se bodu na svakom ćošku to su gluposti. Družim se s toliko ljudi koji uglavnom slušaju rock glazbu i nitko nema problema s drogama. I na mjestima gdje se takva ekipa okuplja baš nikad nisam svjedočila nikakvom incidentu. Dok se za narodnjačke klubove u kojima sam se ponekad znala naći, baš ne može reći isto.

Što se tiče rock zvijezda i droge, biti rock zvijezda je stil života uz koji vrlo često ide droga, znate vi šta znači biti 6 mjeseci na turneji, kad se nastupa svaku večer i ne spava po tjedan dana. To je užasno teško za izdržati. I ne želim reći da osobno podržavam to, ali shvaćam
Uzmimo u obzir i da su veliki glazbenici obično dosta ekscentrične ličnosti i često sklone porocima, makar sumnjam da bi veliki broj nas u takvom svijetu odolio svemu što se nudi.
Mnogi od njih imaju problematičnu pozadinu, koliko znam Cobain je patio od socijalne fobije, zamislite biti rock zvijezda sa socijalnom fobijom...nimalo me ne čudi što je imao poroke.
Mnoga glazba koju danas slušamo ne bi ni nastala da se autor taj dan nije šutnuo u venu, pošmrkao šta ili zapalio joint.
Uvijek mi je žao čuti da mlada osoba umre, pogotovo netko kreativan i sa vizijom, al to je nažalost često tako u svijetu glazbe. Neki se uspiju tome othrvati, zapravo statistički većina, nekome to bude samo dio mladenačkog eksperimentiranja, a neki nažalost skončaju tragično i puno prerano


Edit: sjetila sam se jednog momka s kojim sam se družila tu i tamo, taj je u svako doba dana na nečemu, točno vidiš da "nije na zemlji", al on sluša trance i techno :oo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by greeneyes » 05 Jan 2016, 15:28

Eto, ja imam primjera, tj. imam "drugova" koji rabe ili su rabili drogu i mahom su operisani od folka, dok su štovaoci rocka i drugih žanrova. Ovako davajuć' neke primjerčiće nećemo nigdje stići. A ovo društva što sluša narodnjake(a većinom su takvi) je tek nedavno vidjelo kako zapravo izgleda mariMahuna,a o težim drogama da ne pričamo. Doduše, teže droge i ne dolaze do običnih smrtnika, već do bogatih ili barem privremeno bogatih(lupova). E sad što pojedinci misle da su bogati samo štovaoci folka, to je druga stvar.
Samo sabura

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by gospođa Brams » 05 Jan 2016, 15:41

Bas zato sto su nam iskustva drugacija, ne treba generalizirati pa reci da neka vrsta glazbe i njezini slusatelji nemaju nikakve veze s drogom, a drugi eto imaju, jer droge i drogerasa ima u svim drustvenim slojevima, makar kad se kaze drogeras, prvo se pomisli na nekog duge kose i poderanih hlaca na kolodvoru s majicom s likom Milana Mladenovića, a ovi "elitni" drogerasi su druga prica, jer ne izgledaju kao da nemaju za šut.

Rekla bih da se moje iskustvo odnosi na veci grad, a kako je u manjim mjestima bas i ne znam.
Mislim da za nas obicne smrtnike, po pitanju hocemo li ili necemo uzimati drogu, muzika ne igra baš nikakvu ulogu, pa je uopce glupo govoriti o njenoj toboznjoj opasnosti
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by storm » 05 Jan 2016, 16:18

Naravno ne treba povezivati glazbeni žanr, sa konzumacijom droge :jok
Dobro je brams to formulirala....povezujemo sa novcem i platežnom moći,kako glazbenika, tako i fanova...mladi ljudi plus novac često rezultira :tamo obijest (ajmo poludjeti, daj droge)
A činjenica jest,da je u aktualnom trenutku kod nas, uglavnom folk scena najizraženija na tom planu.
Zanimljiva je ta transformacija u exyu društvima..... od EKV, Majki, Bijelo Dugme (koji su očito naginjali ) vs Lepa Brena, Šaban Šaulić, Halid Bešlić ( ono ni čut' o narkomaniji ) za vrijeme yu....
Do "laureata" :D. Mile Kitić, Aca Lukas i ostalima... među folkerima od devedesetih naovamo :misli

Eto zašto je propao rock'n'roll ....netko je maznuo drogu :valja
Svakako nikako ne treba generalizirati, samo komentiram pojave :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37926
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Pasaga » 05 Jan 2016, 16:46

Vodece rock zvjezde bivse Yu...su i priznale
da im je drzava donirala drogu ....
Ko je mogao to u to vrjeme i pomisliti.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Zagorka » 05 Jan 2016, 17:40

storm wrote:Image


Zašto rock zvijezde umiru mlade?
Možemo li za sve kriviti samo izazove, opasnosti i probleme koji dolaze sa životom pod reflektorima?

Piše: H.M.


Foto: Getty Images/Press

U POSLJEDNJE vrijeme bilo je teško izbjeći priče o tragičnim sudbinama problematičnih glazbenika.

Dva nedavno objavljena dokumentarca, "Kurt Cobain: Montage of Heck" i "Amy", prate živote i preranu smrt Kurta Cobaina i Amy Winehouse, obožavane pjevače čija je borba s drogom, depresijom i posljedicama slave ubrzala njihovu smrt u 27. godini. Još jedan biografski film, "Love & Mercy", uvodi nas u život Briana Wilsona iz Beach Boysa koji je jedva preživio burne događaje u vlastitom životu.

Na neki način, baš poput Ahila, unutarnjim sukobima rastrganog legendarnog grčkog ratnika iz Homerove "Ilijade", i ovi su umjetnici osjetili da turneje i trčanje za slavom može značiti i ranu smrt, ali ipak su to prihvatili.

"Bolje je izgorjeti nego se polagano ugasiti", napisao je Cobain u svom oproštajnom pismu. Ovo nije ograničeno samo na glazbenike koji su popularni poput Cobaina, Winehouse i Wilsona. Prema novoj studiji, pop glazbenici žive do 25 godina kraće od ostalih i češće umiru u nesrećama, od samoubojstava i ubojstava.

[ytube][/ytube]

Nisu svi isti, ali takvih je malo

No, možemo li za sve kriviti samo izazove, opasnosti i probleme koji dolaze sa životom pod reflektorima ili ipak biraju strategiju koja čuči u svima nama koji bi učinili isto kada bismo se našli na putu teretnog vlaka zvanog slava?

"Ubrizgavao sam koku puna tri dana", započinje Anthony Kiedis svoju biografiju "Scar Tissue". Priče o razvratu i ovisnosti o kojima u svojim memoarima piše frontmen Red Hot Chili Peppersa, zapravo su šareni prozor u život "seksa, droga i rokenrola". Kiedis se samo marginalno bavi "maratonskim seksualnim i heroinskim seansama" koje su normalne u poslu kojim se bavi na isti onaj način na koji bismo mi pisali o nečem što se svakodnevno događa na našem radnom mjestu.

Međutim, ne upuštaju se svi glazbenici u seksualne maratone.

"Jednostavno me ne napaljuju gola tijela", rekao je jednom Morrissey. Boy George izjavio je da bi radije popio šalicu čaja nego se seksao. No, svatko tko čita rock memoare znaju da je takva apstinencija rijetka pojava, posebno za muškarce. Uzmite, primjerice, Aerosmith. "Žena slobodna duha sklona nesputanom seksu i dobroj koki je kao dar s neba", napisao je gitarist Joe Perry u svojoj biografiji "Rocks: My Life In and Out of Aerosmith". On i Steven Tyler u svojim memoarima "Does the Noise in My Head Bother You?" često i rado pišu o svojim seksualnim avanturama (Tyler tvrdi da je njegovo prvo seksualno iskustvo bio seks u troje s blizankama koje su s njim pjevale u crkvenom zboru i tad je imao samo sedam godina).

[ytube][/ytube]

Niko Wenner, gitarist i suosnivač Oxbowa koji je svirao s Jellyfish, Swell, God, Whipping Boy i mnogim drugima, sjeća se da je jednom pitao njihovu dugogodišnju menadžericu jesu li priče o njihovim avanturama istinite: "Kratko je zastala, pogledala me pogledom u kojem je postojala savršena mješavina nevjerice i sažaljenja i iskreno i suosjećajno odgovorila - 'jesu'".

Što je s "Klubom 27"?

Takvih je priča mnogo, ali mnogo govori i činjenica što su na životu ostali dovoljno dugo da te priče ispričaju, a Kiedis, Tyler, Perry i Wenner među sretnicima su koji to mogu. Dogurali su do godina koje mnogi glazbenici ne dožive. Iako znamo da život u brzoj traci može biti opasan, činjenica da vam život umjereno uspješnog glazbenika oduzima četvrt stoljeća života djeluje ipak malo grubo. Stvarnost je drukčija, a voditeljica istraživanja, profesorica Dianna T. Kenny izjavila je: "Glazbena industrija, više-manje, ubija svoje glazbenike".

Istraživanje je provela na 12 tisuća glazbenika koji su umrli između 1950. i 2014. Više od 90% bili su muškarci što posebno ne iznenađuje. Otkriveno je i da su oni do deset puta skloniji nesrećama i samoubojstvima iako nema dokaza koji bi potvrdili priču o tzv. "Klubu 27" koji je ime dobio po glazbenicima koji su umrli s 27. To nije nužno povezano s glazbom već rizicima koji leže u svakom od nas.

[ytube][/ytube]

Dvije skupine

Generalno govoreći, svaka vrsta balansira između preživljavanja i reprodukcije. Biolozi govore o dvije strategije i dvije skupine. U prvoj su slonovi i veći sisavci koji se razvijaju u stabilnijim okruženjima i oni podižu mlade i imaju ih manje. U drugoj skupini su, primjerice, insekti, koji rastu u nesigurnim uvjetima i stvaraju više potomaka, često na štetu vlastitog opstanka.

Ljudi generalno spadaju u prvu skupini, ali ovisno o okolnostima i okruženju, možemo pripadati i drugoj skupini.

"Konstelacija osobina i ponašanja koja sačinjavaju brz život možda su se razvila kao strategija koja pojačava reproduktivne sposobnosti u nestabilnom okruženju", govori profesor psihologije Scott Barry Kaufman za Psychology Today.

Ako se seks već nudi...

Dakle, život u takvom okruženju može "aktivirati gene brzog življenja" s čim dolaze i najčešće ugodna ponašanja kojom evolucija osigurava da tim putem i nastavimo. Postoji niz okidača u našem okruženju, a neki od njih itekako su prisutni u životima poznatih glazbenika. Primjerice, očevi koji nisu brinuli za svoju djecu povećavaju vjerojatnost da će dječaci postati skloni delinkvenciji i agresivnom ponašanju, a djevojčice razvijati kratkotrajne strategije parenja (jer naučile su da ne mogu računati na muškarce kao dugoročne skrbnike).

[ytube][/ytube]

"Generalno gledajući, muškarci, čija je minimalna uključenost u odgoj potomstva evolucijski daleko manja nego kod muškaraca, također su skloni prigrliti visokorizične strategije parenja", govori psihologinja Catherine Salmon sa sveučilišta Redlands. No, žene su možda najvažniji aspekt muškog okruženja, a ponašanje muškarca dobro je (ili loše) koliko mogućnosti dopuštaju.

"Koliko muškarci šaraju ovisi o želji žena. Ako postoji dovoljno žena koje su spremne na seks, muškarci u većini slučajeva neće odbiti", govori Salmon.

I vi bi učinili isto

Većina rokera nema naviku odbijati svoje mnogobrojne obožavateljice. Ne bi to učinili ni mnogi od nas kad bi se našli u istoj situaciji.

"S obzirom na izazove koji s tim način života dolaze, relativno je malo pojedinaca koji se u to ne bi upustili kada bi se pružila prilika, a pogotovo ako je riječ o mladim muškarcima", govori Salmon.


To, naravno, ne znači da se ljudi ne mijenjaju i da ne mijenjaju životne strategije ovisno o okruženju. Da isti ti ljudi nisu postali zvijezde do srednje dovi, ističe Salmon, vjerojatno bismo vidjeli drukčije ponašanje.

Glazbenici nisu samo puki sudionici u nekim orgijama prepunim seksa, pjesama i droge. Oni su umjetnici, javne osobe i uzori, neprestano prenose poruke mladim ljudima govoreći o životu u brzoj traci.

[ytube][/ytube]

Brz život, lijepi leševi

Pjesma kao "Live Fast, Die Young" Ricka Rossa govori o takvom životu bez rasprave o rizicima i opasnostima. Do određene mjere industrija potiče takve poruke i suučesnici su u promicanju života u brzoj traci, govori Kenny i dodaje da to potiče destruktivno ponašanje koje dovodi do depresije, suicida i smrti među umjetnicima. Mnogi mladi glazbenici nisu dovoljno zreli da kažu "dosta" stresovima i užicima koji prate život na cesti ili u biznisu.

"Razlika između uživanja u previše dobrih stvari i destruktivnog ponašanja vrlo brzo postaje akademsko pitanje. Drugim riječima, mogli bismo reći da je destruktivno ponašanje samovrednujuće", zaključuje Wenner.

"Zbog posla kojim se bavim i industrije koje sam dio, postoji previše prilika da svake večeri izađem i razbijem se", rekla je Amy Winehouse u intervjuu za Mirror 2007. koji je dala tijekom svoje borbe s alkoholizmom i na kraju zaključila: "No, ipak ću biti zločesta".

Četiri godine kasnije, Winehouse je preminula od trovanja alkoholom. Još jedan veliki, nesreteni Ahil koji je položio život na oltaru glazbenih bogova.

[ytube][/ytube]

Tekst napisao Sean Braswell za Ozy
Zar je bilo potrebno istaci ovo?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Vjetar » 05 Jan 2016, 20:17

Zato što to žele, ili im nije stalo ako se to desi. Ne umiru oni koji to ne žele i kojima je stalo. Nema to veze sa time što su rok zvijezde ili što su slavni glumci ili šta god. Potpuno labilne ličnosti se unište, oni koji to nisu opstanu. Znači, mislim da ih ne ubija status rok zvijezde, ubija ih to što su luđaci :D A takvi obično prave najbolju muziku...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Rockefeller » 05 Jan 2016, 23:17

Sad i droga postade zlo.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by String » 05 Jan 2016, 23:35

zato sto nisu rock zvijezde nego mainstream sranje nastalo zeljom glupana koji ne sviraju a zele od toga da zarade...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2016, 00:17

Mislim da tu ima podosta umiranja od gladi.
Obzirom na to, da se masa debilizirala i slušaju cajke i tak to, jadni su rokeri ostali bez publike.
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by niska grana » 06 Jan 2016, 11:49

Pasaga wrote:Vodece rock zvjezde bivse Yu...su i priznale
da im je drzava donirala drogu ....
Ko je mogao to u to vrjeme i pomisliti.....
Cuo sam za takvu ili slicnu verziju dogadjaja u jednoj od emisija posvecenih EKV-u. Isto tvrde i pojedini likovi iz Torcide, tj. da je droga smisljeno i ciljano rasturana medju pojedine kulturne grupacije tadasnje omladine od strane SDB-a.
Zanimljiva tvrdnja, iako mislim da je vise rijec o pricama....mozda im je droga u izvjesnoj mjeri ili po nekoj mracnoj potrebi tolerisana, ali da su im je bas iznosili na scenu - sumnjam.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto rock zvijezde umiru mlade?

Post by SPINERKA » 06 Jan 2016, 14:24

Oblak wrote:Zato što to žele, ili im nije stalo ako se to desi. Ne umiru oni koji to ne žele i kojima je stalo. Nema to veze sa time što su rok zvijezde ili što su slavni glumci ili šta god. Potpuno labilne ličnosti se unište, oni koji to nisu opstanu. Znači, mislim da ih ne ubija status rok zvijezde, ubija ih to što su luđaci :D A takvi obično prave najbolju muziku...
Ako se itko drogirao ludo to su bili Rolling Stones-i i eno i danas zivi.

Moze droga ali umjereno.
Image

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 23 guests