Mito i korupcija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

80% građana HNK daje mito zdravstvenim radnicima

Post by Krokodil Behko » 15 Jul 2014, 19:54

Image

Čak 80 posto građana HNK-a pozitivno je odgovorilo na pitanje jesu li oni ili neko od njihovih bližnjih bili u situaciji da daju ili su dali mito nekom od zdravstvenih djelatnika, rezultati su to istraživanja koje u sklopu projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" provode Centri civilnih inicijativa (CCI).

Prema prošlogodišnjem istraživanju, 50 posto građana HNK-a je pozitivno odgovorilo na pitanje smatraju li da je korupcija prisutna u javnom zdravstvu.

Po riječima glasnogovornice CCI-a Majde Behram-Stojanov, kada je riječ o korupciji u javnom zdravstvu u HNK-u su pokazani najlošiji rezultati, odnosno građani tog kantona smatraju kako je korupcija najprisutnija u njihovom kantonu.

Projekt koordinator CCI-a i voditelj kampanje projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" Zoran Adžaip ističe kako do sada u NHŽ-u nije donesena ni jedna pravomoćna presuda vezana za korupciju u zdravstvu, dok je s druge strane zabrinjavajuća činjenica i da ni jedan građanin do sada nije prijavio slučaj korupcije i davanje mita.

Razlog tomu je vjerojatno strah građana, koji trenutno nisu zaštićeni, odnosno sigurni ako prijave korupciju, ustvrdio je Adžaip, dodajući kako se trenutno radi na stvaranju kanala za prijavu korupcije, kako bi građani bili sigurni da će ostati anonimni kada se usude prijaviti korupciju.

Inače, CCI-u sklopu projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu", danas u Mostaru provodi informativnu kampanju o štetnosti korupcije u zdravstvu.

Tako je CCI na Španjolskog trgu postavio štand gdje će građani moći dobiti promotivne materijale o štetnosti korupcije te o mogućim rješenjima koja bi mogla dovesti do smanjenja korupcije u zdravstvu.

Inače, projektom "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" koji financira Europska unija, želi se doprinijeti smanjenju korupcije u BiH, poboljšanju prevencije koruptivnog djelovanja, jačanju watch-dog i monitoring uloge civilnog društva, te podizanju anti-koruptivne javne svijesti.

Prema nekim podacima BiH je trenutno najkorumpiranija zemlja u okruženju, gdje svake sekunde korupcija odnese 47 maraka, a korupcija je najprisutnija u policiji, zdravstvu i obrazovanju.

(Fena)
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 80% građana HNK daje mito zdravstvenim radnicima

Post by laganini » 16 Jul 2014, 06:41

moglo bi se reć nasljeđe iz bivše yuge u konačnici prešlo u tradiciju...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 80% građana HNK daje mito zdravstvenim radnicima

Post by Nela » 16 Jul 2014, 23:09

Nije ovo samo problem u HNK, svugdje rasiren. Zato soktori i jesu ovakvi, navikli na kovertu. Ne znam, ja imam neki princip i ne dam.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 80% građana HNK daje mito zdravstvenim radnicima

Post by Nela » 16 Jul 2014, 23:45

Bilo bi nam puno drugacije. Mada se ovaj moj princip granici sa gluposcu. Dovela sam bila sebe u kriticnu situaciju ali mi je sad opet drago sto im nisam dala.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Kemal Čaušević propjevao

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2015, 23:26

Nikola Špirić je uzimao mito, Dodik je vršio pritisak na mene!
Image
Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje, kojeg zajedno sa još 53 lica sumnjiče da je budžetu BiH nanio štetu veću od dvije milijarde konvertibilnih maraka, u svom iskazu optužio je neke od vodećih bh. političara za nezakonitosti preko UIO

U faksimilu Čauševićevog iskaza koji je objavila novinska agencija Patria navedena su imena političara koji su od njega tražili ogromne finansijske povlastice za određene firme ili druge usluge, a među njima su: Nikola Špirić, Dragan Čović, preminuli lider SDA Sulejman Tihić, Milorad Dodik, Aleksandar Džombić, Vjekoslav Bevanda, v.d. ministra bezbjednosti Mladen Čavara, aktuelni poslanici SDA u Predstavničkom domu PS BiH Šemsudin Mehmedović i Sadik Ahmetović, te sadašnji direktor UIO Miro Džakula.

Čaušević je u svom iskazu naveo da je Milorad Dodik dugo vremena od njega tražio da na mjesto pomoćnika direktora Sektora za carine postavi Zdravku Cvjetinovića koji je u akciji ''Pandora'' uhapšen kao drugi najvažniji čovjek u aferi teškoj preko dvije milijarde KM.

- Milorad Dodik dugo vremena je vršio pritisak na mene da na mjesto šefa carina stavim Cvjetinovića, a na mjesto šefa Odjeljenja za kontrolu velikih poreskih obveznika Dubravka Prstojevića. U tim pritiscima učestvovao je i Velibor Šotra, osoba vrlo bliska Miloradu Dodiku- izjavio je Čaušević.

On tvrdi da Dodiku nije izašao u susret po pitanju Prstojevića jer za tako nešto nije bilo zakonskih mogućnosti, ali da je jedna od prvih odluka njegovog nasljednika u direktorskoj fotelji Mire Džakule bila upravo postavljenje Dubravka Prstojevića na poziciju koju je tražio Dodik.

Dobar dio Čauševićevog iskaza odnosi se na ''usluge'' koje je od njega tražio Nikola Špirić, a koje su se odnosile na povrat poreza, oslobađanje od carine i zapošljavanje.Čaušević je, takođe, optužio Špirića za uzimanje mita.

Odmah nakon imenovanja na poziciju predsjedavajućeg Savjeta ministara, Špirić je od Čauševića zatražio da Goranu Marinkoviću, odnosno njegovom preduzeću ''Marinković Comerc'', vrati porez od 500.000 KM.Akt Poreske uprave RS kojim se zahtijevao povrat PDV-a bio je nečitko potpisan i nije se vidjelo ko je njegov potpisnik,pa je Čaušević zadužio svog pomoćnika Dževada Nekića da provjeri o čemu se radi.

- Vrlo brzo, možda poslije pola sata,nazvao me Špirić i verbalno me napao i stavio mi do znanja da nije zadovoljan mojim ponašanjem. Obratio mi se riječima:''Nisam to očekivao od tebe, lijepi moj direktore!''Bilo mi je jasno da nešto nije uredu, jer što bi se on brinuo o nečemu što je zakonito, a ukoliko je sve čisto, zašto bi bilo kome smetalo da se provjeri, naveo je Kemal Čaušević u svojoj izjavi.

Pola miliona je, priznao je, nakon Špirićeve intervencije vraćeno bez dodatnog problematizovanja firmi ''Marinković Comerc'' jer ''nije želio da remeti dobre odnose sa premijerom''.

- To je osoba (Marinković, op.a.) koja ima specijalan odnos sa Nikolom Špirićem i Špirić mu koristeći svoj položaj konstantno pomaže.Marinković je bio predmetom naše istrage u isto vrijeme za praktično iste stvari kao poznati slučaj ''Čago'' (utaja poreza i pranje novca,op.a. ) u kojem je podignuta optužnica, tvrdi Čaušević,objašnjavajući da je i u slučaju Marinković UIO podnijela izvještaj, ali da istraga nikada nije završena i provedena jer je ''bio zaštićen''.

Prema navodima bivšeg direktora UIO, na zahtjev Nikole Špirića i bivšeg pravobranioca BiH Dragice Miletić, u hotelu Šeher primio je Marinkovića koji je pokazao zabrinutost za svoju sudbinu i strah da će ''odmah nakon Čaga i on biti uhapšen''.

- On je meni tada priznao da ima nešto njegove krivice, a da je to manje u odnosu šta radi Kekerović (Mladen Kekerović i još osam lica optuženi su za organizovani kriminal, poresku utaju i nezakonit povrat PDV-a u iznosu od 10 miliona KM, op.a.), stoji u Čauševićevoj izjavi.

Interesantno je da se odmah nakon ovog susreta, prema sopstvenom priznanju, Čaušević u hotelu Holiday in, sastao sa pravobraniocem Dragicom Miletić i tužiocem Dragicom Glušac koja je zadužila Marinkovićev predmet koji nikada nije završen.

- Bojim se da iza svega stoji Nikola Špirić. Goran Marinković mi je otvoreno rekao da plaća Nikolu Špirića, jer mu se isti nameće, kazao je Čaušević.

(slobodna-bosna)
online

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Rockefeller » 02 Mar 2015, 23:38

Što će biti hapsane. :trlja

U BiH ima finih likova i u politici, ne treba griješit dušu a ovo je otprilike spisak onih koje treba hapsit.
Nikola Špirić, Dragan Čović, preminuli lider SDA Sulejman Tihić, Milorad Dodik, Aleksandar Džombić, Vjekoslav Bevanda, v.d. ministra bezbjednosti Mladen Čavara, aktuelni poslanici SDA u Predstavničkom domu PS BiH Šemsudin Mehmedović i Sadik Ahmetović, te sadašnji direktor UIO Miro Džakula.
Tačno im se u očima vidi da su lopovi. :hihi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Vladimir RUS » 03 Mar 2015, 16:46

A kad je bio na vlasti o gazdama sve najbolje. Čak je i prljave poslove radio za njih, a kada je postao nebitan, kada je dobio pedalu, odjednom je postao dobar samarićanin. :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Heidi » 03 Mar 2015, 20:57

Tek, tek..
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Pasaga » 03 Mar 2015, 20:59

Heidi wrote:Tek, tek..
Koliko ce mu trebat da se iskupi?
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Heidi » 03 Mar 2015, 21:01

Pardon, zamijenila sam ga sa Malovcicem.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kemal Čaušević propjevao

Post by Pasaga » 03 Mar 2015, 21:03

Heidi wrote:Pardon, zamijenila sam ga sa Malovcicem.
:auf
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Mito i korupcija

Post by Chloe » 03 Mar 2016, 09:51

Muž nešto po garaži radi, mijenja radijatore te će kupiti peć na pelet.
I tražio cijene po svojoj specifikaciji da vidi gdje je najpovoljnije.
I u razgovoru sa jaranom spomenuo, kakve su cijene, gdje ima popust i sl.
kad ovaj njemu da može "sve to izvesti van" i vratiti PDV.
Ljudi kupe nešto,
traže potvrdu za povrat PDV-a i sa carinicima na granici riješe pečate
kao da su to izvezli u Hrvatsku i onda traže povrat PDV. :sok
Podjele novce i svi sretni. :grana

Ovaj naš narod bi i mamu prevario a kamo li državu.
Valahi ova naša BiH i funkcioniše obzirom da je krade ko god stigne. :zubi

I sad će neko reći, da sam ljubomorna, zavidna, niko mi nije kriv što sam nesposobna i ne znam se snaći. :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Mala_Mu » 24 May 2016, 13:35

Image
Međunarodna zajednica odavno je frustrirana problemom korupcije u Bosni i Hercegovini koji je veoma raširen u bh. društvu. Domaćim političarima poznato je kako strani zvaničnici posebno zbog toga traže sprovođenje neophodnih reformi kako bi ovaj sistemski ukorijenjen problem konačno bio stavljen pod kontrolu.

Nakon monitoringa procesuiranja korupcije Transparency International BiH u decembru prošle godine zaključio je kako se korupcija u Bosni i Hercegovini isplati i kako se čak smatra i poželjnim ponašanjem. Oni su tada posebno kritikovali bh. pravosuđe za koje su kazali kako su i sami korumpirani te da nisu efikasni i nezavisni u radu.

U toj organizaciji analizirali su sudske presude za korupciju od 2009. do 2014. godine nakon čega su došli do zaključka da je šest sudova donijelo pravosnažne odluke u 276 predmeta. Obuhvaćene su 374 osobe, a doneseno je 200 osuđujućih presuda.

Posebno zabrinjavajućim smatraju što je udio oslobađajućih presuda 28 posto. Kako navode, u 118 slučajeva donesena je uvjetna osuda koja je bliža zakonskom minimumu, a u 2014. godini oduzeto je milion i dvjesto hiljada eura stečene imovinske koristi.

Pred zastupnicima u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH na sjednici koja je zakazana za 24. maj naći će se i Informacijа o radu Tužilaštva BiH za 2015. godinu u kojoj stoji da su tužioci Odjela II i Odjela III koji rade na predmetima korupcije u 2015. godini zaprimili 115 prijava protiv 344 osobe.

"Iz ranijeg izvještajnog perioda u radu je bilo 87 prijava protiv 292 osobe, tako da su u radu ukupno imali 202 prijave protiv 636 osoba", stoji u Informaciji Tužilaštva BiH.

Tokom izvještajnog perioda oba odjela su riješila 101 prijavu protiv 274 osobe. Od tog broja, naredba o nesprovođenju istraga donesena je u 48 predmeta protiv 108 osoba, dok je na drugi način riješeno 17 prijava protiv 40 osoba.

"Na kraju izvještajnog perioda ostala je neriješena 101 prijava protiv 362 osobe", piše u Informaciji Tužilaštva BiH.

Zvaničnici u BiH moraju odgovarati ako tolerišu korupciju u svojim redovima


Istrage u predmetima korupcije u 2015. godini riješene su na sljedeći način: ukupno je u radu bilo istraga u 54 predmeta protiv 215 osoba, iz ranijeg perioda prenesena je istraga u 18 predmeta protiv 89 osoba, naređeno je istraga u 36 predmeta protiv 126 osoba.

"Riješene su 33 istrage protiv 135 osoba, od toga je podignuto 19 optužnica protiv 40 osoba, naredbe o obustavi donesene su u 13 predmeta protiv 93 osobe, dok je na drugi način riješena jedna istraga protiv dvije osobe", navode iz Tužilaštva BiH.

Zbog problema s korupcijom američki senator Roger Wicker, kao kopredsjednik Komisije za sigurnost i saradnju u Evropi, u februaru ove godine pisao je državnom sekretaru Sjedinjenih Američkih Država Johnu Kerryju.

On je u svom pismu naveo da je zabrinut zbog saznanja o indikacijama o sve goroj korupciji u Bosni i Hercegovini, uključujući korupciju u vitalnim regulatornim institucijama i među visokopozicioniranom zvaničnicima.

"Zabrinut sam što nadležna politička tijela u Sarajevu tolerišu potkopavanje vladavine zakona od ukopanih lokalnih interesa. Ova vrsta korupcije prisutna je u bh. ekonomiji, ona krade prosperitetniju budućnost građana ove države, paralizuje napredak ka evropskim integracijama i ugrožava strane investicije, uključujući i one iz Sjedinjenih Američkih Država", napisao je Wicker.

U pismu je preporučio i da poduzmu konkretne korake koji će pokazati da je američko strpljenje za takvo ponašanje pri kraju.

"Zvaničnici BiH moraju odgovarati ukoliko budu umiješani u koruptivne aktivnosti ili ako tolerišu korupciju u svojim redovima", konstatovao je Wicker.

Wicker je u nedavnom razgovoru za Al Jazeeru kazao da je prema posljednjem indeksu prisutnosti korupcije koji je napravio Transparency International, BiH iza svih država u regiji, izuzev Albanije i Kosova.

Za informaciju o tome šta je aktuelni saziv Vijeća ministara BiH učinio u vezi s borbom protiv korupcije zainteresovao se i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović koji je tražio od Vijeća ministara BiH da mu odgovori šta je konkretno urađeno u aktuelnom mandatu Vijeća ministara BiH u cilju izgradnje kapaciteta za borbu protiv korupcije u strukturama državne službe u BiH.

Parlamentarna skupština BiH regulisala "trgovinu utjecajem"


Vijeće ministara BiH je u odgovoru navelo da su nova strategija i Akcioni plan za provedbu prilagođeni specifičnostima ustavnog uređenja BiH i da oni pružaju osnovu da niži nivoi vlasti izrade vlastite strategije borbe protiv korupcije te da ih usklade sa općim principima Strategije na državnom nivou.

Dodaju da ovi dokumenti utvrđuju način na koji će se borba protiv korupcije odvijati u narednih pet godina, čime se jasno pokazuje opredijeljenost za efikasnu borbu protiv korupcije u BiH što je jedan od najvažnijim reformskih prioriteta u BiH.

Strategija se sastoji od pet stubova od kojih se prvi odnosi na jačanje institucionalnog i pravnog okvira u institucijama BiH, drugi stub se odnosi na razvijanje, promovisanje i provođenje preventivnih antikorupcijskih aktivnosti u javnom i privatnom sektoru, treći na unapređenje djelotvornosti i efikasnosti pravosudnih insititucija i organa za provođenje zakona u oblasti borbe protiv korupcije, četvrti stavlja fokus na podizanje javne svijesti i promovisanje potrebe za učestvovanjem cjelokupnog društva u borbi protiv korupcije i peti na uspostavljanje efikasnih mehanizama koordinacije borbe protiv korupcije i praćenje provođenja Strategije.

"Suština ovog dokumenta je borba protiv korupcije u njenom korijenu, kroz eliminisanje uvjeta koji pogoduju nastanku korupcije, kao i učešću društva u suprotstavljanju korupciji", piše u odgovoru Vijeća ministara BiH koji će se naći na sjednici Zastupničkog doma zakazanoj za 24. maj.

Što se tiče zakonodavnih aktivnosti, Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona kojim je između ostalog zamijenjeno krivično djelo iz člana 219. propisivanjem krivičnog djela "Primanje nagrade ili drugih oblika koristi za trgovinu utjecajem", dok je članom 219a propisano i krivično djelo "Davanje nagrada ili drugih oblika koristi za trgovinu utjecajem".

Prema posljednjem istraživanju javnog mnijenja o političkim stavovima građana BiH, a u sklopu Balkanske komparativne studije koja je prezentovana ove sedmice od ukupno 1.000 ispitanika većina njih smatra da su nezaposlenost, korupcija i ekonomska situacija tri najznačajnija problema s kojima se BiH suočava.

klix.ba

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by STrendzer » 24 May 2016, 18:50

Ne regije nego svijeta i to do poslednje zilice korijena pod zemljom..

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Socrates » 24 May 2016, 23:51

Reisov govor ce dogurati do 20 stranica, a ovo jedan komentar. :aplauzz
. . . . . . . . .

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Lebowski » 24 May 2016, 23:54

Ovo je stara vijest, najmanje 15-20 godina
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Bla » 24 May 2016, 23:54

Prezasićena tema. Vjerovatno ima 528 tema na ovu temu. O ovome se konstantno priča od 90-ih pa do dana današnjeg. Šta novo da se kaže, kad tekst ništa novo ne navodi osim trebalo bi ovo, biće ono... Hoće. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Vjetar » 25 May 2016, 00:26

Maltene svaki stanovnik ove države bi podmitio svakoga koga može sa markom da ne mora da plati dvije, sa 5 da ne plati 10... Ukaži im na pogrešnost davanju policajcu mita kada te zaustavi na putu, svi su potpuno uvjereni da je njihov mito beznačajna kap u moru mita u kojem nam se država davi. Svi su sitne ribe koje ne treba maltletirati dok velike ribe ta policija ne progoni :rol Korupcija je naša tradicija i generacijski smo odgajani da nam bude nešto prirodno. Isto kao i ibrećenje.
Isto kao sa smećem na ulicama - šta znači moj opušak mali bačen na ulicu u svakako prepunoj smeća državi.

Narod je zlo ove države. Kakva vlast...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Konsultant » 25 May 2016, 07:07

Imas jos uvijek ljudi koji ne bi dali suskavi sadrzaj makar krepali. Upravu si oblacicu, velika vecina na zalost bi, jednostavno im je to normalno. U BiH je sve u skladu, tako savrsenoj harmoniji. Narod vs vlast, vlast vs vlast, vlast vs EU politicari, vlast vs strane kompanije. Svi znaju kolike su tarife za sta. Koliko tutnut sluzbeniku da ubrza proces, koliko da zatvori oci, koliko da se kupi posao tu i tu, koliko glasovi za izbore...

Trebat ce tu dosta vremena dok se osnuje agencija, pravosudje pocne progoniti, ... Vjerski sluzbenici trube o moralu, medjutim ... kako plivati u septickoj jami, a ne kusnuti? Jednostavno oko tebe je sve tako moras se adaptirati. Vremenom postane normalno. Posto vecina tako razmislja odozdo prema gore gledano, tanke su sanse za moralitet. Tesko se mi sami mozemo promjeniti dok ne krenu ozbiljne promjene s vrha. Medjunarodna zajednica mora malo rascistiti sama sa sobom koje metode primjenjuje. Ako se vec duzi period slabo sta mjenja, ocito metode ne piju vode. Sad hoce li doci na jedrima EU ili ce mozda isplivati nova vlast... ko zna. Ne vidim pozitivne pomake u skorijoj buducnosti. Punih 15 godina prodje, nije se mnogo napravilo. Naravno jos ce se morati nesto podici, zivotni standard gradjana.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: BiH jedna od najkorumpiranijih država regije

Post by Podrinjac » 25 May 2016, 07:16

Ma nemoj...
Ja sam mislio da smo najbogatiji u regiji.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests