Bog ti pomog'o

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Biste li se izložili opasnosti da spasite drugoga?

Da
7
78%
Ne
2
22%
 
Total votes: 9

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80652
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11708 times
Status: Online

Re: Bog ti pomog'o

Post by spacebound » 23 Feb 2020, 10:00

Ko joj kaze :plavi
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 10:01

Oblak wrote: 22 Feb 2020, 20:24 Image
https://www.imdb.com/title/tt2121382/


Odličan film.
Porodica na zimovanju, mlađi par sa dvoje manje djece. Odmaraju se zajedno sa ostalim gostima na terasi hotela i posmatraju kontroliranu lavinu na obližnjem obronku planine kako se kotrlja niz obronak. Iako je izgledalo kao da je dovoljno daleko, ipak iznenada oblak snijega krene prema njima i uspaničeno počnu bježati svi. Otac prvi :) ostavivši djecu, koju majka zaštiti tijelom... Kad se slegla prašina, jasno je bilo da nikome ništa nije i da je oblak bio bezazlen.
Ali, majka je užasnuta i ne može da vjeruje da je otac ostavio djecu i spašavao vlastitu guzicu. I cijeli film je o tome poslije...

I meni je bilo nevjerovatno čuti u razgovoru sa nekima na tu temu da bi i oni vjerovatno ostavili tako svoje dijete i spašavali prvo sebe. Ja znam da ja ne bih. Znam da ne bih razmišljao o svojoj sigurnosti tada i da bih prvo dijete spašavao. Kažem to tako jer sam se znao izložiti opasnosti trčeći u pomoć nekim ljudima koji mi nisu niko i ništa, jer su trebali pomoć. Za nekog poput djeteta ili drugu blisku osobu bih doslovno život dao kad bi ih trebalo spasiti.

Jeste li bili kad u situaciji da se izložite opasnosti za nekoga i šta mislite kako biste reagirali u takvoj situaciji?

Na anketi nema više opcija, jer mi se čini da tu nema sredine - ili jesi takav, ili nisi.
Oni koji ne znaju kako bi, ne moraju glasati, mogu komentirati :hihi
Izložila bih se opasnosti zbog svoje djece.
Bila sam jednom do sad u situaciji da sam morala brzo reagirati. Prije par godina bili su baš uznemirujući zemljotresi ovdje kod nas i jedne noći je najjače zatreslo. Reagovala sam tako da sam instinktivno otrčala u potkrovlje djeci, a zatim svi zajedno vani.
Nijedne sekunde nisam pomislila da otrčim odmah prema izlaznim vratima.
Razmišljala sam poslije baš o tome. Ne čudim se, niti osuđujem kada neko u kritičnom trenutku i po život opasnoj situaciji reaguje misleći samo na sebe. Nagon za preživljavanjem je vrlo jak. Majke vjerojatno treba izuzeti donekle iz tog zaključka. Vjerujem da svaka žena prvo misli na svoje dijete pa onda na sebe.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2020, 10:12

Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37427
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24884 times
Been thanked: 4712 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by ElTriconi » 23 Feb 2020, 10:15

Izlaganje sebe opasnosti radi nekog drugog, eventualna smrt nastala iz tog nije nista drugo nego samoubistvo.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by arzuhal » 23 Feb 2020, 10:16

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Ti jedini naš'o glumit iskrenog lika, averim :ok Čitaona "Tavla" iz mog zaseoka ti dodjeljuje Orden bronzane mušmule drugog reda, za zlatnim povezicama! Ako možeš da se dogovorimo oko datuma pribadanja ordena za rever, u prostorijama našeg šah-kluba, iza prvog marta nekad...
uzmi Lysobact

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Vjetar » 23 Feb 2020, 10:18

Pusti anketu, već je bilo onih koji ne bi.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Divlja_u_srcu » 23 Feb 2020, 10:19

Za njega bih i život dala :srce
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2020, 10:20

arzuhal wrote: 23 Feb 2020, 10:16
Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Ti jedini naš'o glumit iskrenog lika, averim :ok Čitaona "Tavla" iz mog zaseoka ti dodjeljuje Orden bronzane mušmule drugog reda, za zlatnim povezicama! Ako možeš da se dogovorimo oko datuma pribadanja ordena za rever, u prostorijama našeg šah-kluba, iza prvog marta nekad...

Bolje glumit iskren, nego pošten? :hm
Sad moram o tome filozofirati.
A kako znaš da volim šah? Sad me paranoja spopade i jedini sam takav, pošto će ti ostali reći kako oni sve zanemare i tu su zbog finog druženja.
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80652
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11708 times
Status: Online

Re: Bog ti pomog'o

Post by spacebound » 23 Feb 2020, 10:20

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Ja nisam glasala, jer sam misljenja da ne mozemo znati kako cemo reagovati u situaciji koju nismo iskusili.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3318
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by rocko » 23 Feb 2020, 10:22

spacebound wrote: 23 Feb 2020, 10:20
Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Ja nisam glasala, jer sam misljenja da ne mozemo znati kako cemo reagovati u situaciji koju nismo iskusili.
Slazemo se.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31694
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7228 times
Been thanked: 3938 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Mister No » 23 Feb 2020, 10:29

spacebound wrote: 23 Feb 2020, 10:20
Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Ja nisam glasala, jer sam misljenja da ne mozemo znati kako cemo reagovati u situaciji koju nismo iskusili.
Bas tako.

Takodje neki ljudi su podlozi panici i budu van kontrole u takvim situacijama.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Maja » 23 Feb 2020, 10:32

A neki snimaju za facebook :zv

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80652
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11708 times
Status: Online

Re: Bog ti pomog'o

Post by spacebound » 23 Feb 2020, 10:39

Mister No wrote: 23 Feb 2020, 10:29
spacebound wrote: 23 Feb 2020, 10:20

Ja nisam glasala, jer sam misljenja da ne mozemo znati kako cemo reagovati u situaciji koju nismo iskusili.
Bas tako.

Takodje neki ljudi su podlozi panici i budu van kontrole u takvim situacijama.
Neupitno je da djecu volim vise od icega i da bih se sutra ubila kad bi jedini nacin da moje dijete zivi bio taj da mu se moje srce presadi.To mi um nalaze.Ali u slucajevima neposredne zivotnougrozavajuce situacije mozda u nama prorade praiskonski nagoni za samoodrzanjem bez ikakvog razmisljanja.Kako to znati prije nego sto se takvo sta iskusi?
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Vjetar » 23 Feb 2020, 10:41

Dustin Hoffman spasi 20 ljudi iz zapaljenog aviona, jer je ušao da pokrade šta se pokrasti može :hihi


User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Iskra » 23 Feb 2020, 10:44

Prilikom stresnih situacija u organizmu se dešava prava "oluja". Srce počne ubrzano da kuca, adrenalin se pojačano luci, krv se pojačano pumpa u velike misicne skupine, i na taj način tijelo dobiva max snagu i energiju.

Neko tu energiju usmjeri u bijeg a neko u borbu. Ne možemo znati kako ćemo reagirati u takvoj situaciji dok se ne nadjemo u njoj
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2020, 10:45

Ja još samo da izjavim, kako mrzim sve koji pomažu drugima :oo
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Heidi » 23 Feb 2020, 10:47

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:45 Ja još samo da izjavim, kako mrzim sve koji pomažu drugima :oo
Spasio bi I ti kad treba, sigurna sam
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80652
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7232 times
Been thanked: 11708 times
Status: Online

Re: Bog ti pomog'o

Post by spacebound » 23 Feb 2020, 10:48

Iskra wrote: 23 Feb 2020, 10:44 Prilikom stresnih situacija u organizmu se dešava prava "oluja". Srce počne ubrzano da kuca, adrenalin se pojačano luci, krv se pojačano pumpa u velike misicne skupine, i na taj način tijelo dobiva max snagu i energiju.

Neko tu energiju usmjeri u bijeg a neko u borbu. Ne možemo znati kako ćemo reagirati u takvoj situaciji dok se ne nadjemo u njoj
Gledala sam nekad dokumentarac o cudesnim prezivljvanjima.Bas mi se urezala u glavu situacija, covjeka priklijestila stijena, i s navalom adrenalina uspio je da je odgurne sa sebe.Izracunali su da mu je za to bila potrebna 40 puta veca snaga nego sto prosjecan covjek ima :sok
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Iskra » 23 Feb 2020, 10:49

Ja nisam imala hvala Bogu takvih situacija do sada, ali sam.imala priliku pomoći djetetu koje je imalo epi napad. I bila sam super. Hladna ko led, sabrana. Ali sam se slomila u drugoj situaciji, "zivotnoneugrozenoj" gdje sam bila.prisutna fizičkoj egzaminaciji zlostavljanog cetverogodisnjaka. To sam teško podnijela. Izašla iz prostorije.

Tako da, zaista je teško reći kako bismo reagirali u nekoj hipotetskoj situaciji.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119850
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5708 times
Been thanked: 12286 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Maja » 23 Feb 2020, 10:50

Kad bi Behku pukla kesa vracajuci se iz Binga, pa u Bosnu odletjela kutija barile...bacio bi se za njom ne razmisljajuci.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests