Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Krokodil Behko » 22 Dec 2011, 22:41

Jeste li nekada,stekli utisak,da su ljudi koji su imucni,bezosjecajniji od siromasnih?
Bar ja,hiljadu puta,rekao sam za neke: Da nisu tvrdoseri,ne bi ni bili bogati.
Jeste li i vi imali takva iskustva sa bogatim?

Sa druge strane,kao da je sirotinji svejedno,za tu i tamo,poneku marku :cudi

Znaci li to,da su siromasni suosjecajniji i prije prepoznaju da nekom treba pomoc?

Sta vi mislite?

Za pocetak,izbacicu i neku studiju o tome.

"Pripadnici viših klasa egocentrični": Siromašni ljudi su saosjećajniji od bogatih

Image

Naučno istraživanje pokazalo je kako bogate osobe teško prepoznaju signale ljudi koje su zadesili teški životni problemi.
[24 sata info]

Pripadnici niže socijalne klase lakše prepoznaju patnju i brže izražavaju saosjećanje nego bogate osobe, tvrde naučnici sa kalifornijskog univerziteta Berkli.

Njihovo istraživanje je pokazalo kako pripadnici više srednje klase teže prepoznaju, a time i pomažu osobama koje su u nevolji.

Rezultati pokazuju da je društveno-ekonomski status povezan sa visinom empatije i saosjećanja kod ljudi koji su se našli oči u oči sa emocionalno nabijenom situacijom.

"Nije da bogati nemaju srca nego je stvar u tome da nisu vični u prepoznavanju znakova i signala patnje jer se nisu susreli sa puno prepreka u životu", kaže autorica istraživanja i socijalni psiholog Jennifer Stelar.

Ovo istraživanje opovrgavaju prethodne naučne studije kojima je dokazano da su niže klase u trenucima nedaće sklone neprijateljstvu i bolesti.

Doktorica Stelar kaže kako je njeno istraživanje pokazalo da među siromašnima postoji kultura saosjećanja i saradnje koja je proizašla iz prijetnje njihovoj dobrobiti.

"Pripadnici viših klasa su više egocentrični jer su odrasli sa više slobode i autonomije. Oni se bolje snalaze u individualističkom i konkurentskom okruženj", smatra autorica istraživanja.
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by niska grana » 22 Dec 2011, 23:32

Jest da za to nemam dokaza i da će zazvučati besmisleno i paradoksalno, ali mislim da su najmanje saosjećajni imućni koji su iskusili siromaštvo.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Dust » 22 Dec 2011, 23:35

Jako je tesko potvrditi i reci jedni su ovakvi a drugi onakvi. "u svakom zitu ima kukolja" .....


Mislim da su i jedni i drugi isti. Siromasni se zale samo na svoju situaciju i misle da je njima najgore, dok se bogati apsolutno ne interesuju sta se desava oko njih sve dok je njima dobro.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by merylin » 04 Apr 2012, 14:01

niska grana wrote:Jest da za to nemam dokaza i da će zazvučati besmisleno i paradoksalno, ali mislim da su najmanje saosjećajni imućni koji su iskusili siromaštvo.
I ja dijelim isto mišljene,najgore je kada se opanak popapuči!
Mada opet mislim da nismo svi isti,ne mogu klasificirati imućne ljude kao bezosjećajne a siromašne kao osjećajne :lud
Milion puta sam u životu imala priliku da kažem,taj čovjek ima zato što je milostiv,obziran,suosjećajan,brine se o drugima...e zato i posjeduje to što posjeduje.
Naravno da je lakše siromahu shvatit siromaha,njegove brige i probleme zato što dijele istu sudbinu ali stavljati sve ljude u isti koš, nemoguće je!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Zagorka » 04 Apr 2012, 18:07

Ima dobrih ljudi s parama,koji pomazu druge.

Ima siromasnih,toliko losih da su zasluzili takvi da ostanu.

Ima i obrnuto,ko ce znati.

Nema to puno veze s lovom,vec sa odgojem,srcem,karakterom.

Znate li one ljudi koji se straaasno foliraju,upeceni su,gledaju vas s visoka,odvratni su,brecaju na svaku,najradije bih vas sasjekli pogledom,glume nedostizne,a u stvari su obicne fukare.Za takve bi moj otac znao reci:"Zna Bog kome sta daje,nedaj Boze da ima imetak i moć,sta bi tek onda radio i kakav bi bio" :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by alma75 » 04 Apr 2012, 22:43

niska grana wrote:Jest da za to nemam dokaza i da će zazvučati besmisleno i paradoksalno, ali mislim da su najmanje saosjećajni imućni koji su iskusili siromaštvo.
Da, tako je to. Takvi se najprije pretvaraju u bezosjećajne materijaliste, ali stalno strepe da ih nećeneko zeznuti, da ih neće ko "prevariti za pare"... a kažu da se ljudi obično najviše boje stvari koje su sposobni napraviti drugima. Znam takve koji će popiti kafu s tobom samo ako misle da mogu izvući neku korist od toga.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by mrki62 » 04 Apr 2012, 23:29

Mene fascinira ovaj čovjek :pusi

Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119686
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5653 times
Been thanked: 12185 times
Contact:
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Maja » 05 Apr 2012, 10:10

Ima i bogatih koji pomažu siromašne?
Kako? Koliko? Možda daju 0,5 posto od svog bogatstva.
Nikad mi neće biti jasno kako neko ima obraza da kupi ferarija, kuću od par miliona maraka i slične gluposti. Čemu taj novac? Jel ti bogataši misle da će živjeti vječno? Da će ponijeti svoj imetak na onaj svijet? Naravno da ćeš udovoljiti neke svoje prohtjeve ako si se trudio i zaradio, ali pretjerivanje i trošenje na gluposti je :bua Gledam i u Hrvatskoj ima neka emisija gdje takozvani modni mačak obilazi ormare poznatih Hrvatica. Nečiji ormar je veličine nečijeg stana, a njegova sadržina može hraniti četveročlanu porodicu par godina.
Zar je bolji osjećaj kad kupiš kućetinu od 14 soba, a živiš sam, od onog osjećaja kad nekom pomogneš :cudi
Stvarno mi ljudi nisu jasni.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Krokodil Behko » 05 Apr 2012, 10:13

Ima i suprotnih. Bill Gates, zavijestio je polovinu svog bogatstva
u dobrotvorne svrhe. zanimljivo, Zuckeberg i oni googleovci, cini
mi se, nisu se bas isprsili u tom smislu..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119686
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5653 times
Been thanked: 12185 times
Contact:
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Maja » 05 Apr 2012, 10:15

Lako mu je dati polovinu kad je jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, pa zamisli kolika je ta polovina koja njemu ostaje?
Svaka njemu čast, ali ipak.....

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Krokodil Behko » 05 Apr 2012, 10:20

Cini mi se da je i Jobs, isto ucinio.
Zpravo, on je dao i vise od pola.
I to sto kazes. 10 maraka nekog siromaha, dato
u dobrotvorne svrhe, najvrijedniji je novac na svijetu.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by nezaboravna » 05 Apr 2012, 10:25

merylin wrote:
niska grana wrote:Jest da za to nemam dokaza i da će zazvučati besmisleno i paradoksalno, ali mislim da su najmanje saosjećajni imućni koji su iskusili siromaštvo.
I ja dijelim isto mišljene,najgore je kada se opanak popapuči!
Mada opet mislim da nismo svi isti,ne mogu klasificirati imućne ljude kao bezosjećajne a siromašne kao osjećajne :lud
Milion puta sam u životu imala priliku da kažem,taj čovjek ima zato što je milostiv,obziran,suosjećajan,brine se o drugima...e zato i posjeduje to što posjeduje.
Naravno da je lakše siromahu shvatit siromaha,njegove brige i probleme zato što dijele istu sudbinu ali stavljati sve ljude u isti koš, nemoguće je!
Do nekle si u pravu,ali ima ljudi kojima se pomaze mnogo a oni su i dalje siromasni ili popiju novac koji mu se da ili podijeli dalje sirotinji,tesko vala bas odredzeno reci :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by nezaboravna » 05 Apr 2012, 10:31

Dušan Kovačević (77) iz Brezičana kod Prijedora morao je da napusti svoju trošnu kuću zbog zmija koje su se zakotile u njegovom starom kauču. Kovačević, koji živi sam, jako je bolestan, a od primanja dobija samo 39 KM iz prijedorskog Centra za socijalni rad.

[24 sata info]
"Vidio sam jednu ogromnu, šarenu zmiju. Glava joj je veličine šake, a trup debeo kao ruka. Umalo nisam svisnuo od straha kada sam je vidio", pojašnjava Kovačević.

Kaže da je zmija pobjegla nakon što je otkrio njeno leglo u kauču, ali da nije siguran da li je izišla iz kuće ili je našla drugo skrovište.

"Star sam i bolestan, a u svom ubogom domu više ne mogu da živim jer se plašim zmija. Sada sam kod komšije Pere Mutića, koji mi je dozvolio da privremeno boravim u njegovoj kući", priča Kovačević.

Dodaje da ne smije u svoju kuću dok mu neko ne pomogne da istjera zmije iz nje.

Kovačevićeva kuća je potpuno devastirana i popucala usljed klizišta koje se pojavilo na njegovoj zemlji.

"Nemam nikakvih uslova za život, niti primanja da platim da izbace zmije iz kuće", priča Kovačević.

Kaže da gladuje jer nema novca ni za jedan pristojan obrok dnevno.

"Dvanaest godina sam radio u prijedorskoj Autobuskoj stanici kao portir, ali penziju nisam ostvario. I bolest i starost bih nekako podnio da mi se u kuću nisu zavukle zmije", dodaje Kovačević.

Vjeruje da mu se zmije ne bi uvukle u trošnu kuću da je barem malo uspio da popravi popucale zidove.

Kaže da je pomoć tražio na sve strane, od komšija do prijedorskog Centra za socijalni rad.

"Kucao sam na mnoga vrata, ali niko ne želi da mi pomogne. Rekli su mi da su zmije koje su se pojavile na mom ognjištu i u mojoj kući samo moj problem i da moram da platim nekome da ih izbaci iz kuće. Platio bih da imam novca, ali nemam", kaže Kovačević.

Dodaje da je pokušao da istjera zmije paleći stare krpe u kući i oko nje, pišu Nezavisne.

"Paleći krpe zapalio sam ćošak oronulog kućnog zida i umalo se nisam ugušio u dimu, ali zmije iz kuće nisam uspio otjerati", priča Kovačević.

Četiri dana ovaj starac ne smije ni da priđe svojoj kući. Kaže da nema hrabrosti za to. Gostoprimstvo komšije koji ga je privremeno udomio ne želi da zloupotrijebi.

"Moja supruga je umrla prije nego što je počeo prošli rat u BiH. Djece nemam, a ni bliže rodbine", kaže Kovačević, koji je zamolio dobre ljude da mu pomognu da riješi problem sa zmijama, kako bi se mogao vratiti u svoju kuću.



(24sata



Nisam znala gdje ovo svrstat ali je ociti primjer da sve sto ne treba ide na sirotinju :klanja :klanja
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by mrki62 » 05 Apr 2012, 11:22

Maja wrote:Lako mu je dati polovinu kad je jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, pa zamisli kolika je ta polovina koja njemu ostaje?
Svaka njemu čast, ali ipak.....
Oporuka mu je zanimljiva jer djeci neće pustiti mnogo :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119686
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5653 times
Been thanked: 12185 times
Contact:
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Maja » 05 Apr 2012, 11:31

Pametno.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 11:50

Ima bogatih koji pomažu siromašnima.
Kao primjer mogu navesti onog boksera što ga ti Majo često spominješ, Adnana..
nedavno je trebalo ovdje nekom momku za operaciju i znam da je on baš dosta donirao..

Ima još th primjera, samo sam htjela navesti nekog bližeg nama...
Nisu svi ljudi isti.
Neko će ti pomoći, neko neće, bez obzira koliko imao.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119686
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5653 times
Been thanked: 12185 times
Contact:
Status: Online

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Maja » 05 Apr 2012, 12:25

Ma Adnan je još uvijek normalan i neiskvaren. Duša :srce
Nadam se da će i ostati takav. A poznato mi je da je mnogima donirao novac.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Blackhawk » 05 Apr 2012, 12:36

Bogata nasljednica Tamara Eklston (Ecclestone) otvorila je vrata svoga doma i pokazala šta sve jedna milijarderka treba imati u svome ormaru. Njena 50.000 funti vrijedna kolekcija "Hermesovih" torbica zauzima posebno mjesto u 45 miliona funti vrijednoj vili.

Osim impresivne kolekcije skupih torbica, bogata nasljednica može se pohvaliti i sa 22 para "ugssica", 100 pari poznatih "Louboutin" cipela te nizom haljina poznatih kreatora poput "Chanela", "Diora" i YSL-a. Lijepa Tamara je ponosna na sve svoje stvari te ih naziva "svojom djecom". Samo obuća košta više od 100.000 dolara, dok se vrijednost odjeće procjenjuje na oko milion i po dolara.


Ovo sve govori....

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by Toruk Makto » 05 Apr 2012, 12:48

Ja kad zaradim milione , nikom marke neću dat .
Jedino ću možda poslati malo onima u africi .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bogati vs siromašni - Ko je saosjecajniji?

Post by gejsha » 05 Apr 2012, 15:55

BlackHawk wrote:Bogata nasljednica Tamara Eklston (Ecclestone) otvorila je vrata svoga doma i pokazala šta sve jedna milijarderka treba imati u svome ormaru. Njena 50.000 funti vrijedna kolekcija "Hermesovih" torbica zauzima posebno mjesto u 45 miliona funti vrijednoj vili.

Osim impresivne kolekcije skupih torbica, bogata nasljednica može se pohvaliti i sa 22 para "ugssica", 100 pari poznatih "Louboutin" cipela te nizom haljina poznatih kreatora poput "Chanela", "Diora" i YSL-a. Lijepa Tamara je ponosna na sve svoje stvari te ih naziva "svojom djecom". Samo obuća košta više od 100.000 dolara, dok se vrijednost odjeće procjenjuje na oko milion i po dolara.


Ovo sve govori....
To je bolest.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests