Lopovi / krađe

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Lopovi / krađe

Post by Maja » 02 May 2012, 09:36

Je li vam se ikad desilo da vam je neko nešto ukrao ili vam je, ne daj bože, neko provalio u kuću?
Jeste li slučaj prijavili policiji?
Je li se saznalo ko je lopov?
Koliko se u postotku ukradene stvari vrate?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Blackhawk » 02 May 2012, 10:03

Prvi put otisao u Sarajevo autom, i ispred hotela izvukli mi radio... Iako u hotelu bilo video nadzor, kao nista nisu kamere zabiljezile... Nisam prijavljivao policiji jer radio i nije bio nesto, stari neki, cd radio cas hoce cas nece, tako da sam u jednu ruku i zahvalio se jer sam mogao kupit drugi.. Onako dok imao taj, uvijek ono sto bi kupovao kad imam vec, kakav je takav.

Al sam bio sretan, nisu provalili nego jednostavno otkljucali auto, izvadili radio i otisli... A mogli i sa autom otici al eto nisu :)
A zimus, provalili su u kucu od dajdze mi... Ne zivi tu inace i neko znao i provalio.. Al nista odnijeli nisu, vojno odijelo i razbili djeciju kasicu i odnijeli sice sto bilo...
Nista drugo nisu dirali, osim sto isprljali sve i razbacali...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Sheval » 02 May 2012, 10:10

Hm,gadno iskustvo.
Prije 2 godine,dok sam još bio podstanar.
Ja i žena otišli na planinu da noćimo.Par puta smo išli od stana do auta noseći stvari koje su nam trebale.Netko je to najvjerovatnije vidio,primjetio da idemo na malo duže vrijeme i mislim da su upali u stan čim smo otišli.Čovjek koji živi preko puta mene kaže da je svijetlo bilo upaljeno u stanu oko 21h kad je on prolazio.Mi smo otišli oko 19h.
Klasična pljačka,vrata nisu bila blindo,otkinut vanjski dio brave.
Ružan osjećaj,teško ga je opisati.
Ja guram ključ da odključam,kad otpade brava.Znao sam odmah.
Unutra sve ispreturano.Prvo što sam pogledao LCD,dobro je,tu je.
Ružan je osjećaj kad znaš vidjeti veš i garderobu ispreturane,otvorene stranice ormara.
Uglavnom,ukrali su sav nakit i parfeme.Ja sam imao par parfema koji su skupa vrijedili sigurno 500 maraka,to su bili pokloni.Ženi je bilo gore,njoj su ukrali nakit i parfeme,uglavnom sve vjenčani pokloni.Nije meni do tog,koliko to vrijedi,imalo je to neku drgu vrijednost i značenje.Nisam ni htio zvati krimovce ali je žena inzistirala.Znao sam da od tog nema ništa i da su to mahom najveći ološ.I tako,dođe meni krim inspektor,pitanja-odgovori,odgovor-pitanja...
Kaže,biće to rješeno.
Eno 'krim-inspektora' u Zenici,guli robiju zbog preprodaje narkotika :pusi
Ja sam se već prvog dana pomirio,piši propalo :D

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Sheval » 02 May 2012, 10:24

A te muzike iz auta ne brojim...jedno 5-6 puta dok je bio Golf,pa to svako dijete zna otvoriti.Nikad ispred moje zgrade,nikad ispred kuće,uvijek kada parkiram negdje dalje.To je rješeno,nema toga odavno,ne znaju otključati Opela :cool

Alipašino je nešto nevjerovatno,kako se tamo otima,ovo ostalo je sve kamilica :sok

Pogledaj te face,kako se češu,koja nervoza...

[media]GYmg9yESQOE[/media]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Krokodil Behko » 02 May 2012, 10:29

E baš vala. Koja nervoza :plavi
A baš tu, parkiram kola, kad idem u taj dio SA.
Tu garantovano, ima mjesta.

Meni niko nikada, ništa nije ukrao. Ako je i bilo, to je neka
sitnica, koju sam i zaboravio. Ma glavni sam bio, dok sam
vozio Renault 5. Parkiram ga na sred Sarajeva i nema potrebe,
da ga zaključavam. :D.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Blackhawk » 02 May 2012, 10:43

Kad spomenu provale u stan.
Kod mene komsije bile i zivjele u Njemackoj, a tu kucu imali.. onako malo udaljenija od ostalih i na osami bila..
I tu su provalili (isto komsije) i zivjeli u njoj dugooo dugoo... Znali da ne dolaze kuci cesto. Toliko su bili u kuci da su vunene carape uspjeli poderati od nosenja.. Zivjeli jeli pili, i svaku noc malo po malo stvari iznosili..
I slucajno jedno vece vidi druga komsinica kad prolazila, da se svijetli u kuci.. I sutra dan, kod kuce prica kaze neko zivi tamo kod onih, a potrefilo se bas da tu sjedio i taj jedan sto je provalio.. Uh kaze ma nije moguce, idemo mi to vidjeti.. I ici ce i on sa njima kao da vidi ko je. pravio se da nista ne zna.. I bila policija, nasli sve tako isto razbacano, prljavo, nasli u blizini kuce u sumi hrpu posudja i ostalih stvari.. i kasnije otkrili i tog sto je bio, nasli u njegovoj kruzani ostale stvari..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by silence » 02 May 2012, 19:16

O, kako da ne. Imala sam provaljen stan...ne volim se ni sječati... Užasan je osjećaj kada znaš da je nasilnik bio u kući. Pokrali su, ne mnogo, ali su pokrali. Najgore od svega je bilo što je izgledalo kao da je bomba pukla u stanu. Sve (osim suđa), sve je bilo na podu...hrpa izmiješanih stvari, počev od hodnika, pa do soba...gardaroba, veš, peškiri, posteljina, deke, jorgani... brdo stvari po cijelom stanu :sok . Na samom izlazu su bile pogužvane kuhinjske krpe. One su im služile za otvaranje ormara, kako ne bi ostavili otiske. Dolazila je inspekcija, napravili su zapisnik...predpodstavili da se radi o maloljetnicima i završili svoj posao. Nikada se nije otkrilo ko je bio obijač i lopov. Dogodilo se u sred dana. :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by nezaboravna » 02 May 2012, 19:40

Moja Majo ,ne ddesava se to samo jod nas kradje provale su svakodnevnica i ovdje.Sad kako su otvorili granice nasim susjedina Rumujnima posebno toga imas koliko hoces.Policija pohvata neke ali stvari su il prodate ili sklonjene mozes odmah zaboravit na to.Te lopove protjeraju a vjeruj dodju kompletne familije,stvari pojeo vuk magarca ako nisi osiguran i ako nemas racuna ostetu tesko da ces dobiti.I ako dobijes to je samo jedna utjesna suma koja nadoknadi tvoje ukradene stvari.Sad je mi kazemo ovdje sezona lopova ,lopova kad se mnogi spremaju na godisnji odmor oni dolaze u posjete i obavljaju svoje kradje.Stan moras osigurati,ukljucit alarm ,bravu protiv provala itd.Kljuc ostaviti kod prvog komsije u kojeg imas povjerenje da ti svaku vece pali svijetlo u jednoj od prostorija radi zavaravanja.
Ja nisam dozivjela provalu ali mogu zamisliti tu scenu kad se dodje kuci i vidi sve ispreturano,bas je bio slucaj ovdje kod nas prije 4 dana. :lup
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by STrendzer » 02 May 2012, 20:45

ja sam je dozivio,provalu u stan,to je ovdje ko "dobar dan" reci jer se cesto desava..

26.11.10 godine nesto oko 13 h vozim na autoputu kad neko zove,uzmem handy javim se,kad ono nepoznat glas-kriminal polizei!?,...,ovo-ono,ne treba da se prepadnete samo vam je u stan provaljeno... :sok :sok ??!!...nisam mogao kuci odmah ici jer sam imao termin neki,otisla zena odmah jer je radila u blizini da vidi sta fali od stvari...uzeli su zlato i nakit uglavnom ali ne sve jer, ili su bili mladi ili su imali previse malo vremena,lopovo su usli u zgradu u kojoj stanujem,4-katna obicna zgrada,nije ni nova,sasvim obicna ali su lopovi skontali da se moze lako provala ovdje napravit,valjda je naisla komsinica iz setnje koja stanuje iznad sa jednim povelikim crnim psom i bilo joj je cudno da je otvoreno kod nas,to su lopovi najvjerovatnije culi jer pas pomalo i laje i dali su se u bjezaniju...

osim nakita i nesto zlata nisu nista drugo uzeli,cak je na stolu stojao ovaj laptop s kojeg sad ovo pisem,tada skoro skroz nov ali ga nisu dirali,videokameru takodje nisu pipnuli,tv je bio vrijedan(Loeve) ali onaj teski pa je i to ostalo....pored ovoga imao sam u stanu jednu zescu sumu novaca(u koverti) u spavacoj sobi u ormaru u ladici sa carapama i donjim vesom...iako su poprilicno svasta ispreturali cak i ove ladice gdje je bila lova nisu je nasli...kad sam to cuo od zene laknulo mi je jer nikad ne bih mogao dokazat da sam toliko love imao u stanu sto znaci da enma sanse da dobijem placeno od osiguranja...

kao sto seval rece,ne radi se o stvarnoj vrijednosti ovih ukradenih stvari ali su to uspomene,raznorazne pa je i normalno da taj nakit ima i neku sasvim posebnu vriejdnost za nas,samo za nas kojima to i pripada...:(((...nakon nekog vremena sam se smirio i pomirio sa cinjenicom da mi je neko bio u stanu i rovario gdje je htio,medjutim sretan sam bio da nisu bar lovu nasli...nakon nekog vremena dobio sma odstetu od osiguranja,imao sam vazda nekih racuna pa je ispalo vrlo dobro,ne mogu s epozalit ali onaj sok ne moze niko platit...
lopve koji su ovo uradili nije policija nikad uhvatila,vjerovatno stranci iz novih EU zemalja koji ovamo dolaze na "turizam" da kradu...
------------------------------------------------------------------------------
prosle godine tj. 2011 krajem jula bio sam na odmoru u Francuskoj na moru,pred vece smo se odvezli zena,moja mala i ja nekih 20 km od obale u jedno manje mjesto kod moje rodjake koja je ovdje rodjena na veceru i onda polagano prica,klopa i vino na terasi njene kuce...najednom tamo negdje oko 22 h cujem svira alarm od nekog auta ali u prvi tren nisam skuzio da je od mog auta koji je bio parkiran tu nekih 70 m iza zidina...nakon par sekundi prodje mi kroz glavu da pogledam sta je sa mojim autom,izletim na cestu i vidim kako moj auto blinka u ritmu alarm-signala(do tada nisam ni cuo kako to zvuci)...
dodjem do auta i vidim razbijen trokutasti prozor na zadnjim desnim vratima,nista nije ukradeno jer lopov vjerovatno nije imao ni vremna a vjerovatno ga je iznanadio alarm pa je pobjegao...
iako mi nista nije ukrao ipak sam imao veliku stetu,nisam mogao nigdje tek tako ostavit auto uvece sa razbijenim prozorom pa sam dok sam to sredio izgubio dan i pol od mog odmora a i platio sam skoro 300 € jer iako imam puni kasko ja sam placam stetu do 300€...:((..kako god okrenem stetovo sam,ebat ga,ebat pare...ipak sam se fino odmorio...
Last edited by STrendzer on 03 May 2012, 08:06, edited 4 times in total.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Sheval » 02 May 2012, 20:54

Da budem iskren,jedan od ružnijih osjećaja u životu,ući u ispremetan stan.
Ženi mi je bilo gore,nije se mogla pomiriti sa činjenicom da joj je neki lopov preturao veš.Kompletnu garderobu iz stana je oprala i generalno očistila cijeli stan.
Ja samo ne znam kako bih se ponašao da uhvatim tog lopova na djelu,mislim da bih ga udavio golim rukama.Ne znam se kontolirati u tim situacijama.
U nas zakon ide na ruku takvom tipu kriminalaca jer ih uglavnom puštaju vani nakon ispitivanja.To im daje podstrek da nastave.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by silence » 02 May 2012, 20:58

Sheval wrote:Da budem iskren,jedan od ružnijih osjećaja u životu,ući u ispremetan stan.
Ženi mi je bilo gore,nije se mogla pomiriti sa činjenicom da joj je neki lopov preturao veš.Kompletnu garderobu iz stana je oprala i generalno očistila cijeli stan.
Ja samo ne znam kako bih se ponašao da uhvatim tog lopova na djelu,mislim da bih ga udavio golim rukama.Ne znam se kontolirati u tim situacijama.
U nas zakon ide na ruku takvom tipu kriminalaca jer ih uglavnom puštaju vani nakon ispitivanja.To im daje podstrek da nastave.
Sve sam isto uradila.... Grozan je to osjećaj...ne znam ga opisati... Tim pranjem i čišćenjem kao da sam htjela da saperem sve one lopovske dodire u stanu.

Zaboraviola sam reći da je i korpa sa prljavim vešom bila istrešena na pod kupatila... U sve su zavirili i sve izvadili...
:sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by STrendzer » 02 May 2012, 21:01

Sheval wrote:Da budem iskren,jedan od ružnijih osjećaja u životu,ući u ispremetan stan.
Ženi mi je bilo gore,nije se mogla pomiriti sa činjenicom da joj je neki lopov preturao veš.Kompletnu garderobu iz stana je oprala i generalno očistila cijeli stan.
Ja samo ne znam kako bih se ponašao da uhvatim tog lopova na djelu,mislim da bih ga udavio golim rukama.Ne znam se kontolirati u tim situacijama.
U nas zakon ide na ruku takvom tipu kriminalaca jer ih uglavnom puštaju vani nakon ispitivanja.To im daje podstrek da nastave.

u pravu si,jaaaaako gadan osjecaj i ogroman sok vladaju u prvim momentima...sad sam nabavio bolja vrata ali sad sam i spreman,svejedno mi je ,nek dodju opet,dzaba im ,samo da mene ne bude tu,ipak bi ih razbio ako bih mogao pa i po cijenu da i oni mene razbiju...

sasvim slicno je i ovdje sto se tice tuce lopova,nema tu neke razlike a lopova ne smijes tuci inace bude bilo velike frke,moze se za budalu na robiju plus placat za povrede itd..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Sheval » 02 May 2012, 21:09

Ne znam jesam li dobro upućen,na Floridi možeš pucati u čovjeka ako ti se učini opasan.I da u SAD-u inače možeš pucati na nekog ko se nalazi na tvom posjedu.
Dobro,oni su previše militantni ali trebalo bi dati malo više ovlasti i onim oštećenima.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Dust » 02 May 2012, 21:13

Sheval wrote:Ne znam jesam li dobro upućen,na Floridi možeš pucati u čovjeka ako ti se učini opasan.I da u SAD-u inače možeš pucati na nekog ko se nalazi na tvom posjedu.
Dobro,oni su previše militantni ali trebalo bi dati malo više ovlasti i onim oštećenima.

Tacno je to za FL, mada je veliki pritisak da se taj zakon promjeni.

Inace, ne mozes upucati nekog ko se nalazi na tvom posjedu, osim ako taj doticni ne ugrozava tvoj zivot.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Sheval » 02 May 2012, 21:15

Dust wrote:
Sheval wrote:Ne znam jesam li dobro upućen,na Floridi možeš pucati u čovjeka ako ti se učini opasan.I da u SAD-u inače možeš pucati na nekog ko se nalazi na tvom posjedu.
Dobro,oni su previše militantni ali trebalo bi dati malo više ovlasti i onim oštećenima.

Tacno je to za FL, mada je veliki pritisak da se taj zakon promjeni.

Inace, ne mozes upucati nekog ko se nalazi na tvom posjedu, osim ako taj doticni ne ugrozava tvoj zivot.
Ako ga upozoriš da se makne,a on ne želi,mislim da ga možeš upucati.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Dust » 02 May 2012, 21:19

Sheval wrote:
Dust wrote:
Sheval wrote:Ne znam jesam li dobro upućen,na Floridi možeš pucati u čovjeka ako ti se učini opasan.I da u SAD-u inače možeš pucati na nekog ko se nalazi na tvom posjedu.
Dobro,oni su previše militantni ali trebalo bi dati malo više ovlasti i onim oštećenima.

Tacno je to za FL, mada je veliki pritisak da se taj zakon promjeni.

Inace, ne mozes upucati nekog ko se nalazi na tvom posjedu, osim ako taj doticni ne ugrozava tvoj zivot.
Ako ga upozoriš da se makne,a on ne želi,mislim da ga možeš upucati.
Ako prekrsioc nema oruzje, to je jako tesko dokazivo da si ga ti opominjao a on nije htio da se makne.

Prije par godina jedan Romic (15 godina) je ubijen ovdje jer je pokusao obiti kucu jednom Ameru (razbio je staklo na sporednim vratima i zakoracio u kucu). Ovaj ga je hladno pogodio u glavu...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Krokodil Behko » 02 May 2012, 21:33

Mislim da se to u nekim državama SAD zove nice my day ili nešto tako.
Postavljao sam i jednu vijest, kad je jedna amerikanka, samohrana majka
sa shotgun, doslovce, prepolovila provalnika i nije ni privedena a kamoli tek,
osudjena
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Dust » 02 May 2012, 22:00

Krokodil Behko wrote:Mislim da se to u nekim državama SAD zove nice my day ili nešto tako.
Postavljao sam i jednu vijest, kad je jedna amerikanka, samohrana majka
sa shotgun, doslovce, prepolovila provalnika i nije ni privedena a kamoli tek,
osudjena

"make my day maddaf..." :hihi ... jesi na to mislio?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by Krokodil Behko » 02 May 2012, 22:12

Uh da. ja nešto žurim večeras, pa ne gledam ni šta pišem.
Uglavnom je riječ, o omiljenoj rečenici, Prljavog harija :D
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lopovi / krađe

Post by gejsha » 02 May 2012, 22:13

Ne znam je li mi iko ikada išta ukrao, stvarno se ne sjećam.Jesu jednom košarkašku loptu :hihi dosadilo mi je nositi i ostavim je kraj jedne srušene kućice i neko je odnio.Ali dobro, možda je neko mislio da je ostala nekome.
Provala u stan hvala Bogu nije bilo, a uvijek me strah toga, jer znam da lopovi sve prate kada nikoga nema kući.
Mi ostavimo upaljena svjetla da izgleda kao da neko ima unutra.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests