Šta je nama Turska?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
tetovirane_ruke
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 264
Joined: 02 Apr 2012, 08:58
Location: pogrešno skretanje
Status: Offline

Šta je nama Turska?

Post by tetovirane_ruke » 25 Jun 2012, 15:19

Uvijek moćna regionalna sila, više azijska nego europska država, od naše domovine udaljena hiljadama kilometara, na prostore BiH došla kao imperijalistička sila, danas prijateljska država –Turska.

Prvi prodor Turaka u Bosnu je zabiljezen (prema Imamoviću 1386. god.).....nakon toga su u Bosni ostali oko 5 vijekova, i otišli 1908. nakon aneksije definitivno, prepustivši Bošnjake Austrijancima, tj. Austro-Ugarskoj a kasnije prepustivši ih samima sebi i neprijateljski raspoloženim južnoslavenskim sunarodnicima sa kojima dijele isti jezik, životno područje i uglavnom i mentalitet (pa nek bude i porijeklo, mada tu ima raznih teorija).

U naslijeđe su nam ostavili glavni grad kojeg su osvojili 1448. god. i čije je ime Saraj (rezidencija,palača) -tad Hodidjed, ili Vrhbosna, neumoljivi podsjetnik na duboki trag kojeg su ostavili u BiH.
Ostavili su nam mostove, vjerske objekte, i mnoge druge infrastrukturne objekte uglavnom, čini mi se, vjerske prirode. (hamame :p )

S obzirom da Hrvati i Srbi iz Bosne, dvije susjedne zemlje Hrvatsku i Srbiju doživljavaju kao rezervne (a mnogi od njih, možda čak i većina, kao prave domovine), što je i razumljivo jer su fizički povezani sa njima, govore isti jezik, imaju istu vjeru, pitam da li i u kolikoj mjeri Bošnjaci doživljavaju Tursku koja je hiljadama kilometara udaljena od nas, jedno potpuno drugačije jezičko, geografsko, etničko područje i sa kojom nas povezuje samo vjera (koja je kod nas spala na najniže moguće grane) doživljavaju kao rezervnu domovinu.

Znam da takvih ima i to ne malo.
Ja ne spadam među njih, i na Tursku gledam samo kao na prijateljsku zemlju, a na stanovnike te zemlje kao na strance. Čitao sam i da je ekonomska saradnja Turske i Srbije puno razvijenija nego ista takva saradnja Bosne i Turske.
Šta forumaši i forumašice misle o toj zemlji i kako doživljavaju Tursku i Turke, tj. Turkinje i njihove nesumnjive , mada više romantizirane i sladunjave, a manje konkretne simpatije prema Bošnjacima.

Šta je nama Turska ?
tetovirane ruke, tetovirane ruke, tetovirane ruke moj budi mi silan i dobro mi stoj.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81117
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6997 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Julia-Klara » 25 Jun 2012, 15:50

Meni je Turska jedna od mogucih turistickih destinacija, i to je sve.
Ne osjecam se vezanom za nju niti njene stanovnike. Bliza sam i Sloveniji i Makedoniji, pa i svim drugim drzavama nastalim raspadom Jugoslavije nego njoj.
Jedno vrijeme smo bili i pod Autro-Ugarskom pa ni Austriju niti Madjarsku smatram rezervnom domovinom.
Imam samo jednu, i jedinu
:naklon
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2012, 16:00

Biću iskren. Meni je Turska, bliska koliko i Srbija ili Hrvatska.
I jedni i drugi i treći, bili su u prošlosti agresori prema BiH. Znači, samo treba
izvući zaključak, od koga smo imali, više koristi. :D
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by carobnjak N » 25 Jun 2012, 16:43

Turska je nama osim što je najveći prijatelj i to bezinteresni (naravno imaju neke interse ali nisu materijalni) i zemlja koja nama najviše sliči ,htjeli mi to priznati ili ne .
Djelimo nešto zajedničko što je vrlo bitno,a ne mislim na turzicme u jeziku ,na običaje ,na arhitekturu gradova koje nismo faktički ni imali do Osmanlija ,na mostove ,na ceste ,kaldrme, na kulturu,na hranu itd ...jok ,to je sve baška . Vrlo bitna stvar po kojoj mi sličimo njima i što je duboko utkano u nas kao Bošnjake ovoga zemana jeste da dijelimo isti identitet koji je zasnovan na vjeri .
Turci kao nacija ni kao država nisu ni postojali faktički do prije nekih 100.godina odnosno kad se raspalo otomansko carstvo , Ataturk je napravio tursku naciju .
Po tome mi smo stariji po državnosti od Turske ali oni kad su nama donosili islam ,oni ga nisu donosili samo kao vjeru ,već kao svoj identitet ,pa kako smo mi uzeli islam od njih tako smo apsorbirali i identitet.
Zato su naši ljudi ostali iznenađeni kad su u naavali ovih turskih serija vidjeli koliko su slična njihova društva ,njihove čaršije ,ponašanje ....sa nama.Rezervna domovina ne postoji ,to je po meni oximoron ili blaže rečeno glupost ali zašto je veliki broj našeg naroda našao domovinu u Turskoj ,odgovor je zbog te sličnosti .Imamo mi msulimane i u arabiji ,Egiptu itd ali niko nije otišao tamo već u Tursku
Otomansko carstvo jeste bilo okupator ali u to vrijeme je vladao rat između velikih sila ,Ruskog carstva ,A-U carstva i otomanskog i oni su u tom sukobu jednostavno gutali te male kraljevine poput naše i da nas nisu oni onda bi A-U monarhija jer smo bili između dvije vatre.
U 15.st pa sve do 19-og može se mirne duše reći da nas je okupiralo daleko bolje i humanije carstvo ,bez obzira šta sve kasnije pisali o turcima.
To je vrlo lahko dokazati i imam super jake argumente : prav povelja o vjerskim pravima ikada izdana u Evropi je izdana u BiH od strane osmanlija ,poznata (ali ne dovoljno) Ahdanama koju može da vidi svako u manastiru u Fojnici. Drugi svjedok je sarajevska hagada koju su donijeli španjolski Jevreji ,koje je evropa protjerala ,a sultan primio u Sarajevu i pružio im zaštitu.
To su za današnje pojmove jako demokratski i humani postupci ,a ako ih stavimo u kontext tadašnjeg doba ,onda se otomani imaju itekako čime ponositi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by nezaboravna » 25 Jun 2012, 17:11

Meni vala Turska nije nista,komsije i to je to,sto Behko kaze agresori i osvajaci koji su harali nasim podnevljem :zubi
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by IM_ex » 25 Jun 2012, 17:21

Tursku dozivljavam kao prijateljsku zemlju.

Osvrtom na istorijsku ulogu Turske, drugacije bih formulisala misao, ciji smisao je dotakao Krokodil Behko – Turska iako svjetska, osvajacka sila nije isla na istrebljenje ijednog od naroda, za razliku od prvokomsijskih nam zemalja. A nije da to nije mogla. Da su u to vrijeme unistili nesto od istorijski nam vaznih simbola, jesu, ali su ostavili mnostvo dobra iza sebe, sto se za susjede nikako ne moze reci.
Sem lijepih, korisnih, vidnih, ostavili su i neizbrisive duhovne motive, i … kad se sve to ima u vidu, nezamislivo je na Tursku gledati sa skepticizmom, cinizmom; nezamislivo je ocekivati da bi nam ista mogla nauditi, kao sto susjedne drzave jesu, a posve nisu prestale ni dan danas.
Turska i danas, ako nam ne bi pomogla, ne bi nam odmogla. Pametnom dosta.
E sad necu ni kako ja hocu

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Obrisan profil » 25 Jun 2012, 17:41

meni su turci kao narod jako simapticni, onako celokupno, a inace imam bas puno prijatelja turaka.
A inace, sto se mene tice, ona sa bivsom YU nema nista, sem da neko ima istu veru, to je sve.

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by evergreen » 25 Jun 2012, 19:17

carobnjak Nurudin je napisao i više nego što bih sam znao i mogao na ovu temu. Potpisujem njegov komentar, uz opasku da je postavljač teme mogao preciziriati ono "mi" u pitanju, ko smo to mi? cenzura

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Sheval » 25 Jun 2012, 19:25

Evo zaznah da nam je Turska i komšijska zemlja :ooo

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Obrisan profil » 25 Jun 2012, 19:34

evergreen wrote:carobnjak Nurudin je napisao i više nego što bih sam znao i mogao na ovu temu. Potpisujem njegov komentar, uz opasku da je postavljač teme mogao preciziriati ono "mi" u pitanju, ko smo to mi? cenzura
Sto si bre smesan :D

[media]LGouOS2C3UU[/media]

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Major » 25 Jun 2012, 19:40

Sa turcima vec vise godina radim, takodje nogomet igram.
Naci jednu definiciju za turke ocajno je tesko.
Turci u Evropskom dijelu Turske pa sve do Ankare su u pravom smislu Evropejci, sve ono ostalo dalje... daleko, daleko od civilizacije.
Mislim na civilizaciju sa Evropske tacke gledista.

Da ne remetimo stvari...da nismo imali ovaj nemili rat na nasim prostorima, ko bi nas uopste pitao
sta je i gdje se turska nalazi.
Kao da se vaktovi mijenjaju.
Meni licno, Turska je iskljucivo kao turisticka zemlja ineresntna, odnosno povoljna, kroz € gledano, niti manje niti vise.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Obrisan profil » 25 Jun 2012, 19:48

Pa veze nas istorija, SVE nas, gospodine evergreen :)
Meni se svidja sto Turci hoce da pomognu muslimanima u Bosni, to je lep cin.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Major » 25 Jun 2012, 19:52

MORENA wrote:Pa veze nas istorija, SVE nas, gospodine evergreen :)
Meni se svidja sto Turci hoce da pomognu muslimanima u Bosni, to je lep cin.
A meni se MORENA izrazito dopada spoznaja da je jedan jedini Allah i da ne pravi razliku medju njegovim robovima.
To sto mi cinimo to je shejtanska posla.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
urban_out
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 352
Joined: 20 Nov 2010, 22:55
Location: Teheran
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by urban_out » 26 Jun 2012, 00:26

Turska je naša majka!
Image

al ga brko spuca, k'o da je muha nije pecila ...

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by blento59 » 26 Jun 2012, 00:33

bivsi okupator i zemlja koja nam je donijela islam a kasnije pobjegla ko kuja ne ostavivsi nam nikakvu vezu sa sobom ili bilo kakvu podrsku
imam ovdje neke komsije koji su bili tamo u izbjeglistvu
ako je i pola istina sto oni pricaju onda svaka "cast" braco turci
sram da vas bude
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by paparaci » 26 Jun 2012, 01:34

sta ja znam. tursku dozivljavam kao prijateljsku zemlju (politicki i vjerski gledano). ne veze me nista za nju, jer je nikad nisam posjetio. tako da nista o njoj i njenim gradjanima ne mogu reci. ovdje u njemackoj poznam dosta turaka. oni su tako reci najbrojniji poslije svaba :D temperamentni su poput nas i imamo dosta slicnosti. mada ima stvari gdje mi se kosa na glOvi digne, ali to je normalno.


Nurudinova analiza je jako interesantna. :ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by evergreen » 26 Jun 2012, 08:13

Provokacija je bila svjesna, ali nipošto s ciljem da nekoga povrijedi. Ako je to ipak slučaj, izvinjavam se, najiskrenije. Nisam na forumu da bih izazivao bilo koga i svađao se, stvarao neprijatelje sebi (u krajnjem, i svom narodu; ionako ih imamo dovoljno:) ). Naravno aluzija je bila na (navodno?) "pravilo prve bračne noći" za vrijeme osmanlijske vlasti, o kojem su sami Srbi govorili iznoseći taj primjer svoga položaja pod Turcima, uz spominjanje i dr.strašnih zuluma nad hrišćanskim stanovništvom u Bosni i Srbiji ("danak u krvi", "nabijanje na kolac"). Kada su shvatili da im spominjanje "prve bračne noći" baš i ne ide "u prilog" (iz razumljivih razloga), preko noći utihnula je priča o tome, a ne znam da li je ta tema povučena iz udžbenika?

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by evergreen » 26 Jun 2012, 08:24

blento59 wrote:bivsi okupator i zemlja koja nam je donijela islam a kasnije pobjegla ko kuja ne ostavivsi nam nikakvu vezu sa sobom ili bilo kakvu podrsku
imam ovdje neke komsije koji su bili tamo u izbjeglistvu
ako je i pola istina sto oni pricaju onda svaka "cast" braco turci
sram da vas bude
Osmansko carstve se krvavo raspalo, nisu se mogli brinuti o sebi pa tako ni o Bosni, Srbiji, Madjarskoj, Bugarskoj, Grckoj, Egiptu...Nakon 1.svj.rata Kemal-paša uspio je ustrojiti Tursku naciju u granicama današnje Turske, decenijama od osnutka rigidno sekularnog društvenog uređenja s vojskom koja je odlučivala o svemu (zbog čega je Turska godinama dobijala opravdane prigovore sa Zapada za nedostatak demokratije u zemlji). Tek s dolaskom Erdogana i njegove stranke, stanje u Turskoj se stubokom mijenja u pravcu demokratizacije, postavljanje uloge vojske na mjesto koje joj pripada, ekonomskog oporavka koji je godinama u samom vrhu u svijetu; Turska je među rijetkim zemljama koje ne osjećaju ekonomsku krizu, što je dobro za region, za sve nas - uključujući i Srbiju koja vrlo dobro prepoznaje značaj dobrih odnosa s tom velikom nacijom.
čega smo svi svjesni

tetovirane_ruke
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 264
Joined: 02 Apr 2012, 08:58
Location: pogrešno skretanje
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by tetovirane_ruke » 26 Jun 2012, 08:47

paparaci wrote: Nurudinova analiza je jako interesantna. :ok
Neki od navoda koje je on napisao i imaju smisla.
Međutim neki su blago rečeno pogrešni.

Pod br. 1 on navodi kako Turci nemaju materijalnog interesa u BiH, ali ništa manje nije, da kažem opasan, duhovni interes tj. nametanje svoje kulture i svojih običaja , što je za Bošnjake jako štetno uzimajući u obzir okruženje u kojem žive i činjenice da su odvojeni od prijateljskih, uglavnom muslimanskih zemalja. (primjer arapskog pokušaja nametanja vehabizma pod plaštom raznoraznih humanitarnih i sličnih pomoći, a očito je da taj stil i način života i razmišljanja nije prirodan za stanovnike BiH bošnjačke nacionalnosti). ukratko....radi se o ''uzimanju duše'' i gubljenju nacionalnog identiteta što može biti pogubno.

Ne bih se složio sa njim da mi i Turci dijelimo isti identitet jer ako krenemo od samih početaka, porijeklo Turaka se veže za područje Irana i Kaspijskog mora, a samo Otomansko carstvo je utemeljeno 1302. godine a to je vrijeme kada je u Bosni uveliko egzistiralo Bosansko kraljevstvo utemeljeno sredinom 11. stoljeća, čiji stanovnici sa Turcima, nisu imali ama baš ništa u kulturološkom i etničkom smislu.
Prema uglednom bošnjačkom historičaru Mustafi Imamoviću, tokom vladavine Osmanskog carstva u Bosni, koja je trajala više od 5 vijekova, etnički Turci i Bošnjaci su se vrlo malo međusobno miješali, u smislu brakova i sl. Dakle, Turci su Bošnjacima nametnuli ili pokušali nametnuti identitet a sve ono što je, što milom , što silom nametnuto teško da može imati pozitivan efekat.

Dalje, on tvrdi da Turci nisu kao nacija postojali sve do 1922. , tj. vremena Ataturka, što je konstatacija koja nema veze sa istinom jer se kao što rekoh već od 1302. nazivaju Turcima Osmanlijama po utemeljitelju sultanu Osmanu. Ataturk je promijenio državno uređenje u republikansko.

Dalje, on tvrdi da je u vrijeme okupacije Bosne od strane Turske (početkom 15. vijeka) vladao rat između Turske, Rusije i Austrougarske što je katastrofalna greška jer u 14. vijeku Austrougarska nije postojala (osnovana tek sredinom 19. vijeka) a Osmanlije su vodile rat sa Ugarskom i sa Bugarima, i nekim sitnim beznačajnim srednjovjekovnim balkanskim državicama kao što je srpska, koju su pregazili za 5 minuta. (Kosovska bitka npr. u kojoj je tadašnja bosanska vojska pod liderstvom Vlatka Vukovića , i to treba napomenuti, bila ispomoć srpskoj vojsci).

Opcija ''rezervne domovine'' nije glupost, nego gola činjenica koju dokazuje fakat da i Srbi i Hrvati iz Bosne posjeduju dvojno državljanstvo i pasoše susjednih zemalja a koliko ima šanse ili logike u tome da Bošnjaci dobiju dvojno državljanstvo Turske??? Možda ima šanse....ali logika bi tu jako zatajila.

Istina je da je nakon progona Jevreja iz Španije 1492. Mehmed El Fatih dozvolio da Židovi nađu svoj spas u Bosni u koju se ovi doseljavaju 1512. god.
Istina je i da je 1464. El Fatih adhanamom dao određena prava kršćanima u Bosni, i to je ono što bi se sa ovim forumašem složio kada je njegov post u pitanju.

Mislim da je, kada smo već kod okupatorskih sila koje su vladale Bosnom, za nas puno bolja opcija da nam Austrija bude ''majka'' ali ....pjesnik je dobro rekao.

''Sjedi mali tu je tvoj dom
Daleko su Istanbul i Beč''. :)
Last edited by tetovirane_ruke on 26 Jun 2012, 10:34, edited 1 time in total.
tetovirane ruke, tetovirane ruke, tetovirane ruke moj budi mi silan i dobro mi stoj.

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by evergreen » 26 Jun 2012, 08:49

MORENA wrote: Sto si bre smesan
Pa veze nas istorija, SVE nas, gospodine evergreen :)
Meni se svidja sto Turci hoce da pomognu muslimanima u Bosni, to je lep cin.
A meni se sviđa tvoj stav, i nije mi smiješan.:) Uz malu korekciju: Turci hoće da pomognu svima, a to znaju političari u Srbiji. Za razliku od Dodicka, koji (najčešće) i ne zna šta priča

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests