Sretniji sam bio bez interneta

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Sretniji sam bio bez interneta

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2012, 21:09

Možete li se prisjetiti svog života p.n.e.?
To jeste prije interneta? Kako god da se prisjetim svojih pred-internetskih dana,
dodjem do zaključka da mi je bilo bolje nego sada. :cudi
Manje srkleta oko kompjutera a više sam vremena posvećivao korisnijim stvarima.
Internet je jedna velika ludnica od informacija i sve trčimo i trudimo se biti u toku ali ne shvatamo da je to nemoguće. Što se više trudimo, više vremena trošimo. Još malo pa kad me neko pita "gdje živiš?", moći ću mu komotno odgovoriti "na internetu" :(

Čak ni kablovsku nisam imao do prije nekoliko godina. I opet mi se čini da sam bio
ljepše živio nego sada. Znači li ovo da je internet najjeftinija zabava za široke
mase? Bar ovako kako ga veći dio nas na forumu koristi?

Čemu vam još koristi internet?
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Trepavica » 15 Dec 2012, 22:10

Pa sumnjam da bi bio sretniji bez internta , nije on kriv za tvoje "nezadovolkstvo" jer da zelis / hoces , mogao bi vrijeme koje koristis i trosis na netu koristiti na bolji i kvalitetniji način .. Sumnjam da si koristio vrijeme u korisnje stvari , možda bio vise u društvu , a ne znaci da je to vrijeme bilo kvalitetnije ili da si bio vise od koristi..Nije bilo neta , ali se gubilo vise vremena ispred tv , umjesto sto sad saznam za 5 min . prije mi trebalo puno vise vremena da saznam naprimjer vrijeme letova , a i tel pozivi bili skuplji.. Uplatnice svih vrsta , trebalo ići po pošti / banci..čekati u redovima..sad sa par klikova, sve to sredim..stanje na putevima..meteorološke info..ma šta sve ne..sto pozelim saznam ..

Meni se sviđa ovo saasnje vrijeme.. Ne gubim ga čekajući , sto zaobići mogu i zaobilazim , a ostatak ću naći načina provesti ga kvalitetnije..kvalitet mi je uvijek bio bitan za sve pa i vrijeme koje imam pred sobom..

Ako bih trebala se odreći tv , ili neta.. Bez dvoumice bih se odlučila za tv .. Na netu ja biram šta ću , a dok na tv , ne..program tv. , ne ovisi od mene..:) tako da..vrlo jasno je..

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by blento59 » 16 Dec 2012, 00:26

upravu si behko
umjesto da odemo kod prvog komsije na sijeloi uz kaficu ili
neko picence fino se ispricamo, mi mu posaljemo sms ili e-mail
totalno smo se otudjili
uz sav respekt prema ovom forumu u kome zaista uzivam,
bolje mi je bilo da sam otisao kod covjeka koji me pozvao na veceru
a ne da ovdje razglabam sa vama
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by IM_ex » 16 Dec 2012, 00:55

blento59 wrote: uz sav respekt prema ovom forumu u kome zaista uzivam,
bolje mi je bilo da sam otisao kod covjeka koji me pozvao na veceru
a ne da ovdje razglabam sa vama
hahahaha :respekt

Ma sta da kazem ... ima istine u ovom sto rekose Krokodil i blento, samo, rijetki to hoce i priznati, javno.
Svi smo mi svjesni da nam je comp/internet postao omiljena igracka o kojoj smo postali ovisni; svi smo svjesni da ispasta mnogo sto-sta zbog te igracke, te da je i otudjivanje od rodbine, prijatelja, komsija veoma osjetno.
A opet, kako god da sagledam, jednostavno, zivimo u vrijeme interneta, nadjemo si zabavu po svom ceifu (vijesti, film, serija, forum, elektronska komunikacija itd) da nam jednostavno fali vremena za sve sto bismo, pa otkidamo i od sna, al opet fali ... bolje i to no provesti par sati u slusanju kojekakvih tema koje te uopce ne interesuju.
A kad bi se ukinuo internet, nedostajao bi nam izvjesno vrijeme ali ne i zadugo, misljenja sam. Ni tad se ne bi cesto islo u kucne posjete, vise bismo citali knjige, vise bismo zurili u tv.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Maja » 16 Dec 2012, 10:13

otudjivanje od rodbine, prijatelja, komsija veoma osjetno.
Možda mlađa raja, ali šta je s tetkama, adžama, ovim, onim... Niti imaju komp, niti ga koriste, a dolaze 3 puta manje nego što su dolazili prije rata. Nešto je drugo u pitanju, tj drugi je razlog zašto smo se otuđili.
Ili možda, prije rata su im bila mala djeca, sad su udati/oženjeni pa idu kod njih.
Ali svejedno se slabo obilazimo i to je tako svugdje kako vidim.

Što se tiče teme...Obično sam na netu ujutro kad ustanem i iza 8-9 naveče. Nikad nisam odbila nečiji poziv zbog neta. A naveče ako sam već kod kuće šta ću drugo nego na net. Drugo, ovaj forum me na neki način i obavezuje da budem više na netu. Ne kažem da mi je mrsko provoditi ovdje vrijeme :ne ali sigurno bih bila manje da sam obični forumaš.
A na šta net najviše utječe...na čitanje. Prije sam mjesečno čitala 5 ili 6 knjiga, a sad 2, maksimalno 3.

Edit...nekad ostanem na netu duže nego što sam mislila, pa ne spavam onih svojih 8 sati i to je još jedna negativnost.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2012, 10:32

IM_ex wrote: A kad bi se ukinuo internet, nedostajao bi nam izvjesno vrijeme ali ne i zadugo, misljenja sam. Ni tad se ne bi cesto islo u kucne posjete, vise bismo citali knjige, vise bismo zurili u tv.
Ili išli trošiti pare po čaršiji?
Ma u pravu si za to da se ni tada ne bi puno družilo. Nekako sam mišljenja da ti zavisi i od životne dobi. Ko je nama kriv što nam nije po dvaj's godina :cudi

Maja wrote:
otudjivanje od rodbine, prijatelja, komsija veoma osjetno.
Možda mlađa raja, ali šta je s tetkama, adžama, ovim, onim... Niti imaju komp, niti ga koriste, a dolaze 3 puta manje nego što su dolazili prije rata. Nešto je drugo u pitanju, tj drugi je razlog zašto smo se otuđili.
Kapitalizam. Europejstvo.

Nešto sasvim novo na BH prostorima. BH način života se medjusobno isključuje
sa navedenim kategorijama. Ne daju nam da spavamo a ćilimi su odavno dignuti sa BiH

Nestanak privatnosti

Ne. Ne mislim na najnovije aplikacije na fejsu nego i inače. Fejs samo slijedi
društvo na njegovom putu u budućnost. Dobar mu je i naziv - facebook.
Svi smo mi profili na fejsu i ništa više. Raja se bori da sačuva to privatnosti
pa izbjegava društvo.
Edit...nekad ostanem na netu duže nego što sam mislila, pa ne spavam onih svojih 8 sati i to je još jedna negativnost.
Puno spavaš :)
online

Ruana
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Ruana » 16 Dec 2012, 11:07

Krokodil Behko wrote:Možete li se prisjetiti svog života p.n.e.?
To jeste prije interneta? Kako god da se prisjetim svojih pred-internetskih dana,
dodjem do zaključka da mi je bilo bolje nego sada. :cudi
Manje srkleta oko kompjutera a više sam vremena posvećivao korisnijim stvarima.
Internet je jedna velika ludnica od informacija i sve trčimo i trudimo se biti u toku ali ne shvatamo da je to nemoguće. Što se više trudimo, više vremena trošimo. Još malo pa kad me neko pita "gdje živiš?", moći ću mu komotno odgovoriti "na internetu" :(

Čak ni kablovsku nisam imao do prije nekoliko godina. I opet mi se čini da sam bio
ljepše živio nego sada. Znači li ovo da je internet najjeftinija zabava za široke
mase? Bar ovako kako ga veći dio nas na forumu koristi?
Čemu vam još koristi internet?
Tacno bili smo sretniji, ali ne zato sto nismo imali intrneta nego smo bili mladji i imali manje briga.
Nedavo sam naletila na jednu pricu i sacuvala je, mozda joj nije mjesto na ovoj temi ali eto valja procitati, pa vi izbrisite ili prebacite.

Gdje ti je osmjeh
Visoko negdje u planinama nalazilo se jedno udaljeno gluho selo. Gluho, ne zato što su stanovnici tog sela bili zaista gluhi, već zato što su bili gluhi za ostatak svijeta. Ljudi u tom selu živjeli su kao jedinstvena porodica. Mladi su poštovali starije, muževi su cijenili supruge.
U njihovom govoru nisu postojale riječi kao: uvreda, vlasništvo, mržnja,
tuga, sujeta, bol, pohlepa, zavist, licemjerje…zato što u njihovim životima nije
postojalo ništa što bi se moglo nazvati tim riječima. Stanovnici tog sela rađali
su se sa osmijehom, i od prvog do posljednjeg dana njihovih života, sa usana im
nije silazio taj široki osmijeh.
Muževi su im bili muževni, a žene – ženstvene.
Djeca su pomagala odraslima u domaćinstvu, igrali se i zabavljali, verali se
visoko po drveću, brali gorke plodove, plivali u planinskom potoku. Odrasli su
ih učili jeziku ptica, životinja i biljaka, tako da su djeca naučila jako mnogo
od njih. I skoro svi zakoni prirode bili su im poznati.
I stari i mladi, živjeli su u harmoniji sa Prirodom. Naveče bi se svi okupili
oko vatre i slali svoje osmijehe zvijezdama. Svako bi izabrao svoju zvijezdu na
nebu i pričao sa njom. Od zvijezda su naučili o zakonima Svemira i o životima u
drugim svjetovima. I tako je to bilo kod njih od kad su znali za sebe.
Jednog dana u selu se pojavi neki strani čovjek i reče:
- Ja sam
učitelj.
Svi se ljudi obradovaše pridošlici. I nemalo zatim, povjeriše mu svoju djecu
sa nadom da će im djeca naučiti važnije zakone od onih koje su do tada naučili
od Prirode i Svemira.
Učitelj je započeo sa svojim učenjem. No kako je vrijeme teklo, svi su počeli
primjećivati kako su se djeca počela polako mijenjati, kao da su bila
zamijenjena sa nekom drugom djecom. Postala su u početku razdražljiva, a nakon
toga se među njima pojavila i zloba, sve su se češće svađala međusobno i uzimala
stvari jedni od drugih. Naučili su se ismijavanju, lažnim i lukavim osmijesima.
Sa njihovih lica kao da su bili izbrisani prijašnji osmijesi, na koje su svi u
selu bili navikli.
Ljudi nisu znali da li je to dobro, jer sama riječ ‘loše’ nije ni postojala
kod njih. Imali su povjerenja u učitelja i iskreno su vjerovali da su to nova
znanja i umijeća koja im je učitelj donio iz drugog dijela svijeta.
Prošlo je nekoliko godina. Djeca su narasla, a život u tom dalekom,
planinskom selu, sasvim se promijenio. Ljudi su zauzeli zemlju, ogradili je i
nazvali je svojim vlasništvom. Postali su nepovjerljivi i predostrožni jedni
prema drugima. Zaboravili su za jezik ptica, životinja i biljaka. Svako od njih
izgubio je svoju zvijezdu na nebu.
Pored toga u njihovim domovima su se pojavili televizori, kompjuteri, mobilni
telefoni, iznikle auto-garaže. Ljudi su izgubili svoje široke osmijehe, ali su
zato zadobili cinične kikote.
A učitelj, koji još uvijek nije naučio da se smije, posmatrao je sve to sa
ponosom i pomislio: U ZABAČENOM PLANINSKOM SELU NAJZAD SAM USPIO DA PRIKLJUČIM
OVE DIVLJAKE MODERNOJ CIVILIZACIJI.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Katja » 16 Dec 2012, 15:16

Aha, sad vam je Europa kriva što vas susjedi ne zovu na kavu. Ma hajte molim vas… :roll

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Luna. » 16 Dec 2012, 15:40

pa ja ne znam u cemu je problem... onaj ko je sretniji bez interneta, neka ga prestane koristit...
ja sam sretna da, zahvaljujuci internetu, mogu vidjeti svoj rod rodjeni... ako vec ne mogu zagrlit, mogu vidjet kako prica i kako raste...

meni su to tolko bezvezne izjave, kako nam je prije bilo bolje bez ovoga ili onoga, da uopste nema volje posebno pisat na tu temu...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Julia-Klara » 16 Dec 2012, 16:46

Luna. wrote:pa ja ne znam u cemu je problem... onaj ko je sretniji bez interneta, neka ga prestane koristit...
ja sam sretna da, zahvaljujuci internetu, mogu vidjeti svoj rod rodjeni... ako vec ne mogu zagrlit, mogu vidjet kako prica i kako raste...

meni su to tolko bezvezne izjave, kako nam je prije bilo bolje bez ovoga ili onoga, da uopste nema volje posebno pisat na tu temu...
upravo ovako, svi imamo mogucnost izbora... ne moramo se educirati na ovaj nacin, ima i drugih... ne moramo prvoditi vrijeme na netu,mozemo i na fitnesu,sa prijatlejima, na bilo koji drugi nacin...

ono sto je covjeku najlakse uvijek traziti krivca u nekome/necemu drugome,sto ne pije uvijek vodu...meni treba vrijeme sa ljudima koje volim, bilo u 4 oka, bilo na netu, i ne mislim da nas je internet promijenio nego smo odrasli... prije sam nekako bila primorana sjediti i slusati necije laprdanje ako smo zajedno u drustsvu, sto vise nije slucaj... ugasis, ignore, i rijesena stvar...
A vremena za druzenje i ostale korisne stvari se uvijek moze naci,ako se hoce
Internet je samo jedan od izgovora
:naklon
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Sheval » 16 Dec 2012, 17:37

Niti sam pročitao uvodni post,niti sam pročitao komentare...pročitao sam samo naslov.
Da,istina.
I puno sam sretniji kad nemam konekcije...ovo je sve nužno zlo.
Kladionica iz kuće,dostava hrane iz kuće,kupovina iz kuće,komuniciranje iz kuće,nevidljivi prijatelji i neprijatelji...nikog vani...nije dobro.
Sve deblji,sve pametniji,sve višeprisutni...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by silence » 16 Dec 2012, 18:08



Svako je kovač svoje sreće... pa neka svako u svoje slobodno vrijeme odabere sebi igračku koja mu najviše odgovara. :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Sheval » 16 Dec 2012, 18:12

Nemam pojma.
Ja nisam imao nikakvih problema na forumima,nitko mi nije stvarao probleme...nikada...za razliku od ovih što kvalitetno upražnjavaju slobodno vrijeme :ok

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Zagorka » 17 Dec 2012, 18:13

Svako vrijeme nosi svoje breme,i sve u životu ima prednosti i mane..... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 18:33

nemam vremena da se vracam u proslost, zanima me sadasnjost i ponekad buducnost.
sve ima svoje....internet je dio nas, izvuci ono najbolje iz svega i alahimanet :ok
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2013, 23:28

Luna. wrote:pa ja ne znam u cemu je problem... onaj ko je sretniji bez interneta, neka ga prestane koristit...
ja sam sretna da, zahvaljujuci internetu, mogu vidjeti svoj rod rodjeni... ako vec ne mogu zagrlit, mogu vidjet kako prica i kako raste...

meni su to tolko bezvezne izjave, kako nam je prije bilo bolje bez ovoga ili onoga, da uopste nema volje posebno pisat na tu temu...
Rado bih. Medjutim ovo je leteći cirkus koji je obavezan. Haj molim te navedi mi ljude koji nemaju internet. Koliko ih poznaješ a da nisu neke dede i nene? O tome ti govorim. Moramo stalno biti online. Ne doslovno nego život priključiti na "online opciju" i nema tu biti off ili nevidljiv. To je sastavni dio naših poslova.....zar ne? Ma znam ja dok sam radio kako to ide. Kad se očekuju neki vanredni poslovi i pozivi na posao, svi obavezno moraju držati uključene mobitele u slučaju poziva. Ne samo mobitele nego i mailove, profile na fejsu i šta sve ne... i koga je kako lakše naći. Biti offline danas znači biti drzak i nekulturan, neodgovoran i oportun. U najmanju ruku - biti čudak kojeg treba smjestiti u neku ustanovu. De se ti isključi pa uvjeri sve oko sebe da je sa tobom sve ok?
online

User avatar
nl74
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1607
Joined: 28 Nov 2012, 00:40
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by nl74 » 09 Apr 2013, 00:30

silence wrote:

Svako je kovač svoje sreće... pa neka svako u svoje slobodno vrijeme odabere sebi igračku koja mu najviše odgovara. :hihi
:aplauzz :aplauzz
potpisujem :pusi

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Jonas » 09 Apr 2013, 09:01

Krokodil Behko wrote:Čemu vam još koristi internet?
- koristim Internet u poslovne svrhe
- za edukaciju na nekom stručnom polju, npr. fotografija
- za internetsko bankarstvo
- poslovanje s Bankom, online štednja, online ulaganje u investicionim fondovima
- online trgovina: prodaja i kupovina putem interneta
- kupovina preko interneta: skoro svu tekniku narucujem preko interneta... knjige... od madraca do auta... (zimske i ljetne gume, brisace...)
- putovanja: od smjestaja do karte, lakse je usporediti najjeftinije/najbolje tarife
- (...)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by bubica » 09 Apr 2013, 12:16

Sta znaci sretniji bez interneta. Nema to sa srecom nista. Sve u odobrenoj kolicini i dobro je. Nisam od onih koji se penju po krovoima, kokosinjcima, brdima da uhvate signal itd. Moram priznati do prije god dana kada odem u BiH milina, nema interneta. Vala i ne nedostaje mi, valjda jer se svijesno da nema, u medjuvremenu komsija ima wlan pa je sin je dobio od komsije lozinku, aaah pa mora i mama malo da pronjuska fb, e-mails itd. Kad se zna da nema i ne trazi se a kad ima onda ima. Inace u svakodnevnici bez interneta pfffffff, cinjenica je da brzo zivimo, dosta brze nego prije dvadesetak godina. Nekada ti trebalo najmanje pola dana da dodjes do neke informacije, sada samo dvije minute. Ko ne voli neka izvoli, a svi vole.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Sretniji sam bio bez interneta

Post by Krokodil Behko » 09 Apr 2013, 12:22

Još samo da nam odgovoriš da li su nam potrebne sve te informacije. Dok jednu koja nam treba nadjemo, doznamo svašta. Pošto je sushi u Kjotu, šta rade Rusi preko zime u nekoj Sibirskoj zabiti, kondomi sa okusom slanine, kako se zove neko ostrvo u pacifiku od cijelih 300 stanovnika, kakve gaće nosi Kim Kardashian...kad će ona papanka Kate Midleton roditi... etc...etc... Pa zatim doznavanje svega toga, pretvoriti u vrijeme...?
online

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests