Može li se poštenim radom obogatiti?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Krokodil Behko » 03 Jan 2013, 18:50

Nekada je možda i moglo. A sada?
Mislite li da je moguće obogatiti se u BiH poištenim radom?
Dakle, krenuti od neke male zarade-nekog malog ulaganja i postati hadžija?
Ne znam nijedan ovakav postratni primjer. Postoje neki koji su se obogatili
jer su se na vrijeme počeli baviti trgovinom ili nekim uslugama medjutim nema
ih mnogo.

Jednostavnije rečeno, može li se sa svojom vlastitom grbačom steći bogantstvo?
Ja pokušah pa ništa. ;oo Očito sam odabrao pogrešan posao u ionako pogešno
vrijeme i u pogrešnoj zemlji.

Nisam se baš nasretao takvih koji su poštenim radom stekli pare u BiH.

Ili ipak postoje?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Pasaga » 03 Jan 2013, 19:08

Neznam cime si se bavio,bar si pokusao. :tuga

Ako bi cojk odlucio ne da se nesto obogati,da lagodno zivi
mora izabrat CASU,VAGU ili METAR. :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by paparaci » 04 Jan 2013, 01:26

mislim da je to na nasem prostoru jako tesko. sigurno nije nemoguce, ali eto i ja kao i ti jos nisam cuo za neki dobar primjer. problem je prvenstveno u tome sto nemamo drzave i sto nam osim lopovluka nista ne funkcionise. imamo malo je reci veliku nezaposlenost. velik dio stanovnistva zivi na rubu egzistencije i u gorim uslovima. znaci, kupovna moc je slaba. a cim je tako, nema ni biznisa.

kod nas je sve upereno protiv gradjana. drzava radi protiv nas, a ne za nas tj. za nasu dobrobit. tu su da ti dusu uzmu i nista drugo. kako je samo sramotno i zalosno sta poljoprivrednicima rade.

iskren da budem. cijela ta slika covjeka naprosto odbija da bilo sta pokusa.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Lanci » 04 Jan 2013, 01:42

Pa iskreno da kazem..ima ona nasa poslovica..kako kazu..postenje je imanje..covjek koji radi posteno sigurno se nemoze obogatiti tako lahko kao neki lopovi sto kradu na sve strane,,,ali ce bar da ima skromno za zivot bez lopovluka
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Ruana
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Ruana » 04 Jan 2013, 22:24

Postenima i Bog pomaze, tako sam cula neki dan od jednog albanca.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by silence » 04 Jan 2013, 23:09

Pa zavisi šta neko podrazumjeva pod bogatstvom... i sa kojom količinom imovine se zadovoljava... Pa zavisi i od toga koju vrstu posla obavlja i gdje obavlja... Zavisi od mnogo faktora... ;)
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3773 times
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Veca » 04 Jan 2013, 23:18

...et',za mene bogatstvo pocinje od 1-og,2 miliona eura! :oo...a posteno se obogatiti mozes samo na lotu :D
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Konsultant » 05 Jan 2013, 13:56

Kako definisete postenje? Spada li tu monopolizam, legalno izbjegavanje placanja poreza i sl?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2013, 14:53

Konsultant wrote:Kako definisete postenje? Spada li tu monopolizam, legalno izbjegavanje placanja poreza i sl?
A šta je legalno izbjegavanje plaćanja poreza?
Nešto mi se to po samom nazivu, ne uklapa u temu to jeste u poštenje. :hm
online

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Tempy » 05 Jan 2013, 15:11

Krokodil Behko wrote: Jednostavnije rečeno, može li se sa svojom vlastitom grbačom steći bogantstvo?
Svojom "grbačom " ne može se steći bogatstvo! Pristojan život za vrijedan rad može. Sticanje bogatstva moraju pratiti tri faktora:
1) Ideja
2) kapital
3)sreća

Mnogi pokušaju sa samo jednim faktorom i ne uspiju. Primjer imaju odličnu ideju, ali nemaju potrebni kapital pa naivno uzmu mikro kredit kod neke harač banke, uz to nemaju sreće jer je neko prije njih imao istu ideju. Ili recimo imaju potreban kapital (naslijeđe, dugogodišnji rad vani) ali nemaju dobru ideju , već pokušaju kopirati nekog ko je uspješan, pa redovno propadnu kada iscrpe zalihe kapitala. Najgori su oni koji samo imaju ruke i uzdaju se u sreću. Vrijedne ruke ne mogu nadomjestiti nedostatak ideje i kapitala.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2013, 15:32

Prije 10-11 godina milsio sam proizvoditi namještaj. Ima puno talentovanih stolara
koji to rade i proizvode ali nije to to. Oni su vrsne zanatlije s tim što ja ne govorim
o tome nego o umjetnosti. Akcenat bi bio na designu. Iz tih razloga, zaposlio sam se
u drvnoj industriji da steknem iskustva i godinama sam radio tamo. Napredovao taman
toliko da nisam ni vjerovao da ću to moći. Počeo kao pomoćni radnik. Ušao u pogon,
navukao zaštitne rukavice na ruke i pitao poslovodju "Šta ja trebam da radim?"
Postao sam majstor na nekim strojevima u roku od nekoliko mjeseci a u roku od godinu
dana sam bio i asortirer. Radnik na procjeni kvaliteta. Bio sam i referent za praćenje
proizvodnje a kasnije i za vodjenje raznih statistika. Doslovno sam izmislio sistem validne
procjene kvaliteta a da firma ne gubi mnogo prilikom sortiranja i izvoza na zahtjevno
njemačko tržište. Bio je to period kad je firma osvajala proizvodnju tog proizvoda i ja sam
samo bio najsnalažljiviji a nije mi ništa bilo mrsko :cudi

Karijeru u toj firmi završavam kao šef raje u proizvodnji iliti poslovodja.
Stekao sva moguća iskustva ali nisam stekao
tih potrebnih pedesetak hiljadica za unajmljivanje malog pogona i kupovinu dva velika
fabrička stroja kao i viljuškar plus materijala poprilično. To mi je bilo potrebno jer ja
nisam htio biti zanatlija koji nešto raducka u garaži.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Konsultant » 05 Jan 2013, 15:36

Krokodil Behko wrote:A šta je legalno izbjegavanje plaćanja poreza?
Sindrom Miskovica ili Apple, izvuces lovu iz drzave i onda otvoris firmu u nekoj drzavi, pa onda ga investiras od tamo, ispadas kao strani investitor koiji je po zakonu povlasten i ima mnoge olaksice. Varijanta 2 je kupovina dionica na koje postoji dividenda. Na dividendu se ne placa porez. Varijanta 3 kupis sve zivo sto se moze prikazati kroz racune (npr. auto ili opremu kojoj ne pada cijena) i teretis na racun firme. Uzivas blagodeti a sebi to odbijes od plate. Tako ne placas porez na punu platu, places puno manji porez na dobit firme, a kasnije to otpises i prisvojis. Ma ima zilion nacina, a sve legalno.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Konsultant » 05 Jan 2013, 15:51

Krokodil Behko wrote:Karijeru u toj firmi završavam kao šef raje u proizvodnji iliti poslovodja.
Stekao sva moguća iskustva ali nisam stekao tih potrebnih pedesetak hiljadica za unajmljivanje malog pogona i kupovinu dva velika
fabrička stroja kao i viljuškar plus materijala poprilično. To mi je bilo potrebno jer ja nisam htio biti zanatlija koji nešto raducka u garaži.
La Costa, za pocetak ti nije bas toliko potrebno. Po ovoj prici gore, imas iskustva oko proizvodnje namjestaja medjutim nemas njuha za rukovodjenje i organizovanje ne samo proizvodnih procesa vec i finansijskih. Sto moras krenuti s toliko love? Danas na internetu imas sve zivo, prati 5-10-15 stranica koje samo rade dobar dizajn i malo prilagodi. Tvoja ogromna prednost je sto si puno jeftiniji nego bilo koja fabrika i sto je trenutno ekonom. kriza. Radi namjestaj po mjeri i za srednji i nizi sloj jer to je vecina trzista ovdje. Naravno ne odustaj od luxuza tu je dobar profit. Nabavi sitne alate(Makita, Bosch,...) umjesto velikih strojeva i kreni. Za to ne bi trebalo vise od 10-15 milja, mada se sigurno poceti i sa 5 milja ako imas gdje tipa garaza. To sto bi radio obavezno objavljuj na facebooku ili blogu jer to nista ne kosta,a za pocetnu web stranicu ti treba izmedju 500 i 1000 maraka. S druge strane sklapaj poslovna poznanstva, radi posteno i siri paletu proizvoda. Mozda je ovo onako suplja, ali zacrtaj sta zelis u zivotu i drz se toga. Ne zaboravi dok budes radio u firmi, moras zaraditi oko 3-4 svoje plate. Prvo svoju, pa onda porez, troskove firme i jos profit firme.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Rum » 05 Jan 2013, 15:56

A naravno da moze u pravo vrijeme na pravom mjestu prava ideja Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Julia-Klara » 05 Jan 2013, 16:06

Konsultant wrote:
Krokodil Behko wrote:Karijeru u toj firmi završavam kao šef raje u proizvodnji iliti poslovodja.
Stekao sva moguća iskustva ali nisam stekao tih potrebnih pedesetak hiljadica za unajmljivanje malog pogona i kupovinu dva velika
fabrička stroja kao i viljuškar plus materijala poprilično. To mi je bilo potrebno jer ja nisam htio biti zanatlija koji nešto raducka u garaži.
La Costa, za pocetak ti nije bas toliko potrebno. Po ovoj prici gore, imas iskustva oko proizvodnje namjestaja medjutim nemas njuha za rukovodjenje i organizovanje ne samo proizvodnih procesa vec i finansijskih. Sto moras krenuti s toliko love? Danas na internetu imas sve zivo, prati 5-10-15 stranica koje samo rade dobar dizajn i malo prilagodi. Tvoja ogromna prednost je sto si puno jeftiniji nego bilo koja fabrika i sto je trenutno ekonom. kriza. Radi namjestaj po mjeri i za srednji i nizi sloj jer to je vecina trzista ovdje. Naravno ne odustaj od luxuza tu je dobar profit. Nabavi sitne alate(Makita, Bosch,...) umjesto velikih strojeva i kreni. Za to ne bi trebalo vise od 10-15 milja, mada se sigurno poceti i sa 5 milja ako imas gdje tipa garaza. To sto bi radio obavezno objavljuj na facebooku ili blogu jer to nista ne kosta,a za pocetnu web stranicu ti treba izmedju 500 i 1000 maraka. S druge strane sklapaj poslovna poznanstva, radi posteno i siri paletu proizvoda. Mozda je ovo onako suplja, ali zacrtaj sta zelis u zivotu i drz se toga. Ne zaboravi dok budes radio u firmi, moras zaraditi oko 3-4 svoje plate. Prvo svoju, pa onda porez, troskove firme i jos profit firme.
Ti fakat konsultant...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2013, 16:08

Konsultant wrote:
Krokodil Behko wrote:Karijeru u toj firmi završavam kao šef raje u proizvodnji iliti poslovodja.
Stekao sva moguća iskustva ali nisam stekao tih potrebnih pedesetak hiljadica za unajmljivanje malog pogona i kupovinu dva velika
fabrička stroja kao i viljuškar plus materijala poprilično. To mi je bilo potrebno jer ja nisam htio biti zanatlija koji nešto raducka u garaži.
La Costa, za pocetak ti nije bas toliko potrebno. Po ovoj prici gore, imas iskustva oko proizvodnje namjestaja medjutim nemas njuha za rukovodjenje i organizovanje ne samo proizvodnih procesa vec i finansijskih. Sto moras krenuti s toliko love? Danas na internetu imas sve zivo, prati 5-10-15 stranica koje samo rade dobar dizajn i malo prilagodi. Tvoja ogromna prednost je sto si puno jeftiniji nego bilo koja fabrika i sto je trenutno ekonom. kriza. Radi namjestaj po mjeri i za srednji i nizi sloj jer to je vecina trzista ovdje. Naravno ne odustaj od luxuza tu je dobar profit. Nabavi sitne alate(Makita, Bosch,...) umjesto velikih strojeva i kreni. Za to ne bi trebalo vise od 10-15 milja, mada se sigurno poceti i sa 5 milja ako imas gdje tipa garaza. To sto bi radio obavezno objavljuj na facebooku ili blogu jer to nista ne kosta,a za pocetnu web stranicu ti treba izmedju 500 i 1000 maraka. S druge strane sklapaj poslovna poznanstva, radi posteno i siri paletu proizvoda. Mozda je ovo onako suplja, ali zacrtaj sta zelis u zivotu i drz se toga. Ne zaboravi dok budes radio u firmi, moras zaraditi oko 3-4 svoje plate. Prvo svoju, pa onda porez, troskove firme i jos profit firme.
Izgleda da se nećemo naći. Namještaj za niže slojeve proizvode zanatlije kao i postojeće fabrike. Čak šta više ima ih puno. Jedini garant je kvalitet i design kao i materijal. Ništa bez masivnijeg stakla kao i masivnijih komada hrastovine.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Julia-Klara » 05 Jan 2013, 16:14

nista, Behko...onda sjedi i igraj loto
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Konsultant » 05 Jan 2013, 16:16

Naravno da ima jer ima i trzista. Isto tako meni se nije svidio krevet koji sam kupio u salonu namjestaja X i tamo nikad vise ne kupujem. Stol sam kupio na drugoj lokaciji u koju cu tesko otici opet jer ponuda je tako losa i prodavaci neljubazni. Ne zaboravi, nove generacije su odrasle i zavise od facebooka, eto nove klijentele. Kombinuj staklo i mas. komade hrastovine. Ma skontaces sam s cim bi mogao poceti, ako to zelis.Ukratko, ne trazi razloge za neuspjeh vec samo kako uspjeti. Ne solim ti pamet niti znam u kakvoj si trenutno situaciji, ali nemoj odustajati.

Ako niste gledali/citali o prici Boeinga obavezno to uradite. Jedno vrijeme su bili pred zatvaranjem. Pogledaj ih sada.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Lebowski » 03 May 2014, 22:04

Ja mislim da ne može. Da kreneš baš od nule i da stekneš neko veliko bogatstvo i da baš nikoga nikad ne zajebeš na neki način. Zajebi. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Može li se poštenim radom obogatiti?

Post by Rockefeller » 03 May 2014, 22:45

Sjedim ja tako na wc solji i poluglasno razmisljam o tuzlaanskom pivu koje sam upravio bio (juce) popio: vise piva se popije na koncertima nego za vrijeme nogometnih utakmica pa se svejedno slomise ljudi oglasavajuci pivo ljudima koji sjede sa prijateljima i gledaju utakmice.

Ono ne'am pojma je l' tvrdnja tacna a ako i nije zadovoljan bih bio da je to drugi trzni segment. Ok, sta da radi tuzlanska pivara?

Neka malo plese. Namjesto sto se slomi prodavajuci pivo bolj bi joj bilo da malo pomogne mladim ljudima uspjeti u svijetu muzike. Ako bude prodavala pivu ima mogucnost uspjeti na drzavnom nivou ako bude pomagala mladima ima mogucnost medjunarodnog uspjeha.o

Mislim da ja. Samo da, kao sto se vidi, mislim da je rijec o idejama a ne o proizvodima. Prodavati proizvod je jos jedno nase (lose) nasljedje komunizma.

I ne mora moja ideja biti nimalo dobra. Ona je samo dobra ilustracija.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests