PROSJACI

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by String » 21 Mar 2012, 21:08

Vidio sam danas romkinju kako na mostu puza na koljenima joj se rane napravile....i nesto mumlja....naravno laznjak....
Nije njih dzaba Hitler lozio ba....
Image

Obrisan profil
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Obrisan profil » 21 Mar 2012, 21:11

I neki dan stojim pred vratima i pusim cigaru,,kad vidim neku senku,,,neko mi se priblizuje..kad se stvori osoba pored mene, ma sekundu i dotakla bi me,,i opet te neke ceduljice,,pise 3 Kinder..arm (3 dece, siromasna)
jooooojj..posto me je uplasila ja sam prvo dreknula da se makne od mene tri metra, odkud joj pravo da mi se tako priblizava...
i kad sam procitala 3 dece , siromasno,,,PUKO mi film...svasta sam joj rekla, cini mi se zato sto me onoliko uplasila da sam zato tako burno reagovala...

Kako je nije sramota, i ja imam 3 dece, samohrana, radim,,,i kako je nije sramota, zivi u Nemackoj, ovde niko ne mora da gladuje, ima socijana pomoc za SVAKOGA...svasta samjoj zivo rekla,,samo je pognula glavu i otisla
I onda mi bilo tako zao....kontala sam ko zna ko nju tera na to,,,,kome se ona mora opravdavati,,nekom debelom krelcu koji vozi mecku, 100 %
Last edited by Obrisan profil on 21 Mar 2012, 21:13, edited 1 time in total.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Heidi » 21 Mar 2012, 21:11

ne vracam nikog, dam uvijek nesto, svejedno....objesis marku, necu crknut....
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Obrisan profil » 21 Mar 2012, 21:13

Ja dam muzicaru na ulici UVEK
prosjacima davno vise ne

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by STrendzer » 21 Mar 2012, 21:26

skoro sam bio dole u Bosni,ama ljudi oka ne mosh otvorit od prosjaka svakakve vrste a ponajvise djece,ne mosh nadavat,na svakom koraku a najvise ih ima cini mi se pred Bingom i u Tz veliki kupovni centar(Merkur ili tako nesto zove se)...ne mosh parkirat a da te neki prosjak uglavnom djeca ne pitaju za koju marku...

ako dadnes nije dobro,ako ne das opet nije dobro...
nekima dam nekima nedam jer kad mi dosadi onda ih otjeram ostro od mene i uvijek tako...

ali i znaju se snaci ako ih odbijes,ovi pred Bingom cekaju da napravis kupovinu,smjestis u auto i onda te prosjacic fino pita da ce on otjerat tvoja kupovna kolica na mjesto gdje se kolica skupljaju,onda mu ipak dadnes nesto...tesko je biti pametan...u svakom slucaju je drzava i zakon kriva,ovo je na neki nacin dodatni pritisak na obicne gradjane,jednostavno te neko koga i ne poznajes i ne zelis znati dotjera u situaciju bez da ti imas s tim ista zajednickog da ili dadnes neku paru ili da se naklapas i tjeras te proshjake od sebe...sto na neki nacin uzima covjeku dodatnu energiju i koncetraciju na stvari od kojih sam covjek nema nista...

ebo drzavu...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Dust » 21 Mar 2012, 21:33

Ne sudim im i ne znam zasto, zbog cega prose, niti me interesuje. Kome mogu udjelim i prica zavrsena.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by IM_ex » 21 Mar 2012, 21:39

Ima jedna redovna, pjeva u podzemnoj.
Ma nemam pojma koja bi ono mraka mogla biti, jezik nedefinisan, pjesme koje pjeva, onako laicki, mogle bi liciti na indijanski turbo folk pop. Orrrriiiii taj nekako nemili glas; putnici tihi, svako sa svojim mislima, brigama, umorom ... a ona, sa stomakom do zuba, ide iz vagona u vagon i pjevaaaa; a u ruci joj plasticna casa koju svako malo nekom tutne pod nos. Ma niko joj ne daje, a ako bi joj neko i dao vjerujem da bi to bilo samo stoga da sto prije odmagli dalje, da ne cuje tu njenu jaaaako dosadnu baladu :dole

Ima jedan Mrak. Ja ga nazvah tako, jer iz njega uvijek bije mrak. Taj je poremecen u nogu (vidno); ocito da je i u glavu dok ima onako strasan i mracan pogled. Kad bih pruzila ruku da mu udijelim sadaku, mislim da bi mi ju iscupao :hm

Napast ovladala, pa eto ...
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by String » 21 Mar 2012, 21:53

Klonirajte Hitlera....
Image

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by silence » 21 Mar 2012, 21:53

Prosjačenje je postalo unosan biznis. Vjerujem da su to čitava preduzeća sa radnim mjestima u svim dijelovima grada. Oni vjerovatno prosjače za male nadnice, a glavnina ide "gazdi". Ne volim davati tim uličnim prosjacima. Imam svoja mjesta gdje udijelim i znam da sam dala u prave ruke.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Obrisan profil » 21 Mar 2012, 21:57

procitala u jednom clanku bas n atu temu,,da prosecna "plata" prosjaka (npr. na benzinskoj, na semaforu) iznosi 400 eura.
Prosecna plata jednog advokata u Srbiji 700 eura.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Sheval » 21 Mar 2012, 22:09

Ciganima ne dajem,invalidima dajem

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Nela » 21 Mar 2012, 22:17

Ne dajem ciganima, iako mi se sažali i na njihovu djecu, jednostavno sam slaba na djecu i ljude koji su u nevolji. Za marku niko od nas neće propasti a ta marka nekome puno znači.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by niska grana » 21 Mar 2012, 22:36

Baš sinoć sanjam kako, baš kao u jednoj epizodi Crne Guje, uručujem nekom prosjaku 20 km da bih ispao fin i dobar a onda ga malo kasnije iza nekog ćoška sačekaju moji ahbabi, prebiju i otmu mu sve pare....nadam se da nema neko mračno značenje.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by silence » 21 Mar 2012, 23:11

Ima...

Uradio si nešto na javi zbog čega si se pokajao. Želiš da to popraviš uz pomoć prijatelja. :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Blackhawk
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Blackhawk » 21 Mar 2012, 23:18

Dam skoro uvijek, a sad u zavisnosti ko trazi, nekom dam vise nekom manje.. Jer moze se prepoznati kad neko trazi da mu bas treba i kad traze ti sto zaradjivaju na takav nacin..
Prije par sedmica, izasao sa dzume i pred dzamijom uvijek ima onih sto prose, standardni.. i vidim dvoje djece, cigani, musko i zensko, izmedju 6-10 godina.. i zajedno jedno kraj drugog. I cekao ja kolegu da izadje i posmatram onako, kad dodje odrasli cigan i stade iza ograde dzamije, tacno iza ledja tim dvoma, zazvizda, oni se okrenuse i odmah vidi se na njima promjena, prepali ga se... I cijelo vrijeme on je stajao tako naslonjen na ogradu sa vanjske strane dok oni unutra sjede na betonu i prose.. Vjerovatno pazi da nebi sta sakrili od para..

A ima onih koji stvarno trebaju pomoc, i takvima uvijek dajem vise.. I nije mi zao nikad kad stvarno znam da treba i vidim na osobi da svaka marka znaci..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Zagorka » 22 Mar 2012, 19:44

Nekad davala redovno,mati mi vazda govorila da ne odbijam nikog.Sad ih stvarno ima previse,postao je biznis.Razumijem invalide i to,ali ne shvatam covjek mlad,zdrav,metar preko ledja i on zica marku vazda :cudi

Takodje ne shvatam zasto neko ima osmero djece i onda mu gladuju,kaze nemogu ih sviju hraniti,pa zasto nisi imao jedno-dvoje,pa bi mogao...
Neke stvari jednostavno ne razumijem :cudi
(i dok god budemo davali,tzv"prosjacima"njihove ce gazde vozati auta bijesna i glumiti frajere i nasilnike(vidjela svojim ocima) :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by carobnjak N » 22 Mar 2012, 19:49

Ako imaš dovoljno para ,podaj ...jer to znači da te neće oštetiti to što si dao ,a gornja ruka je bolja od dojnje. Ako nemaš ,onda daruj lijepu riječ ili osmijeh jer i to je sadaka.
Ima čak u Kur'anu opis kakvim prosjacima je najbolje davati :
...poznaćeš ih po izgledu njihovu, oni proseći ne dodijavaju ljudima. - A ono što od imetka drugima date - Allah, sigurno, za to zna.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by alma75 » 22 Mar 2012, 23:20

carobnjak Nurudin wrote:Ako imaš dovoljno para ,podaj ...jer to znači da te neće oštetiti to što si dao ,a gornja ruka je bolja od dojnje. Ako nemaš ,onda daruj lijepu riječ ili osmijeh jer i to je sadaka.
Ima čak u Kur'anu opis kakvim prosjacima je najbolje davati :
...poznaćeš ih po izgledu njihovu, oni proseći ne dodijavaju ljudima. - A ono što od imetka drugima date - Allah, sigurno, za to zna.
U potpunosti se slažem sa gore navedenim!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120473
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: PROSJACI

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2013, 11:43

Ovdje su u modi petogodišnji prosjaci. Naprave djir po baštama u centru, pa polukruzno okretanje i u novi djir.. Tako jednom neka mala curica oko 5 godina, dok sam pio kafu u jednoj bašti. Dam joj pola marke. I taman pomislim,da sam je se riješio eto nje poslije 15 minuta opet. Zaboravila da sam joj dao već.. I samo što sam je sikterisao eto nekog malca. Nije prošlo vise od minute. Haman poslala brata. Ima ih na svakom koraku. I to prosjačenje gubi smisao u ovoj zemlji cuda..
online

Ruana
Status: Offline

Re: PROSJACI

Post by Ruana » 02 Apr 2013, 12:10

Ovdje nema prosjaka. Ali kad odemo dolje isto tako samo hodaju po bastama. Ispocetka sam svakom davala dok me nisu opametili
Jednom tako sjedili u nekoj basti i dolazi neki djecak mozda desetak godina. Na vratu mu okacen papir i pise "ja sam gluhonijem i bolestan, sestra mi je puno bolesna i treba joj puno novca za lijekove, a roditelji su nam poginuli u ratu"
Moj muz izvadio cini mi se 10 maraka i drzi da mali vidi, i kaze malom "kako se zoves"on kad je vidio pare zaboravio da je gluhonijem kaze "Muharem" onda mu kupio sok i nabrzio ga.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests