Empatija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Empatija

Post by Luna. » 14 Feb 2013, 15:57

Kao smo posljednih dana pisali na temu komunikacija a i na ovu drugu, o nasoj popustljivosti, pade mi na pamet da nigdje nemamo, tj. ja ne nadjo, temu o empatiji ili na nasem receno, o nasoj mogucnosti da shvatimo i prepoznamo tudje osjecaje i postupke, tudje osobine... koliko smo u stanju da suosjecamo sa drugim osobama...
cini mi se da je empatija usko povezana sa ovim dvjema temama, o popustljivosti i komunikaciji...

po meni jedna od najdragocjenijih ljudksih osobina i mislim da je vazna u svim drustvenim sverama.
covjek sa zdravom dozom empatije ce biti odlican partner, jer moze shvatiti i postupke i osjecaje a i reakcije svog partnera.
bice dobar roditelj. i na poslovnom polju neko ako neko imamo "njuh" za ono sto trziste trazi imace uspjeha... i da ne nabrajam dalje... kao sto rekoh, po meni je to jako vazna osobina...

kakvi ste vi na tom polju... ja moram priznat da mene moja empatija izjeba (da se najjednostavije izrazim), kad je privatni zivot u pitanju... ako su djeca u pitanju i hoce da im se nesto kupi, npr. iphon, ja kontam odmah, kako bi ja da sam u njihovim godinama - i leti kupi... ako dijete hoce da odgleda film - opet ista prica. ujutru izlazimo nepocesljani iz kuce :D.. i tako i sa prijateljima, familijom, muzem... sve nesto ja sve razumijem :grana

e kad je poso u pitanju, tu je vec druga prica.. tu ne bi svoju sposobnost da osajcujem onog drugog nikad mijenjala... makar mi je tu bog dao da sam maher... moram priznat da znam bit itekako zajebana i ostra a i slatkica slatka- sve zavisno od toga kako sam procjenila da kod onog preko puta prolazi.. i sto je super, u toj se procjeni rijetko prevarim...

a privatno, kako reko, katastrofa koliko me ta empatija ishandri...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by gospođa Brams » 14 Feb 2013, 16:04

I ja sam jako empatična osoba, vjerojatno previše. U svakom trenutku razmišljam kako moji postupci utječu na osjećaje drugih, čak i ako prema nekome budem gruba s opravdanim razlogom (jer je ta osoba to zaslužila), poslije mi bude krivo. I samo razmišljam "a šta ako se ta osoba sad osjeća loše zbog mene".
Zbog toga se često dam iskoristit i ljudi se poigraju mojim osjećajima i voljela bih da sam više flegmatična a manje empatična.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Empatija

Post by dacina_curica » 14 Feb 2013, 16:13

Lutka wrote:
kakvi ste vi na tom polju... ja moram priznat da mene moja empatija izjeba (da se najjednostavije izrazim), kad je privatni zivot u pitanju... ako su djeca u pitanju i hoce da im se nesto kupi, npr. iphon, ja kontam odmah, kako bi ja da sam u njihovim godinama - i leti kupi... ako dijete hoce da odgleda film - opet ista prica. ujutru izlazimo nepocesljani iz kuce :D.. i tako i sa prijateljima, familijom, muzem... sve nesto ja sve razumijem :grana

e kad je poso u pitanju, tu je vec druga prica.. tu ne bi svoju sposobnost da osajcujem onog drugog nikad mijenjala... makar mi je tu bog dao da sam maher... moram priznat da znam bit itekako zajebana i ostra a i slatkica slatka- sve zavisno od toga kako sam procjenila da kod onog preko puta prolazi.. i sto je super, u toj se procjeni rijetko prevarim...

a privatno, kako reko, katastrofa koliko me ta empatija ishandri...

Ista ovakva :grana

Sve sto se tice "mojih ljudi" te ljudi u nevolji, djece, staraca itd. me raskuci. I mama mi je takva, majka bila ista, porodicno svi ludi. :grana
Na poslu sam i fina a i otrov, zavisi koliko me ko handri u mozak (ili pokusava)....mada me se mensecini vecina plasi :grana (mada je to mozda i do frizure mi :valja)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Luna. » 14 Feb 2013, 16:19

honey bunny wrote:
Lutka wrote:
kakvi ste vi na tom polju... ja moram priznat da mene moja empatija izjeba (da se najjednostavije izrazim), kad je privatni zivot u pitanju... ako su djeca u pitanju i hoce da im se nesto kupi, npr. iphon, ja kontam odmah, kako bi ja da sam u njihovim godinama - i leti kupi... ako dijete hoce da odgleda film - opet ista prica. ujutru izlazimo nepocesljani iz kuce :D.. i tako i sa prijateljima, familijom, muzem... sve nesto ja sve razumijem :grana

e kad je poso u pitanju, tu je vec druga prica.. tu ne bi svoju sposobnost da osajcujem onog drugog nikad mijenjala... makar mi je tu bog dao da sam maher... moram priznat da znam bit itekako zajebana i ostra a i slatkica slatka- sve zavisno od toga kako sam procjenila da kod onog preko puta prolazi.. i sto je super, u toj se procjeni rijetko prevarim...

a privatno, kako reko, katastrofa koliko me ta empatija ishandri...

Ista ovakva :grana



Sve sto se tice "mojih ljudi" te ljudi u nevolji, djece, staraca itd. me raskuci. I mama mi je takva, majka bila ista, porodicno svi ludi. :grana
Na poslu sam i fina a i otrov, zavisi koliko me ko handri u mozak (ili pokusava)....mada me se mensecini vecina plasi :grana (mada je to mozda i do frizure mi :valja)
isto tako.. kod kuce sam ko pcelica maja :)
a na poslu sam prefarbana svim bojama i nije mi ni najmanje zao ako nekog malo sta i zajeben.. ako necu ja njih, oni ce mene
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2013, 12:51

o nasoj mogucnosti da shvatimo i prepoznamo tudje osjecaje i postupke, tudje osobine... koliko smo u stanju da suosjecamo sa drugim osobama...
cini mi se da je empatija usko povezana sa ovim dvjema temama, o popustljivosti i komunikaciji...
Da bi to shvatio, čovjek se mora postaviti u poziciju osobe koju želi shvatiti ili bar
razmisliti o toj poziciji. Sve ostalo je samozavaravanje da razumijemo ljude oko sebe.

Nisam baš siguran da su razumijevanje i suosjećanje isti pojam.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Luna. » 25 Feb 2013, 12:55

Krokodil Behko wrote:
o nasoj mogucnosti da shvatimo i prepoznamo tudje osjecaje i postupke, tudje osobine... koliko smo u stanju da suosjecamo sa drugim osobama...
cini mi se da je empatija usko povezana sa ovim dvjema temama, o popustljivosti i komunikaciji...
Da bi to shvatio, čovjek se mora postaviti u poziciju osobe koju želi shvatiti ili bar
razmisliti o toj poziciji. Sve ostalo je samozavaravanje da razumijemo ljude oko sebe.

Nisam baš siguran da su razumijevanje i suosjećanje isti pojam.
pa ko ti je reko da je isti
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80751
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6770 times
Status: Online

Re: Empatija

Post by Julia-Klara » 25 Feb 2013, 14:19

Mene empatija handri u zivotu,sto privatno, sto poslovno.
Uvijek cu naci opravdanje i razumjevanje za nekoga ko nije uradio nesto sto je trebao, sto je rekao na ruzan nacin,i galamio na mene, iako nisam ja kriva,ali takva sam. Uvijek pokusavam sebi pojansiti da nismo svi isti, da nikad ne znam kakve ljudi probleme imaju, i zbog cega su reagirali na nacin na koji jesu. Samoj sebi se nekad gadim sto sam "dobrica", jer znam da me iskoristavaju,ali opet ne kazem nista.
Jednoj poznanici sam bila rame za plakanje godinama, kad god crijevo na lijevo, hajde kod JK, pa se jadaj. A ja slusam, i kupim,kupim,kupim...Kasnije me pred rodjenom kcerkom nazove "krmetom", i mala me pred njom pita : "A Julija, jesi li ti krme? Moja mama kaze da jesi"... Nisam nista rekla, pokusala sam je izbjegavati, i kad je vise dojadila sa zivkanjem na kafu rekla sam joj sta me pogodilo. Sad vise ne dosadjuje :)

I za to njeno ponasanjeprema meni sam imala objasnjenje, i na kraju cutala jer je nisam htjela povrijediti,a sto ona mene jeste-eh,to nije bitno... Budala sam,znam
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Empatija

Post by dacina_curica » 25 Feb 2013, 14:49

Julia, Julia tebe treba dooooobro namlatiti. :pendrek

Behko, niko nije ni rekao da su suosjecanje i razumijevanje jedno te isto. Nisu isto, niti postoje iskljucivo jedno zbog drugog...Covjek se moze suosjecati sa necijom nevoljom i kada nije isto dozivio. :cudi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80751
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6770 times
Status: Online

Re: Empatija

Post by Julia-Klara » 25 Feb 2013, 14:54

Znam dacina... Hiljadu puta sam to sebi rekla,ali sam ista otac... I on je ovakav...A otac isti djed... I tako dalje... Budale :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Empatija

Post by dacina_curica » 25 Feb 2013, 14:58

Razumijem, i moja mama je i dan danas takva a ja sam nekad bila. Samo na moju srecu moja ters strana je prevagnula pa sam dosla pameti. :oo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Veca » 25 Feb 2013, 16:08

...u stanju sam suosjecati sa svim i svacim,ali imam i glavu! :oo ...gledam da su mi empatija i glava u harmoniji! ;)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Calla » 25 Feb 2013, 17:35

svakodnevno njegujem i treniram, svoju empatiju u svim sferama,na poslu,,kod kuce medu prijateljima
,ne znam da li ste znali da je za klinicku psihologiju na prvom mjestu potrebna jedna dobra porcija pozitivne empatije,
pod empatijom podrazumjevamo kognitivnu sposobnost razumjevanja unutarnjeg stanja druge osobe
i ona se tretira kao proces koji sluzi komunikacijskim funkcijama u terapiji,,
u praksi bi to izgledalo ovako ,,meni je potrebna jedna velika doza pozitivnog samopouzdanja ne bi li odvila pozitivnu empatiju prema svakom pacijentu koji stoji preko puta mene sasvim svejedno koliko problema je donio sasobom i istresao na sto u mojoj kancelariji..

po nekoj osnovi moglo bi se zakljuciti da su samopostovanje i empatija u pozitivnoj korelaciji.
uglavnom empaticni ljudi su cesto altruisticno nastrojeni uvjek su spremni drugima pomagati i istovremeno one druge razumjeti ..sto se da isto zapaziti da zenska bica posjeduju vise empaticnosti od muskih bica (ali to smo cini mi se znali i bez nekih dodatnih studijskih podataka)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Pasaga » 25 Feb 2013, 18:13

Callaclassicgirl wrote:svakodnevno njegujem i treniram, svoju empatiju u svim sferama,na poslu,,kod kuce medu prijateljima
,ne znam da li ste znali da je za klinicku psihologiju na prvom mjestu potrebna jedna dobra porcija pozitivne empatije,
pod empatijom podrazumjevamo kognitivnu sposobnost razumjevanja unutarnjeg stanja druge osobe
i ona se tretira kao proces koji sluzi komunikacijskim funkcijama u terapiji,,
u praksi bi to izgledalo ovako ,,meni je potrebna jedna velika doza pozitivnog samopouzdanja ne bi li odvila pozitivnu empatiju prema svakom pacijentu koji stoji preko puta mene sasvim svejedno koliko problema je donio sasobom i istresao na sto u mojoj kancelariji..

po nekoj osnovi moglo bi se zakljuciti da su samopostovanje i empatija u pozitivnoj korelaciji.
uglavnom empaticni ljudi su cesto altruisticno nastrojeni uvjek su spremni drugima pomagati i istovremeno one druge razumjeti ..sto se da isto zapaziti da zenska bica posjeduju vise empaticnosti od muskih bica (ali to smo cini mi se znali i bez nekih dodatnih studijskih podataka)

:panda
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Zagorka » 25 Feb 2013, 18:18

Dobro je suosjećati s ljudima,staviti se u njihov položaj prije nego ih osudimo ili otpišemo :hm
Nije dobro da nas "uzimaju" i levate...
A kad sam ljuta,sva empatija,suosjećanje,ispari naglo u momentu..... :zao
A nekad ispadnem budala,primjer,jaran mi se zali na starog i citira ga,ja govorim mozda nije mislio tako,mozda je ovo....i on meni kaze da nisam normalna,da njegovog starog svi smatraju necovjekom,samo se ja pokusavam staviti na njegovo mjesto....ja opet kazem da su mozda imali samo nesporazum i ode toooo :grana ...i kontam sto mi je trebalo,ma izbite se vala,sta cu vam ja vise,ispametise me ljudi nekada :grana
Et' sad,sta ja znam kakva sam :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Luna. » 25 Feb 2013, 19:23

Callaclassicgirl wrote:svakodnevno njegujem i treniram, svoju empatiju u svim sferama,na poslu,,kod kuce medu prijateljima
,ne znam da li ste znali da je za klinicku psihologiju na prvom mjestu potrebna jedna dobra porcija pozitivne empatije,
pod empatijom podrazumjevamo kognitivnu sposobnost razumjevanja unutarnjeg stanja druge osobe
i ona se tretira kao proces koji sluzi komunikacijskim funkcijama u terapiji,,
u praksi bi to izgledalo ovako ,,meni je potrebna jedna velika doza pozitivnog samopouzdanja ne bi li odvila pozitivnu empatiju prema svakom pacijentu koji stoji preko puta mene sasvim svejedno koliko problema je donio sasobom i istresao na sto u mojoj kancelariji..

po nekoj osnovi moglo bi se zakljuciti da su samopostovanje i empatija u pozitivnoj korelaciji.
uglavnom empaticni ljudi su cesto altruisticno nastrojeni uvjek su spremni drugima pomagati i istovremeno one druge razumjeti ..sto se da isto zapaziti da zenska bica posjeduju vise empaticnosti od muskih bica (ali to smo cini mi se znali i bez nekih dodatnih studijskih podataka)
calla, ti su strucnjak po tom pitanju.. jel se moze ta empatija u nama nekako srezat, smanjit... imal kakav recept da ne budem uvijek ja jebena strana :(
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ruana
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Ruana » 26 Feb 2013, 08:32

Kazu, da tu pozitivnu emociju moramo svi razvijati. U privatnom zivotu je razvijam i trudim se koliko got mogu, da razumijem ljude oko sebe, i da se stavim na nihovo mjesto. Nekad to ljudi znaju iskoristiti ali znam i ja postaviti granice.
Na poslu je moram imati, oko mene su ljudi razlicitih kultura, profila i svega ostalog. Nekad je tesko, jer ne mozes samo zamislati kako je nekome drugom, a da ne ukljucis i emocije.
Ali trudim se da budem racionalna, mada se nekad istrosim posteno.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Calla » 26 Feb 2013, 09:23

Pasaga wrote:
Callaclassicgirl wrote:svakodnevno njegujem i treniram, svoju empatiju u svim sferama,na poslu,,kod kuce medu prijateljima
,ne znam da li ste znali da je za klinicku psihologiju na prvom mjestu potrebna jedna dobra porcija pozitivne empatije,
pod empatijom podrazumjevamo kognitivnu sposobnost razumjevanja unutarnjeg stanja druge osobe
i ona se tretira kao proces koji sluzi komunikacijskim funkcijama u terapiji,,
u praksi bi to izgledalo ovako ,,meni je potrebna jedna velika doza pozitivnog samopouzdanja ne bi li odvila pozitivnu empatiju prema svakom pacijentu koji stoji preko puta mene sasvim svejedno koliko problema je donio sasobom i istresao na sto u mojoj kancelariji..

po nekoj osnovi moglo bi se zakljuciti da su samopostovanje i empatija u pozitivnoj korelaciji.
uglavnom empaticni ljudi su cesto altruisticno nastrojeni uvjek su spremni drugima pomagati i istovremeno one druge razumjeti ..sto se da isto zapaziti da zenska bica posjeduju vise empaticnosti od muskih bica (ali to smo cini mi se znali i bez nekih dodatnih studijskih podataka)

:panda
:obrve sta li si joj pokazao??
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Veca » 26 Feb 2013, 09:33

...Luna,ne ocekuj ni od koga,nista!...sve sto uradis,namah halali i neces biti Oto,sto si napisala! ;) :srce
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Empatija

Post by Calla » 26 Feb 2013, 09:38

calla, ti su strucnjak po tom pitanju.. jel se moze ta empatija u nama nekako srezat, smanjit... imal kakav recept da ne budem uvijek ja jebena strana :(

treba razlikovati simpatiju od empatije,,
naravno da empatiju mozes smanjiti odnosno sa njom balansirati jer je tako i pozeljno da se tebi nista ne desi ,jer je empatija proces dubokog emotivnog povezivanja sa drugom osobom ali ona ujedno podrazumjeva i i odvojenost od osobe sa kojom se empatise tako da ti ne moras neminovno da prozivljavas osjecanja koja ta osoba osjeca ..(shvacanje vlastitih emocija koje pri empatisanju ne smiju biti povrjedene)
treba se nauciti znati izdignuti ,,pomoci i ostati citav,, svoj,

stvaranje emotivnosti prouzrokuje iz velike porcije ,,njeznosti"
ovo je kljucna rjec (empatije)
iliti hrana empatije a ti licno upravljas i odabiras emociju onoliko koliko je potrebno u datoj situaciji

primjera radi otvoriti vrata trudnoj zeni i suosjecati sa njom da je sada u drugom njeznijem stanju moja suosjecanost kao zena zeni ce je na taj dan jos vise raznjeziti ,,popravljanje raspolozenja (a nece mi nista biti ostajem neostecena )
(podignuti staricu sa ulice jer je pala a da mi se pri tome zivac u ledima ne uklijesti,
,zahvalna starica a i ja koja je pripomogla bez uzvracanja pomoci,,dobar osjecaj nosim sa tog mjesta dogadaja)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Empatija

Post by STrendzer » 26 Feb 2013, 10:00

Luna,za koga si se to tako duboko "empatirala"!?.. :p :oo

:plavi

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests