Abortus

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Abortus, da li ste za ili protiv?

Protiv
11
22%
Podržavam
10
20%
Samo u nužnim slučajevima
24
49%
Suzdržan
4
8%
 
Total votes: 49

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Abortus

Post by gejsha » 04 Mar 2011, 13:30

Da li ste za ili protiv?
Zašto?
Šta mislite da li bi se trebalo zakonom zabraniti?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Abortus

Post by merylin » 04 Mar 2011, 13:38

Evo u anketi sam glasala za "samo u nužnim slučajevima" -nisam ZA,ali Bože moj čovjek nikada ne zna šta se sve može iskomplikovati...ako je djetetovo zdravlje jako ugroženo i ako bi se samo patilo kada bi se rodilo...ja bih abortirala!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Abortus

Post by gejsha » 04 Mar 2011, 19:39

Ja sam inače protiv , OSIM u slučajevima da je ženi npr puno godina i ako bi ta trudnoća mnogo ugrozila njeno zdravlje ili zdravlje bebe,i naravno isti slučaj kao što je i merylin navela-ako je djetetovo zdravlje jako ugroženo.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Nela » 04 Mar 2011, 19:55

Naravno da ga ne bih zabranila ali i ne mogu ga opravdati, dakle samo u nužnim situacijama.
Svako ko je za opciju da se zabrani nije normalan, šta kad ti dr. kaže da dijete nije uredu i da će sigurno biti sa anomalijama, invalid i sl. treba ga roditi pa ga patiti ono malo života koliko prožive e to je za mene kretenluk i ja bih takve kaznila. A vjerujem da bi svaka žena u takvoj situaciji abortirala, svi muškarci se sa ovim i ne slažu ali žene su te koje sve podnose, nose ga 9 mjeseci ispod srca i pate znajući kakvo će se roditi a onda pate gledajući kako se pati.

Imam priliku gledati djecu sa posebnim potrebama, njihove majke i nema pojma niko koliko je to stresno dok se ne nađeš u takvom okruženju.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Abortus

Post by bmw » 04 Mar 2011, 21:45

Nisam se, hvala Bogu nikada nasla u situaciji da moram birati i razmisljati.
Ponosim se time jer moze se unaprijed razmisliti a ne kad je kasno.

Ima izuzetaka pa da se ne moze i da se desi a da nisi kriv ali to je vrlo rijetko, vise je onih koji ne razmisljaju pa se nadju u takvoj situaciji.
...ja sam ZA ako ce se to dijete roditi i patiti bolje da ga nema.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Sanjarko » 09 Mar 2011, 12:10

Ja sam veliki protivnik Abortiranja...
Mada sam izabrala Samo u nužnim slučajevima...iako tvrdim da se za sve moze naci rjesenje...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Abortus

Post by komsija » 09 Mar 2011, 12:28

Sanjarko wrote:Ja sam veliki protivnik Abortiranja...
Mada sam izabrala Samo u nužnim slučajevima...iako tvrdim da se za sve moze naci rjesenje...
Naravno da mozes biti protiv ali samo ako se radi o tebi a svako za sebe mora odluciti jer ako ima posledica bice ih za onoga ko se odluci na to
Ako neko misli da treba izvrsiti abortus neka sam odlucuje zajedno sa doktorom ostali nemaju pravo da se mijesaju
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Sanjarko » 09 Mar 2011, 12:37

marinac wrote:
Sanjarko wrote:Ja sam veliki protivnik Abortiranja...
Mada sam izabrala Samo u nužnim slučajevima...iako tvrdim da se za sve moze naci rjesenje...
Naravno da mozes biti protiv ali samo ako se radi o tebi a svako za sebe mora odluciti jer ako ima posledica bice ih za onoga ko se odluci na to
Ako neko misli da treba izvrsiti abortus neka sam odlucuje zajedno sa doktorom ostali nemaju pravo da se mijesaju
Marinac ja sam i rekla samo za sebe i niti ne zelim drugima namecati svoje misljenje...
Zena je ta koja je vlasnik svog tijela i sama odlucuje...
Samo reci cu jedno...najlakse je napasti na bice koje se ne moze niti je u stanju da se obrani...
Necu vise nista reci imate dovoljno vec da me napadate...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Maja » 09 Mar 2011, 16:36

ma ko će te napadati S :tjesi
nema razloga


ovo je baš teško pitanje. ja vjerovatno ne bih abortirala (kako je grozna ta riječ, a tek ono što ona znači) čak ni ako se polaže da nešto nije u redu sa djetetom jer bi me poslije progonila pomisao na to da sam možda pogriješila. mada možda i bih...ne znam. ne može tu čovjek biti pametan, niti može sa sigurnošću tvrditi da bi uradio ovako ili onako ako se nije našao u takvoj situaciji.

User avatar
novembar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1050
Joined: 01 Apr 2011, 15:45
Status: Offline

Re: Abortus

Post by novembar » 09 Apr 2011, 04:19

Pa ovo pitanje je jako tesko.
Sve zavisi od situacije u kojoj i jesam.
Sigurno bi da kazem da sam ZA...zasto?

Pa evo primjer, ako je djevojka 15-16 godina...svakome se moze desiti (svjesno il' ne) da dodje do situacije da zatrudni (mada to ne podrzavam).
Dakle, ako ga ostavi i dadne na usvanjanje, cijeli zivot ce je gristi savjest, gdje to djete, kako je? U ostalom, samo djete ce se pitati gdje mu je prava majka ili otac.
Dok, kad ga abortira ono bas ustvari i nije zaceto, u ostalom, za mene je to OK sve dok ne ozivi i ne pocne udarati rukicama i nogicama...znaci, ja ako bi abortirala, abortirala bi odmah cim saznam.

Ipak, kad sam bila trudna sa svojim bivsim, tada su poceli problemi - proslo mi je kroz glavu taj abortus, ali ja nisam bila djete, nisam bila mlada, mogla sam sebi priustiti i svom djetetu, tako da abortus nije dolazio u obzir.

Sami znamo u kakvim slucajevima dolazi u obzir abortus.

Isto tako, ako vas je neko silovao i slucajem igre (kao sto ima slucajeva) zatrudnis, sta bi onda? Ti si OK...beba OK...dali bi to djete zadrzala? Ja ne, pa ne ni na usvajanje...sto cu ga nositi 9 mjeseci i na kraj ostaviti sa sobom, jer svako djete pita za oca, sta da se djetetu kaze? Ako ga das na usvajanje, sta onda? Djete ce i tad pitati za roditelje, pa ako te gdje nadje i opet pita za oca, sta ces reci?

Zbog toga, u mom licno slucaju, ja bi uvijek gledala od situacije, kako i sta.

Prisjetimo se filma Grbavica, ako nista, pogledajte, mozda shvatite :respekt
Mudrom mozes reci frtalj, pametnom pola, a budali moras reci sve.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Abortus

Post by gejsha » 14 Apr 2011, 16:10

Naravno da je teško pitanje i mislim lako je pričati abortirala bih ili ne bih nikada,dok i sami ne dođemo u takvu situaciju.
Ipak,kad razmislim,čovjek nema nikome pravo oduzeti život,zar ne?Pa ni tom malom stvorenju u vlastitoj utrobi,kakvo god da se rodilo.A opet kada gledam one žene kada vode sa sobom retardirano dijete,bude mi ih baš žao..Ne mogu ni zamisliti kako se osjećaju.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
novembar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1050
Joined: 01 Apr 2011, 15:45
Status: Offline

Re: Abortus

Post by novembar » 15 Apr 2011, 15:37

Upravo tako, hajd sto je npr tesko zeni sto joj je djete takvo, a zamisli kako je djetetu?
Pogotovu u danasnjem svijetu. Zbog toga i naravno drugih razloga sam ZA.
Mudrom mozes reci frtalj, pametnom pola, a budali moras reci sve.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Luna. » 18 Apr 2011, 15:33

ja sam za to, da svako ima pravo da odlucni sta da uradi... u koliko ja smtram da su moje zivotne okolsnosti takve, da bi dijete jos dodatno zakomplikovalo stvar, treba da imam pravo i da odlucim... licno to ne smatram nikakvim zlocinom ukoliko se radi o prvim sedmicama trudnoce...

za razliku od novembar, ja bih svaku mladu curu koja jos nema djece, bez obzira koliko imala godina pokusala odgovoriti od abortusa... bez obzira sto se abortus danas obavlja rutinski i medicinski ne pretstavlja nikakav problem, mislim da se neke posljedice nikad ne mogu u potpunosti iskljuciti, npr. nemogucnost sljedece trudnoce. druga stvar, pitanje je kako abortus djeluje na psihu jako mladih osoba... ja mojoj kcerki ne bi dozvolila da ulazi u takav rizik...
a o davanju na usvajanje za mene ne dolazi u obzir nikad.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
novembar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1050
Joined: 01 Apr 2011, 15:45
Status: Offline

Re: Abortus

Post by novembar » 19 Apr 2011, 23:01

Cuj, djeluje na psihu maldih osoba?
Hmmm, interesantno. Pa sto je onda cinila ako nije razmisljala na posljedice...come on!
Mudrom mozes reci frtalj, pametnom pola, a budali moras reci sve.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Abortus

Post by merylin » 21 Sep 2011, 15:12

novembar wrote:Cuj, djeluje na psihu maldih osoba?
Hmmm, interesantno. Pa sto je onda cinila ako nije razmisljala na posljedice...come on!

Mene i iritira neodgovornost,ajde sto si neodgovoran prema sebi,ali znas da da postoje uvijek sanse da zacnes zivot i nije te briga sto ces morati abortirati...nema tu posljedica,jedino ako ti nekada dodje iz guzice u glavu da je postupak bio pogresan i da se nisi savjesno ponasao.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Abortus

Post by alma75 » 01 Dec 2011, 00:56

merylin wrote:
novembar wrote:Cuj, djeluje na psihu maldih osoba?
Hmmm, interesantno. Pa sto je onda cinila ako nije razmisljala na posljedice...come on!

Mene i iritira neodgovornost,ajde sto si neodgovoran prema sebi,ali znas da da postoje uvijek sanse da zacnes zivot i nije te briga sto ces morati abortirati...nema tu posljedica,jedino ako ti nekada dodje iz guzice u glavu da je postupak bio pogresan i da se nisi savjesno ponasao.
Život je komplikovaniji nego što i zamisliti možemo, a trenutak nepažnje se može desiti svakome. A posljedica ima, itekako. Abortusom ubijaš jedan nedužan život. Bojim se da u ovim slučajevima mlada osoba ne razmisli dovoljno o svemu i da poslije žali zbog svog postupka.
Ne bih zakonom zabranila abortus jer svako ima pravo o sebi da odlučuje, ali sam protivnik toga i ne bih to nikad uradila jer je dijete nešto najljepše što se čovjeku može desiti!

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Abortus

Post by blento59 » 01 Dec 2011, 02:14

nista protiv osim ako ugrozava zivot majke
razlosi za opravdan abortus mogu biti iz vise razloga
mislim da ih svi znamo tako da ne bih razglabao o tome
sve sto religija kaze protiv toga je obicno sranje
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Zagorka » 01 Dec 2011, 12:12

Samo u iznimnim slucajevima,tako sam i glasala.
Licno ne bih,ali nedaj Boze,nikad se ne zna.
Ne vidim otkud nekom majmunu u parlamentu pravo da on odlucuje o sudbinama miliona majki?
Kad zena rodi retardirano dijete,bas ce se potrgati sve ustanove kod nas da joj pomognu.
Nedaj Boze nikom.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Abortus

Post by komsija » 01 Dec 2011, 12:16

blento59 wrote:nista protiv osim ako ugrozava zivot majke
razlosi za opravdan abortus mogu biti iz vise razloga
mislim da ih svi znamo tako da ne bih razglabao o tome
sve sto religija kaze protiv toga je obicno sranje
Ovdje se nema sta dodati osim sto zelim da kazem da se u potpunosti slazem
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Abortus

Post by Maja » 13 Jan 2012, 11:16

Texas: Žene će prije abortusa morati da slušaju kucanje srca svoga fetusa

U Texasu će na snagu stupiti Zakon koji propisuje da žena prije no što obavi abortus, mora da posluša otkucaje srca svog fetusa.

Zakon je donesen prošle godine, ali je zbog dosta kritika upućen na Žalbeni sud SAD-a, gdje je sada potvrđen. Zagovarači ovog zakona smatraju da je važno da žena prije pobačaja bude potpuno informisana o fetusu, pa pacijentice moraju da prođu obaveznu ekografiju i slušanje otkucaja srca fetusa. Od ovih odredbi bit će izuzete one žene koje dokažu da su bile silovane, da su zatrudnile sa ocem ili ako bude jasno da fetus ima teška oštećenja ili deformacije.

Oni koji podržavaju ovaj zakon nadaju se da će se ovom metodom smanjiti broj abortusa u Texasu, a podržao ga je i teksaški guverner Rick Perry. On je istakao da je vrlo važno da svaka žena bude svjesna posljedica pobačaja i da je zato bitno da se informiše o fetusu koji nosi.

Među mnogobrojnim kritičarima zakona, koji su poručili da ugrožava slobodu izražavanja žena, bio je čak i jedan sudija iz Austina, ali je konačna odluka Žalbenog suda bila da se zakon povrđuje. On je inače na snazi u još dvadesetak američkih država.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/svijet/8 ... z1jKeK3Ka5

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests