Novac = sreća?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Novac = sreća?

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 13:12

„Nije sreća para puna vreća.“
Da li novac može kupiti sreću? Obzirom da živimo u svijetu gdje se život sveo na „puko preživljavanje“, vjerujem da bi većina ljudi rekla da može. Svakodnevne brige, problemi, troškovi dovode čovjeka do očaja ako se nalazi u ne baš zavidnoj financijskoj situaciji....Mnogi ljudi kad ih se pita šta bi voljeli postići u životu obično kažu da bi željeli biti jako bogati...Ali da li smo se ikada zapitali, šta za nas predstavlja bogatstvo. Ukoliko nismo površni i iole ne težimo samo ka materijalnom, shvatit ćemo da smo u suštini bogati i bez bazena ispred kuće, fancy odjeće, skupih auta i ostalih mirođija Najbolje je u životu imati onoliko novca koliko ti je potrebno da zadovoljiš osnovne životne potrebe. Svako prelaženje te granice i luksuziranje vodi ka pohlepi i zaboravljanju pravih životnih vrijednosti ( generalno, ali čast izuzecima)...U današnjem svijetu nažalost dozvolili smo da nam uznapredovanje tehnologije doprinese „zatupljivanju“ više nego „prosvjećivanju“, pa nam tako mediji šalju krivu sliku o tzv. celebritijima, i njihovom hedonističkom načinu života. Ti poznati ljudi možda imaju novac ali to je sve što imaju. Smatram da se takve osobe nikad ne osjećaju duhovno sretno i ispunjeno, jer nikad nisu na čisto da li ih netko cijeni radi njih sami ili radi njihovog ugleda. Svugdje su dobrodošli ali u suštini nigdje ne pripadaju... Škljocanje fotoaparata, potpisivanje autograma, intervjui, osjećaj da si važan, aplaudiranje možda svima poznatim osobama godi u početku ali vjerujem da im to vremenom postane smarajuće toliko da bi voljeli da su neki anonimusi na nekoj po mogućnosti drugoj planeti...Nije ni čudo da ih većina skonča svoj život tragično...Bogatstvo je više teret nego sreća. Puno je važnije osjećati se sretno i ispunjeno iznutra nego imati pune džepove para, a ne biti sretan. Postoji poznata izreka : Ako želiš znati koliko si bogat, prebroj stvari koje imaš, a koje se ne mogu kupiti novcem. Da li je novac zaista nužan za sreću, šta vi mislite? :D
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Obrisan profil » 11 Apr 2013, 13:23

Apsolutno jeste.
Imala sam i ja romanticno misljenje o tome a la bolje biti siromasan i srecan nego bogat i nesrecan.
Al ko kaze da je uvek ta konstelacija?

Ko kaze da su siromasni ljudi automatski srecniji od bogatih? I zar nije bolje biti bogat i nesrecan nego siromasan i nesrecan.

Necu da zvucim ko ledena kraljica (Nela, ovo je za tebe :D ♥), ali sad, kad sam u godinama, ja znam da novac ne cini srecnom, al puno lakse mozes da spavas.

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 13:30

Ja se ipak ne bih složila da je nužan za sreću :D jeste važan u životu, obzirom da kad imamo novac sva su nam vrata da se žargonski izrazim otvorena, lakše je mnogo toga postići u životu kad imamo novca, ali da je baš nužan za sreću i da nas on čini sretnima, smatram da ne...ja čak mislim da većinu nas kad se domognemo nekog novca u životu( govorim o većim svotama), taj novac preko noći "okrene", pa postanemo drugačiji karakterno, sad jel to mahinalno ili ne, ali većina ljudi koje znam a koji su preko noći postali"rich" ponašaju se dosta superijornije u odnosu na ostale :(
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Obrisan profil » 11 Apr 2013, 13:47

Negde sam procitala, koliko ima istine u tome procenite sami. Pisalo je da nije istina na novac pokvari coveka, vec neocekivano bogastvo pokace pravi karakter.
Last edited by Obrisan profil on 11 Apr 2013, 13:59, edited 1 time in total.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Pasaga » 11 Apr 2013, 13:55

MORENA wrote:Negde sam procitala, koliko ima istine u tome procenite sami. Pisalo je da nije istina na novac pokvari coveka, vec neocekivano pogatsvo pokace pravi karakter.
..ako zelis da vidis kakav je cojk...daj mu lovu....ili bocu rakije....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Obrisan profil » 11 Apr 2013, 13:57

Pasaga wrote:
MORENA wrote:Negde sam procitala, koliko ima istine u tome procenite sami. Pisalo je da nije istina na novac pokvari coveka, vec neocekivano BBBBBBBBogatsvo pokace pravi karakter.
..ako zelis da vidis kakav je cojk...daj mu lovu....ili bocu rakije....
e to, bas tako.


ps. ja se izvinjavam, al kako se to pravilno pise??

bogatstvo ili bogastvo??

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 14:39

U potpunosti se slažem da nije istina da novac pokvari čovjeka ( kad bi tako bilo ne bi postojali oni koji su pored svog novca i dalje ostali humani pa ne zaboravljaju na druge), a također tačno je da bogatstvo pokazuje pravi karakter čovjeka , u većini slučajeva taj se karakter dobivanjem nekog položaja transformiše toliko da neki koji do juče koji nisu "imali kruha jesti", ponašaju se nadmeno i nosom paraju oblake, ne smatrajući nikog sebi ravnim. Važno je u životu poznavati granicu prioriteta i ne dopustiti da novac bude na prvom mjestu.
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Katja » 11 Apr 2013, 14:42

Ne doživljam novac kao sreću jer nisam luda za dobrim stvarima, već ga doživljavam kao nekakvu sigurnost. Prvenstveno u slučaju kakvih bolesti (liječenja su, vidimo, sve skuplja), a onda zbog krova nad glavom, kvalitetne ishrane itd.

Ostalo je dobrodošlo da si priuštimo neka mala zadovoljstva.

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 14:48

Katja mislim da si ti najbolje opisala šta ja konkretno mislim o novcu :)
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by dacina_curica » 11 Apr 2013, 15:16

Novac = sreca? Ne. Novac je samo olaksavajuca okolnost, nista vise. :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Novac = sreća??????

Post by Julia-Klara » 11 Apr 2013, 15:29

dacina_curica wrote:Novac = sreca? Ne. Novac je samo olaksavajuca okolnost, nista vise. :)
Slazem se... A zar nismo imali neku slicnu temu vec negdje?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by dacina_curica » 11 Apr 2013, 15:32

Poprilicno sam sigurna da jesmo. :) Behko ce to naci :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2013, 15:58

Gle koliko hipija na temi :D
inna cash wrote:„Nije sreća para puna vreća.“
Da li novac može kupiti sreću? :D
Može. Možda ne direktno ali je veoma značajan u postiztanju iste.

Ukoliko nismo površni i iole ne težimo samo ka materijalnom, shvatit ćemo da smo u suštini bogati i bez bazena ispred kuće, fancy odjeće, skupih auta i ostalih mirođija Najbolje je u životu imati onoliko novca koliko ti je potrebno da zadovoljiš osnovne životne potrebe.


Eto ja sam za. Ali moramo pronaći i još ponekog istomišljenika kako bi nas bilo bar 5% u odnosu na ostatak planete. Ovo nije zajebancija nego realnost. Htio-nehtio igram tako jer je to tako. Da sam uprvo danas imao malo više od tog osnovnog, vjerovatno bih malo manje žalio za potrošenih 130 maraka samo da bih se pojavio na nekoj komisiji. O tome ti govrim.

Ti poznati ljudi možda imaju novac ali to je sve što imaju. Smatram da se takve osobe nikad ne osjećaju duhovno sretno i ispunjeno, jer nikad nisu na čisto da li ih netko cijeni radi njih sami ili radi njihovog ugleda. Svugdje su dobrodošli ali u suštini nigdje ne pripadaju...


Moramo to prihvatiti sa rezervom. Ako je to stvarno tako i ako se ti siroti bogataši pate, zašto se ne odreknu bogatstva pa da budu siromašni?

Škljocanje fotoaparata, potpisivanje autograma, intervjui, osjećaj da si važan, aplaudiranje možda svima poznatim osobama godi u početku ali vjerujem da im to vremenom postane smarajuće toliko da bi voljeli da su neki anonimusi na nekoj po mogućnosti drugoj planeti...Nije ni čudo da ih većina skonča svoj život tragično...Bogatstvo je više teret nego sreća. Puno je važnije osjećati se sretno i ispunjeno iznutra nego imati pune džepove para, a ne biti sretan. Postoji poznata izreka : Ako želiš znati koliko si bogat, prebroj stvari koje imaš, a koje se ne mogu kupiti novcem. Da li je novac zaista nužan za sreću, šta vi mislite?
Postoje i diskretni bogataši koji ne uživaju u škljocanju fotoaparata i davanju intervjua.
Takodjer vidjam ih svaki dan na TV i poprilično ih je u poznoj dobi. Još uvijek nisu skončali tragično.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Novac = sreća??????

Post by Julia-Klara » 11 Apr 2013, 17:33

Da, zasto se ovdje "kacimo" samo na one "bogatase" koje vidimo po novinama i na TVu?

Nije nuzno da su ti koje vidismo bogati, ili da su popularni... Klasificiranje je bezveze... Sta je sa poslovnim ljudima, koji imaju velike i uspjesne firme, a ne vidimo ih? Mislis da su nesretni? Ne vjerujem bas da jesu...Obicno rade posao u koji se razumiju,i jos dobro zaradjuju. Imanje novca nije nuzno i nesreca, nepismenost, niti sve negativne stvari koje je postavljacica teme postavila. Svijet je sarolik, ima svega u bozijoj basci :D
Sebe smatram sretno, iako u poredjenju snekima imam malo love, dok u poredjenju s nekim drugima ope timam i previse... Sv eje relativno :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Blackhawk » 11 Apr 2013, 17:57

Sreca je stvar individue, pa tako i ono sto nas usrecuje je takodjer individualno.. Novac kao novac, nije sreca, ali jeste laksi nacin da dodjes do srece..

Za nekog je sreca sitnica nekakva, male stvarcice i tu ne treba puno novca da se bude sretno.. S druge strane, nekom je sreca mnogo vise od sitnica i tezi necem visem, vecem i naravno da mu onda treba i vise novca..


A tema je bila jedna od debata, kako se meni cini :)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Pasaga » 11 Apr 2013, 18:00

Za mene je licno,najveca sreca kad je u fam. sve ok...
Kad svi imamo posao i izvor primanja....
Ponajprije kad je cojk zdrav,sve ostalo dolazi samo od sebe,uz brizljivo planiranje..
bez meglomanskih zahtjeva....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Jonas » 11 Apr 2013, 18:08

Ne volim ovu otrcanu temu/raspravu na forumu, ali imam dvije pametne stvari da kazem:

a) Otvarac teme pojma nema o cemu prica i samo se vrti u krugu. :zubi

b) Novac ljude čini sretnima.*



___________________
*Ili sreća im može pomoći da zarade novac.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80753
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9940 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Novac = sreća??????

Post by Julia-Klara » 11 Apr 2013, 18:22

ova djevojcica i na jos jednom sajtu otovorila istu temu :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by Zagorka » 11 Apr 2013, 19:08

Nije sreća imati mnogo novca,već nemati pregoleme apetite u životu,i znati cijeniti i sitnice i stvari koje su veće od novca.

Koliko vas je imalo nekog bliskog jako bolesnog(dijete,roditelja,nebitno),i dali bi sve sto imate da ozdravi u tom momentu?Ali to tako ne ide.Mozes kupiti i lijek,i platiti doktora,ali ne i zdravlje i zivot.

Samim tim ne mozes nista.Bas nista.I kad imaš para,često si nemoćan.Kako nas onda novac moze usrećiti?

Meni je iskreno cesto i zao pojedinih ljudi,pogotovo mladih(mada me nekad sve to i ljudi)sto ne znaju nista drugo vec stavljati slike preskupih auta na FB i mastati o holivudskim stvarima.I misle kad bi to auto imali,bili bi najsrecniji na svijetu.
Razocarace se kod kupovine prvog auta iz snova.Ili torbe.Ili cipela.
Sve dok ljudi pate za tim nesretni su.Kad shvate da je totalno nebitno imaju li jaknu od 1000 maraka ili od 20,znace sta je sta u zivotu.

Da su novci sreća,nigdje nebi bilo bogataša koji tugu utapa u alkoholu,drogi,ili koji izvrši samoubistvo :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Re: Novac = sreća??????

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 21:58

Ne znam zašto su neki stekli dojam da neam blage o čem pričam in this topic :D , samo sam htjela kazati da novac u suštini nije nužan za sreću, jeste važan u životu kao potreba, ali smatram da postoje puno važnije stvari u životu ( that's my opinion)...što se tiče bogataša koji završe tragično upravo zbog slave to sam govorila generalno, sasvim je logično da nisu svi bogataši nesrećni...
P.S. Odgovorna sam samo za ono što kažem, a ne za ono kako će to neki shvatiti
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests