Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Maja » 04 Sep 2013, 21:37

Image

Geni ne određuju našu ličnost u potpunosti, već dobar dio zavisi od nas samih. Oni su tu da daju predispoziciju da se neka osobina razvije, a našim (ne)djelanjem se događa ili ne događa. Međutim, na neke stvari, poput fizičkog izgleda, ne možemo da utičemo.

Tako od majke nasljeđujemo veliki nožni palac i brzinu starenja, dok se otac računa glavnim “krivcem” za velike uši. Međutim, još štošta se nasljeđuje od roditelja, počev od sklonosti, talenata, pa sve do zdravlja.

Alkoholizam

Nedavna istraživanja dokazala su da je vjerovatnoća da naslijedite ovu bolest čak 50 odsto. Što znači da, ako se krećete u društvu alkoholičara i živite boemskim životom, velike su šanse da ovaj gen “ispliva na površinu”. Zato, pamet u glavu.

Rak dojke

Uzrok raka dojke je i dalje misterija, ali istraživanja su otkrila da su mutacije određenih gena, kao što su BRCA1 i BRCA2, uzrok nekih vrsta raka. Žene koje naslijede ovu mutaciju obično obole u ranoj mladosti i najčešće im tumor zahvati obje dojke, zato svako ko ima genetsku predispoziciju treba da uradi genetsku analizu i utvrdi da li ima mutiran gen – prevencija je lijek protiv malignih bolesti. Muškarci koji nose BRCA1 gen imaju povećan rizik od raka prostate, dok ih BRCA2 gen stavlja u rizičnu grupu za bolesti kao što su rak dojke ili pankreasa.

Daltonizam

Prisutniji je kod muškaraca nego kod žena, jer se geni za čepiće koji detektuju zeleni ili crveni dio spektra nalaze na X hromozomu, a s obzirom na to da žene imaju dva X hromozoma, a muškarci samo jedan, jasno je zašto je učestaliji kod jačeg pola. Daltonizam može da se otkrije oko treće godine, kada djeca uglavnom raspoznaju osnovne boje. Važan je u saobraćaju gdje se primjenjuje kolorna signalizacija.

Sklonost ka nasilju i kriminalu

Gen koji povećava agresivnost je otkriven. Ili, ako se neko od vaših predaka bavio poslovima sa “one strane zakona”, velika je veovatnoća da će i vas privući ovakvo poslovanje. Istraživači su dokazali i da je agresivno ponašanje koje se javlja kod djece sigurno naslijeđeno. Interesantno je da geni “lopovluka” igraju veću ulogu kod djevojčica.

Gojaznost

Kalorični obroci i činjenica da je neko iz porodice debeljuca savršen su recept za gojaznost. Jedna naučna teorija sugeriše da isti geni pomoću kojih su ljudi nekada preživljavali glad sada rade suprotno – goje jer hrane ima u izobilju. Pokazalo se da su geni uzrok bolesti gojaznosti kao što su Bardet-Biedl sindrom i Prader-Willi.

Bolesti srca

Djeca roditelja sa srčanim oboljenjima i bolestima krvnih sudova imaju ogromne predispozicije da jednog dana obole od istih. Osobe sa urođenom srčanom manom vrlo vjerovatno će imati djecu sa istim zdravstvenim problemom.

Akne

Problemi sa kožom česta su pubertetska pojava, a kod nekih se zadrže i u kasnijim godinama. Ukoliko imate problem sa aknama, slobodno okrivite nekog od roditelja za to. Studije su pokazale da mnogi srednjoškolci sa bubuljičavim licem imaju porodičnu genezu osjetljive i problematične kože.

Netolerancija na laktozu

Kineska nenaklonost ka mlijeku dugo je smatrana za kulturološku razliku, dok naučnici 1960. nisu otkrili da se netolerancija na mlijeko javlja kod Azijata, Afroamerikanaca i južnih Evropljana. U posljednjih 10 hiljada godina genetska promjena se razvila i dovela do toga da ljudi mogu da svare mlijeko, međutim ukoliko ste netoleranti na laktozu vjerovatno vaši dalji rođaci ovu namirnicu nisu imali na jelovniku.

Ćelavost

Uobičajena je kod muškaraca, ali naučnicima i dalje nije najjasnije zašto je to tako. Procjenjuje se da ćelavost nastaje zbog abnormalnosti u nekoliko gena koji se nasljeđuju od jednog ili oba roditelja. Ljudi koji boluju od alopecije, rijetka vrsta trajne ćelavosti, gube dlake po cijelom tijelu i nose defektne gene “bez dlaka”. Mada, ova bolest za većinu naučnika ipak spada u grupu psihosomatskih oboljenja.

(Telegraf/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Sheval » 04 Sep 2013, 21:45

Na mamu sam lep,na tatu sam lud.

:cudi

[ytube][/ytube]

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Luna. » 05 Sep 2013, 10:00

a sta je sa svalweranjem, od koga se to nasljedjuje... il´ je to pristuno u svim muskim genima
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Lebowski » 05 Sep 2013, 10:55

Nisu svi muški švaleri, kakve su to grozne misli! :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Maja » 05 Sep 2013, 22:56

I kockanje je nasljedno.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by dacina_curica » 06 Sep 2013, 02:05

Ima l' sta pametno da se naslijedi? Odmah me depresija zdrma kad vidim sta su mi u amanet ostavili - alkoholizam, rak, srcane bolesti...ququ sinko :grana

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Bahra » 06 Sep 2013, 15:16

dacina_curica wrote:Ima l' sta pametno da se naslijedi? Odmah me depresija zdrma kad vidim sta su mi u amanet ostavili - alkoholizam, rak, srcane bolesti...ququ sinko :grana
Isto mi ostavise, samo meni tata jos pride klempavo lijevo uho, kao znak raspoznavanja :123
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

dacina_curica
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by dacina_curica » 06 Sep 2013, 16:13

Meni ostavio sucmuraste oci I kosu nedefinisane boje :grana

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Zagorka » 06 Sep 2013, 17:12

ništa ni od koga.....zamijenili me garant
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Pet stvari koje žene nasljeđuju od majke

Post by gejsha » 12 Sep 2013, 19:48

Image

Kakva majka, takva ćerka, barem što se zdravlja tiče. Mnoge bolesti su nasljedne i žene bi trebalo da ih budu svjesne kako bi mogle na vrijeme da djeluju i izbjegnu sve potencijalne zdravstvene probleme, baš kao što je Anđelina Džoli išla na masektomiju dojki da je ne bi snašla sudbina njene majke, koja je preminula od raka dojke.
Dame treba da obrate pažnju na zdravstvene nedostatke koje su njihove mame dobile i da preventivno djeluju protiv svih bolesti koje bi mogle da naslijede.
Evo šta sve žene, gledajući zdravlje majke, mogu u velikom procentu od njih i da naslijede.

Vrijeme ulaženja u menopauzu

Genetika je prilično pouzdano mjerilo menopauze, zapravo, jedna studija je pokazala da je ona u čak 85 odsto slučajeva određena genetikom. Većina žena uđe u perimenopauzu negdje između 39. i 51. godine, a otad je potrebno oko pet godina prije nego što u potpunosti izgube menstruaciju, što je zvanični početak menopauze. Uopšteno je pravilo da ćete menstruaciju izgubiti isto kad i vaša majka. Ipak, određeni životni faktori, poput pušenja i življena na visokoj nadmorskoj visini, mogu da ubrzaju menopauzu.

Povećan rizik od raka dojke

Postoji razlog zašto ljekari pitaju imate li nekoga iz uže porodice da je prebolio ili ima rak dojke. Oko 10 odsto slučajeva karcinoma dojke su nasljedni, a ako je u pitanju majka, rizik se udvostručuje. Zatim, tu su geni BRC1 ili BRC2 koji povećavaju rizik od raka dojke za 60 odsto. Ipak, 70 procenata svih žena s rakom dojke nema bliske rođake s tom bolešću. I imajte na umu da mnogo stvari povećava rizik: od sredine do načina života, od izloženosti hemikalijama i konzumiranja cigareta ili alkohola.

Osteoporoza

Ako je vašoj majci dijagnostikovana osteoporoza, sklona je prelomima kostiju ili ima tanke kosti, i vi morate dobro da obratite pažnju na svoje kosti. Struktura kostiju dosta je određena nasljeđem. U jednoj studiji mjerena je koštana struktura tri generacije žena iste porodice, te su pronađene značajne korelacije veličine, debljine i gustine kostiju.
Vježbajte, pazite na težinu, unosite dovoljno kalcijuma, magnezijuma i vitamina B3 kako biste zadržali čvrste kosti, jer poznavati genetski rizik nije dovoljno.

Bolovi u zglobovima

Reumatoidni artritis, što je autoimuna bolest, ima jaku genetsku komponentu. Ako vaša majka ili neko iz prvog koljena ima RA, rizik da ćete ga vi dobiti povećava se za 50 procenata. Osteoartritis, najčešći oblik artritisa, takođe ostaje u porodici, iako od njega obolijevaju i oni kojima u porodici nema zabilježenih slučajeva.
Traume i česta izloženost stresu na poslu ili drugim aktivnostima najčešći su uzrok razvoja artritisa, nezavisno od nasljeđivanju. Pušenje, prečesta konzumacija crvenog mesa, visok unos kofeina, čini vas osjetljivijima na osteoartritis, dok vam vježbanje i redovno rastezanje mogu pomoći u prevenciji.

Sklonost migrenama

Ako je vaša majka imala probleme s migrenama, velike su šanse da ćete ih naslijediti, jer je čak 80 odsto rizika genetičke naravi, sudeći prema istraživanju koje je vršeno na Univerzitetu u Njujorku. Genetska veza najjača je za migrene s aurom. Migrene su inače češće kod žena, jer pogađaju 17 odsto žena i samo osam procenata muškaraca.
Okidači migrene vrlo su lični, nekim ljudima to može biti od jedenja čokolade, sira, izloženosti jakom svjetlu, jakom parfemu, tako da razlozi zbog kojih migrene nastaju nemaju veze sa vašom majkom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

dacina_curica
Status: Offline

Re: Pet stvari koje žene nasljeđuju od majke

Post by dacina_curica » 12 Sep 2013, 19:56

Opet sve "divno" :grana

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pet stvari koje žene nasljeđuju od majke

Post by Bla » 12 Sep 2013, 20:07

jeremija.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

dacina_curica
Status: Offline

Re: Pet stvari koje žene nasljeđuju od majke

Post by dacina_curica » 12 Sep 2013, 20:23

:valja

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Pet stvari koje žene nasljeđuju od majke

Post by Sheval » 12 Sep 2013, 21:58

Uglavnom nasljeđuju :maja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Maja » 13 Apr 2015, 21:54

Pet neobičnih osobina koje smo naslijedili od roditelja

Od roditelja nasljeđujemo boju očiju i kose, visinu, oblik nosa i druga fizička obilježja.
U moru tih karakteristika koje ljudi često primjećuju i komentarišu, nalaze se i neke neobične osobine, za koje vjerovatno niste ni pretpostavljali da su "genetske".

Sindrom kijanja

Tjera li vas gledanje direktno u sunce na kihanje? Ili kišete dva do tri puta kada iz mraka bioskopa izađete u osvijetljeno predvorje? U pitanju je neobični sindrom kijanja koji nasljeđujemo od svojih roditelja.

Nemate toleranciju na alkohol

Ako se nakon nekoliko popijenih gutljaja crnog vina osjećate kao da vas je pregazio voz, zahvalite svojim roditeljima na niskoj toleranciji prema alkoholu.

Stiskanje dlanova

Presavijate prste oba dlana zajedno kao da želite da molite (bez razmišljanja). Kako vam stoje palci? Većina osoba staviće palac lijeve ruke preko onog desne ruke. Pokušajte sada da zamijenite položaje - čudno se osjećate u toj pozi, zar ne? Ljudi koji "prirodno" drže dlanove u ovoj obrnutoj pozi naslijedili su to od svojih roditelja.

"Gen" popularnosti

Ako ste komunikativna, otvorena i popularna osoba u svom društvu i na radnom mjestu, moguće je da ste "gen" popularnosti naslijedili od svojih roditelja.

Uvijanje jezika

Možete li da savijete jezik u smotuljak? Vjerovali ili ne, ali ovu motoričku vještinu nemaju svi ljudi, a prenijeta vam je od strane majke ili oca.

Prenosi "SuperženaB92"

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Julia-Klara » 13 Apr 2015, 22:12

debeli gen i ovo okretanje jezika sam naslijedila :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Mika » 13 Apr 2015, 22:24

Za mene moji kazu da sam pokupila najgore, od obe strane.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by SaraSara » 13 Apr 2015, 22:25

uhhh..sve sam naslijedila od roditelja...a posebno da pricam mnogo od moje mame...joj uhvatim se nekada...kako napravim pokret neki kao ona..uradim nesto...ili kazem...od oca manje...imam plave oci kao on... :trepka
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Maja » 13 Apr 2015, 22:43

Kad sam bila mala kad bih tatu pitala nešto, zamolila ga da mi nešto dopusti, ako bi šutio to je značilo da može. Ako ne može počne galamiti.
Nisam ni skontala da sam i ja to usvojila. Kad neko nešto traži od mene ako pristajem ne komentarišem uopšte ili ako neko radi nešto kako treba nemam komentar na to. Oglasim se samo kad mi nešto nije ok.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Evo šta sve nasljeđujemo od roditelja

Post by Julia-Klara » 13 Apr 2015, 22:44

to smo danas naucili ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests