Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Imam:

brata/braću
10
36%
sestru/sestre
12
43%
i brata i sestru
6
21%
jedinac sam
0
No votes
 
Total votes: 28

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by greeneyes » 19 Apr 2016, 15:57

rethna wrote:Hoces reci da porodice sa parnim broje djece ne mogu imati zlatno dijete :(
Jok, to u najboljem slučaju mogu biti srebrna djeca.
Samo sabura

User avatar
Danci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3524
Joined: 21 Nov 2015, 14:56
Has thanked: 487 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by Danci » 19 Apr 2016, 15:58

rethna wrote:
Danci wrote:
srculence7 wrote:
Chloe wrote:@Srček, čitala sam o ovom kad sam bila trudna sa trećim djetetom. Drugo dijete, tj,. srednje je kćerka osjetljive prirode, i taj tekst mi je od tada u podsvjesti,
maksimalno se trudiim da se ona ne bi osjetila zapostavljenom.
Sam porod i sve oko malene bebe sam podredila starijoj kćerki, da se osjećala važnom (osim kad dođu gosti sa glupim komentarima .. :grana ).
Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Pa tako i jest :oo
Nisu srednja djeca rodjena prirodno osjetljiva nego bas zato sto im roditelji sticajem okolnosti ne daju dovoljno paznje.
Ma nemoj tako rethna, ona je jedna curica i baš se trudim oko nje ,di griješim brate :D
Kada vidim skakavca u sobi,više skačem ja ,nego on

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by greeneyes » 19 Apr 2016, 15:59

Danci wrote:
srculence7 wrote:
Chloe wrote:@Srček, čitala sam o ovom kad sam bila trudna sa trećim djetetom. Drugo dijete, tj,. srednje je kćerka osjetljive prirode, i taj tekst mi je od tada u podsvjesti,
maksimalno se trudiim da se ona ne bi osjetila zapostavljenom.
Sam porod i sve oko malene bebe sam podredila starijoj kćerki, da se osjećala važnom (osim kad dođu gosti sa glupim komentarima .. :grana ).
Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Ne mora to ništ' da znači, ja sam srednje dijete i nisam gotov' ni na što osjetljiv, dok je mladja sestra izrazito osjetljiva.
Samo sabura

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by rethna » 19 Apr 2016, 15:59

greeneyes wrote:
rethna wrote:Hoces reci da porodice sa parnim broje djece ne mogu imati zlatno dijete :(
Jok, to u najboljem slučaju mogu biti srebrna djeca.
I srebro se dobro prodaje
Question everything.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by Mirelam » 19 Apr 2016, 16:01

greeneyes wrote:
Danci wrote:
srculence7 wrote:
Chloe wrote:@Srček, čitala sam o ovom kad sam bila trudna sa trećim djetetom. Drugo dijete, tj,. srednje je kćerka osjetljive prirode, i taj tekst mi je od tada u podsvjesti,
maksimalno se trudiim da se ona ne bi osjetila zapostavljenom.
Sam porod i sve oko malene bebe sam podredila starijoj kćerki, da se osjećala važnom (osim kad dođu gosti sa glupim komentarima .. :grana ).
Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Ne mora to ništ' da znači, ja sam srednje dijete i nisam gotov' ni na što osjetljiv, dok je mladja sestra izrazito osjetljiva.
Eto dokaza da je srednje dijete najlosije. :ooo

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by srculence7 » 19 Apr 2016, 16:04

greeneyes wrote:
Danci wrote:
srculence7 wrote:
Chloe wrote:@Srček, čitala sam o ovom kad sam bila trudna sa trećim djetetom. Drugo dijete, tj,. srednje je kćerka osjetljive prirode, i taj tekst mi je od tada u podsvjesti,
maksimalno se trudiim da se ona ne bi osjetila zapostavljenom.
Sam porod i sve oko malene bebe sam podredila starijoj kćerki, da se osjećala važnom (osim kad dođu gosti sa glupim komentarima .. :grana ).
Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Ne mora to ništ' da znači, ja sam srednje dijete i nisam gotov' ni na što osjetljiv, dok je mladja sestra izrazito osjetljiva.
Ali daješ neke znake nesigurnosti ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by rethna » 19 Apr 2016, 16:09

Danci wrote:
rethna wrote:
Danci wrote:
srculence7 wrote: Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Pa tako i jest :oo
Nisu srednja djeca rodjena prirodno osjetljiva nego bas zato sto im roditelji sticajem okolnosti ne daju dovoljno paznje.
Ma nemoj tako rethna, ona je jedna curica i baš se trudim oko nje ,di griješim brate :D
Mozda manje paznje ili opet pridavanje manjeg znacaja nego drugima,sve to moze utjecati da se srednje dijete osjeca onako kako se osjeca :)
Question everything.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Većina roditelja ima omiljeno dijete

Post by greeneyes » 19 Apr 2016, 16:27

srculence7 wrote:
greeneyes wrote:
Danci wrote:
srculence7 wrote: Jesu srednja deca osetljivija, pomalo nesigurna, ali su dosta društvena, prilagodljiva, milina ih je imati za prijatelje :srce


Sad mi je lakše ,mislila sam da ja negdje griješim što mi je kćer jako osjetljiva ..
Ne mora to ništ' da znači, ja sam srednje dijete i nisam gotov' ni na što osjetljiv, dok je mladja sestra izrazito osjetljiva.
Ali daješ neke znake nesigurnosti ;)
Da, znake. A stariji su imuni na nesigurnosti? :roll
Samo sabura

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by srculence7 » 18 Dec 2017, 02:06

Kako redosled rođenja utiče na karakterne crte?

Image

Prvorođeni su rođeni lideri
Biti najstarije dete znači biti i vođa hteli vi to ili ne. Mlađa deca će se prirodno ugledati na stariju, a najstarije dete može početi da kontroliše druge, brine o njima. Istraživanje je pokazalo da najstarija deca imaju 24% veće šanse da postanu glavni menadžeri u odnosu na decu rođenu posle njih.

Prvorođeni su perfekcionisti
Najstarije dete rano nauči kako da ugodi roditeljima, što kod njega dovodi do očekivanja da mora da ispuni visoke standarde. Zbog toga ova deca postaju perfekcionisti i često su uspešna.

Srednja deca se osećaju zapostavljeno
Ideja o "sindromu srednjeg deteta" stvorena je da objasni da se srednja deca često osećaju isključeno i da to utiče na njihovu ličnost. Bez definisanog identiteta kao najstarije ili najmlađe dete, srednja deca se bore da budu prepoznata. Zbog toga se mogu ponašati malo čudno.

Srednja deca imaju sjajne društvene veštine
Jedna od prednosti toga što ste srednje dete i što se kod kuće osećate izopšteno, jeste to što imate mnogo društva van kuće kao kompenzaciju. Srednja deca razvijaju superiorne veštine pregovaranja. Ovo je delom zbog toga što su oni prirodna veza između braće i sestara, a i zbog toga što su navikli da ne dobijaju ono što žele, pa su prisiljeni da budu kreativni.

Najmlađa deca su šarmantna i zabavna
Sva pažnja u porodici je usmerena na najmlađu bebu. Mnogo ljubavi, podrške i pažnje utiče pozitivno na njihovo samopouzdanje. Bez odgovornosti da bude uzor mlađoj braći i sestrama, ove osobe mogu da se fokusiraju da uživaju u sebi i generalno u životu.Zato često čine ono što privlači i zabavlja druge.

Najmlađa deca umeju da budu i manipulatori
Svako ko ima mlađeg brata ili sestru verovatno oseća da oni mogu da se izvuku sa svim. Najmlađoj deci je lako da igraju ulogu žrtve. Najmlađa deca imaju tendenciju da zavise od drugih. Starija deca sama kopaju svoj put, dok je mlađoj lakše da dobiju šta žele. Zbog toga su često malo razmažena i teško se prilagođavaju životu van kuće.

Jedino dete je slično najstarijem detetu
Kao i prvorođeno, i jedino dete dobija mnogo pažnje od roditelja. Za razliku od prvorođenog deteta, ta pažnja se nikad ne preusmerava na mlađu decu, što ih čini najstarijim detetom na steroidima. Jedinci su ambiziozni i uspešni jer osećaju da je njihova dužnost da ispune roditeljska očekivanja. Štaviše, ne druže s mnogo sa ljudima svojih godina, već se bacaju na učenje i druge takmičarske aktivnosti.

Jedinci se bolje slažu sa starijim ljudima
Jedinci nemaju braću i sestre na koje mogu da se ugledaju i moraju sami da uče kako da budu deca. Ovo može biti teško bez druge dece u okolini sve vreme. Zbog toga su ova deca zrelija u odnosu na svoje godine i uživaju u društvu starijih ljudi.

Image

Blizanci su poznati po svojoj empatiji
Ljudi često govore o "telepatiji blizanaca" ili njihovoj sposobnosti da osete šta drugi osećaju. Za pravu telepatiju nema dokaza, ali je bliskost blizanaca rezultat visokog nivoa empatije. Ovo je zbog toga što su blizanci povezani i provode mnogo više vremena zajedno u odnosu na ostalu decu i pronicljivo razumeju šta onaj drugi oseća. Ova sposobnost se prenosi i na čitanje emocija drugih ljudi.

Blizanci imaju i takmičarsku crtu
Braće i sestre mogu da se takmiče bili blizanci ili ne. Međutim, ekstremna bliskost blizanaca može da razvije i ekstremno rivalstvo. Naravno, ovome ne pomaže ni činjenica što ih ljudi iz okoline prirodno porede čak i ne nameravajući to. U nekim slučajevima, blizanci se čak mogu izolovati jedan od drugog u pokušaju da stvore sopstveni identitet.

(fokuzz)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Nice try » 18 Dec 2017, 08:47

Prvorođeni su rođeni lideri
Biti najstarije dete znači biti i vođa hteli vi to ili ne. Mlađa deca će se prirodno ugledati na stariju, a najstarije dete može početi da kontroliše druge, brine o njima. Istraživanje je pokazalo da najstarija deca imaju 24% veće šanse da postanu glavni menadžeri u odnosu na decu rođenu posle njih.

Prvorođeni su perfekcionisti
Najstarije dete rano nauči kako da ugodi roditeljima, što kod njega dovodi do očekivanja da mora da ispuni visoke standarde. Zbog toga ova deca postaju perfekcionisti i često su uspešna.
Moja najstarija kćerkica i nije baš neki vođa u pravom smislu te riječi.Radije pušta da je drugi vode i nekad se iznenadim da u nekim situacijama uspije i sama nešto odlučiti.Stalno je podstičem na to,ali teško prihvata promjene.Takva je bila i kao manja.Svaku promjenu smo morali tretirati dugo i teško .Mirna je,povučena,šutljiva,samo bih istakla njenu divnu crtu da je jako brižna prema sestrama.Ako ih ostavim same nemam šta da brinem :)
Srednja deca se osećaju zapostavljeno
Ideja o "sindromu srednjeg deteta" stvorena je da objasni da se srednja deca često osećaju isključeno i da to utiče na njihovu ličnost. Bez definisanog identiteta kao najstarije ili najmlađe dete, srednja deca se bore da budu prepoznata. Zbog toga se mogu ponašati malo čudno.

Srednja deca imaju sjajne društvene veštine
Jedna od prednosti toga što ste srednje dete i što se kod kuće osećate izopšteno, jeste to što imate mnogo društva van kuće kao kompenzaciju. Srednja deca razvijaju superiorne veštine pregovaranja. Ovo je delom zbog toga što su oni prirodna veza između braće i sestara, a i zbog toga što su navikli da ne dobijaju ono što žele, pa su prisiljeni da budu kreativni.
Srednja kćerka je dugo bila mlađa :hihi pa je možda i to utjecalo da baš i nije tipično srednje dijete.Jeste jako kreativna,vedra,otvorena samo u nekim slučajevima,a specifičnost je da je najviše vole i najstarija i najmlađa.Baš smo se sinoć smijale tome :D. Nema mnogo društva i većinom je posvećena sestrama.Možda sam dijelom i ja tome kriva jer ih stalno upućujem jednu na drugu.
Najmlađa deca su šarmantna i zabavna
Sva pažnja u porodici je usmerena na najmlađu bebu. Mnogo ljubavi, podrške i pažnje utiče pozitivno na njihovo samopouzdanje. Bez odgovornosti da bude uzor mlađoj braći i sestrama, ove osobe mogu da se fokusiraju da uživaju u sebi i generalno u životu.Zato često čine ono što privlači i zabavlja druge.

Najmlađa deca umeju da budu i manipulatori
Svako ko ima mlađeg brata ili sestru verovatno oseća da oni mogu da se izvuku sa svim. Najmlađoj deci je lako da igraju ulogu žrtve. Najmlađa deca imaju tendenciju da zavise od drugih. Starija deca sama kopaju svoj put, dok je mlađoj lakše da dobiju šta žele. Zbog toga su često malo razmažena i teško se prilagođavaju životu van kuće.
Najmlađa je najkreativnija,jako maštovita,voli neke stvari koje dvije starije i nisu voljele u njenoj dobi,tipa čitanje,sastavi i sl.
Često je istaknem kao najozbiljniju,najodgovorniju i najosjetljiviju od njih tri.
Najbolji je učenik,nekako kao da joj nije potrebno ni da uči kod kuće,kad je krenem ispitati već sve zna,prelijepo piše,crta vanserijski,ne znam...ponekad pomislim da su u njoj sve osobine obe njene sestre.Uz sve to je jako skromna,samo ima mali problem u odnosu s drugovima.nekako je hladna vani,nedodirljiva,svoja.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by dadojović » 13 Sep 2020, 10:42

Dosta je česta pojava da je roditeljima netko od djece mezimac. Nekakva praksa je da su najstroži prema prvom djetetu, da bi prema svakom sljedećem postajali popustljiviji. Mada u današnje doba,parovi najčešće imaju jedno dijete.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by ElTriconi » 13 Sep 2020, 10:43

Tako ti je to, mene mama i babo budili u sedam da ustajem. Nece mene bolan niko budit, zato sam i oso u konjic i ustajem sam u šes :mmm
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Hurija » 13 Sep 2020, 10:45

:D Očevi su nekako popustljiviji prema kćerkama ali djeca se vole isto,nesebično i jednako
Ostalo je cutanje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Chloe » 13 Sep 2020, 10:55

dadojović wrote: 13 Sep 2020, 10:42 Dosta je česta pojava da je roditeljima netko od djece mezimac. Nekakva praksa je da su najstroži prema prvom djetetu, da bi prema svakom sljedećem postajali popustljiviji. Mada u današnje doba,parovi najčešće imaju jedno dijete.
Jednako stroga prema svima i nepokololebljiva, način strogosti već varira, starijoj kćerki jednom kažem I tu završava sve, sin uuuf.... Izgorila sam s njim. Malecka je nešto izmedju njih dvoje, ali je ćaćino razmaženo derište, meni se ne suprostavlja njega kao Maša Medu voza... :lupa ( nadoknađuje na pogrešan način sve ono što je propustio sa dvoje starijih) I ona me najviše brine... :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests