O majčinstvu

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by paparaci » 30 Jun 2014, 20:41

dacina_curica wrote:Sta meni pucas pape, ja sam svog dojila vise od godinu. :sok

A to je svacija odluka, ko hoce doji, ko nece daje AD mlijeko. Svakom svacije. :cudi
ne pucam na tebe, nego na one koje to rade. ne trebaju se onda zaliti ni na sta.
nista zdravije djetetu nema od majcinog mlijeka. treba ga dojiti bar godinu dana.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 30 Jun 2014, 20:49

dacina_curica wrote:Masala, macak mali :srce
ljubni maksuz jednom od tetka dace i Darija :)

Ja sam mom pravila sokice nakon sto smo uveli voce u ishranu. Voce sam mu oduvijek samo pasirala (imao je svoj blender za bebe) ali smo se drzali stvari za koje sam znala da su mi sigurne - jabuke, sljive, breskve, kruske. I u jabuku sam cesto dodavala mrkvu. :) Isto sam mu rendala voce na sitno rende i davala na kasicicu.

Ako imas nekoga ko uzgaja organsko za svoju familiju pa da mozes kupiti makar koliko to bi bilo najsigurnije. Inace pranje i guljenje, pogotovo jabuke i breskve (jer su najprljavije pesticida sto se tice).

Uzivajte :pusa
hvala :pusa ima kod mojih,ali ništa još nije dospjelo.........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 20:51

Pape, ne mozes nikoga natjerati da doji dijete. :cudi
A zaliti se svakako imaju pravo s tim sto ce dobiti drugaciji odgovor od majke dojilje vjerovatno.

Moj malac je dojio 18 mjeseci sveukupno s tim sto je iskljucivo dojio 3 mjeseca (dok sma bila na trudnickom), onda je dobijao moje mlijeko na flasicu u jaslicama (kad sam pocela raditi), ja sam sa 6 mjeseci uvela pahuljice i AD mlijeko, pa povrce, pa voce a dojenje se smanjilo na jutarnje i vecernje i onda nakon godine mu je to bio nocni ritual pred spavanje. Nece niko moci reci da mu je zafalilo "sise" (kad odraste pa krene blejati u dekoltee). :hihi

Zagi :) Malo po malo dok ne bude pristiglo domace.

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 21:00

Sad mi naumpade :lupa

Zagi, posto ce njemu sada i zubici, preporucila bih ti ove "drzace" za bebi hranu.
Image

Jednostavno je skroz, sta god mu ispasiras stavis u one kockice za pravljenje leda i onda te kocke leda ubacis u ovu mrezicu. Beba jede a istovremeno hladi desni i priprema se za zubice. :)
Ako ne mozes naci tu javi mi. :)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 17 Aug 2014, 17:15

:jupi
Nela wrote:
Ledena wrote:Znam da vecina djece bude alergicna na jagode i to mu ne dajem. Cak mi je teta u apoteci dala sirup od visnje a ne jagodu. Od voca mi dajem jabuku, izrendam je. I bananu s mlijekom i malo keksa.
Mlijeko se isto ne preporucuje rano ali ako ste vec prbali i nema reakcije ok. Keks ti je prazna kalorija, iz njega nema nista kvalitetno izvuci, pa cak ni iz plazme u kojoj je fol 106 vitamina.
Nemoj davati med prije godine. Mozes davati zitarice tipa prosa, amaranta, one su super.
De (kad navratis)pisi kako dajes zitarice,cijele ili one kuglice?Ja za sad dajem one hipp,imam rizu,i dvoje mijesanih,pa mu mijenjam.....meljes li to poslije(tj jesi li)da bude kasasto i mijesas li vocem?Mi smo uveli palentu(bio alnaturina)odusevio se.....i zumanjak smo poceli papat izmiksan s povrcem(kuhanim naravno)....je li tvoja pedica govorila sta za jetrice?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 18 Aug 2014, 00:39

Ja sam jetricu dala tek nakon godinu.
Od zitarica najvise je jela proso, amarant, bulgur. Proso i amarant sam vecer prije potapala u vodu i iscijedim pola limuna, zbog fitinske kiseline koja se nalazi u tim zitaricama a bebeci organizam je ne moze "filtrirati".
Nisam davala one hip jer su to preradjevine, ovo je cjelovita zitarica, kupovala u DM-u. I mozes mijesati i sa vocem i povrcem. Ja sam, uglavnom, sa vocem jer mi bilo bezveze davati samo voce. Kad se skuhaju izmiksam skupa sa hranom. One su svakako sitne, pa i ako ste prestali sa blendanjem, moze ih jesti.
Kada dajes zumance nemoj taj dan davati meso.
I Evo Pegi je dala dobru ideju sa ovom "glodalicom" s tim, da ja ne bih stavljala u led, istina da bi beba hladila desni ali sisanje hladnog sadrzaja iz nje moze izazvati upalu grla. Ja sam je koristila tako sto npr. stavim cetvrtinu jabuke, kruske ili nekog drugog voca i dam da glodje/sisa. Super stvar.
Ako si uvela zumance mozes uvesti i jogurt, 2,8mm pa mozes praviti vocne jogurte, to je super npr. za veceru, lagano je. Samo nemoj za veceru davati krusku ona je teska.
Eto, nadam se da sam olaksala, pitaj opet :)
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 18 Aug 2014, 01:02

Zaboravih napisati za sokice. Ja sam njoj cijedila sokice na sokovnik od voca koje je vec jela. Ako mislis da bi mu bilo prejako razblazi sam malo vode.
U toj dobi sam ipak najcesce pravila kompot od suhih sljiva, krusaka, jabuka. Samo iskuhas u vodi, bez dodavanja secera. I to voce koje je skuhano sam mijesala sa zitaricama i davala kao obrok ili izblendam i vratim u kompot pa bude gusci.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 19 Aug 2014, 22:17

Ne dajem zumanjak i meso isti dan.Ovo za zitarice sam cula par verzija,znaci ipak se namakaju.Jos uveliko blendamo sve(7,5 mj).Nama je ped rekla kako navodno ne trebam davat te sokice ako mu vec dajem da jede voce,da je bolje dati caja ili vode,kao da se uci na vodu :jonas Mada mu ja rjedje malo dajem samu vodu(humanu).Mislim,pije ali kad procjenim da je zedan.Cajeve isto kuham.To za jetrice skoro nadjoh na netu(mada mi clanak djeluje ko odlomak knjige iz 60-tih),a u moje 2 knjige iz kojih bas pratim,nigdje se ne spominje jetrica.S tim da u jednoj knjizi stoji grasak moze sa 7,u drugoj nakon godinu.Znam da tamnije povr ide kasnije ali mi ovo bas kasno.Necu mu onda jos jetrice i pocecu sa cijelim zitaricama da vidim kako ide.Hvala :pusa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 19 Aug 2014, 23:17

Obzirom da sad ima pravi obrok nudi mu cesce vodu. Narocito kad je vruce.
Ja sam grasak dala tek nekak sa 10 mjeseci. Tezak je.
Zitarice jos uvijek namocim, one su odlicne za probavu i regulaciju rada crijeva.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Rum » 19 Aug 2014, 23:25

Nela wrote:Obzirom da sad ima pravi obrok nudi mu cesce vodu. Narocito kad je vruce.
Ja sam grasak dala tek nekak sa 10 mjeseci. Tezak je.
Zitarice jos uvijek namocim, one su odlicne za probavu i regulaciju rada crijeva.
kOME TO jeli meni :heidi2
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 19 Aug 2014, 23:27

Rum wrote:
Nela wrote:Obzirom da sad ima pravi obrok nudi mu cesce vodu. Narocito kad je vruce.
Ja sam grasak dala tek nekak sa 10 mjeseci. Tezak je.
Zitarice jos uvijek namocim, one su odlicne za probavu i regulaciju rada crijeva.
kOME TO jeli meni :heidi2
Uh Rumce slatki, odgojila te ja :kiss
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Peggy Sue » 20 Oct 2014, 12:09

Citam sve (mada cu morat opet kad za to dodje vrijeme), i zamisljam da pored mene sjedi moja nene i da joj ja procitam nazive ovih zitarica :) hahahhahah.. Cudno joj je sto sam za bebija kupila podlogu za presvlacenje, ne vidi joj svrhu kad imam veliki bracni krevet :) Isto tako nije mogla vjerovati da sam joj rekla da mi ne dolazi bar 20 dana poslije poroda, dok se ne oporavim :)
Ovdje je takav obicaj, svi nagrnu treci dan... Muz i ja odlucili da tome stanemo u kraj. Imamo ogromne familije i to bi bila bas patnja, pa polahko upozoravamo ljude da ne dolaze dok se ne oporavim bar da gaće mogu navuć... I da, obicaj je da prvo dodju da te obidju, da vide kako si (drugi, treci dan i to se zove oblažaj - valjda od riječi obilazak, obilažaj, oblažaj), donesu ti samo hranu, a za 15ak dana dolaze na prave babine... Da umreš...
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 20 Oct 2014, 12:44

Peggy Sue wrote:Citam sve (mada cu morat opet kad za to dodje vrijeme), i zamisljam da pored mene sjedi moja nene i da joj ja procitam nazive ovih zitarica :) hahahhahah.. Cudno joj je sto sam za bebija kupila podlogu za presvlacenje, ne vidi joj svrhu kad imam veliki bracni krevet :) Isto tako nije mogla vjerovati da sam joj rekla da mi ne dolazi bar 20 dana poslije poroda, dok se ne oporavim :)
Ovdje je takav obicaj, svi nagrnu treci dan... Muz i ja odlucili da tome stanemo u kraj. Imamo ogromne familije i to bi bila bas patnja, pa polahko upozoravamo ljude da ne dolaze dok se ne oporavim bar da gaće mogu navuć... I da, obicaj je da prvo dodju da te obidju, da vide kako si (drugi, treci dan i to se zove oblažaj - valjda od riječi obilazak, obilažaj, oblažaj), donesu ti samo hranu, a za 15ak dana dolaze na prave babine... Da umreš...
Meni su gosti dohakali :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 20 Oct 2014, 22:39

I mene su gosti pravo nervirali. Bez obzira sto sam svima, ali svima rekla da ne dolaze prvih mjesec dana, kad sam se vratila iz bolnice u kuci me docekao teferic. Onako nikakva i jos pod uticajem hormona, samo sam ih pozdravila i otisla u sobu. Naravno da su nagrnuli u sobu ali sam rekla da niko ne smije prici bebi (krevetac sam stavila u drugi kraj sobe, a nisam dala prici jer je bilo vrijeme viroza) samo su je sa vrata mogli vidjeti. E onda nisam razumjela nagon da me dvore dok dojim :lupa
Nego, mojoj curi je nazdravlje dvije godine i sad trebamo prestati sa dojenjem. Veceras je prvi put zaspala bez dojenja. Cudno za nju, ali nije je ni trazila. Sigurno ce ujutro traziti. A ja sam tuzna, bas mi se place :(
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by gospođa Brams » 20 Oct 2014, 22:51

Joj meni ti neki običaji stvarno nisu jasni :grana Ne znam što bi me natjeralo da banem ženi u kuću koja je tek došla iz rodilišta...i još izlagat tek rođeno dijete svim gadostima što pokupim usput
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Peggy Sue » 21 Oct 2014, 11:32

Bramsice, naravno da niko ne bi banuo, ali npr. ako ti je neko bas blizak. Npr. sestra. Naravno da ces prva biti pozvana da je docekas iz bolnice. I to je ok. Problem nastaje kad neko dodje nepozvan. Evo vidi, mi smo se dogovrili da tu budu nase mame, njegova sestra i moj brat. Naravno brat ima zenu i dvoje djece (koje volim do posljednje rupe u svemiru i ne smeta mi ni najmanje sto ce biti tu iako su jako mali), tako da to je vec 7 ljudi.. Zamisli jos da te doceka prijateljica, komsinica i prva rodica... Tako nastaju te guzve...

Jos ja s ovom svojom odvratnom facom koja je izlog emoocija ne mogu nikako sakriti nervozu, pa ako se pojavi neko nepozvan bice rata. Srecom imam sobu, soba ima vrata, vrata kljuc... Briga me...

Stvarno ne kontam kako neko moze doci cak i kad zabranis dolazak. Sinc sam rekla svekrvi da razglasi svojoj familiji (roditeljima, braci i snahama), da mi ne dolaze. Cudno joj. Al i meni je cudno kako oni dozvoljavaju da im gosti sjede po tri sata sad kad je dido izasao iz bolnice i covjek ko biljka... Zar im nije vazniji on i njegov mir, nego komsiluk...
Image

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by ina » 22 Aug 2015, 17:34

Pedijatar mi je govorio da nije potrebno unositi bilo kakvu hranu prije 5-6 mjeseci, pogotovo ako dijete doji. Majcino mlijeko sastoji sve potrebno, ako se ista hrani pazljivo.
Poslije toga nacitala sam se i drugih misljenja i na kraju odlucila na osnovi poznanstva moga djeteta... i na osnovu onog sto smo smatrali adekvatnim.
Prvo smo poceli s vocem a poslije toga s povrcem i sve postepeno.
Sokove samo pravljene i nikako kupovne.
Znao se umeckati do usiju i umesckati sve oko sebe ali nisam marila.
Uvijek je uzivao u hrani, sav svoja mama :D.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Chloe » 19 Sep 2016, 03:23

"Ja noćas umirem" ... i tako već noćima .... preko dana osmijeh, šala, podrška a noći postaju duge i teške .... ponosna i sretna i do bola tužna. :grana

Iduće sedmice mi dijete ode u Sa. :zubi :place :zubi

Lakše bi mi bilo da je u Zagrebu ili Ljubljani, bliže i jednostavnije. Sama pomisao truckanja po našem "makadamu" od saobraćajnica do Sa, baca me u očaj ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Chloe » 17 Jan 2017, 15:35

Poljubac života

Potreba kćeri za majkom je biološka i traje cijeli život. Majčino tijelo nam je bilo izvor života a lice ogledalo kako nam je. Osjećajući njenu reakciju na nas, naučile smo prvu i presudnu lekciju o vlastitoj vrijednosti. Osmjeh naše majke, u nama se programira ideja da smo dobre. Poput poljupca života.

Majka cijeli život utjeće na sva naša stanja; mada bile odrasle i imale vlastitu djecu, uvijek se vraćamo tom poljupcu života -majčinoj pažnji. Emocija između majke i kćeri prirodno je dizajnirana da bude naj-osnažujuća, najsuosjećajnija i najintimnija veza koju ćemo ikada imati.

Sve mame koje su svoje kćeri otpratile u vlastiti dom imaju istu frustraciju; ne pojaviti se kod mame "na prozivci" ili razgovarati s njom kao da je klijent a ne majka -bez obzira na tjeskobu, glavobolju, prezaposlenost... Jednostavno nije opcija! Stanice su nam programirane da dolazimo svom "poljupcu života", koji stopostotno utoli žed za priznanjem i prihvaćanjem! No, često nas on ne ispuni ili mu cijena bude visoka. Kada najviše trebamo podršku majke; da krenemo dalje u životu, "poljubac života" zna poprimiti različite oblike... Od ledene šutnje do suza i bijesa. Iza toga se uvijek skriva -da me zaista voliš, bila bi tu samnom. Ako malo zagrebete ispod tvrde kore, skužite da je i ponašanje kćeri i majke -žensko kulturološko naslijeđe. A prihvaćanje te činjenice je korak ka njegovom poboljšanju; evoluciji kulturološkog nasljeđa.



Toliko mi nedostaje

Društvo potiće i žene i muškarce da rođenje djeteta smatraju najvažnijim događajem u životu žene! Na mnogim razinama je to apsolutno tako. No mnogim ženama, majčinstvo donosi puno veću podvojenost i sukob, nego što su spremne priznati. Osobno smatram da žena može biti najgora na svijetu, ako je dobra majka njeni postupci se opravdavaju višim ciljevima. Ako je najveća svetica a nije požrtvovna prema djeci, sklona sam vjerovati da svoju svetost glumi. Dakle, na glas izgovoriti naše ambivalentne osjećaje vezane za majčinstvo znači -suprotstaviti se najcjenjenijem kulturološkom mitu. Mitu požrtvovne majke.

Na kraju godine, u kojoj su se ugasili životi mnogih slavnih, kao u pravoj hollywoodskoj završnici, slavna glumica Debbie Reynolds umire neposredno nakon svoje kćeri Carrie Fisher, iako se nisu slagale i tek su pred kraj postale bliske. Debbie Reynolds se žalila da je najteža stvar za majku kada je njeno dijete odbija. Carrie je govorila o odnosu s majkom te kako je dugo odbijala 'biti kćer Debbie Reynolds'. Kako pišu strani mediji 84-godišnjoj Debbie je pozlilo dok je sa sinom dogovarala detalje Carriena sprovoda.

"Toliko mi nedostaje. Želim biti s Carrie!" - rekla je sinu nekoliko sati prije smrti.

Ako sagledate objektivno, tko normalan ne bi imao podvojene osjećaje prema odluci koja mijenja vaš život iz temelja? Odgoj dobrog ljudskog bića, najteži je posao na svijetu i zahtijeva toliko altruizna i zrelosti, da se je za to nemoguće pripremiti na pravi način. Niti jedno ljudsko biće pa niti jedna žena nije dizajnirana kao univerzalni i samodostatan izvor energije za održavanje djetetovog života, a da pritom ne treba pomoć usmjerenu na nju samu i njene potrebe! Iako mi mame hranimo djecu; prvo tijelima a kasnije umovima, srcima i dušama, energija koju ulažemo se mora obnavljati. Nitko ne očekuje rekordan urod svake godine ako se zemlja redovito ne obnavlja. A od majki se očekuje upravo to.

Biti majka kćeri je tako jednostavan i prirodan posao -poput disanja. Vjerujem da su na razini duša baš sve majke i kćeri stare prijateljice koje su tu da jedna drugoj pomognu unijeti vještinu, disciplinu a iznad svega najveću moguću ljubav u sve najskrovitije dijelove osobnosti. A kako smo rođene s različitim talentima često nemamo istu ideju što je prihvatljivo a što najbolje. Naprosto treba pokušavati stvoriti odnos koji podupire sve naše "evolucije".

Za nas žene je tipično da se bojimo smrti (Simone de Beauvoire je taj strah prepoznala u opsesivnom čišćenju) ne kao prestanka disanja već smrti udobnog, određenog, omeđenog i sigurnog života, zato bi večina nas beskonačno dugo živjela uz majku.

Kada kapitulira ona požrtvovna majka koja je sve kontrolirala i predano služila, kćer prolazi inicijaciju. Inicijaciju u svijet gdje će je služiti njena unutrašnja majka. Intuicija. Šesto čulo. Ta prirodna psihička tranzicija prepuštanja sebi samima u svijetu koji je sve prije nego majčinski je dozlaboga traumatična. Mi mladu vučicu naučimo loviti i znamo da je svladala, ali ipak kontrolfrik je ukopan tako čvrsto u nama mamama da ne zna prestati... I tako od lekcije kako se hoda. Znamo mi to, kćeri naše... Znat ćete to i vi i vaše kćeri!

Zabrinuta i požrtvovna majka ima otpornost najotpornijeg korova.


Alma Draganić-Brkić
/ladylike.hr /
Svidjelo mi se ... pa et' nek' stoji ovdje .... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Mutevelija » 21 Apr 2017, 20:07

Izgleda im lakše i jednostavnije da ne dožive bol i ne pucaju, a šivenje im svakako ne gine. Zašto sve to ne preskočiti i lijepo zakazati carski rez. Kao da niko ne razmišlja da je u pitanju opracija.


Haber.ba
BEBE I DJECASUROVA ISTINA O CARSKOM REZU
PišeE. Z.011.1K Objavljeno prije 5 sati

Carski rez je postao mega popularan, čini se da broj porođaja carskim rezom veoma brzo raste i mnoge žene se iskreno izjašnjavaju da žele da se porode na taj način.
CARSKI REZ - FOKUS
KOMENTARI
Izgleda im lakše i jednostavnije da ne dožive bol i ne pucaju, a šivenje im svakako ne gine. Zašto sve to ne preskočiti i lijepo zakazati carski rez. Kao da niko ne razmišlja da je u pitanju operacija, piše “Ringeraja“…

ADVERTISEMENTS


A kada krene “rat” između majki koje su se porodile prirodnim putem i “carica”, ove prve obično viknu “Pa ti ni ne znaš kako porođaj boli!”.

Oh da, ne znam, vjerujte mi, i vi nemate pojma kako carski rez boli.

Tu misteriju je nedavno pokušala da razotkrije majka Ray Lee koja je na Facebooku objavila sliku svog carskog reza, dajući na znanje mnogim majkama kako je carski rez sve samo ne jednostavniji način porođaja.

“Znate li vi uopšte šta znači carski rez? Deset i više centimetara dugačak rez kroz koji izvuku vašu bebu, a prije toga presijeku sve slojeve materice i vaše organe doslovno pomjere da ne smetaju. Vjerujte da to nije način na koji sam zamišljala dolazak svog sina”, napisala je ova majka uz svoje iskustvo sa oporavkom.

Niste ni svjesni koliko vašem tijelu trebaju trbušni mišići. A kada imate ovakav rez treba da znate da danima nećete moći da se okrenete i uradite gomilu stvari za koje inače nesvjesno koristite stomak. Kada se samo sjetim tog prvog dana u bolnici. Druge porodilje šetaju po bolnici, a ja ležim u krevetu nepokretna. A kada vam sestre kažu da morate ustati da se istuširate, ne možete da vjerujete da ste sposobni za to! Bol je neizdrživ – osjećate probadanje ne samo u predjelu reza, već mnogo, mnogo dublje.

Za samo jedan okret, kako bi ste podojile vaše dijete potrebno vam je ne nekoliko minuta i decilitri znoja da savladate taj napor.

E sad, zamislite da vas pošalju na neku običnu operaciju, a po izlasku iz sale vas čekaju sa malom bebom i kažu vam da se od sada morate brinuti o njoj i pored toga što osjećate nevjerovatnu bol. E baš to vam je carski ."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests