O majčinstvu

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by storm » 30 Jun 2014, 01:36

Ne kažem da ne treba uvažavati sve informacije, ali opet se vračam na osjećaj....nisu ni sva djeca ista....neka i tu pitu i grah savršeno riješe i u mlađoj dobi od propisane, bez posljedica :cudi
Meni je veći problem današnjice gojazna djeca već u jako mladim godinama.....samo ih se trpa ovim novim instant jelima, a kretanje nula, pogotovo kad pokopčaju mobitele i ostale gadgete....da ne pričam o još starijim uzrastima....
samo tjerati...nisu problem pite, nego lijene guzice...a sami su roditelji dosta krivi....tutni mu ono u ruke, da se zabavi, da se mi u miru možemo posvetiti svojim zabavama :lup
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by paparaci » 30 Jun 2014, 01:40

Nela wrote:Paparaci, ja nigdje nisam podcijenila niciji odnos prema svom djetetu ali zato se tim strucnjaka nasao da meni kaze kako sam grozna prema svom djetetu.
Rekoh vec, na roditelju je izbor, svako zna sta je najbolje za njegovo dijete, ako ti svom dajes zaprzeni grah u trecem mjesecu a ja ne dajem, to ti ne daje za pravo da kazes kako sam ja novopecena mati koja je procitala na internetu da se grah ne daje u toj dobi i da sam losa majka jer ce se moje osjecati uskracenim za isti.
dobro. mislim da je nesporazum u pitanju. niko ovdje nije rekao da djetetu od tri mjeseca treba davati graha i stosta drugog. koliko sam upratio svi zagovaraju tek od dobi od pola godine da se pocne sa zdravim "eksperimentisanjem".
a i sama to podrzavas, ako sam te dobro shvatio. tako da ne vidim uopste neki problem. :ruke
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 01:43

Od svega se napravi cirkus. :roll

Postoje razlozi iz kojih se odredjene namirnice ne daju djeci prije odredjenog doba.
Organizam djeteta sa 3 mjeseca nije ni blizu sposoban za preradjivanje teskih vlakana i zato se kod djece cesto pojavljuju grcevi.
Kravlje mlijeko se ne daje jer su ti proteini teski za bubrege a nemaju nikakvu nutricionu vrijednost.

Alergije nisu nimalo bezazlena stvar i trebaju se kao takva i tretirati.
Ja imam jake alergije, jedna od njih me je umalo ubila sa manje od dvije godine.
Imam jaku alergiju na jagode takodjer, pojedem ih ponekad pa onda ispastam sedmicama.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Nela » 30 Jun 2014, 01:43

storm wrote:Ne kažem da ne treba uvažavati sve informacije, ali opet se vračam na osjećaj....nisu ni sva djeca ista....neka i tu pitu i grah savršeno riješe i u mlađoj dobi od propisane, bez posljedica :cudi
Meni je veći problem današnjice gojazna djeca već u jako mladim godinama.....samo ih se trpa ovim novim instant jelima, a kretanje nula, pogotovo kad pokopčaju mobitele i ostale gadgete....da ne pričam o još starijim uzrastima....
samo tjerati...nisu problem pite, nego lijene guzice...a sami su roditelji dosta krivi....tutni mu ono u ruke, da se zabavi, da se mi u miru možemo posvetiti svojim zabavama :lup
Gojaznost je bas problem danasnjice, kao sto kazes slabo kretanje, puno brze hrane itd. Lakse je naruciti picu ili hamburger nego skuhati corbu.
Paparaci :ruke
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by storm » 30 Jun 2014, 01:48

dacina_curica wrote:Od svega se napravi cirkus. :roll

Postoje razlozi iz kojih se odredjene namirnice ne daju djeci prije odredjenog doba.
Organizam djeteta sa 3 mjeseca nije ni blizu sposoban za preradjivanje teskih vlakana i zato se kod djece cesto pojavljuju grcevi.
Kravlje mlijeko se ne daje jer su ti proteini teski za bubrege a nemaju nikakvu nutricionu vrijednost.

Alergije nisu nimalo bezazlena stvar i trebaju se kao takva i tretirati.
Ja imam jake alergije, jedna od njih me je umalo ubila sa manje od dvije godine.
Imam jaku alergiju na jagode takodjer, pojedem ih ponekad pa onda ispastam sedmicama.
ma nema cirkusa....zapravo smo, kako je pap napisao svi tu na par sekundi razlike :D

zato treba dojiti i nema eksperimenata :djed

ja sam jedino na ovu našu jagodu alergičan ponekad :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by paparaci » 30 Jun 2014, 01:49

dacina_curica wrote: Kravlje mlijeko se ne daje jer su ti proteini teski za bubrege a nemaju nikakvu nutricionu vrijednost.
ma kakvo kravlje pored majcinog?! :puca
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 02:00

Sta meni pucas pape, ja sam svog dojila vise od godinu. :sok

A to je svacija odluka, ko hoce doji, ko nece daje AD mlijeko. Svakom svacije. :cudi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Luna. » 30 Jun 2014, 10:14

ja sam prvo dijete dugo dojila. oko devet mjeseci.
a nisam mogla docekat da joj pocenm davat nesto od normalne hrane. tad su bile hipp kasive od sest sedmica. sjecam se dobro da je bila teleca kasica. isto pasteta izgledalo i to sam joj davala da malo lizne s kasicice. davala sam joj i vocne kasice, supicu od mrkva i kromppira sam joj isto pocela davat sa nepuna tri mjeseca ali svega malo. glavni obrok joj je ipak bio moje mlijeko.
davala sam joj jabuku. raspolovim jabuku i onda kasicicom struzem po jabuci, tako da bude vise soka nego jabuke.
nisam joj davala jagode do godine dana i jaja joj isto nisam dugo davala, jer su to kod nas ceste alergije. ne bi bas isprobavala sa posve mlaom bebom da li ima alergiu ili ne.

kravlje mlijeko nije htjela da pije tako da je sa devet mjeseci, kad vise nije htjela da sisa jela sve.

kad sam drugo dijete rodila nakon 7 godina nije vise uopste bilo kasica da se kupi za uzrast od 6 sedmice, nego tek od cetvrtog mjeseca. sto se ostalog tice, davala sam mu sve kao kcerki.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81260
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7086 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Julia-Klara » 30 Jun 2014, 10:17

da vas pitam - sjecam se da se prije bebama kuhala hapa, mljeveni keks i kuhalo se u mlijeku (znam,jer je kajmak uvijek isao meni :gladan )

jeste li to davale?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Luna. » 30 Jun 2014, 10:35

Julia-Klara wrote:da vas pitam - sjecam se da se prije bebama kuhala hapa, mljeveni keks i kuhalo se u mlijeku (znam,jer je kajmak uvijek isao meni :gladan )

jeste li to davale?
nisam, jer to nije uopste zdravo. nema tu nekih bog zna vitamina. dijete se samo deblja od toga pa kazu masala jest napredan :grana
ja sam kuhala kasicu od zobenih pahuljica ali skroz rijetku i to je pio na flasicu kad je prsto piti milumil. cini mi se poslije godine dana.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 11:43

Lunka, ni ovdje nema kasica za bebe mladje od 4 mjeseca. Ja sam slusala (i dan danas slusam) djetetovog pedijatra, jako je dobar i uvijek spreman objasniti zasto se nesto (ne) radi.
Zbog sopstvenog iskustva mene je alergija jako strah. Moj hB nema nikakvih osim blage alergije na polen ali tu je ovdje tesko izbjeci. Nju lijecimo medom umjesto lijekova. :)

Ruana
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Ruana » 30 Jun 2014, 16:42

Djeca su razlicita neko podnosi hranu neko ne. Moj stariji sin je odgojen po "receptu" i danas je takav eto kad u zivotu nije probao jaje na bilo koji nacin, hrenovku, pastetu, jagnjetinu, teletinu Boze sacuvaj. A mladji sve jede.
A kekse i one plazme ja to nikad djeci nisam davala, doduse moji nisu nikad flasicu koristili ja sam ipg dugo dojila. Ovdje ne praktikuju davati djeci nista iz flase izuzev ako majka nema mlijeka. A dankinje one doje djecu dugo.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by vila » 30 Jun 2014, 17:25

dacina_curica wrote:Od svega se napravi cirkus. :roll

Postoje razlozi iz kojih se odredjene namirnice ne daju djeci prije odredjenog doba.
Organizam djeteta sa 3 mjeseca nije ni blizu sposoban za preradjivanje teskih vlakana i zato se kod djece cesto pojavljuju grcevi.
Kravlje mlijeko se ne daje jer su ti proteini teski za bubrege a nemaju nikakvu nutricionu vrijednost.

Alergije nisu nimalo bezazlena stvar i trebaju se kao takva i tretirati.
Ja imam jake alergije, jedna od njih me je umalo ubila sa manje od dvije godine.
Imam jaku alergiju na jagode takodjer, pojedem ih ponekad pa onda ispastam sedmicama.
i ovo je glavni razlog zašto se namirnice uvode postepeno i zašto uopće postoji neki plan prehrane djece.
ja prvi put čujem da su nekad postojale kašice za djecu staru dva mjeseca...
istina jest da su kašice uvođene ranije ..recimo oznake su bile od 4 mjeseca i to je meni osobno ok...ali lagano uvođenje različitih namirnica.
od povrtnih juhica koje su nezačinjene pa sve do voćnih kašica.
Drugi problem su alergije koje su sve učestalije pa automatski i oprez treba biti veći.
Najbolja moguća zaštita od alergijske reakcije je dojenje i izbjegavanje rizičnih namirnica u ranoj dobi.
zašto malom djetetu davati jagode,ribu,orašaste plodove,kikiriki,jaja kad znamo da su vrlo česte reakcije?
Uostalom ako i ne jede kikiriki nije ništa izgubilo

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 17:56

vila wrote:Drugi problem su alergije koje su sve učestalije pa automatski i oprez treba biti veći.
Najbolja moguća zaštita od alergijske reakcije je dojenje i izbjegavanje rizičnih namirnica u ranoj dobi.
zašto malom djetetu davati jagode,ribu,orašaste plodove,kikiriki,jaja kad znamo da su vrlo česte reakcije?
Uostalom ako i ne jede kikiriki nije ništa izgubilo
To je to! :)
Nema potrebe na djetetu od nekoliko mjeseci testirati alergene. Opet kazem, ogromna je razlika u pripremljenosti organizma bebe od 3-4 mjeseca i djeteta od godinu, godinu i po.
U svakom slucaju, nek radi ko sta hoce sa svojim djetetom, neko ko je upucen u tematiku moze dati dobronamjeran savjet a hoce li ga neko drugi prihvatiti je vec drugi par cipela.

Meni licno je ova prica o frljanju djece u cosak ili dreka "iz dubine pluca" da bi djeca prestala plakati iskreno stravicna. Bjesomucno kleberenja na takve postupke - jos gore. Mala beba kad place - place sa razlogom. A precesto je uzrok tom "razlogu" upravo neinformisani roditelj.

Opet, svakom svacije ali treba uzeti u obzir da sve napisano neko cita i moze uzeti kao istinu 1/1.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 30 Jun 2014, 19:55

Ne znam,nismo svi isti jednostavno.Ja bih isto voljela da sam generalno opuštenija osoba,ali jednostavno nisam.
Danas uvela gluten i cijeli ga dan pratim,pitam muža maloprije:je li tebi djeluje crveniji u licu :grana

Svemu pristupam s oprezom i polako.Takva sam.

Dobro,neću biti luđakinja koja će držati lampu dok on spava,ali nisam ni za teoriju:zadrobi ti njemu,pa kako mu bude.
Takođe,ja lično ne jedem nezdrave stvari i odbijam ih davati djetetu u razvoju.U smokiju nema vitamina.Tačka.To ko mi počne pametovati da dajem,kažem mišljenje.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by harlekin » 30 Jun 2014, 19:56

:heidi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 30 Jun 2014, 20:00

Eh da,većina pedijatara i knjiga ne preporučuju ništa sirovo do godine,a skoro nađoh neke izvore koji preporučuju,a protiv su kuhanja svega jer to ubija dio vitamina,pa me zanimaju vaša iskustva i mišljenja vaših pedijatara?

nela,ti spomenu ovaj sok prirodni,ja još uvijek ne smijem davati ništa iz sokovnika,tj.ništa što nije termički obrađeno.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 20:18

Zagi, malom misu je sad sedmi mjesec jelde?
Mozes mu jabuku, mrkvu, breskvu i sl. (ako ste vec probali) progurati kroz sokovnik, za to ti ne treba termicka obrada. :)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by Zagorka » 30 Jun 2014, 20:30

dacina_curica wrote:Zagi, malom misu je sad sedmi mjesec jelde?
Mozes mu jabuku, mrkvu, breskvu i sl. (ako ste vec probali) progurati kroz sokovnik, za to ti ne treba termicka obrada. :)
jest,danas punih 6 (njemu i cuki sto bise kod nas reklo),novogodisnja beba :)

probala sam mrkvicu,tikvicu,krompir,žitarice prije toga,bezglutenske(i sada su obavezne),hipp-ovu banana-riža kašicu,i sokić od jabuke........

znači ide to i kod vas..........samo me malo plaši ovo naše voće i povrće,jer je prskano momački,a kontrole slabe.......zato se bojim sirovog(a i zbog varenja).....dobro,guliće se,ali ipak.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: o majčinstvu...

Post by dacina_curica » 30 Jun 2014, 20:40

Masala, macak mali :srce
ljubni maksuz jednom od tetka dace i Darija :)

Ja sam mom pravila sokice nakon sto smo uveli voce u ishranu. Voce sam mu oduvijek samo pasirala (imao je svoj blender za bebe) ali smo se drzali stvari za koje sam znala da su mi sigurne - jabuke, sljive, breskve, kruske. I u jabuku sam cesto dodavala mrkvu. :) Isto sam mu rendala voce na sitno rende i davala na kasicicu.

Ako imas nekoga ko uzgaja organsko za svoju familiju pa da mozes kupiti makar koliko to bi bilo najsigurnije. Inace pranje i guljenje, pogotovo jabuke i breskve (jer su najprljavije pesticida sto se tice).

Uzivajte :pusa

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests