Igre iz naseg djetinjstva

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by vila » 20 Nov 2014, 23:27

Rabiosa wrote:Odlicne mi ideje za posao.
Ne mogu sjetiti one igre kad gazis po nogama..
Sandokan?
tako nesto

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 08:23

sandokan 1,2,3... stop!

drug ranko se najvise igro rata :D ko i svaki djecak, partizana... nikad shvabo!

a trule kobile?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 08:25

Krokodil Behko wrote:Viktorije se sjećam. To je ono kad obje ekipe pucaju na isti gol a golman im je zajednički? U mojoj mahali, to je obično bila uvertira, to jeste zagrijavanje pred utakmicu sa susjednom mahalom. Imena su bila karakteristična za to doba. "Nesalomljivi", "petokraka", "traperi" itd..

Sjetih se i jedne igre sa košarkaškom loptom. Zvala se "krugovi". Igrač kreće da baca u koš sa raznih označenih mjesta na reketu, ili više njih a dvojica su pod košem. Ukoliko pogodi nastavlja svoj krug a ukoliko promaši, ova dvojica je love pod košem i cilj je da u skoku i uhvate loptu i ubace u koš. Ukoliko nekom od njih to pođe za rukom, onda on ide na krug, a onaj koji je mašio ide pod koš.

to s basketom je kod nas put oko svjeta... doduse bez tog skakanja... a samo sa slobodnih bacanja imamo i to skakanje kad ovaj promasi i u visu da je ubacimo... to zovemo "americki"...


a viktorije se isto zove svudje...


jeste igrali deset-devet?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Rabiosa » 21 Nov 2014, 08:50

Moguce da je Sandokan, a koja su ono pravila bila?

Trule kobile su super, ali danasnja zakrzljalost djece u gruboj motorici i sveopce koordinaciji, skoku i hvatu su pomalo zaostala. Sve se bojim da bi bilo masu ozljeda.:D
Aktiviram se na dodir.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 21 Nov 2014, 09:45

Maja wrote:
avtića
:D.

Šta ti je ke-ka-ma?

Ruana kako su se igrali zalog i prsten? Možda smo i mi to igrali, samo se drugačije zvalo.
Vidjaj ovo, kako nisam odgovorio na ovo. :sok

Ke-ka-ma je jedna super zabavna igra, bar je bila dok sam je igrao. :oo
Naime, to je kao igra skrivanja, s tim da se sva okupljena dječurlija podijele u dvije grupe i onda te grupe idu na suprotne strane(pretežno se radilo o nekom šiblju s par stabala, brdašcadi, još je kod nas i rijeka bila tu u blizini, ma savršeno az tu igru), znači skrivaju se. Onda neko od predstavnika grupe A vikne ZALAZ, a predstavnik druge grupe POLAZ(bar mislim da se radi o tim riječima, ostarilo se pa se možda i zaboravilo :valja ) i igra počinje. Cilj igre je ubiti suparnika. I kad uočiš nekog iz suparničke grupe kažeš npr. KE-Ahmed(doduše, rijetko kad su imali tu prigodu, jer sam bio strašno dobar u skrivanju :zubi ) i taj igrač je muertas i izlazi vanka i čeka kraj borbe, a kraj borbe će biti kad ostane samo jedan medju živima i naravno njegova grupa će i pobijediti. :oo I da, ako osloviš pogrešnog il' što bi mi rekli-polupaš lončiće-ti napuštaš igru. :apl

I naravno, nikad se nije stajalo na toj jednoj borbi, već se igralo sve do mrkog mraka. A kad nastupi mrki( :plavi ) mrak onda hvataš svice i stavljaš ih u galon pa imaš lampu. :valja
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2014, 10:04

drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:Viktorije se sjećam. To je ono kad obje ekipe pucaju na isti gol a golman im je zajednički? U mojoj mahali, to je obično bila uvertira, to jeste zagrijavanje pred utakmicu sa susjednom mahalom. Imena su bila karakteristična za to doba. "Nesalomljivi", "petokraka", "traperi" itd..

Sjetih se i jedne igre sa košarkaškom loptom. Zvala se "krugovi". Igrač kreće da baca u koš sa raznih označenih mjesta na reketu, ili više njih a dvojica su pod košem. Ukoliko pogodi nastavlja svoj krug a ukoliko promaši, ova dvojica je love pod košem i cilj je da u skoku i uhvate loptu i ubace u koš. Ukoliko nekom od njih to pođe za rukom, onda on ide na krug, a onaj koji je mašio ide pod koš.

to s basketom je kod nas put oko svjeta... doduse bez tog skakanja... a samo sa slobodnih bacanja imamo i to skakanje kad ovaj promasi i u visu da je ubacimo... to zovemo "americki"...


a viktorije se isto zove svudje...


jeste igrali deset-devet?
Ne znam šta je to. Košarkaška lopta?
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119859
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5715 times
Been thanked: 12291 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Maja » 21 Nov 2014, 10:10

Zanimljivo green :D
Mi smo igrali običnih skrivača a tu igru smo zvali SAKRIVA :D. Hajmo sakriiiiive :D.
Ali svako je igrao za sebe, znaš već pravila. Puspas mene i to.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 21 Nov 2014, 10:21

Maja wrote:Zanimljivo green :D
Mi smo igrali običnih skrivača a tu igru smo zvali SAKRIVA :D. Hajmo sakriiiiive :D.
Ali svako je igrao za sebe, znaš već pravila. Puspas mene i to.
Malo je reći zanimljivo, nije bilo bolje igre. :oo
A dobro, to je klasična sakriva, brojiš pet, deset, petn'est, dvaJes't.. A ti se sakriješ odmah iza tog' ko broji i čim kaže-ko se nije s'krio, magarac je bio i okrene se, ti se odmah stupasiš. :valja
Samo sabura

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Calla » 21 Nov 2014, 13:42

i ja sam se igrala zmire,,aberecke abertute,,partizana i svaba,,fota,,lastisa ,,skole,,
a sa loptom ama bes sve zivo isprobala a ponajvise fudbala sa djecacima na ulici ako im je falio djecak za igru vazda uskakala kao pomocnica
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by vila » 21 Nov 2014, 13:51

Rabiosa wrote:Moguce da je Sandokan, a koja su ono pravila bila?

Trule kobile su super, ali danasnja zakrzljalost djece u gruboj motorici i sveopce koordinaciji, skoku i hvatu su pomalo zaostala. Sve se bojim da bi bilo masu ozljeda.:D
Bila je neka brojalica
jedan je sandokan a ostali stanu u krug s jednom nogom pa kad zavrsi brojalica trudis se skociti sto dalje od kruga,,sandokan skace i ako ti stane na nogu ispadas
na svaki sandokanov skok i igraci imaju pravo na jedan
zadnji koji ostane u igri je novi sandokan!
tako nesto mi je ostalo u sjecanju

joj trula kobila je bas brutalna ali zabavna igra
taman za nas balkance
:ha

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by drugrankovic » 22 Nov 2014, 18:52

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:Viktorije se sjećam. To je ono kad obje ekipe pucaju na isti gol a golman im je zajednički? U mojoj mahali, to je obično bila uvertira, to jeste zagrijavanje pred utakmicu sa susjednom mahalom. Imena su bila karakteristična za to doba. "Nesalomljivi", "petokraka", "traperi" itd..

Sjetih se i jedne igre sa košarkaškom loptom. Zvala se "krugovi". Igrač kreće da baca u koš sa raznih označenih mjesta na reketu, ili više njih a dvojica su pod košem. Ukoliko pogodi nastavlja svoj krug a ukoliko promaši, ova dvojica je love pod košem i cilj je da u skoku i uhvate loptu i ubace u koš. Ukoliko nekom od njih to pođe za rukom, onda on ide na krug, a onaj koji je mašio ide pod koš.

to s basketom je kod nas put oko svjeta... doduse bez tog skakanja... a samo sa slobodnih bacanja imamo i to skakanje kad ovaj promasi i u visu da je ubacimo... to zovemo "americki"...


a viktorije se isto zove svudje...


jeste igrali deset-devet?
Ne znam šta je to. Košarkaška lopta?

to ti je golman na rukometaskom golu, a igra nas kolko nas ima 3,4,5,6... imamo pravo po jednom pipnut loptu a poenta je jedan drugom nabacit i iz visa (lopta u vazduhu) dati gol... tada golman ide sa 11 na 10 pa do nule (na pocetku prvi ko stane na go ima 11 ostali po 10) a ko promasi citav gol ide na gol mjesto golmana... kad neki igrac dodje ispod sest i primi gol on svaki put uzm loptu posle primljenog gola i gadja neke od igraca loptom iz ruke baca... ako pogodi taj direktno ide na gol uz poen manje... golmn moze istrcat do peterca rukometnog... a ostali bjezu đe stignu... ako promasi nastavlja se sve dok neko ne dodje do -1 i onda staje posred gola okrenut ledjima i do pola savijen naguzen i svako ga gadja sa sedmerca penaltika po tri puta... :D

bogme dupe bridi...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 22 Nov 2014, 19:14

To se kod nas zove naguzive il' nula-jedan'est. :ooo
Samo sabura

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Elfudin » 23 Nov 2014, 15:30

Ja sam ko lima igrao se zmurke, izmedju dvije vatre (vutre :zubi ) abereceke abertude aber koga cete, odna bilo je picigena, viktorije, ganje, vozanja na onim daskam sa kuglagerima jer nije bilo skejotva :D. Bilo je jos dosta toga samo se ne gumo sjetit.
Horde Zla 1987

User avatar
Savannah
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 250
Joined: 18 Nov 2014, 21:16
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Savannah » 23 Nov 2014, 17:24

Gume, zmire, aberecke-abertude, trule kobile, izmedju dvije vatra, limuna i narandze, kulina bana, zaloga, crne udovice 123, plisa, klikera, ganje, hulahop, cora bake....

Joj, hocu nazad :tuga
People don't get what they deserve. They just get what they get.

User avatar
Vexy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 162
Joined: 02 May 2014, 19:24
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Vexy » 25 Nov 2014, 19:50

Preskakali lastiš i igrali školice, zimi se sankali.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 25 Nov 2014, 19:53

Vexy wrote:Preskakali lastiš i igrali školice, zimi se sankali.
A mi dječaci vječito ometali djevojčice dok igraju lastike. :ooo
Samo sabura

User avatar
Vexy
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 162
Joined: 02 May 2014, 19:24
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Vexy » 25 Nov 2014, 19:54

:hihi
bilo je i takvih, ali bilo je i onih koji su nam držali lastiš
ee...to su bila vremena.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 25 Nov 2014, 19:56

Vexy wrote::hihi
bilo je i takvih, ali bilo je i onih koji su nam držali lastiš
ee...to su bila vremena.
A dobro, nekad smo i mi bili fini pa pridržavali lastiku mladim damama. :rumenko
Samo sabura

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by greeneyes » 25 Nov 2014, 19:58

Tako smo ja i moje harambaše dok čekamo autobus na stanici igrali klikera, a ja onako zaboravan ostavio ruksak na stan'ci. :lud
Samo sabura

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by String » 25 Nov 2014, 20:12

Uhvatis me = popusis mi.

Rijec je o igri gdje 5 djevojaka ganja jednog muskarca na odredjenom prostoru...djevojka koja ga uhvati..(vidi naslov)
Image

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests