Igre iz naseg djetinjstva

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Ruana
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Ruana » 02 Apr 2013, 12:22

Maja wrote:
avtića
:D.

Šta ti je ke-ka-ma?

Ruana kako su se igrali zalog i prsten? Možda smo i mi to igrali, samo se drugačije zvalo.
Zaloga, na papirice se napise imena i onda pitas sta ce raditi ovaj zalog, pa nam je tu svasta padalo napamet npr. da se okupa u ledenoj Trebisnjici.
A prstena sakrije se prsten i onda pogadjas kod koga je ako ne pogodis dobijes kais po ruci.

Ruana
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Ruana » 02 Apr 2013, 12:23

Pa vidis Julia to je isto kao zaloga.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6795 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Julia-Klara » 02 Apr 2013, 12:28

jes,jes, fote i zalog jedno te isto :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Blackhawk » 02 Apr 2013, 13:05

Eh ne znam jel se to igralo kod vas.. uglavnom ima sudija, tuzitelj, policajac i lopov.. Igra se sa 4.. i to se napise na 4 papirica...
I svako izvlaci papiric..
Eh sad ko izvuce tuzitelja, on tuzi lopova, ali mora pogoditi ko je lopov od ostale trojice... I tuzi ga i ako pogodi, onda sudija odredjuje kaznu, uglavnom je bilo cvoke ili udarac kaisem po ruci... A policajac odradjuje kaznu, tj tuce...
Ako tuzitelj ne pogodi lopova, onda sudija njemu sudi koliko misli da treba...
Al je znalo biti bjeni :D NAjgore kad neko dobije da je policajac a ima jaku ruku, pa kad cvoku opali zvoni 3 dana, a kazna bude 10 cvoki.. auuuu bolii :D

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: igre iz naseg djetinjstva

Post by Katja » 02 Apr 2013, 13:14

Krokodil Behko wrote:Nisam bas,zakopav'o klikere ali sam ih ukopav'o :ooo
da ih ne moze pogoditi protivnik ni sa globusom ni sa malcem.
Nda... to bi ti trajalo dok ja ne bih došla i pokupila sve. :kafa :ooo

Mi ih zovemo franje ili špekule, a bilo je posebnih imena za svaku... lager, naftalinka, šestoperka, porculanka, običnjača, đomba... :oo

dacina_curica
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by dacina_curica » 02 Apr 2013, 13:21

Limuna i narandze - najbolja igra ikada! :srce Imam i dan danas oziljak od jedne partije, skakala sa zida i upala u komsinicine ruze, sva krvava izasla, k'o Carrie na maturi. :grana

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6795 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Julia-Klara » 02 Apr 2013, 13:28

dacina_curica wrote:Limuna i narandze - najbolja igra ikada! :srce Imam i dan danas oziljak od jedne partije, skakala sa zida i upala u komsinicine ruze, sva krvava izasla, k'o Carrie na maturi. :grana
Opisi :citaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by dacina_curica » 02 Apr 2013, 13:52

Dva tima.....jedan limun drugi narandza, jelte. :oo
Jedan od timova se kompletno sakrije a drugi ga trazi. Nacrtas mapu mjesta gdje ces se sakriti ali naravni upetljas toliko da te traze u Loznici :oo I onda odes, zabijes se u kakvu sumu, tudju avliju i camis dok te ne nadju ili dok se nekome ne pripisa. :valja

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80779
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6795 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Julia-Klara » 02 Apr 2013, 14:03

ooooo, kod nas se to zvalo "topograd"
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Ruana » 02 Apr 2013, 14:15

Kod nas blago. Jednom se jedan djecak sakrio u neciju ladju/camac a rijeka bila brza a drugi mu odvezao ladju i odgurnuo u brzak. Zamalo se nije utopio.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Bla » 18 Sep 2013, 01:02

Pored vjerovatno 99% nabrojanih igara koje smo i mi igrali bilo je i nekih specifičnih, koje nisam nigdje drugo vidio. Ovo ne znači da se i negdje drugo nisu igrale, samo ja nisam vidio. Pa reko' da opišem.

Jedna se zvala "Džigare" a sastojala se od napucavanja loptom (nogom, ne rukom). Dakle, svako igra za sebe i što je više igrača to je sve veći metež i haos, a nerijetko su stradale komšinice koje se punih cekera vraćaju iz prodavnice ili s posla, pa dobije, ni kriva ni dužna, loptu u glavu. Sam naziv je igra dobila zato što kad te spuca lopta, odbije ti džigericu. :D (Ovo je bilo specifično za nekoliko stambenih objekata u komšiluku, nisam je viđao u drugim dijelovima grada).

Druga se zvala "Šut karta" i igrala se s golom, ali se nije upotrebljavala lopta. Dakle, golman je na golu morao da skakuće na jednoj nozi, a ostali igrači su morali da protrče kroz gol a da ih golman ne uhvati. Ako nekoga uhvati, onda svi igrači prave špalir. Dakle, poredaju se u dva reda, a onaj uhvaćeni jadničak mora protrčati kroz špalir, dok ga ovi šutaju nogama. Bilo je dozvoljeno samo šutanje u guzicu, ali zbog raznoraznih razloga se znalo promašiti, pa dobiti po bubrezima i slično. Obično si nastojao da trčiš cik-cak, da protrčiš nekako preblizu jednom redu a što dalje od drugog, i da na taj način izbjegneš što više udaraca. Poslije trčanja kroz špalir, ako preživi, onaj uhvaćeni je išao na gol i igra se nastavljala. Moram priznati da je uvijek nekako kratko trajala, jer bi obično završila tučom. :D

Nisam baš volio te igre.

Ne vidjeh da ih je neko pomenuo, pa da nabrojim i "Prve", "Viktorije", "Grešaka"... (Sad skontah da se igre nikada nisu oslovljavale u nominativu, pa mi nekako neprirodno da im imena pišem u tom glagolu.) Obično su neke igre koje su bile modifikovana neka uobičajena igra dobijale u nazivu i pridjev američki/američke... Nikad nisam uspio skontati zašto je to bio običaj, jer mi je i tada bilo jasno da se toga u americi ne igraju. :D
Last edited by Bla on 18 Sep 2013, 01:15, edited 1 time in total.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2013, 01:11

Viktorije se sjećam. To je ono kad obje ekipe pucaju na isti gol a golman im je zajednički? U mojoj mahali, to je obično bila uvertira, to jeste zagrijavanje pred utakmicu sa susjednom mahalom. Imena su bila karakteristična za to doba. "Nesalomljivi", "petokraka", "traperi" itd..

Sjetih se i jedne igre sa košarkaškom loptom. Zvala se "krugovi". Igrač kreće da baca u koš sa raznih označenih mjesta na reketu, ili više njih a dvojica su pod košem. Ukoliko pogodi nastavlja svoj krug a ukoliko promaši, ova dvojica je love pod košem i cilj je da u skoku i uhvate loptu i ubace u koš. Ukoliko nekom od njih to pođe za rukom, onda on ide na krug, a onaj koji je mašio ide pod koš.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Bla » 18 Sep 2013, 01:13

I to se igralo, al' sam zaboravio kako se zvala kod nas, znam samo da nisu Krugovi.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by gejsha » 18 Sep 2013, 01:36

Igrali smo se limuna i narandže.
Kao imaju dva tima i jedan nešto sakrije i nacrta otprilike neku šemu gdje se nalazi to sakriveno "blago", a ovaj drugi tim to traži..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2013, 16:57

Bla wrote:I to se igralo, al' sam zaboravio kako se zvala kod nas, znam samo da nisu Krugovi.
A jesil se igr'o "kuća" sa orasima? Ali ono otegnuto kuuuća"
Baš idem da kupim orahe iznad bašče i imaću ih vreću za megdana pa ti vidi :D
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Bla » 18 Sep 2013, 17:05

Ne znam šta je to.
Al' sam na raspustu između 4. i 5. razreda osnovne proveo 2 mjeseca čuvajući ovce na planini kod neke dalje rodbine. Tu sam isto naučio nekih čudnih igara s šišarkama. :D

Moram priznati da je to bilo super iskustvo, ustaješ prije zore, onako bunovan, gurnu ti komad hljeba i malo šećera, nešto mliječnih proizvoda (za ostalo se sam snađi) i razguli.
Čitav dan skači za stotinama onih primitivnih životnih oblika, ganjaj konje, beri jagode u brezovu koru, žvači smolu... Povratak tek kad se dobro smrkne. Malo socijaliziranja uz večeru i na spavanje, jer sutra se opet rano ustaje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Bla » 04 Oct 2013, 22:35

Sad se sjetih jedne bezimene igre koju smo povremeno upražnjavali kao djeca.
Obujemo poderane čarape (u nedostatku istih su se znale i namjenski derati), i obično u troje idemo po prodavnicama obuće i kao isprobavamo obuću.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Trepavica » 04 Oct 2013, 22:37

A neobicne ti igre ! :plavi :plavi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Maja » 19 Nov 2014, 23:11

Fotografija-0762.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Igre iz naseg djetinjstva

Post by Rabiosa » 20 Nov 2014, 20:35

Odlicne mi ideje za posao.
Ne mogu sjetiti one igre kad gazis po nogama..
Aktiviram se na dodir.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests