Brak s poljoprivrednicima

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Brak s poljoprivrednicima

Post by lisko » 22 Sep 2011, 18:49

dali bi dame stupile u brak s momkom koji nema posao vec ima privatno imanje i bavi se zemljoradnjom ako je ljubav tu u pitanju dali bi to bila prepreka njegov bizniz?
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by Krokodil Behko » 22 Sep 2011, 20:58

Pa ovo pitanje,samo za zenske??
A sta ako muskarci imaju dilemu u vezi poljoprivrednica :hm

Evo ja cu ti reci..Zenske nece na njivu,osim ako bas ne moraju..
Nema te koja to voli.. To nisam sreo,bar ne u BiH.
Jer mi smo izopaceno,nadri-gospodsko drustvo i sto su ljudi,iz nizih slojeva porijeklom,sve se vise i vise gospode.. I radnicke i seoske porodice.. Sto bi reko davno,otac jednog mog prijatelja:
Najgore je,kad se opanak popapuči,pa nit je opanak nit je papuča

A ja bih uzeo poljoprivrednicu. Nek proda imanje,repa u padze i kod mene.
Traktor ne mora prodavati. Jos uvijek,nisam kupio auto,pa da imamo u cemu da se vozimo.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by Konsultant » 22 Sep 2011, 21:12

da sam zemsko, naravno da bi.
svakako je hrana koja se moze kupiti ocajno losa plus imao bi vremena "za kuce" :obrve

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by blento59 » 22 Sep 2011, 23:28

poljoprivreda. posao kao i svaki drugi . pa danasnja poljoprivreda nije iz srednjeg vijeka.
savremeni poloprivrednici solidno zive.
ako u poljoprivrednike ubrajate one sa 2 ha zemlje koju jos uvijek obradjuju uz pomoc konja i volova onda grijesite.
oni nisu poljoprivrednici nego mucenici
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by String » 23 Sep 2011, 01:08

to je super brak...svaki dan se taslacis u zitu :jupi ...pa onda malo u sijenu :sex
Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by Konsultant » 23 Sep 2011, 07:35

i ondak, k tomu jos pomazes mlada putera

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: brak s poljoprivrednicima

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2011, 10:28

Pa na kraju,okopati 10 duluma kukuruza,pokupiti sijeno,pomusti 5 krava i nahraniti ih..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Maja » 23 Sep 2011, 11:15

Da kopiram svoj stari post


[quote="Maja"]

evo kakav je život jednog seljaka.


JESEN

sad je jesen i čiste se njive, pale, pravi rakija, spremaju zimnice. jesen volim najviše jer nema puno posla a atmosfera je posebna.

ZIMA

zimi se samo oru njive i obrezuju voćke. živiš od para koje si zaradio za ona pišljiva 3-4 ljetna mjeseca. brojiš svaku marku jer ti mora ostati dovoljno za proljeće tj za sjemena, đubriva i ostalog.

PROLJEĆE

proljeće je period kad seljaci budu najcrnji. ljeti se koliko toliko zaštite, ali ih prevari ne tako vruće proljetno sunce. izgledaš ko ciganin. svaki božiji dan imaš nešto raditi. frezanje, sjetva, sadnja, i to je period kada bude najviše srčanih udara jer se nakon zimskog mirovanja odmah latiš freze i teškog rada. svaku veče pred spavanje gledaš u nebo da vidiš hoće li padati kiša i hoće li ti poremetiti planove. pa kad padne ko na iglama si jer kasniš... a sve ima svoj red. kad se šta sadi i radi. i onda poslije kiše udari trava koje se nikako ne možeš riješiti.

LJETO


svako božije jutro ideš na njivu, vraćaš se oko 12-1 dok je najjače sunce i onda opet ideš oko 16h pa sve dok ne padne noć.
sad već zrije voće i povrće. a zrije munjevitom brzinom tako da svaki dan imaš nešto za brati. s obzirom da su grozne vrućine ustaješ u 4 ujutro kako bi obavio sve do 10 sati, jer je već u 9 paklena vrućina. pa opet u 4 h na njivu a vruće obara te s nogu. čupaš špinat i salatu a leđa pucaju. vadiš krompir a po tebi se lijepe znoj i prašina (sutri dan ne možeš maknuti od upale mišića). bereš voćke a oko tebe milion insekata, pa još kad rukom zgrabiš voćku na kojoj je po 20 pčela al tamo s druge strane pa ne vidiš.
onda zalijevanje po čitav dan, prihranjivanje, prskanje protiv raznih nametnika, okopavanje, čupanje trave, kidanje zaperaka, vezanje..
i onda jednog dana ustaneš i vidiš da je preko noći sve pokosila neka bolest.
dođe luža... luža je kažu nešto što dođe sa zrakom i protiv toga ne možeš :cudi padne nešto kao pepeo na biljke i osuši se. svi se listovi zakovrdžaju i počnu sušiti a voće i povrće vene..
pa žilogriz koji se nalazi u stablu, grize ga dok se stablo ne osuši. džaba prskanje i sve.
ili ovo ljeto npr niko nije imao jedne šljive. ne zna se zašto ali nikako nisu rađale a ti si je svejedno prskao, obrezivao, frezao.
prirodne nepogode su ipak najgore. krupa koja samo "isčoka" plodove koji na tim mjestima pocrne. bure koje lome grane i obaraju plodove. mrazevi koji unište tek probeharale voćke pa poslije nemaš ništa. i kako da jadni seljak preživi?
treba napomenuti i to da su današnje voćke nula bodova. od posađenih 50 u narednih 5 godina ostat će ti pola samo. a voćka nije jeftina pa pomnoži sa 50......

znači mučiš se ko konj, radiš od jutra do mraka i u danu sve izgubiš.
a i kad ti uspije ljetina, naravno uspije kod svih i javlja se konkurencija.
kad hoćeš da nešto prodaš jednostavno toga ima toliko na pijaci da nakupci mogu da biraju kod koga će kupiti i onda spuštaju i spuštaju cijene. prodaš džaba. na kraju kad sračunaš ili si na gubitku ili dobiješ koliko si uložio i jadni su oni koji nemaju neka druga primanja. makar najnižu penziju.


e sad......kad sve to sagledaš......jako je teško biti žena na selu!
muškarci barem znaju kad završe s njivom da je to to za taj dan, a ženu čekaju kućanski poslovi. a još ako imaš kokoši, kravu..
žene na selima jako puno rade i zapravo imaju jadan život. nema svakodnevnih kafica s prijateljicama, šopinga, šetnji bla bla.
iskreno, da imam kćer ne bih voljela da se uda za poljoprivrednika.
od ovih bezbroj malih poljoprivrednika nema ništa. samo se jadni pate i nikad ništa neće ostvariti.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2011, 11:21

Nekad se taj posao i isplatio ali vise ne.
Nisam imao namjeru da se rugam. Samo sam komentarisao ponasanje onih,koji bjeze od takvih poslova i izigravaju neki gospodluk.. Da sam poljoprivrednik,vjerujem da bih i taj posao,obabvljao kako treba,kao i ostale uzivotu..
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Maja » 23 Sep 2011, 11:34

Krokodil Behko wrote:Nekad se taj posao i isplatio ali vise ne.
Nisam imao namjeru da se rugam. Samo sam komentarisao ponasanje onih,koji bjeze od takvih poslova i izigravaju neki gospodluk.. Da sam poljoprivrednik,vjerujem da bih i taj posao,obabvljao kako treba,kao i ostale uzivotu..
ima takvih jako puno. jedna cura iz podveležja ....... halo podveležje...krš i životinje, drugog nema, nije htjela da dođe na selo u okolici stoca gdje je stvarno predivno, nego je natjerala muža da odu na jedno mjesto blizu mostara koje se zove ŠIPČINE i koje je skoro na brdu. a sve zato da ne bi radila na njivi, pa sipaju vodu u bačve i to koriste jer nemaju vodu u kući a na selu vila... al džaba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2011, 11:40

Ma znam...zato i kazem.. U firmi gdje sam radio,bilo je podosta seoskog svijeta.. I stalno,kad se jedan nesto naljuti na drugog,kaze za njega: Ma pusti seljacinu..
Nije ni ovdje lose,ako se drze krave za mužu. Ili ko hoce da uzgaja jagode,maline i slicno.. Pa staklenici.. Ali zenske to ne mirisu nimalo. Sve to bjezi u grad. Jedna moja kolegica,ima imanje u Srednjem a zivi tu pod kirijom i radi za bijednu platu..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by merylin » 23 Sep 2011, 13:50

Mislim da ne bih imala nista protiv da mi se bracni partner bavi poljoprivredom,i to je posao kao i svaki drugi!
Drazi mi je i poljoprivrednik,nego da se tip guzelja po kuci i ceka od supruge ili toboze roditelja da ga hrane...
Samo bih imala jedan jedini uslov,da me ne uslovljava da napustam svoj posao...ok,mogu mu biti "lijeva ruka" :hihi pomoci kad zatreba ali da se posve posvetim poloprivredi,jednostavno se ne vidim u tome :stop
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by merylin » 23 Sep 2011, 14:00

mandibulas wrote:mogla bi se tu radjati samo muska djeca (ako taj poljoprivrednik obavlja "kucne" poslove u gumenim cizmama)...
moja nana i djed bavili su se iskljucivo poljoprivredom,i dobili su 6-toro zenske djece...uzalud gumene cizme :ha ...dakle pobijam ti tezu :hihi
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Sibila » 23 Sep 2011, 15:07

lisko wrote:dali bi dame stupile u brak s momkom koji nema posao vec ima privatno imanje i bavi se zemljoradnjom ako je ljubav tu u pitanju dali bi to bila prepreka njegov bizniz?
al ga i ti skratis.......daj pojasni uslove........ne ide tako...: mala ja sam poljoprivrednik hosh? nesh?....mrsh!!!! :plavi

prepreka za biznis? pa lisko....zar nije svaka zena prepreka muskarcevom biznisu ha? :obrve :pusi ....znas onu od Brene.....ej Sheki Sheki tako ti Allaha dovescu te Sehki do prosjackog stapa ...... :oo :oo

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by gejsha » 23 Sep 2011, 16:04

Naravno da mi to ne bi bila prepreka,ali neka ne računa da ću se ja slamati na toj njivi.Ja nemam pojma o tome i mogla bih samo prouzrokovati neke nevolje :rumenko
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Ideja » 23 Sep 2011, 18:16

Maja je najbolje opisala život poljoprivrednika. To je zaista teško. Znam to i sama jer sam rodjena i odrasla na selu i nijedna vrsta posla na selu mi nije strana, za vrijeme rata naučila sam pogotovo sve. Nekad se je i moralo puno raditi a nije bilo baš neke koristi (osim za vlastite potrebe). E sad, ne znam koliko je to isplativo u današnje vrijeme. Svako nastoji da sebi olakša život, ljudi se zato sve manje bave poljoprivredom.

Hipotetički gledano mogu zamisliti brak sa poloprivrednikom, zašto da ne :D.
Samo imam problem što ja uopšte ne zamišljam brak sa bilo kim :place
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by String » 23 Sep 2011, 18:20

Ideja wrote:Maja je najbolje opisala život poljoprivrednika. To je zaista teško. Znam to i sama jer sam rodjena i odrasla na selu i nijedna vrsta posla na selu mi nije strana, za vrijeme rata naučila sam pogotovo sve. Nekad se je i moralo puno raditi a nije bilo baš neke koristi (osim za vlastite potrebe). E sad, ne znam koliko je to isplativo u današnje vrijeme. Svako nastoji da sebi olakša život, ljudi se zato sve manje bave poljoprivredom.

Hipotetički gledano mogu zamisliti brak sa poloprivrednikom, zašto da ne :D.
Samo imam problem što ja uopšte ne zamišljam brak sa bilo kim :place
Ma dodji ti kod mene bejb...svaki dan cu ti cupati repu, ubrati tikve :obrve zalijevati bastu :obrve :ljub
Image

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Ideja » 23 Sep 2011, 18:40

String wrote:
Ideja wrote:Maja je najbolje opisala život poljoprivrednika. To je zaista teško. Znam to i sama jer sam rodjena i odrasla na selu i nijedna vrsta posla na selu mi nije strana, za vrijeme rata naučila sam pogotovo sve. Nekad se je i moralo puno raditi a nije bilo baš neke koristi (osim za vlastite potrebe). E sad, ne znam koliko je to isplativo u današnje vrijeme. Svako nastoji da sebi olakša život, ljudi se zato sve manje bave poljoprivredom.

Hipotetički gledano mogu zamisliti brak sa poloprivrednikom, zašto da ne :D.
Samo imam problem što ja uopšte ne zamišljam brak sa bilo kim :place
Ma dodji ti kod mene bejb...svaki dan cu ti cupati repu, ubrati tikve :obrve zalijevati bastu :obrve :ljub
Momak, ovo je ozbiljna tema, smiri doživljaj... i ja nisam "bejb" :ne

:oo :pusa
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2011, 22:22

Ne znam,kakve bi fajde,imala neka poljoprivrednica od mene.. Zaista se ne razumijem oko toga. Znao bih okopati kukuruz,malo oko luka i paradajza.. Mozda jos ponesto.. I to bi bilo sve... pa ako ce me takvog trpiti i ima neka takva... bujrum.. :tuga
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Brak s poljoprivrednicima

Post by blento59 » 23 Sep 2011, 22:25

dovoljno za pocetak
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests