Obrazovanje Djece !

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by uvijek_kontra » 13 Apr 2018, 08:51

Iskreno da vam kazem, meni je sramotno sto jedan
ucitelj dozvoljava da pored tako ljepih ocjena, curica
ima 1 I 2 iz tjelesnog. Em joj kvari uspijeh konacni,
em nema nikakve vajde da je tako kazni.

Znam, ako su pravila treba da budu ista za sve ALI
ako vidi da joj to ne lezi, moze da kompenzira sa necim ili npr. da ispituje nju teoriju, a ne odma kec. Ne znam,
sutra da dobijem posao u svojoj profesiji, nikad
ne bi tako postupila. Moja mentorka je uvijek govorila,
uvijek trazite od djece ono sto znaju, nemojte bit
kao oni profesori sto jedva cekaju da upisu jedinicu.

Ja se toga drzim I koga god sam ucila imao je
lijepe ocijene jer samim tim dobiju elana pa nauce
I ono sto mozda ranije nisu htjeli. Nije biti ucitelj
samo ocjena od 1-5 vec mnogo mnogo vise.

Sto se Remzine cerke tice.. da je pustio da sve
ide svojim tokom, mozda I ne bi vise imao taj
problem. A posto se protivio, cerka je namjerno
presla neke njegove "granice" I uvijek ce. Ne
mozes nikog vezat lancem, bolje ti je bilo da
popricas sa njom, pokazes joj da se brines za
njenu diplomu itd. itd., sve u mirnom tonu pa
bi mozda I uspio.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Cvrle » 13 Apr 2018, 09:32

Potpuno se slazem. Ako dijete ne moze, ne zeli, ne umije da odradi praktican dio, pa ima teoretski. Ali danas je sve otislo naopako. Bas jutros sam komentarisala kako je danasnja "skola" skroooooz drugacija nego sto je bila u "moj vakat"... Ucitelj/nastavnik/profesor, trazio je od ucenika da razumije gradivo, da nije bubanje "na pamet" koje ce izlapiti sa zvonom za odmor... 100x je znao objasniti jednu te istu stvar dok nije bio siguran da smo razumjeli i da znamo sta je sta... Razgovor je bio jedan od najbitnijih faktora za ocjenjivanje. Ali danas... :grana
Zato ocjene koje moja djeca imaju, nisu mi nikakvo mjerilo njihovog znanja. Mjerilo je kad razumiju ono sto nauce.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by storm » 13 Apr 2018, 09:39

Epska je glupost forsirati recimo djevojcice sa nogometom, dječake sa gimnastikom ako im ne leži...nismo svi ni lingvisti, ni matematicari itd...
Imaju dovoljno vremena, da djeci pronadju odgovarajucu aktivnost koja im leži, pa to ocijene...
Samo ima jedan problem...

Treba se malo i posvetiti, zadubiti u posao...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Cvrle » 13 Apr 2018, 09:40

storm wrote: 13 Apr 2018, 09:39 Epska je glupost forsirati recimo djevojcice sa nogometom, dječake sa gimnastikom ako im ne leži...nismo svi ni lingvisti, ni matematicari itd...
Imaju dovoljno vremena, da djeci pronadju odgovarajucu aktivnost koja im leži, pa to ocijene...
Samo ima jedan problem...

Treba se malo i posvetiti, zadubiti u posao...
U ovom zecu lezi grm... Mislim obratno ;)
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by storm » 26 Apr 2018, 11:09

FB_IMG_1524666991142.jpg
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by lejlamo » 26 Apr 2018, 14:00

Cvrle wrote: 13 Apr 2018, 09:32 Potpuno se slazem. Ako dijete ne moze, ne zeli, ne umije da odradi praktican dio, pa ima teoretski. Ali danas je sve otislo naopako. Bas jutros sam komentarisala kako je danasnja "skola" skroooooz drugacija nego sto je bila u "moj vakat"... Ucitelj/nastavnik/profesor, trazio je od ucenika da razumije gradivo, da nije bubanje "na pamet" koje ce izlapiti sa zvonom za odmor... 100x je znao objasniti jednu te istu stvar dok nije bio siguran da smo razumjeli i da znamo sta je sta... Razgovor je bio jedan od najbitnijih faktora za ocjenjivanje. Ali danas... :grana
Zato ocjene koje moja djeca imaju, nisu mi nikakvo mjerilo njihovog znanja. Mjerilo je kad razumiju ono sto nauce.
ocjena nikada i nije mjerilo znanja nego putokaz, odnosno povratna informacija. govori na čemu se treba još dodatno raditi ili upućuje na to da djetetu treba veći izazov i sl.
a (pr)ocjena nije samo sumativna. sumativna slijedi iza formativnog procjenjivanja.

a to za način učenja....ne treba se pozivati na prošlost. ovo nisu djeca iz prošlosti, okruženje nije iz prošlosti. oni zahtijevaju nove, savremene metode.

djecu treba učiti da misle, a ne raditi za njih, nuditi definicije koje im se onda do beskonačnosti objašnjavaju, a oni ne kontaju, pa ne kontaju. naravno da ne kontaju.
treba ih uključiti, dovesti do rem faze :zubi da sami otkrivaju...ali naravno, uz nastavnikovo stručno vođenje.

učenje kroz "igru" i zabavu....to je to.

i, krajnji rezultat učenja nije razumijevanje. to je samo druga stepenica.
nakon razumijevanja ide primjena, a nakon primjene stvaranje nečeg novog ...(na osnovu naučenog)

kada učenik uspije na osnovu naučenih informacija (koje je razumio i primjenjivao) stvoriti nešto novo, to je ocjena 5. i to je to upotrebno znanje. sve ostalo je niski nivo.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Cvrle » 26 Apr 2018, 15:07

Lejla :pusa
U pravu si kad pises da djecu treba uciti da misle. Upravo sam to i ja napisala, da razmisljaju o zadatoj temi i da shvate sta je to u stvari. Nije toliko bitan metod kako ce oni to nauciti, hoce li to biti igra ili neka rasprava ili sta ti ja znam, bitno je da shvati temu. Bitno je razgovarati s djecom, ali ja ne primjecujem da ucitelji/nastavnici (barem kod nas) plaho razgovaraju s djecom. Traze da lekciju nauce iz knjige, sa interneta, da razgovaraju s roditeljima... :grana O tome ja pricam.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Mutevelija » 26 Apr 2018, 15:15

Govotitel još u školi nije tvoje da misliš nego da radiš :ljut
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Cvrle » 26 Apr 2018, 15:16

Ja svojoj curi cesto znam reci "nemoj misliti, budi sigurna!"
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Nice try » 26 Apr 2018, 16:09

Cvrle wrote: 26 Apr 2018, 15:16 Ja svojoj curi cesto znam reci "nemoj misliti, budi sigurna!"
Da to nije malo previše za dijete :)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by damir5 » 26 Apr 2018, 16:30

Cvrle wrote: 26 Apr 2018, 15:16 Ja svojoj curi cesto znam reci "nemoj misliti, budi sigurna!"
hehe, podsjeti me to na jednog bivšeg dobavljača, ... poslao mu ja narudžbu za neki materijal što su radili za nas, u pitanju je štamparija a štampali su nam nekoliko vrsta deklaracija. I nešto su oni zabrljali, pomiješali naloge i zove mene njihov gazda da pita i provjeri. Sad ja da ne otvaram mail, kažem mu ja mislim da je to. Kaže meni lik onim bezobraznim glasom: nemoj misliti de vidi. E prijatelju, rekoh ja njemu, nemam šta gledati, storniraj narudžbu, ne treba nam ništa i doviđenja :pusi
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Socrates » 26 Apr 2018, 16:32

Kad je Remzo započeo temu, ne vjerujem da mu je i na kraj pameti bilo da će se razviti u ovom pravcu.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Chloe » 26 Apr 2018, 18:02

Koliko sam pratila temu, čitala vas sve redom ... ne mogu reći da sam imala takva iskustva sa nastavnicima/profesorima svoje djece.
Mislim da je današnji pristup obrazovanju kroz igru te razvijanje logike od samog predškolskog perioda jače nego nekadašnje bubanje koje smo mi imali u školi. Možda su moja djeca imala sreću da kroz svoje obrazovanje imaju relativno kvalitetne predavače. A vala da budem iskrena i ja sam uvijek bila uz njih kad treba, što mi je sasvim normalno.

Nastavnici umjetnosti kao i tjelesnog drže do svojih predmeta, više nego što je to bilo u vrijeme mog školovanja, ali ako nije neko kreativan, nema sluha, nije sportski tip - ostaje slušanje na času, teorija, trud i oko praktičnog dijela i nema takvih oscilacija da odličan ili vrlo dobar učenik ima nisku ocjenu koja mu kvari prosjek, jedino može biti u slučaju baš lijenosti i bezobrazluka djeteta, a dobri đaci se po nekakvom pravilu i ne ponašaju tako. :cudi

Ima nastavnika koji su zalutali u prosvjetu, ima onih koji nekoj djeci extra sjeda nihov način rada i predavanja, dok isti nekoj djeci nikako ne sjedaju, iam neobjektivnosti, simpatija, svega ima, ali ne mogu se složiti da nam obrazovanje nije dobro samo zbog nastavnika/profesora, jer itekako - itekako ima svakakvih roditelja koji više naškode djeci svojim stavom i ponašanjem nego sav obrazovni sistem i društvo.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Mutevelija » 26 Apr 2018, 18:03

Nisi ti ovdje da misliš nego da radis
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Cvrle » 26 Apr 2018, 18:26

Nice try wrote: 26 Apr 2018, 16:09
Cvrle wrote: 26 Apr 2018, 15:16 Ja svojoj curi cesto znam reci "nemoj misliti, budi sigurna!"
Da to nije malo previše za dijete :)
Pa smatram da je dovoljno svjesna da svoja izlaganja mora argumentovati. Eto upravo kao sto Damir napisa, milion puta mi se desilo da me neko nesto optuzuje za nesto sto nisam kriva. I cesto bih znala reci "mislim da je tako i tako", dok nisam shvatila da je provjera 100% sigurna. Sta fali da umjesto sto kaze "mislim" bude sigurna u ono sto govori.
"Mislim da se Makedonija granici sa Albanijom" - nemoj misliti budi sigurna, pogleda u atlas i rijesen problem :D

I ti D, svako ko radi moze da pogrijesi. Ne fali nista da se provjeri s obje strane gdje zapelo. Najlakse je prekinuti posao i odustati, a najteze je reci "Izvini, do mene je" ( ne kazem da si ti kriv samo objasnjavam ) :ljub
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by lejlamo » 26 Apr 2018, 18:31

Slažem se. Kada neko nešto zaista zna, onda je 100% siguran u odgovor. Sve ostalo nije pravo znanje, nego nagađanje.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Socrates » 26 Apr 2018, 18:32

Generalno govoreci, Cvrle je u pravu, i to ne samo oko neoborivih činjenica (naprimjer, Makedonija granici sa Albanijom), nego i oko izražavanja svojih stavova.
. . . . . . . . .

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Rum » 26 Apr 2018, 19:01

remzo a magija , moc :pecat
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by damir5 » 26 Apr 2018, 19:14

Cvrle wrote: 26 Apr 2018, 18:26
Nice try wrote: 26 Apr 2018, 16:09
Cvrle wrote: 26 Apr 2018, 15:16 Ja svojoj curi cesto znam reci "nemoj misliti, budi sigurna!"
Da to nije malo previše za dijete :)
Pa smatram da je dovoljno svjesna da svoja izlaganja mora argumentovati. Eto upravo kao sto Damir napisa, milion puta mi se desilo da me neko nesto optuzuje za nesto sto nisam kriva. I cesto bih znala reci "mislim da je tako i tako", dok nisam shvatila da je provjera 100% sigurna. Sta fali da umjesto sto kaze "mislim" bude sigurna u ono sto govori.
"Mislim da se Makedonija granici sa Albanijom" - nemoj misliti budi sigurna, pogleda u atlas i rijesen problem :D

I ti D, svako ko radi moze da pogrijesi. Ne fali nista da se provjeri s obje strane gdje zapelo. Najlakse je prekinuti posao i odustati, a najteze je reci "Izvini, do mene je" ( ne kazem da si ti kriv samo objasnjavam ) :ljub
Ma znam, stoji to sto govoris, mene je to slucajno podsjetilo na moj slucaj i stav nemoj mislit de vidi ... da je umjesto toga bilo možete/možeš li molim Vas/te ipak provjeriti vrstu i količine naručenih deklaracija ja bih rekao OK, provjerim pa javim, ali ovako, obracaj se tako kome mozes, meni ne mozes i kraj price :cudi

Al odosmo od teme :lupa
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Obrazovanje Djece !

Post by Socrates » 26 Apr 2018, 19:26

Otišli smo mi od teme odavno.

Ovo je tema o tjeranju (odrasle) djece da vide svijet kao roditelji, a mi raspalili o nastavnicima i skoli.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests