Adolescencija (zujanje u glavi)

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by storm » 23 Dec 2017, 21:48

Nemam nekih problema sa klincem...zasad...(imam sreće pa nije kao ja :hihi)
ali se tako brzo mijenja, da ga jedva sustižem :oo
Ok, znam i jasno mi je da smo svi oko njega bedasti poo njemu....najpametniji, napucan hormonima,itd, itd....
Kakva su vaša iskustva?...sa djecom, braćom i sestrama....nećacima, nebitno.
Pristupi, postupci...sretni, manje sretni događaji :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Melek » 23 Dec 2017, 22:23

storm wrote: 23 Dec 2017, 21:48 Nemam nekih problema sa klincem...zasad...(imam sreće pa nije kao ja :hihi)
ali se tako brzo mijenja, da ga jedva sustižem :oo
Ok, znam i jasno mi je da smo svi oko njega bedasti poo njemu....najpametniji, napucan hormonima,itd, itd....
Kakva su vaša iskustva?...sa djecom, braćom i sestrama....nećacima, nebitno.
Pristupi, postupci...sretni, manje sretni događaji :ooo
E, to sa muskim pubertetlijama ti je otprilike kao kad krotis i osedlavas konje. Ono, doslovce :cudi

Ili jesam ili ti ga nisam
Niti znadem ko sam niti di sam
Il' cu biti ili ti ga necu
Il' cu pasti u nevolju vecu
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Cvrle » 23 Dec 2017, 22:31

storm wrote: 23 Dec 2017, 21:48 Nemam nekih problema sa klincem...zasad...(imam sreće pa nije kao ja :hihi)
ali se tako brzo mijenja, da ga jedva sustižem :oo
Ok, znam i jasno mi je da smo svi oko njega bedasti poo njemu....najpametniji, napucan hormonima,itd, itd....
Kakva su vaša iskustva?...sa djecom, braćom i sestrama....nećacima, nebitno.
Pristupi, postupci...sretni, manje sretni događaji :ooo
Welcome to the Jungle :hihi

Nekad imam osjecaj da je sve onako kako bih voljela da bude.
Sutradan bude lom...

Onda se sjetim kakva sam ja bila...
Prekosutra bude opet onako kako bih voljela :D

Kao sto napisah:
Welcome to the Jungle :zubi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Nice try » 24 Dec 2017, 09:29

storm wrote: 23 Dec 2017, 21:48 Nemam nekih problema sa klincem...zasad...(imam sreće pa nije kao ja :hihi)
ali se tako brzo mijenja, da ga jedva sustižem :oo
Ok, znam i jasno mi je da smo svi oko njega bedasti poo njemu....najpametniji, napucan hormonima,itd, itd....
Kakva su vaša iskustva?...sa djecom, braćom i sestrama....nećacima, nebitno.
Pristupi, postupci...sretni, manje sretni događaji :ooo
Pristup....nemam savjet. Nekad ide i polako, smireno, direktno, nekad se mora malkice i povisiti ton. Da, jednostavno da te cuje i da tvoj glas dominira nad bukom u njegovim mislima. Nema neki univerzalni recept, svakom djetetu se mora prići na poseban nacin. Jednostavno je nemoguće predvidjeti reakvije u tom trenutku i tog dana. Nekad smireno odgovori, a nekad jednostavno vidiš da uopste ne čuje sta pričaš.
Moja kćerka je sutljiva i inače, a sada mi presuti i sasvim nebitne stvari. Saznam nešto slučajno ili mi kaže nakon par mjeseci.
Nemoguće je nešto izvući iz nje a da ne moram oblijetati kao mačka oko vruće kaše.
Ja sam s mamom imala odličan odnos i u pubertetu sam se najviše njoj povjeravala. A, bila sam dosta nemirna. Ne u smislu da sam pravila problem, jednostavno me nije držalo mjesto. Stalno sam željela negdje ići, šetati, biti s društvom i sl.
Moja kćerka rijetko izlazi, odlična je učenica ali je preteška za komunicirati.
Ja i dalje ne odustajem, pričam, valjda neke riječi i dodju do nje.
A, ova srednja je sad u nekom predpubertetu, vidjecemo kako cemo s njom pregurati sazrijevanje :123
Uglavnom, nikad nam nije dosadno u kući :kafa
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by storm » 24 Dec 2017, 09:33

Nice try wrote: 24 Dec 2017, 09:29
storm wrote: 23 Dec 2017, 21:48 Nemam nekih problema sa klincem...zasad...(imam sreće pa nije kao ja :hihi)
ali se tako brzo mijenja, da ga jedva sustižem :oo
Ok, znam i jasno mi je da smo svi oko njega bedasti poo njemu....najpametniji, napucan hormonima,itd, itd....
Kakva su vaša iskustva?...sa djecom, braćom i sestrama....nećacima, nebitno.
Pristupi, postupci...sretni, manje sretni događaji :ooo
Pristup....nemam savjet. Nekad ide i polako, smireno, direktno, nekad se mora malkice i povisiti ton. Da, jednostavno da te cuje i da tvoj glas dominira nad bukom u njegovim mislima. Nema neki univerzalni recept, svakom djetetu se mora prići na poseban nacin. Jednostavno je nemoguće predvidjeti reakvije u tom trenutku i tog dana. Nekad smireno odgovori, a nekad jednostavno vidiš da uopste ne čuje sta pričaš.
Moja kćerka je sutljiva i inače, a sada mi presuti i sasvim nebitne stvari. Saznam nešto slučajno ili mi kaže nakon par mjeseci.
Nemoguće je nešto izvući iz nje a da ne moram oblijetati kao mačka oko vruće kaše.
Ja sam s mamom imala odličan odnos i u pubertetu sam se najviše njoj povjeravala. A, bila sam dosta nemirna. Ne u smislu da sam pravila problem, jednostavno me nije držalo mjesto. Stalno sam željela negdje ići, šetati, biti s društvom i sl.
Moja kćerka rijetko izlazi, odlična je učenica ali je preteška za komunicirati.
Ja i dalje ne odustajem, pričam, valjda neke riječi i dodju do nje.
A, ova srednja je sad u nekom predpubertetu, vidjecemo kako cemo s njom pregurati sazrijevanje :123
Uglavnom, nikad nam nije dosadno u kući :kafa
E to.....raspoloženje im varira kao kod narkomana :D.
Pristup danas, ne pali sutra....isto se dosta zatvorio u komunikaciji ali opet kako koji dan...
Sad je i razvio "obrambeni mehanizam" stalno slušalice u ušima....pa ja isčupam pa izdam priopćenje :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Nice try » 24 Dec 2017, 09:43

Slušalice su posebna priča.
Ne čupam joj ih ali zato moram ponavljati par puta da me čuje i onda opet dobijem šutnju.
Skuzila sam da kad joj nešto treba tipa pokazati zadaću i sl.da je tada pristupacnija. Tako da se veselim težem gradivu u skoli.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Pasaga » 24 Dec 2017, 09:48

Nice try wrote: 24 Dec 2017, 09:43 Slušalice su posebna priča.
Ne čupam joj ih ali zato moram ponavljati par puta da me čuje i onda opet dobijem šutnju.
Skuzila sam da kad joj nešto treba tipa pokazati zadaću i sl.da je tada pristupacnija. Tako da se veselim težem gradivu u skoli.
.. to nije dolazilo u obzir ako smo u autu... u kuci,sjedimo zajedno ... i tak .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Čupava » 25 Dec 2017, 21:19

:grana

Imam jednu koju upravo drma pubertet, ali podnošljivo za sada.

Radnim danom budi se u 5:30, izlazi iz kuće 7:30. Svo vrijeme prije odlaska u školu posvećuje izgledu, oblačenju, presvlačenju, fotografiranju, pa onda mazanje lica, :grana vidi neke bubuljice , neke čak meni i nevidljive.. :/ pa onda svako jutro čujem samokritike za kosu, koja joj se ne dopada sto je uvijena.


Skoro sve “zna” bolje , skoro u svim diskusijama pokušava imati posljednju rečenicu, ima dana kada se preznojim 100x dnevno, kao i onih u kojima zna biti jako prijatna, nježna, ma krema :srce
Hormoni rade svoje imam razumijevanja da je sad u periodu u kojem se traži, prevelika za igre u parku..a ipak još mala.. ( ne visinom). :)

Znam biti za nju “dosadna žena”jer ponavljam uvijek isto.. ponavljam stvari koje već zna, znam i ja da zna, ali eto..ništa ne košta podsjetiti.. jet ponekad dok joj pričam osjećam njenu odsutnost..ponekad zijeva, a i kolutanje ocima joj ide super od ruke.. :D.



Iz škole donosi dobre rezultate, tako da, ovaj period kroz koji prolazi je period koji je nezaobilazan, formirat će se jedna karakterna ličnost pomalo tvrdoglava, a uz to inteligentna i simpatična djevojka. ( Ne moram reci i lijepa, evidentno jer je meni najljepša ). :trepka

Ma samo neka su nam zdravi i živi.. :srce ostalo sve polako dođe na svoje mjesto.
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Mala_Mu » 25 Dec 2017, 21:20

Ja sam ovaj period preskocila :cudi
Al stvarno, i mama isto kaze nije da samu sebe hvalim :valja

Kad ovako prica sa drugima o problemima s njihovom djecom adolescentima, njoj to sve nepoznato :D.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Čupava » 25 Dec 2017, 21:24

Mala_Mu wrote: 25 Dec 2017, 21:20 Ja sam ovaj period preskocila :cudi
Al stvarno, i mama isto kaze nije da samu sebe hvalim :valja

Kad ovako prica sa drugima o problemima s njihovom djecom adolescentima, njoj to sve nepoznato :D.
A sad te spopao.. :ooo ?
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Mala_Mu » 25 Dec 2017, 21:25

Čupava wrote: 25 Dec 2017, 21:24
Mala_Mu wrote: 25 Dec 2017, 21:20 Ja sam ovaj period preskocila :cudi
Al stvarno, i mama isto kaze nije da samu sebe hvalim :valja

Kad ovako prica sa drugima o problemima s njihovom djecom adolescentima, njoj to sve nepoznato :D.
A sad te spopao.. :ooo ?
Rani klimaks :D. :ooo

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Čupava » 25 Dec 2017, 21:27

Mala_Mu wrote: 25 Dec 2017, 21:25
Čupava wrote: 25 Dec 2017, 21:24
Mala_Mu wrote: 25 Dec 2017, 21:20 Ja sam ovaj period preskocila :cudi
Al stvarno, i mama isto kaze nije da samu sebe hvalim :valja

Kad ovako prica sa drugima o problemima s njihovom djecom adolescentima, njoj to sve nepoznato :D.
A sad te spopao.. :ooo ?
Rani klimaks :D. :ooo
Znam kako ti je. :hihi
.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by greeneyes » 25 Dec 2017, 23:32

Moj mali pravo slusa
Samo sabura

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35726
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1098 times
Been thanked: 589 times
Status: Online

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Venera » 25 Dec 2017, 23:52

Mala_Mu wrote: 25 Dec 2017, 21:20 Ja sam ovaj period preskocila :cudi
Al stvarno, i mama isto kaze nije da samu sebe hvalim :valja

Kad ovako prica sa drugima o problemima s njihovom djecom adolescentima, njoj to sve nepoznato :D.
a vjerovatno si na mamu, jer ni ona nije imala kompliciran vlastiti pubertet :hihi

vecina osoba se sjeca vlastitog puberteta , i opet ime je komplicirano kad vlastito djete udje u pubertet, jer to su nove generacije, drugacija atmosfera odrastanja, I guess :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by srculence7 » 26 Dec 2017, 02:23

Savremena shvatanja i interpretacija odnosa roditelj-dete napuštaju objašnjenje da su deca produkt roditeljskih stavova i postupaka, i sve više ističu verovanje da i samo dete vrši značajan uticaj na svoje roditelje, i da, dobrim delom, samo oblikuje uslove u kojima će se razvijati, baš tim uticajem na roditeljske postupke prema njima. Obraća se pažnja i na promene do kojih vremenom dolazi u kvalitetu odnosa roditelj-dete, tj. ističe se, da jednom uspostavljeni odnosi i kvalitet tih odnosa ne ostaju isti, već se menjaju prelaskom u nove razvojne periode i tog deteta, a i tog roditelja.
U prevodu, kroz razne životne periode prolazimo svi kroz neke razvojne krize, tragamo za svojim identitetom, to je često težak i neizvestan put, ispunjen lutanjima i eksperimentisanjima sa različitim ulogama, pa je takav i period adolescencije, gde se deca često pitaju ko su, šta su, kakvi bi želeli biti i sl.
Zato je bitno da im tu pružite maksimalnu podršku i pokažete razumevanje za to buntovno ponašanje, gde se oni zapravo traže. Naravno, bitno je da postoje i neke granice, moraju biti svesni toga šta ne smeju i kakvo ponašanje nije poželjno. ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Melek » 26 Dec 2017, 06:16

Savremrna shvatanja i odlazak u nekakve krajnosti "bogovanja" djecjih pubertetskih hirova su i dovela civilizovani svijet u corsokak.
Ipak mislim da je starinski model recept uspjeha po tom pitanju :oklagija

Sve ostalo je idimidodjimi :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3617 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by srculence7 » 27 Dec 2017, 03:13

Melek wrote: 26 Dec 2017, 06:16 Savremrna shvatanja i odlazak u nekakve krajnosti "bogovanja" djecjih pubertetskih hirova su i dovela civilizovani svijet u corsokak.
Ipak mislim da je starinski model recept uspjeha po tom pitanju :oklagija

Sve ostalo je idimidodjimi :kafa
Ipak mislim da se vreme u kome smo mi živeli i ono u kome naša deca žive i odastaju razlikuju, pa to zahteva i izvesno prilagođavanje novonastalim promenama i uopšte razvoju. U interakciji dvoje ljudi, uvek se dešava neki obostrani uticaj, nikada to ne ide jednosmerno, mnogo toga možemo i mi od njih saznati i usvojiti, samo ako želimo da ih oslušnemo bolje.
Svet napreduje, dolazi se do nekih novih dostignuća, a mi bi se trebalo pozabaviti time, da uporedo sa njim, razvijamo i našu svest o tome a ne da ostanemo u čvrstim stegama prikovani za prošlost.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Melek » 27 Dec 2017, 08:37

srculence7 wrote: 27 Dec 2017, 03:13
Melek wrote: 26 Dec 2017, 06:16 Savremrna shvatanja i odlazak u nekakve krajnosti "bogovanja" djecjih pubertetskih hirova su i dovela civilizovani svijet u corsokak.
Ipak mislim da je starinski model recept uspjeha po tom pitanju :oklagija

Sve ostalo je idimidodjimi :kafa
Ipak mislim da se vreme u kome smo mi živeli i ono u kome naša deca žive i odastaju razlikuju, pa to zahteva i izvesno prilagođavanje novonastalim promenama i uopšte razvoju. U interakciji dvoje ljudi, uvek se dešava neki obostrani uticaj, nikada to ne ide jednosmerno, mnogo toga možemo i mi od njih saznati i usvojiti, samo ako želimo da ih oslušnemo bolje.
Svet napreduje, dolazi se do nekih novih dostignuća, a mi bi se trebalo pozabaviti time, da uporedo sa njim, razvijamo i našu svest o tome a ne da ostanemo u čvrstim stegama prikovani za prošlost.
Sve je to lijepo i idilicno to sto ti napisa, o humanizmu da ne govorim. Samo, dijete kad uleti u pubertet, ono u brat-bratu jedno 80% slucajeva postane takav "ekstremista" da je to van svake pameti. Tu se ne testiraju samo one roditeljske granice nego i granice samog sebe.A da ne govorim o uticaju pogane tinejdzerske okoline na razvoj jedne takve individue. Cak sta vise mislim da je roditeljska uloga tokom pubertetskog perioda djeteta upravo ta - da ga obuzda i ukroti a ne da pocinje davati legitimacije tom i takvom adolescentnom ponasanju, jer onda sve ide po zlu i to onom geometrijskom progresijom. Jer bas u tom periodu svasta moze da se desi i izrodi. To ti dodje kao zdrav razum vs nebuloza. Ako nebulozi pustis da se siri, progutace i tebe i sebe.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Cvrle » 27 Dec 2017, 08:38

srculence7 wrote: 27 Dec 2017, 03:13
Melek wrote: 26 Dec 2017, 06:16 Savremrna shvatanja i odlazak u nekakve krajnosti "bogovanja" djecjih pubertetskih hirova su i dovela civilizovani svijet u corsokak.
Ipak mislim da je starinski model recept uspjeha po tom pitanju :oklagija

Sve ostalo je idimidodjimi :kafa
Ipak mislim da se vreme u kome smo mi živeli i ono u kome naša deca žive i odastaju razlikuju, pa to zahteva i izvesno prilagođavanje novonastalim promenama i uopšte razvoju. U interakciji dvoje ljudi, uvek se dešava neki obostrani uticaj, nikada to ne ide jednosmerno, mnogo toga možemo i mi od njih saznati i usvojiti, samo ako želimo da ih oslušnemo bolje.
Svet napreduje, dolazi se do nekih novih dostignuća, a mi bi se trebalo pozabaviti time, da uporedo sa njim, razvijamo i našu svest o tome a ne da ostanemo u čvrstim stegama prikovani za prošlost.
Nesto ipak volim da moja djeca malo bolje osluskuju mene :123
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Adolescencija (zujanje u glavi)

Post by Hannibal » 27 Dec 2017, 08:41

jel sergej uso u pubertet
🐽

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests