Djeca i obaveze...

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Obrisan profil » 23 Mar 2012, 10:22

Sta nema ko da me kazni? Kaznjava mene zivot svaki dan pomalo,, pa ja..

a sta ce mu falit`nista. Kazna je sasvim ok.
Ja sam ionako popustljiva, uvek imam razumevanje,,i eto ne trazim previse od njih,,i ako je skola njihova najveca obaveza, onda molicu lepo da se pridrzavaju pravila. Da sam rekla, aaaa, neee, nije strasno (a umrla sam kad mi je rekao da je bio gladan i da je dobio jabuku od druga...) pa drugi put bi se mozda isto zaigrao pred vratima i zaboravio bi opet...
Nista mu zaista nece faliti...jos je dobro proso..i predobro
moj bi me otac odro od batina

Panajmanje jednom na dan ja kazem: e za ovo bi me otac ubio od batina...

i uvek im kazem da i nisu svesni koliko su srecni,,,,

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Obrisan profil » 23 Mar 2012, 10:25

carobnjak Nurudin wrote:
MORENA wrote:Ne trazim ja puno, najveca im je obaveza skola.
Ali, svako ima i svoje odredjene obaveze u kuci, jedno bez drugog ne ide. Trebaju da shvate da mami nije lako odrzavati sve ovo, ne operese se sudje samo, ne ocisti se kuca sama....
Oni misle da si ti čarobnjak ,a ne ja :D

da da...oni to stvarno misle :)
Jednom je mala htela nesto da joj kupi, ja kazem da nemam novaca, ona meni: pa plati karticom....

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Hana84 » 23 Mar 2012, 12:12

MORENA wrote:
carobnjak Nurudin wrote:
MORENA wrote:Ne trazim ja puno, najveca im je obaveza skola. Ali, svako ima i svoje odredjene obaveze u kuci, jedno bez drugog ne ide. Trebaju da shvate da mami nije lako odrzavati sve ovo, ne operese se sudje samo, ne ocisti se kuca sama....
Oni misle da si ti čarobnjak ,a ne ja :D
da da...oni to stvarno misle :) Jednom je mala htela nesto da joj kupi, ja kazem da nemam novaca, ona meni: pa plati karticom....

:DD Eto, vidis kako imas snalazljivo dijete ! Svaka cast malenoj ! ;)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Luna. » 23 Mar 2012, 14:15

mene moji nisu tukli, nisu bili strogi kad su obaveze u pitanju... moj otac je bio strog na drugim stvarima. morala sam se uvijek vratit kuci u ono vrijeme kad mi je odredio... svaku minutu kasnjenja sam morala dobro opravdat´... do 10 minuta kasnjenja... poslije deset nije trebalo pravdat´, samo zabrana izlaska na neodredjeno vrijeme, u pravilu je to znacilo bar 10 dana nema izlaska navece.. ako imam momka, onda hocu skapat al´ izac´ nema:(...
u takvim stvarima sam i ja stroga. ono sto ja kaem mora se ispostovat´... samo sto ja djeci puno pustim
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 23 Mar 2012, 21:22

Luna. wrote:
MORENA wrote:
faust wrote:Od svoje djece tražim na prvom mjestu da budu kulturni u ophođenju - i unutar i izvan kuće..
Potom: škola, muzička, škola, karate (sport), mekteb... Tako da moj sin samo u srijedu ima jednu obavezu - škola, svi ostali dani imaju poduplane obaveze...

Po kući još ništa spektakularno, izuzev, da se za sobom igračke ne ostavljaju razbacane i, ono od čega poludim, omoti od slatkiša/grickalica po sobi - to sam počeo gurat' u nos onome ko ne odnese smeće u korpu odmah...

Strog sam roditelj i zbog toga me ne voli... žena... :zubi
Tacno tako!

Evo, moj sin (1. razred) je juce otisao bez torbe u skolu. Ujutro ostane 15 minuta sam, jer svi mi odemo ranije u skolu/na posao, i onda dodju njegovi drugari po njega i majka tog jednog druga ih poveze u skolu. I moj sin nesto ubrzao, izadje iz kuce i fino je morao bez torbe u skolu.
Kad sam dosla kuci moja majka je bila ovde, jer ga ona doceka iz skole, posto ja jos radim...i rekla mi je da ne vicem, jer on to nije namerno.
Pa znam da nije namerno, ali mora da zna da je skola OBAVEZA i da nema zajebancije. Dobio je kaznu koju je mogao da bira, ili 5 dana kucnog pritvora ili 5 dana bez Nintenda. Rekao je, uzmi mi nintendo i 50 dana, samo me pusti napolje, hahahha

LJubi ga maaajka
ja mislim da ga nisi bas toliko trebala kaznit´... ja bi ga dobro naruzila a i on se sigurno ruzno osjeco u skoli bez torbe, pamtice da je zaboravio i bez kaznjavanja... i mi cesto nesto zaboravimo, novcanik, kljuceve al´ nas nema ko kaznit za to...

moj brat je jednom igrajuci se zapalio sobu... bio sam kod kuce, lozio vatru u sporetu, malo se igro sa lozenjem i skoro pa kucu zapalio.. komsije cule njegovu vrisku i dosli pomoc...
ni otac ni mama ga nisu kaznili... mama je rekla, dovoljna mu je kazna sto je se toliko prepo, dosta ce od toga imat trauma, ne trebamo ga jos i kaznjavat... i nije vise nikad od tad nikakvu glupost napravio a tad je imo oko 11... s tim su njegovi sejtanluci stvarno prestali...
Bas toliko kazniti :sok daj Luna nemoj me zezati,pa jos mu dala da bira kaznu,a jake kazne :D. cuj bez nintenda,a sta ce mu molim te biti bez njega?Ne moze mu odsustvo nintenda naskoditi,samo koristiti... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by gejsha » 23 Mar 2012, 21:28

Ja se ipak slažem sa Lunom , valjda jer nikad nisam bila u nekoj kazni i ne znam kako bih to podnijela.
Jeste da mu neće ništa biti bez nintenda , ali to je ipak dijete i naravno da će mu osnovna zanimacija biti igranje.
Zapravo bila sam samo jednom u kazni u srednjoj školi zbog loših ocjena iz hemije , tata mi nije dao da izlazim radnim danima , samo vikendom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 23 Mar 2012, 21:34

Poznato je da igrice poprilicno stete...puno je bolje loptanje,setnja,pisanje....naci ce zanimaciju,pomisli sta neka djeca u Africi ili Kini rade u njegovim godinama....njegova osnovna briga da ispuni dosadu...moje misljenje-otisli smo daleko s popustanjem :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by gejsha » 23 Mar 2012, 21:50

madam Bovary wrote:Poznato je da igrice poprilicno stete...puno je bolje loptanje,setnja,pisanje....naci ce zanimaciju,pomisli sta neka djeca u Africi ili Kini rade u njegovim godinama....njegova osnovna briga da ispuni dosadu...moje misljenje-otisli smo daleko s popustanjem :kafa
Po mom mišljenju to nije popuštanje..to što su djeca u Africi siromašna nije razlog da se ostala djeca ne igraju sa nekim drugim igračkama ako su u mogućnosti.
Uostalom vidiš da i sam više voli izaći vani i igrati lopte ili šetati , dok je to odabrao umjesto nintenda.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 23 Mar 2012, 22:02

Samo znam da na svakom koraku vidjam djecu koja roditeljima govore ruzne rijeci,lazes je vec normala reci roditelju,tome se i ne cudim vise,djecu preko deset godina koja kazu roditelju:"vode",i ovaj trci donijeti,djecu kojoj se kupuje sve sto pozele(ne kazem da su morenina ili necija ovdje djeca to),samo kazem da vidjam djecu debile i retarde,od sveg srca se obradujem i iznenadim kad vidim odgovorno i pametno dijete....
Znam mamu koja pere guzu djetetu u sedmom razredu,(decko),uz navod kako se njemu gadi,pa eto ona,ne bi da ga tjera na nesto,sacuvaj Boze :lud
Ne znam,svako ima svoje,ali ne mislim da je zivot bez ikakvih pravila,zabrana,i slicno normalna okolina za dijete :cudi ali to je samo moje misljenje... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by gejsha » 23 Mar 2012, 22:45

Ne mislim ni ja da ne treba nikakva pravila uvoditi , daleko od toga.
Ali eto moji roditelji su nekako bez batina i tih kazni uspijeli fino da nas odgoje bez da sam im IKADA u životu uputila ružnu riječ .
Čula sam i ja za takve slučajeve gdje mama pere guzu djetetu u sedmom razredu , to je stvarno užasno .Ne znam samo kako će to dijete sutra išta znati samo uraditi bez svoje mame.
Ja priznajem jesam razmažena do neke mjere i osjetljiva , ali nisam neodgojena i u potpunosti poštujem svoje roditelje.
Mislim da treba znati sa djecom naći zajednički jezik , npr moja tetka baš tuče svoju djecu ,a oni su i dalje nemirni i psuju.Psuju i njoj.
Mali su još , ali imam neki osjećaj kao da je nešto propustila , nije sve ni u tim batinama.
Ne bih voljela da mi se sutra nešto takvo dogodi..
i odlutala sam od teme :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12281 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Maja » 24 Mar 2012, 20:56

Neko kažnjava zbog zaboravljenog ruksaka, nego zbog nečeg drugog. Razlikuju se roditelji, razlikuju se djeca.
I ne možemo sad reći ja bih ovako ili onako uradila da sam na tvom mjestu. Ako su djeca inače nesavjesna treba ih upozoriti, pa će drugi put malo bolje promisliti.

Sjetih se sad kako sam i ja jednom zaboravila ruksak. Bilo je to prije rata, pa sam mogla biti 1.,2. ili 3. razred.
Prije škole bih uvijek svraćala u prodavnicu da kupim sendvić koji bih jela na velikom odmoru i znam da sam ga kupila i kad sam pošla da ga stavim u ruksak vidim nema ga :D. Pitala sam prodavačicu gdje mi je, a ona mi je rekla kako ga nisam ni unijela u prodavnicu.
Pošla sam nazad, a kuća mi tačno jedan kilometar od škole i sjećam se da je padala kiša i kad sam došla do pola puta ugledala sam mamu kako ide. Tačno se sjećam koju je haljinu imala, preko nje se ogrnula nečim. Jednom rukom je držala kišobran, drugom pridržavala jaknu/trenerku čime se bila ogrnula, a ispod mišice je bio moj ruksak.
Samo mi je rekla eeeeeeeeeee jadna nisi bila i pomogla mi da ga stavim na leđa, nakon čega sam otrčala u školu.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by alma75 » 24 Mar 2012, 22:05

Evo naiđoh na zanimljiv tekst, nadam se da će biti od pomoći:


KAKO POMOCI DJETETU U PISANJU ZADACA I UCENJU.....

Svaki se je roditelj barem jednom zapitao treba li uopće pomagati djetetu oko pisanja zadaće te zašto njegovo dijete ima tako puno ili tako malo zadaće.
Čest uzrok neslaganja i sukoba između roditelja i djece je upravo pisanje domaćih zadaća. Svaki se je roditelj barem jednom zapitao treba li uopće pomagati djetetu oko pisanja zadaće te zašto njegovo dijete ima tako puno ili tako malo zadaće. Djetetu kojemu je to potrebno, svakako treba pomoći u pisanju domaćih zadaća. To nikako ne znači da zadaću treba napisati umjesto njega jer će dijete to shvatiti kao vlastitu nesposobnost, a i teško će shvatiti da je to njegova obaveza koju mora redovito i kvalitetno izvršavati.

1. Kod djeteta pokušajte razvijati odgovornost za izvršavanje svojih obaveza. Vi mu trebate samo pomoći, a ne ih izvršavati umjesto njega.
2. Djetetu objasnite ono što mu nije jasno, ukazati mu na pogreške koje radi i potaknuti ga da ih samo ispravi.
3. Ne treba neprekidno sjediti uz dijete dok piše zadaću. Važno je da dijete zna da ste mu na raspolaganju i da vam se može obratiti za pomoć, pitajući vas sve što mu nije jasno.
4. Ponekad je djetetu potrebno samo pregledati zadaću kako bi bilo sigurno da je dobro izvršilo svoje obaveze. Nemojte mu se nametati u zadacima u kojima mu to nije potrebno.
5. Za vrijeme učenja smanjite mogućnosti skretanja pažnje. Ugasite televizor i radio dok dijete piše zadaću ili dok uči. Djetetov stol neka bude uredan i čist. Također bi bilo dobro da dijete obavi sve druge poslove prije pisanja zadaće kako ne bi na njih mislilo.
6. Dobro je dogovoriti se s djetetom na početku školske godine kada će se pisati domaća zadaća (po dolasku iz škole, nakon ručka, nakon odmora, nakon igre…), kako bi kasnije izbjegli nesporazume.
7. Da bi dijete kvalitetno radilo domaću zadaću ili učilo, mora se dobro osjećati i biti odmorno. Ako je dijete žalosno ili ljuto došlo iz škole, prvo popričajte s njim i pomozite mu da se oslobodi neugodnih osjećaja te onda inzistirajte da se prihvati posla. Također dopustite djetetu da se odmori jer odmoran mozak bolje i brže razumije, a umorno tijelo ometa mozak u njegovu radu.

Osim pitanja koja se roditeljima nameću u vezi pomaganja djeci pri pisanju domaćih zadaća, sigurno se pitaju i kako da djeca u učenju budu djelotvorna, a pritom se osjećaju dobro. Evo što možete pokušati:

1. Kao i pri pisanju domaćih zadaća, poželjno je da djeca uvijek uče na istom mjestu. Samo sjedenje na mjestu, na kojem je dijete naviklo učiti, stvara psihološku spremnost za rad. Također je poželjno da dijete piše domaću zadaću uvijek u isto vrijeme u danu jer mu to omogućava da ima dovoljno vremena za pisanje zadaće kao i za predviđenu igru i odmor.
2. Mjesto na kojem dijete uči, a ujedno i piše zadaću, neka bude dovoljno prostrano i osvijetljeno. Na tom mjestu dijete mora moći i držati svoje knjige, pisaći pribor te ostale potrepštine za školu.
3. Ukoliko je djetetu prostor za učenje i pisanje domaćih zadaća uređen u prostoriji koju dijele i ostali ukućani, potrebno mu je dok uči i radi osigurati mir i tišinu. Idealno bi bilo da se radni stol nalazi u sobi djeteta jer se pisanjem zadaća i učenjem na odvojenom mjestu ono počinje osamostaljivati.
4. Na zid pored radnog stola možete djetetu staviti ploču na koju će dijete lijepiti razne papiriće-podsjetnike.
5. Jako je važno objasniti djetetu što se točno očekuje od njega što se tiče učenja. Neka vaša očekivanja budu dovoljno visoka, ali realna s obzirom na djetetove sposobnosti.
6. Korisno bi bilo i objasniti djetetu zašto je učenje važno i korisno za njega. Djeca, baš kao i odrasli, bolje i radije rade kada u tome vide smisao.
7. Potaknite dijete da pita sve što mu nije jasno jer je najteže učiti bez razumijevanja. Stoga je materijal poželjno učiniti što razumljivijim i smislenijim, npr. povezati ga sa starim znanjem, smisliti neke asocijacije uz gradivo i sl.
8. Važno je naučiti dijete da procijeni što je bitno kako bi moglo kratko ponoviti sažetak učinjenog materijala. Takvi sažeci su važni jer predstavljaju smisleni kostur oko kojeg se kasnije s lakoćom ''hvataju'' detalji.
9. Nikada nemojte umjesto djeteta pročitati lekciju, zapisati sažetak i dati mu da nauči. Najdragocjeniji dio procesa učenja je upravo navedeni rad na razumijevanju gradiva i odvajanju bitnog od nebitnog. Ako dijete uči po vašim sažecima, učit će mehanički , gradivo će brzo zaboravljati, a kada mu učitelj postavi pitanje drugačije nego vi, neće znati odgovoriti.
10. Objasnite djetetu kako je naučeno u početku potrebno dosta ponavljati kako bi se što duže zadržalo u pamćenju. Za to se mogu iskoristiti i kratki trenuci slobodnog vremena poput šetnje/vožnje do škole, čekanja autobusa itd. Također se stalno treba samoispitivati, a najviše se isplati pravilo aktivnog učenja – učenja s prepričavanjem gradiva svojim riječima.
11. Omogućite djetetu da uči i izvan kuće i škole. Uputite ga u knjižnicu, na slobodne aktivnosti i sl.
12. Pohvalite svaki djetetov uspjeh, a pogotovo trud i napredak. Važnije je da je dijete spremno uložiti napor da bi riješilo zadatak i da je napredovalo, nego kakvu je ocjenu dobilo.
13. Ne zaboravite da djeca uče imitiranjem važnih ljudi, najčešće roditelja. Promatrajući vas, dijete uči što cijeniti i što raditi. Zato, ako roditelji čitaju, igraju edukativne igre, vrednuju znanje, vjerojatno će i djeca učiniti isto.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Obrisan profil » 24 Mar 2012, 22:20

sve je to super
super napisano, super za perfektne familije, zapravo ovo je uputstvo za srcnu porodicu

Medjutim

ustane li sin na levu nogu, ode sve u 3 l p m :D

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 25 Mar 2012, 16:33

gejsha wrote:Ne mislim ni ja da ne treba nikakva pravila uvoditi , daleko od toga.
Ali eto moji roditelji su nekako bez batina i tih kazni uspijeli fino da nas odgoje bez da sam im IKADA u životu uputila ružnu riječ .
Čula sam i ja za takve slučajeve gdje mama pere guzu djetetu u sedmom razredu , to je stvarno užasno .Ne znam samo kako će to dijete sutra išta znati samo uraditi bez svoje mame.
Ja priznajem jesam razmažena do neke mjere i osjetljiva , ali nisam neodgojena i u potpunosti poštujem svoje roditelje.
Mislim da treba znati sa djecom naći zajednički jezik , npr moja tetka baš tuče svoju djecu ,a oni su i dalje nemirni i psuju.Psuju i njoj.
Mali su još , ali imam neki osjećaj kao da je nešto propustila , nije sve ni u tim batinama.
Ne bih voljela da mi se sutra nešto takvo dogodi..
i odlutala sam od teme :)
Tetka njih ne batina dovoljno dobro :D.
salim se,i ja sam protiv nasilja,ali se mora znati ko je koga rodio,gledala sam emisiju na htv-u,prikazuje roditelje koji idu psiholozima da ih nasavjetuju jer ih djeca nikako ne slusaju...
I kaze doktor:"ima slucajeva kad ne mogu pomoci,jer se iz njihovog ponasanja jasno vidi da su zamijenili uloge,znaci dijete komanduje i odredjuje" :cudi
(p.s.a Maja vidjela hranu pa zaboravila na knjige) :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Johny » 25 Mar 2012, 18:58

Koliko zahtjevate od svoje djece što se tiče obaveza u kući i izvan nje?

Dobro pitanje.
Obaveze su u skladu sa njihovim mogucnostima.U svakom slucaju imaju svi(troje djece) obavezne zadatke koji ne remete njihove skolske obaveze.Od obaveznih zadataka nema odstupanja ni u kom slucaju.Za te poslove nema nagrada.Kao za njihov uspjeh u skoli.Ovo sa psihologom i neposlusnoscu djece mi je smijesno.
Jesam li strog??Ne.Imam izvanredan drugarski odnos sa odredjenim granicama od kojih nema odstupanja.Bez batina i kazni.Ne znam recept kako sam to postigao ali je tako.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by gejsha » 25 Mar 2012, 21:30

Johny wrote:Koliko zahtjevate od svoje djece što se tiče obaveza u kući i izvan nje?

Dobro pitanje.
Obaveze su u skladu sa njihovim mogucnostima.U svakom slucaju imaju svi(troje djece) obavezne zadatke koji ne remete njihove skolske obaveze.Od obaveznih zadataka nema odstupanja ni u kom slucaju.Za te poslove nema nagrada.Kao za njihov uspjeh u skoli.Ovo sa psihologom i neposlusnoscu djece mi je smijesno.
Jesam li strog??Ne.Imam izvanredan drugarski odnos sa odredjenim granicama od kojih nema odstupanja.Bez batina i kazni.Ne znam recept kako sam to postigao ali je tako.
Bravo Johny i moji roditelji su to postigli bez batina i kazni i nadam se da ću i ja sutra uspjeti isto tako sa svojom djecom.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by paparaci » 03 Apr 2013, 01:58

Lanci wrote:Koliko zahtjevate od svoje djece što se tiče obaveza u kući i izvan nje?
trenutno nista ne zahtjevam, jer ih nemam.

ali kad tome jednom dodje vrijeme, ako Bog da, procice obuku kao u vojsci. :oo :hihi

sta su od njih zahtjevati? pa da idu mjesto mene raditi, da vode racuna o kuci, ma jednostavno o svemu. :ha

nema trta, mrta. tepanja i ti fazoni. prosla su ta vremena. :djed :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Ruana » 03 Apr 2013, 09:25

Djeca jesu obaveza i treba dosta vremena, truda i zivica ALI nisu oni birali da se rode.
Kod mene je velika razlika izmedju djece, tako da straiji sin ima malo vise obaveza od mladjeg (sto nije u redu)
Posto mi radimo, stariji sin treba uzeti mladjeg i dovesti kuci. Takodje ostaje sa njim posljepodne. Mladji sin je malo razmazen pa e tako postao neodgovoran, uvek nesto zaboravi, tene, sporsku opremu, knjige, sveske, uvjek hoce da neko drugi za njega misli i kupi za njim.
Tako sam nedavno uvela sankcije. Nema igranja nicega dok sve svoje stvari ne nadje. Kad idu kuci iz skole moraju proci pored mene dok sam na poslu, pa sad mora svratiti da ja vidim je li sta zaboravio. Ako nesto fali nema taj dan igranja. Vjerovali ili ne za pet dana je sve pronasao sto je ikad izgubio, znaci on zna gdje je to zaboravio a mrsko mu traziti.
Nikad u zivotu nisam ruke spustila na dijete, i takodje moji roditelji nas nikad nisu tukli ali mama rahmetli nas jest kaznjavala, a rahmetli tata nije nikad.
Kod mog muza je uvek ista parola "pusti bona djecu da budu djeca" i moram priznati da on nekako sve kroz igru
sa njima uspije vise nego ja.
Nekako smo navikli da pricamo sa djecom, i mislim da je najvaznije da imas neki prijateljski odnos sa djecom, mi to hvala Bogu za sada imamo.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Fatma » 03 Apr 2013, 10:19

Ja sam silom prilika morala vrlo rano svoju djecu osamostaliti(da pojasnim,nije ih imao ko čuvati,pa su rano počeli ostajati sami u kući) i vjerujte ni jedne sekunde mi nije žao.
Sad kad su porasli,nikakvih problema nemaju,mogu bukvalno živjeti sami,znaju sebi skuhati,čiste svoje sobe i što je najvažnije dogovorni su za sve postavljene zadatke.Zadaću NIKAD nisam radila sa njima,a svi su odlični učenici.
E sad dođe,k'o da falim svoju djecu,ali vjerujte da nije tako,morala sam raditi,oni su MORALI ostajati sami,duša me je bolila što nisam imala drugog rješenja,ali sad sa ove tačke gledišta,drago mi je jer su na kraju krajeva ispala dobra djeca...ljubi ih majka

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djeca i obaveze...

Post by Zagorka » 03 Apr 2013, 23:58

paparaci wrote:
Lanci wrote:Koliko zahtjevate od svoje djece što se tiče obaveza u kući i izvan nje?
trenutno nista ne zahtjevam, jer ih nemam.

ali kad tome jednom dodje vrijeme, ako Bog da, procice obuku kao u vojsci. :oo :hihi

sta su od njih zahtjevati? pa da idu mjesto mene raditi, da vode racuna o kuci, ma jednostavno o svemu. :ha

nema trta, mrta. tepanja i ti fazoni. prosla su ta vremena. :djed :p
E ako se budem odlučivala ikad na vještačku oplodnju,od ovog čovjeka tražim sjeme :djed
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests