Odgoj djeteta

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Mister No » 16 Jan 2019, 21:18

Bitno je dijete (musko/zensko) takodje usmjeriti da voli Juventus od ranih koraka.
Posle odes u radnju i nece nista drugo samo majcu sa Juve logom.
Ma evo ti i ona "Air Jordan"
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 24 Feb 2019, 01:08

Deca kad steknu neke navike, teško ih je prevariti... Sergeja uvek ujutru presvučem, umijem i operem mu zubiće pre nego što krenem na posao. Samo što je on povezao da svaki put kada uđemo u kupatilo treba prati zube i plače ako to ne obavimo... Ako ne vodim računa pa se ušunja za mnom, onda to bude između 5 i 7 puta dnevno 🙄
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Čupava » 24 Feb 2019, 15:24

srculence7 wrote: 24 Feb 2019, 01:08 Deca kad steknu neke navike, teško ih je prevariti... Sergeja uvek ujutru presvučem, umijem i operem mu zubiće pre nego što krenem na posao. Samo što je on povezao da svaki put kada uđemo u kupatilo treba prati zube i plače ako to ne obavimo... Ako ne vodim računa pa se ušunja za mnom, onda to bude između 5 i 7 puta dnevno 🙄
:D. Zamisli da se još toliko puta trazi i da se okupa :valja nebi ni izlazili iz kupatila :D.

Moja je jedno vrijeme mislia svaki put kad se presvlači da se treba “pupati” kupati :D.
.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by navika » 24 Feb 2019, 16:18

srculence7 wrote: 24 Feb 2019, 01:08 Deca kad steknu neke navike, teško ih je prevariti... Sergeja uvek ujutru presvučem, umijem i operem mu zubiće pre nego što krenem na posao. Samo što je on povezao da svaki put kada uđemo u kupatilo treba prati zube i plače ako to ne obavimo... Ako ne vodim računa pa se ušunja za mnom, onda to bude između 5 i 7 puta dnevno 🙄

:D.

Kod nas je bio humor sa sinom za brijanje. Ono stvarno su mu se malo nazirali brkovi i kad je prvi put predlozio da ih obrije imao je nepunih 15 godina, i rekla sam da je to prerano.
I jedan dan prosle godine odem po njega iz skole (nije volio ici busom) i vozimo se tako polahko (skolska zona) i zagledamo se u jednog... ne znam hocu li reci djecaka ili momka. Brada odraslog covjeka a ruksak na ledjima, i prokomentarisem.
- Nevjerovatno kakvu bradu ima, ide u vasu skolu?
- Da mama. Pa ovo je srednja skola, ima tu djece koji vec imaju po 18 godina, i nisu svi pitali roditelje hoce li se brijati :D.
- Dobro. Ako ti toliko smetaju brkovi pocni ih brijati.
- Stvarno?
- Stvarno.
- Moram ti sad reci mama - vec sam poceo. :D.
- Wow, pa kad?
- Seka mi je rekla da pocnem. Reko sam joj da vi mislite da je rano, al seka je rekla - ma ko jos za to pita mamu i babu, idi i obrij se. I pokazala mi je kako cu. Vi niste ni primijetili. A ja sam se brinuo sta cete reci :D.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by srculence7 » 10 Mar 2019, 23:25

Čupava wrote: 24 Feb 2019, 15:24
srculence7 wrote: 24 Feb 2019, 01:08 Deca kad steknu neke navike, teško ih je prevariti... Sergeja uvek ujutru presvučem, umijem i operem mu zubiće pre nego što krenem na posao. Samo što je on povezao da svaki put kada uđemo u kupatilo treba prati zube i plače ako to ne obavimo... Ako ne vodim računa pa se ušunja za mnom, onda to bude između 5 i 7 puta dnevno 🙄
:D. Zamisli da se još toliko puta trazi i da se okupa :valja nebi ni izlazili iz kupatila :D.

Moja je jedno vrijeme mislia svaki put kad se presvlači da se treba “pupati” kupati :D.
Ćuti, daleko bilo :D.
A zna sad sam ući i u stolicu za hranjenje kad je gladan, samo ga tek vidim da se fino smestio, u slučaju da ne zapazim u roku od minute, eto ga nešto galami :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6974 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2019, 17:33

Image

Vahida Djedović, psihoterapeutkinja, poznata i kao "doktorica za ljubav", danas je bila gošća Novog dana. Doktorirala je na temu "Sreća", a danas nam je govorila o djeci kao "statusnim simbolima" i o tome kako roditelji djeci nameću maske od malih nogu.

Djedović piše i kolumne za mnoge časopise, a objavila je dvije knjige: "Terapeut ljubavi" i "Obući košulju sretnog čovjeka".

Psihoterapeutkinju smo pitali ko smo mi, a ona nam je rekla kako je jako teško spoznati samog sebe te da je to jedan mukotrpan i dugotrajan proces, ali se može napraviti.

"Od djetinjstva smo počeli nametati te maske na sebe, jer roditelji, iz najbolje namjere, to rade svojoj djeci i griješe često jer postavljaju pred djecu prevelike zahtjeve, pogotovo u današnje doba kada je dijete više statusni simbol nego dijete, kada dijete mora da svira klavir sa 5 godina, kada mora da uči nekoliko jezika pa se roditelji hvale time. Stavljaju se preveliki zahtjevi pred djecu koja nemaju mogućnost da se igraju i tako gube suštinsko biće jer možda oni to ne žele što im roditelji nude. Roditelji misle da je sve bolje nego da budu na internetu, međutim, roditelji treba da posvete vrijeme svome djetetu i da se igraju sa svojom djecom", poručila je Djedović.

Na pitanje da li roditelji nastoje da svoj neostvarene snove ostvare preko djeteta je odgovorila: "Ima toga da roditelji svoje neostvarene snove žive kroz živote djece. Društvene mreže su odličan primjer toga. Danas je moderno da se slikaju đačke knjižice, diplome, da se hvali kako dijete ima prosjek 5.0. No, šta mi time poručujemo djetetu? Ne treba tome poseban značaj pridavati. Roditelji nemaju ispunjen svoj život".

"Kad se slave rođendani djece, dižu se krediti da se proslavi. To je postalo kao jedna vrsta takmičenja ko će bolji rođendan napraviti. Isto je sa djecom koja se među sobom takmiče gdje idu na zimovanje", dodala je za N1.

Kazala je i kako živimo lažne živote.

"Sve nam je to došlo vremenom, iz Hollywooda, i svi želimo da živimo holivudske živote, volimo da budemo popularni, da se priča o nama, bez obzira na koji način ćemo steći tu popularnost. Žene često znaju napraviti popularnost predstavljajući se kao žrtve. Djeci su uzori starlete i ljudi sa realityja", istakla je psihoterapeutkinja gostujući u Novom danu.

Rekla je i kako se to dešava jer roditelji nisu posvećeni svojoj djeci dovoljno.

"Djetetu se treba dati da bude suštinsko dijete - reći mu ja te volim bez obzira ako imaš trojke u knjižici. Nećete danas vidjeti da će iko postaviti tu fotografiju na društvene mreže. Također, više nisu dovoljne petice, sad je dovoljno samo 5.0. Moje dijete mora biti najbolje zato što to govori o meni. Ljudi vole često da govore moje jer nemaju ništa svoje", naglasila je.

Pitali smo je kakav je stvarni život ljudi, i šta kada se ugase svjetla.

"Ljudi su uglavnom posvećeni političkim zbivanjima u našoj zemlji i svi gledaju šta je ko rekao, u čemu je bila njegova žena, a zapravo nam to nudi jednu situaciju - ne bavimo se sami sobom. Hajdemo se radije baviti političarima, a nećemo svojim sopstvenim životom. Kad se svjetla pogase, svi znaju kako spavaju, znaju da li u kontinuitetu mogu da odspavaju 7 ili 8 sati, a to je neophodno da bismo bili sretni. Generalno smo nesretni kao društvo. Ljudi treba da se zapitaju koje su maske na sebe stavili. Ja sam istraživala i disfunkcionalna ponašanja; mladi su nam depresivni, pa je tako istraživanje pokazalo da od 200 mladih, njih 30 posto je razmišljalo o suicidu. To ne znači da su pokušali, ali su razmišljali", objasnila je za N1.


online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15189
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 974 times
Been thanked: 961 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Tokmak » 17 Mar 2019, 18:20

pametna teta... :rozi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5649 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Vanilla » 17 Mar 2019, 19:45

Sve tacno. Drustvo u totalnom rasulu :grana
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Melek » 17 Mar 2019, 19:46

E, da sam ja jednu ovakvu ozenio, gdje bi mi kraj bio :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81260
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7086 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Julia-Klara » 17 Mar 2019, 20:09

Al si se zaljubio u svog akrepcica :srce
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Melek » 17 Mar 2019, 20:10

Tacno znas da nagazis na zulj :123
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81260
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7086 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Julia-Klara » 17 Mar 2019, 20:14

:trepka ajlavjutu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Čupava » 17 Mar 2019, 20:15

Ma nista novo.. ima ih sto idu frizerima kozmeticarima, odmore na kredit.. placanje u vise rata.. pa sad i rodjendane.. sta je sljedece.. :hm
.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by navika » 17 Mar 2019, 20:17

U Cetvrtak smo isli na farmu po djubre, i od tog dana mi s pameti ne silazi vlasnik.
Ima 80 godina, dovezo se u trucku iz ranih 80ih, nema mobtel, a bio je obucen u stare, prljave farmerke, poderana bluza, a na glavi je imo neku iznosanu kapu. Cipele su mu bile popricno ocuvane.
Nakon sto nam je natovario djubre ja sam zapocela razgovor. Pohvalila sam imanje, kako to tako i treba biti... bla, bla, bla..
Prihvatio je razgovor i uglavnom sam doznala ovo.
- Kupio je zemlju 1978 god. za milion dolara. Trenutno ima 80 grla. Svaki dan na farmi kosta $300. Jedva izlazi s kraja na kraj. Niko vise nece ovo raditi jer niko ne zeli ovakve ruke (ispruzio je da mi pokaze prljave i zuljevite ruke). Samo 80 krava ne moze da pokriva troskove tolikog imanja.
Dio u kojem se zemlja nalazi postao je jedna od najskupljih erija metro Atlante, i zemlja koju ovaj covjek posjeduje sad vrijedi najmanje deset puta vise.
Samo sa desetim dijelom svog imanja mogao bi zivjeti gdje hoce i kako hoce.
Ali on bira biti farmer, skroman milioner koji nekako jedva opstaje i prezivljava. A da ne zna ni za koga.
Nema svoju djecu da naslijede.

Ostanes bez rijeci kad ga uporedis s “modernim” covjekom, koji, kako je jednom neki pametan insan rekao - kupuje stvari koje mu ne trebaju, za pare koje nema, da bi impresioniro ljude do kojih mu nije stalo.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by navika » 17 Mar 2019, 20:20

Melek wrote: 17 Mar 2019, 19:46 E, da sam ja jednu ovakvu ozenio, gdje bi mi kraj bio :ccc

Pola bi Svedske kupio :D.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by lejlamo » 17 Mar 2019, 20:20

Čupava wrote: 17 Mar 2019, 20:15 Ma nista novo.. ima ih sto idu frizerima kozmeticarima, odmore na kredit.. placanje u vise rata.. pa sad i rodjendane.. sta je sljedece.. :hm
ja odmaram na kredit i plaćam šoping karticom jer nikada ne bih mogla iskeširati iznos veći od 200-300KM za neki uređaj, kaput i slično. ne vidim u čemu je problem :cudi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Melek » 17 Mar 2019, 20:20

Vidi ti Navike, flerta sa farmerima :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5649 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Vanilla » 17 Mar 2019, 20:24

lejlamo wrote: 17 Mar 2019, 20:20
Čupava wrote: 17 Mar 2019, 20:15 Ma nista novo.. ima ih sto idu frizerima kozmeticarima, odmore na kredit.. placanje u vise rata.. pa sad i rodjendane.. sta je sljedece.. :hm
ja odmaram na kredit i plaćam šoping karticom jer nikada ne bih mogla iskeširati iznos veći od 200-300KM za neki uređaj, kaput i slično. ne vidim u čemu je problem :cudi
+1

(posebno se to ne moze ako je jedna plata)
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by navika » 17 Mar 2019, 20:25

Melek wrote: 17 Mar 2019, 20:20 Vidi ti Navike, flerta sa farmerima :ccc

Ama ne bi mene cojek htio.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5649 times
Status: Offline

Re: Dižu se krediti da bi se proslavili dječiji rođendani

Post by Vanilla » 17 Mar 2019, 20:27

... nije to poenta teme, nije tema ove teme :D
Zena je ispricala nesto drugo, uglavnom komplekse danasnjih roditelja, nacin na koji guse svoju djecu.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests