Odgoj djeteta

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Odgoj djeteta

Post by gejsha » 11 Dec 2011, 22:37

Odgojiti dijete je zaista velika obaveza gdje čovjek mora da postupa odgovorno ,samo što nažalost nisu svi roditelji takvi.
Kakve su kod vas metode u odgoju djece?Da li ste strogi kao roditelj?
Šta mislite da li se razgovorom mogu riješiti problemi sa djecom,ili se moraju tući?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by alma75 » 12 Dec 2011, 23:25

Mislim da je potrebno jako puno razgovora. S djecom treba raditi, a ne tući ih. Jako je važno, ako se nešto ne smije, objasniti mu zbog čega. Jer ako postoji zabrana, on će istraživati zašto je baš zabranjeno dirati utičnice. Mislim da je djelotvornije objasniti mu da će ga protresti struja nego ga istući kada ga vidimo da to radi.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by blento59 » 13 Dec 2011, 01:04

dok mi je sin bio mali stalno je trcao da zgrabi fildzan sa vrucom kafom
objasnjavali mu molili ga da to ne radi i nista
sledeca kafa on isto
jedno jutro kazem zeni da ga pusti
oprzio prstice(samo malo) i nikad vise.
isto je bilo sa fafaronama(danas kada ima 4 jede ih kao i ja)
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by gejsha » 14 Dec 2011, 17:31

:ok
Slažem se sa vama ,ne treba dijete odmah istući,nego mu lijepo objasniti neke stvari..Mada je malom djetetu teško objasniti,pa još ako je po prirodi nemiran,a naročito dječaci,onda ih treba istući..A ne sve im pustiti..
Nisam ni ja za neke batine koje će boljeti dijete toliko da ih cijeli život upamti,ali ako baš neće da posluša,treba ga malo istući.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Odgoj djeteta

Post by Rum » 14 Dec 2011, 17:34

Gejsha i ja sam nemiran znaci i mene bi :oklagija :hihi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by alma75 » 14 Dec 2011, 17:34

Pa zar ne postoje neke blaže mjere tipa "ako budeš dobar ići ćemo u park" itd

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by gejsha » 14 Dec 2011, 23:31

Naravno da postoje,ja sam uvijek za blaže metode.
Ali ponekad djeca postaju nemoguća,bez obzira što im kažeš "ako ne budeš slušao nećeš dobiti novu igračku " i sl.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Jaca » 15 Dec 2011, 01:19

ja sam sama odgojila dva sina i bila sam prilicno stroga kad vidim danasnje odgajanje djece
samo nije stvar u tome da budemo strogi djeci se moramo posvetiti
ja sam se svojom djecom igrala i ucila ih zivotu ....dok su igrali fudbal uvijek sam isla sa njima na utakmice po svakom vremenu ....nastojala sam da im omogucim sto sam vise mogla kao samohrana majka
ali sam isto tako trazila od njih da me slusaju i da nikad ne lazu
u prvom redu se mora uspostaviti povjerenje na prijateljskoj bazi tako da djeca zna da smo za njih tu bilo sta da naprave ....moji sinoví su izrasli u postene mlade ljude i ja sam ponosna na njih
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by sann » 19 Dec 2011, 18:14

...svi mi kao roditelji nastojimo da svoju djecu od malena naucimo svemu sto je ispravno,zrtvujemo se,ponekad nerviramo,ali nista necemo postici ako djetetu ne damo ljubav i paznju.Od malena znaci,jos kada su bebe male,ucimo ih govoru,al ispravnom govoru,zatim igra,al igra koja je njihovom dobu predvidjena,pa skola,pubertet,naj gori dio odrastanja djeteta za roditelja......na kraju, kada skolu zavrse i kada sve sagledam,bar ja.......ponosna sam na svoju djecu a i na sebe!!!
Dala sam im nesto,sto ce cjeli zivot nositi,a oni ce sutra u drustvo bas onakvi kakvi jesu,sa izgradjenom licnoscu bez kompleksa!!!
:) ....koliko das,toliko imas...a ja imam,neprocjenjivo! :srce
Last edited by adacta on 26 May 2012, 11:53, edited 1 time in total.
Reason: spojene teme
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Strahovi koji muče mame, a tate baš briga

Post by adacta » 19 May 2012, 11:27

Image



Muškarce i žene i inače je teško pomiriti oko nekih stvari. Ali, kada je u pitanju majčinstvo, stvari postaju kudikamo kompliciranije.


Naravno da i očevi brinu. Jesi li djeca sigurna? Jesu li sretna? Jesu li premala da gledaju neke filmove? To su standardni strahovi kroz koje prolaze svi roditelji. Ali iznad tih strahova, mame imaju još pokoji.

Javni zahodi
Ako je preprljav otiđu u drugi, ako je malo prljav, stave malo WC papira na školjku i posjednu dijete. Tako to rade očevi. Mamama je to puno veći problem. Ovo potonje će napraviti samo u ekstremnim situacijama, nakon dobre sterilizacije. Posebno sa ženskim djetetom. Radije će slomiti kičmu pridržavajući ga, nego staviti dijete na javni WC. Istina je. Muškarcima to nikada neće biti jasno.

Uši
Čim se dijete počeše po glavi, mame odmah u panici pregledavaju kosu tražeći uši. Tatama je to vjerojatno posljednja stvar na koju će pomisliti.

Sindrom praznog gnijezda
Da, djeca će jednoga dana otići na školovanje, vjenčati se, napustiti dom. A majke ih već od malih nogu pripremaju na to da će ih tada morati svaki dan nazivati i stalno posjećivati. Očevi su vjerojatno zabrinutiji zbog toga što će im djeca, kad odrastu, imati veći TV.

Ostaviti dijete s očevima
Da ih ne zovete 20 puta u dva sata kako biste privjerile je li sve u redu, vjerojatno bi više cijenili odlazak s djecom u kino ili u park. Dobro su, ne brinite. Da je neka frka, već bi on nazvao vas.

OK, i očevi se nečega boje

Vjerojatno jedan od najvećih nesnosnih strahova jest da će se njegov sin igrati s Barbikama. Nije da u tome ima išla loše...

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Strahovi koji muče mame, a tate baš briga

Post by silence » 19 May 2012, 13:11

Ne bih se sa ovim istraživanjem složila. Ovo je očito pisala žena i sa ovim člankom je samo degradiran muški rod - očevi. Istina je jedno, a to je da su majke "istančanije" i samo su veči paničari, a očevi su samo pribraniji i ništa više...ali imaju brigu, možda čak i veču nego neke majke...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Strahovi koji muče mame, a tate baš briga

Post by Zagorka » 19 May 2012, 16:40

Ih sile,kome se dodvoravas majke ti :ble :hihi

Nije dzaba izmisljena izreka"otac k'o kolac".....da,cinjenica je da pocnu dijete voljeti nakon poroda,a zene od momenta kad zatrudne,cinjenica je da se panicno plase da se sin igra barbikama(znam oca koji je to zapalio),pitaj ih koliko bi ih se glatko pomirilo s cinjenicom da im sin bude gej,a pitaj zena pa ces vidjeti....

Takodje dok smo rasli,kad nam ispadne kocka cokolade ili nesto drugo na pod,mama bi znala reci"baci to",a tata:"ma nista joj nece biti,pojedi"......cudi me da neke stvari ne znas :cudi

(p.s.zar nikad kod nas nisi vidjela oceve koji daju pive ili cigaru maloj djeci da probaju,pa se smiju s kolegama,dok mame obavezno protestuju :oo )
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by silence » 19 May 2012, 17:34

madam Bovary wrote:Ih sile,kome se dodvoravas majke ti :ble :hihi

Nije dzaba izmisljena izreka"otac k'o kolac".....da,cinjenica je da pocnu dijete voljeti nakon poroda,a zene od momenta kad zatrudne,cinjenica je da se panicno plase da se sin igra barbikama(znam oca koji je to zapalio),pitaj ih koliko bi ih se glatko pomirilo s cinjenicom da im sin bude gej,a pitaj zena pa ces vidjeti....

Takodje dok smo rasli,kad nam ispadne kocka cokolade ili nesto drugo na pod,mama bi znala reci"baci to",a tata:"ma nista joj nece biti,pojedi"......cudi me da neke stvari ne znas :cudi

(p.s.zar nikad kod nas nisi vidjela oceve koji daju pive ili cigaru maloj djeci da probaju,pa se smiju s kolegama,dok mame obavezno protestuju :oo )
Samo se ti meni rugaj ( :ble), ali govorim iz dosta primjera za koje sam ja čula, pa se ne bih složila da su svi očevi kolci, a majke sve prave brižne majke... Moj otac nije bio kolac, bio je jako brižan, možda više nego majka iako je i ona bila jako brižna...

Znam, čula sam, čitala i slušala da majke isto ovo daju djeci da bi se "smirili". Iznenadila sam se da je jedna majka svojoj maloj djeci davala neke tabletice kako bi ih uspavala i bila slobodna za provod. Ne možemo idealizirati i poistovjeti one dobre brižne majke sa majkama koje ne vode brigu o svojoj djeci, a isto tako za sve očeve ne možemo reći da nisu brižni. O tome govorim.
Za ovu kockicu čokolade što si navela za primjer, moj je otac bio isto brižan koliko i majka, a o ostalom da ne govorim.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Strahovi koji muče mame, a tate baš briga

Post by nezaboravna » 28 May 2012, 09:52

[quote="madam Bovary"]Ih sile,kome se dodvoravas majke ti :ble :hihi

Nije dzaba izmisljena izreka"otac k'o kolac".....da,cinjenica je da pocnu dijete voljeti nakon poroda,a zene od momenta kad zatrudne,cinjenica je da se panicno plase da se sin igra barbikama(znam oca koji je to zapalio),pitaj ih koliko bi ih se glatko pomirilo s cinjenicom da im sin bude gej,a pitaj zena pa ces vidjeti....

Takodje dok smo rasli,kad nam ispadne kocka cokolade ili nesto drugo na pod,mama bi znala reci"baci to",a tata:"ma nista joj nece biti,pojedi"......cudi me da neke stvari ne znas :cudi

(p.s.zar nikad kod nas nisi vidjela oceve koji daju pive ili cigaru maloj djeci da probaju,pa se smiju s kolegama,dok mame obavezno protestuju :oo )[/qu
Joj hebo te o dijeci je diskusuja,tek kad budes imala u rukama sama sto rodis :D :D mozes pisat o odgoju,majcinstvu i carima koje prati sve to.Ovako moze se naglabati i smatram da su dijeca najiskrenija i postenija bica i da s njima ne smije se strogo.Dijete mora isto da zna kad moze reci ne i sta hoce ne smijemo mu samo svoju volju nanecati :aplauz
Samo ne razumijem osobe ja cula kazala ovaj vako nako,ma bi´zi ba vise s tim `;DOKAZIMA; :valja :valja :valja
Ne postoji roditelj da je zlo mislio svom dijetetu i naravno da svaki roditelj cini da mu dijete odraste u jednog primjernog ,kulturnog obrazovanog covjeka koji ce znati da zivi zivot dostojan covjeku i da danas-sutra moze svoju fam izdrzavat i uputit dalje u zivot :kafa
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Zagorka » 28 May 2012, 19:54

Vjerovala ili ne,nije svakom roditelju uopće cilj da mu dijete odraste u finu,kulturnu,primjerenu osobu ;)

Kakav je cilj roditelja koji su nakon sto mi dijete haman zapali stan rekli:hahahahaha
Isto konji kad hržu......

Pišam ja na njihov odgoj.....

Ima očeva koji kad bi mu sin htio biti,slikar,pijanist,hemičar,kipar,dizajner,kazu:"bem ti mater pedersku,sto ne upišeš za električara,k'o onaj Himzin mali.Automehaničar biti,tu je para"

Nemojte mi molim vas o roditeljima pojedinim,cvrsto vjerujem u izreku:

"dijete te ne čini roditeljem,isto kao sto te ni klavir ne čini pijanistom"

:kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by nezaboravna » 28 May 2012, 21:02

gejsha wrote::ok
Slažem se sa vama ,ne treba dijete odmah istući,nego mu lijepo objasniti neke stvari..Mada je malom djetetu teško objasniti,pa još ako je po prirodi nemiran,a naročito dječaci,onda ih treba istući..A ne sve im pustiti..
Nisam ni ja za neke batine koje će boljeti dijete toliko da ih cijeli život upamti,ali ako baš neće da posluša,treba ga malo istući.
:D Dijete samo ogrubi batinama,nauci na njih i svejedno mu je.Dijeci treba objasnit ,posavjetovati ,pricati ako i to ne pomaze uvijek imaju neke kaznice koje se mogu praktikovati. ;)
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by alma75 » 29 May 2012, 00:19

Kod moje komšinice preko puta, neki dan curica od 2 godine izleti pred auto. Sreća da se ovdje ne vozi brzo, pa je vozač zakočio na vrijeme. Ona izađe, izgalami se na dijete, istuče je (onako na ulici) i uvede u kuću. Ne prođe pola sata, mala opet na ulici. Nije joj objasnila šta se desilo. Mislim da bi više efekta bilo da joj je objasnila i da je stavila u kaznu, ovako je dijete dobilo batine, a pojma nema zašto. I nastavlja sa istim greškama.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Sheval » 29 May 2012, 00:25

Već sam pisao,odgojen sam bez roditelja,kada su mi najviše trebali.
I danas ću svakog onog ko je se odgojio pod brižnom paskom,pod staklenim zvonom...lagano prošetati žednog preko vode.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by alma75 » 30 May 2012, 23:27

http://www.roda.hr/article/read/deset-n ... anja-djece
našla sam nešto zanimljivo, možda nam pomogne!

Љиљана
Na probnom
Na probnom
Posts: 30
Joined: 19 Mar 2012, 16:00
Status: Offline

Re: Odgoj djeteta

Post by Љиљана » 31 May 2012, 12:30

ДЕТЕ
Неки неће да се сете, да су некад били дете.
Придике које дају, то је све што данас знају.
Чујте бре, за име света! Маните ме тог детета.
Играј се тамо сам. Играчке ћу да ти дам.
Ја не жалим пара, ти покажи дара.
Добро дете буди! Нека виде људи.
Видиш! Имаш дете све. Буди добар. Учи бре!
Нећу тебе да се стидим. Добар да си, то да видим.
Гладан ниси. Ниси жедан.Зато мораш бити вредан.
Немам времена. Заузет сам сваког трена.
Нећу да ме ико кара, јер не жалим за те пара.
Купујем ти све модерно, да би био дете смерно.
У најкраћем року, да си ми у току.
Стално радим. Стално трчим. Због тебе се мучим.
Стварам све што могу теби, да патио не би.
Не могу да говорим. Морам да се одморим.
Радим по цео дан, да остварим теби сан.
Не поступам с тобом строго, а имам и посла много.
Купујем ти дете све, да видиш да волим те.
Свака твоја срећа, за мене је још већа.
Улажем у тебе све, оствари ми давне сне.
За тебе сам све то стеко, да ми будеш и ти неко.
Само немој да ме гњавиш, доколицом да ме давиш.
Љиљана Ћуић

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests