Blizanci

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by srculence7 » 24 May 2016, 11:41

Obožavam blizance, posebno je zanimljivo pratiti njihov razvoj, sličnost i različitost, u psihološkim studijama su se dosta bavili blizancima koji su od malena bili razdvojeni ili usvojeni i time da li veći uticaj na njih ima sredina ili nasleđe.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by Melek » 24 May 2016, 11:43

Brr.. nekako mi cesto puta Dr. Mengele na um padne kad citam tvoje postove :valja
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by srculence7 » 04 Sep 2016, 18:51

Identični blizanci

Identični blizanci fasciniraju psihologe od davnina pa sve do današnjih dana. Sproveden je veliki broj istraživanja u svrhe dokazivanja posebne vrste povezanosti među njima.

U jednom eksperimentu, Deren Braun pokušava da pokaže da blizanci poseduju sposobnosti za vančulnu međusobnu komunikaciju. Bez obzira da li ovakva vrsta telepatije zaista postoji, pokazano je da slični odgovori na čulne stimulacije kod blizanaca demonstriraju mogućnost da zajednički geni, odrastanje u istim uslovima i životna iskustva mogu dovesti do razvoja sličnih misaonih procesa kod identičnih blizanaca.

psihoverzum.com

http://www.youtube.com/watch?v=GKoRjrkAVwo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by srculence7 » 03 Feb 2018, 02:24

Melek wrote: 24 May 2016, 11:43 Brr.. nekako mi cesto puta Dr. Mengele na um padne kad citam tvoje postove :valja
E sećanje na ovaj post mi je i pomoglo da nađem temu :valja

Identični stranci: Priča o tri brata koja su zbog jezivog eksperimenta razdvojili kao bebe

Image

Kada je 19-godišnji Robert Šafran 1980. godine krenuo na fakultet, iznenadio se srdačnošću kojom su ga potpuno nepoznate kolege dočekale. Ispostavilo se da su mislili da je on zapravo neko drugi - Edi Galand, student koji je prethodnu godinu proveo na istom fakultetu.

Dva mladića izgledala su gotovo identično, ponašali su se isto, čak su trenirali i isti sport, voleli iste stvari i govorili na isti način, iako se nikada nisu upoznali. Kada je shvatio da imaju i isti datum rođenja i obojica su usvojeni kao bebe, Robertov novi cimer Majkl Domik se potrudio da ih poveže.

Kada su se sreli, ono što je na prvi pogled bilo očigledno morala je da potvrdi i agencija za usvajanje - Robert i Edi bili su braća, jednojajčani blizanci. Njihova sreća zbog ponovnog susreta bila je ogromna, a onda se dogodilo nešto još neobičnije.

Pošto je njihova priča izašla u lokalnim novinama, javio im se još jedan mladić koji je tvrdio da izgleda isto kao oni. Bio je to Dejvid Kelman, student s drugog njujorškog fakulteta.

Nakon insistiranja braće i njihovih porodica, agencija za usvajanje tada je bila prisiljena da otkrije šta se zaista desilo.

Tri brata bila su redak slučaj jednojajčanih četvorki, od kojih je najmlađa beba preminula pri rođenju. Umesto da im pronađu porodicu koja bi ih zajedno usvojila, psihoanalitičar Piter Neubauer koji je vodio "Manhattan’s Child Development" centar, odlučio je da sprovede zloglasni eksperiment kako bi otkrio da li na oblikovanje osobe više utiče genetika ili okolina.

Tri brata su razdvojena i usvojile su ih potpuno različite porodice, a onda su godinama morali da dolaze u Centar na različite testove kako bi se pratio njihov razvoj. Ispostavilo se da sva trojica imaju vrlo visok IQ, a broj dodirnih tačaka bio je ogroman...

Dalja istraživanja su, očekivano, prekinuta, a preživela braća Neubauera danas zovu "naci-doktorom" koji im je oduzeo detinjstvo i najbliže srodnike. Iako se danas čini bizarnim, osamdesetih godina prošlog veka odvajanje blizanaca kod usvajanja bila je uobičajena praksa s objašnjenjem da im treba dati priliku da se "samostalno razviju".

Neubauer je iskoristio priliku za istraživanje. Do svoje smrti je pravdao svoj postupak. Štaviše, ispostavilo se da braća nisu bili jedini blizanci nad kojima je vršen isti eksperiment, ali imena ostale dece nikada nisu otkrivena.

O neobičnoj životnoj priči trojice mladića sada je snimljen i film, "Three Identical Strangers", čija je premijera održana na Sundance festivalu. Na premijeru su došla i dva preživela brata, Robert i David.



Izvor: index.hr
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by Femea » 03 Feb 2018, 17:38

Okrutno vrlo ali ipak su se našli.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Blizanci

Post by srculence7 » 24 Feb 2018, 03:22

Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests