Nene i dede

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Nene i dede

Post by Maja » 01 Apr 2012, 10:12

Jesu li živi vaše nene i dede?
Kakav imate/ste imali odnos s njima?
S kojima ste se više slagali, majčinim ili očevim roditeljima?
Jeste li puno naučili od njih, šta su vam često savjetovali...
Jesu li vas često čuvali kad ste bili mali?
Jesu li vas uvijek branili kad bi roditelji vikali na vas?
Koliko vam je bilo godina kad su umrli i kako ste to preboljeli?
Podijelite s nama neke uspomene.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by mrki62 » 01 Apr 2012, 10:26

I ne sjećam ih se , umrli su prije mog rođenja.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Hana84 » 01 Apr 2012, 11:13

Rahmet im dushi veliki...vec dugo roditelji moje mame, tj. moj dido i nana nisu medju zivima.
Ostali su mi u mom najljepsem sjecanju, hvala dragom Bogu sto mi ih je takve podario, imala sam divno djetinjstvo, toliko bezbriznih trenutaka, paznje, zastite, ljubavi.
Dida sa oceve strane sam vrlo rijetko sretala, moj tata je imao samo oca, majka mu je umrla vrlo mlada, na porodu, tako da sam nju vidjela samo na slikama.
Moji roditelji su se jako rano razveli,( zbog vjerskih razloga, na zalost, ali istina je ) jos dok sam bila mala, ne sjecam se uopste vremena kada su zivjeli zajedno.
Bezobzira na svu enormnu ljubav mojih nane i dide sa majchine strane, danas kao odrasla osoba osjecam se uskracena za jedan dio...a to je upravo taj " ochev dio", jer sam rodjake sa ocheve strane susretala samo kad sam vrijeme provodila kod oca, a to je bilo za vrijeme skolskih raspusta, jer oni zive u drugoj zemlji.
Zbog mog "porodicnog handikapa " uvijek nastojim da moja djeca osjete obje strane i kod mene. Posjetimo moga oca kad idemo na odmor, obavezno na nekoliko dana, jer ih ne zelim uskratiti za ono sto je mene kao odraslu osobu ispunilo " prazninom." Jednom sam se ismijala mom malom sinu...poslije odmora otisao je kod majke ( moje mame) , i pricao je sve gdje je bio. A onda je pitao : " Majka, hajd' pogodi gdje sam ja jos negdje bio i bilo mi je fino ?!" I nakon mnogih pogadjanja, kod dajdje, kod tetke...doslo se i do dide. Kad je majka rekla " E, onda mora da si bio kod svog dide u Austriji !", moj sin je otvorio oci k'o kugle i zblanuto pitao : " Majkaaa, je l' ti njega poznas?" :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6880 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Nene i dede

Post by Krokodil Behko » 01 Apr 2012, 12:20

Moja nena ( od oca rahmetli, mati) bila je mirna i fina osoba.
Rijetko sam je vidjao, zbog udaljenosti ali ona je ipak, imala
veliku utjehu u 4 sina i dvije kcerke i mnostvu unuka. Njen muz,moj
dedo po ocu, umro je rano. Prije nego sto sam se ja i rodio.

Sto se tice, mog dede (majcinog oca) on je poginuo 1945. godine.
Moja nena, sama sa dvije kcerke, godinama se patila da ih podigne i
skoluje. Bila je vrijedna i sva posvecena poslu na kojem je radila.
moze se reci u nekom kontekstu, radila je na veoma vaznom mjestu
u firmi koja je opet, bila bezmalo pa na glavnom trgu grada.
Njoj ni generalni direktor, nije mogao nista. Bila je bas legenda firme.
Kuci vikendom, uglavnom je odmarala i uz bekrajne kahve, salila se,
sa nama, svojim unucima. Nakon toga, obilazila je svoje vrsnjakinje
po komsiluku i katkad su isle, kod jedne od njih, na neku malu njivu
pored grada. Tu su se bavile povrtlarstvom i znalo ih se okupiti po
sedam-osam na tom svojevrsnom tefericu. Umrla je 1986. godine od
jedne teske bolesti.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Zagorka » 01 Apr 2012, 12:32

Nane nisam zapamtila niti jedne.
Tatin otac umro je pred sam rat,bila sam dijete,a mamin prije 3 godine.
Maminom ocu isla sam samo u goste,ali me je svejedno bilo zao kad je umro,nisam ocekivala da ce mi toliko biti zao :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Julia-Klara » 01 Apr 2012, 12:35

Eh da...
Nekad davno, jos u srednjoj skoli, dobili smo temu za pismeni opisati osobu koju najvise volimo i ja, naravno, opisah svog djeda. Roditelji su uvijek bili roditelji,neko koga gledas sa izvjesnom dozom postovanja i straha (mada nisu bili strogi nikada),ali djed-on je bio pravi drug!Taj covjek je uvijek bio nasmijan,volio djecu,salio se s njima cak i na ulici.Kad krenu prve tresnje on ih kupi na pijaci i do kuce podijeli djeci sve sto je kupio.Pustao me da "radim" u njegovoj radionici,ustvari shupi u kojoj je bilo i "gujinij ociju", cak mi davao farbe da farbam.Nekako mi se u to vrijeme svidjalo farbanje necega pa taman to bila i obicna daska. A inace bavio se glumom, i u gradu su ga svi zvali "Djedo" (dj kao djuvec), i bila sam ponosna jer sam za neke bila "djedina unuka", a za madju generaciju, generaciju moga oca bila sam "Charlijev andjeo" :) Sjecam se, dok je radio u Domu kulture da sam uvijek isla s njim provjeravati je li sve zakljucano, i onda bismo izgurali veliki klavir na binu, i pustao mi je da "sviram", onda smo zajedno recitovali, ja sam plesala,a posto lijepo pjevam a on je glumac, samo za sebe smo izvodili scenu Mite i Kostane-on je recitovao a ja sam pjevala :) Umro je prije par godina...
Njegova supruga,moja majka (kod nas nije nena nego majka) bila je susta suprotnost.Nije pricala puno, bila je tiha,ali ostra, i nekako me uvijek bilo strah da je ista pitam,ali nikad nije rekla "ne"...Sjecam se da mi je kradom davale pare da sebi kupim "Bravo" :) jer su moji branili da kupijem novine samo radi sjeckana slicica ... To su tatini roditelji.
S druge strane mamina mama je jos uvijek ziva,prije 30 godina je otisla u penziju :) jos uvijek je jednako bolesna/zdrava i jednako cesto mjeri pritisak i skace nam po glavama kod pojave najobicnijeg kaslja. Poprilicno nam se razlikuju gledista na sve, galamimo jedna drugu, jer za nju postoje razlici arsini kada su u pitanju unuci i unuke-jedan za mene i moju sestru, drugi za unuke u Austriji, i treci za kcerke mog dajdze...I tu se prepiremo, jer sta god "austrijanci" urade je super dobro, a sto uradimo mi eh,nas treba biti sramota, i takve gluposti. Ali volim je do neba! Posto vec ima 86 godina svaki put kad mi zazvoni telefon a zovu ne od kuce strah me je da ne kazu da s enjoj nesto dogodilo.Znam da je kraj blizu,i kad god sam kuci gledam da sto vise vremena provedem s njom, iako je tesko slusati istorije bolesti i sve o porodicnom stablu neke osobe koju nikad necu upoznati,a ona to sve zeli podijeliti s nekim :hihi
Nek mi je ziva i zdrava! Majka volim te puno!!!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by gejsha » 01 Apr 2012, 18:01

Oca od majke nisam upamtila, a ostali su svi živi.
Imamo fin odnos, više vremena sam naravno provela s očevim roditeljima, jer živimo u istoj kući.Oni su sprat iznad nas.
Nisu me baš nešto mnogo čuvali, samo onaj period dok je mama radila.Ali uvijek sam voljela provoditi vrijeme s njima i dan danas ih sve posjećujem i poštujem ih.Ne razumijem one ljude koji ne drže do svojih deda i nena i koji i ne odlaze kod njih.
Sjećam se kada sam prestala piti iz flašice, mama ih je sve pobacala.A meni se bilo teško odviknuti.
Dugo sam iz flašice pila sok.I jednom nena nađe neku flašicu u kući i da mi da pijem iz nje.Meeni drago :D.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by blento59 » 01 Apr 2012, 18:06

da su mi bogdo zivi
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Sheval » 01 Apr 2012, 20:13

Krenimo redom.
Dedo-od oca mi otac :D ...nekada jedan od najbogatijih ljudi u Mostaru,sve potrošio na kurve i piće,umro jako mlad.
Nena-od oca mi majka...čim je dedo umro,preudala se i ostavila 4 svoje djece na ulici,njih troje završili u domovima,jedino mi stari kao najstariji ostao na ulici.Udala se u Tuzlu,umrla prije 7 godina.
Dedo-od majke mi otac-imamo totalno oprečne stavove i poglede na život,ne slažemo se nikako.
Baka-majka mi od majke-pokoj joj duši,odgojila me,jedna dobra žena,puna topline i razumijevanja.Umrla prije dvije godine.Nikad je neću zaboraviti :(

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by merylin » 01 Apr 2012, 20:21

Na žalost nisam imala sreću upoznati svoje dede,nene jesam.

Mamina mati je bila neuka žena,djelovala je uvijek grubo i nije htjela maziti ni unučiće dok su bili budni :oo ,nije htjela da se razmaze i ubezobraze.Medjutim znali smo,sva djeca su znala da nas nana voli mnoooogo mnogo(deset unučadi je imala,heb ga trebalo je ljubavi na izvoz svu tu dječurliju da opskrbiš ) :D.
Svako jutro poslije sabah namaza,ona bi pristavila svježe domaće mlijeko, domaću kahvu i uslijedilo bi budjenje...naučili smo svi,njena djeca,moji rodjaci,sestra,ja piti kafu već u četvrtoj godini života,čim naučiš da fildžan držiš u ruci piješ sa nanom kahvu(pola fildžana kafe pola mlijeka i varenog kajmaka i ciburaš kafu dok ti ne dodje lošeee):plavi
Najbolja pogača ili ti maslenjak mogao se pojesti samo kod nane,bajrami su bili oni pravi koji čovjek osjeća i doživljava na poseban način sve dok je ona bila živa,držala nas na okupu,ma što bilo medju nama...ražalostim se kada pričam ili pišem o njoj,mnogo mi nedostaje,ali baš mnogo!

Sada je živa samo tatina mama - majka ,tako nas je naučila da je zovemo(mada je to danas za mene apsurd,jedna je majka i zna se koja ali to radim iz poštovanja)
Nije mi drago to reći ali nismo se nikada najbolje slagale,kako ja tako i sestra...vodimo tihi rat medjusobno od kako se znamo :oo ihhh,neka je ona mom tati živa i zdrava,ostalo je manje važno.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Online

Re: Nene i dede

Post by Maja » 05 Apr 2013, 11:48

Dedo, tatin otac, je umro kad mi je bilo dvije godine. Uvijek mi je bilo žao što ga nisam upamtila, jer je po pričama djelovao kao zanimljiv čovjek. Kažu da ja dosta ličim na njega, najviše po nekim pokretima i navikama, pa i osobinama, a fizički sam na mamu.
Mada ne znam kako ličim na njega jer je po pričama (komšiluka) bio prava ljudina. Prvo krupan ko od brda odvaljen, skoro 2 metra u njemu, pa su se, priča mi tata, djeca izazivala Govno ti od _ _ _ _ (dedino ime). Valjda su mislili što je čovjek veći da mu je da izvinete govno veće :hihi
A bio je i jako čestit čovjek, saburli, snažan ko vo i uživao je raditi na zemlji. Bio je dosta šutljiv tj pričao je kad bi imao šta reći, a ne bi lupao bezveze. Umro je u 74. godini. Imao je vodu oko srca. Doktori su ga smatrali fenomenom jer je imao ogromno srce.

Dedo, majčin otac, je bio ozbiljan i pošten čovjek. Prije svega musliman. Slabo ga pamtim jer je umro kad sam bila jako mala.
Sjećam se kad je zazvonio telefon, mama se javila. Minut zatim sjela je na stepenice u hodniku i počela glasno da plače.
Nekako se toga najviše sjećam kad je dedo u pitanju.

Njegova žena, moja nena je bila jako dobra osoba. I što mi se sviđalo uvijek je bila u dimijama, umivala se iz ibrika.
Ne mogu sad reći da sam bila posebno prisna s njom jer je imala 18 unučadi. Nikako se ne sjećam da sam s njom razgovarala, da me ikad posjela u krilo i pomilovala. Živjela je s daidžom pa je tu bilo troje njegove djece i onda čim bih došla počela bih se igrati s njima a s nenom bih se samo pozdravila. Posebno poslije rata, kad je živjela daleko, pa je nisam ni viđala često, a gubila je i pamćenje tako da...nažalost više sam je doživljavala kao bolesnu staricu nego kao vlastitu nenu. I priznaću da nijednu suzu nisam pustila kad je umrla. Bilo mi je žao, ali nisam plakala.

Nena, očeva majka, opasna po život. Nije se ničeg ustručavala, svakome bi odmah rekla šta misli. Nije uopste bila loša osoba, samo malo nagla. O njoj bih mogla pisati romane i romane jer je s nama živjela, ali drugom prilikom...

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Luna. » 05 Apr 2013, 12:34

a roditelje od oca nisam upamtila a sa majkom i djedom s majcine strane sam bila jako bliska. isla sam kod njih jako cesto, sedmicno po nekoliko puta svratim iz skole, popijem kafu s njuima. majka me uvijek lijepo savjetovala i bila je prilicno stroga... umrla je kad sam imala 19 godina i bilo mi je jako tesko. nije bila puno stara i iznenada se razbolila, pa smo bili iznenadjeni.. bila je u bolnici i kad su nam javili da je tesko bolesna ja sam citavu noc plakala i ucila i molila boga da ne umre. s njom sam bila bas prisna, bila sam joj prvo unuce...
djed je umro puno kasnije... i s njim sam znala dugo sjedit i pricat. bio je star ali nimalo zastarjelih shvatanja. kad je umro vec je bio dobro star i bolestan, tako da je bilo za njega olaksanje. ocekivali smo da ce umrijet i jest mi bilo zao ali je nekako bilo ocwekivano
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Ruana
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Ruana » 05 Apr 2013, 12:54

Moja nena neka joj je veliki rahmet i da joj Allah daa Dzenet.
Samo nju pamtim mamina majka i tatinng oca. Ali on nije zivio u TB. Moj rahmetli tata nije otamo.
Moja nena je nas odgojila. Zimi je bila kod nas a ljeti kod svoje kuce 15 km od nas. Ali smo mi djeca bili kod nje i ostala unucad. Ja sam bila najmladja i najvise sam bila vezana za nju, vise nego za rodjenu majku. Umrla je kad se zaratilo i godinama sam plakala za njom teze sam podnijela kad sam nju izgubila nego mamu. Kad je bila ziva uvjek je govorila da se ne zaboravimo poslje nje i da se okupljamo poslje nje. Kucu i zemlju je ostavila nama. Zato je bilo vazno da je popravim pa taman nikad tamo ne otisla. To mi je kao neki amanet.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Blackhawk » 05 Apr 2013, 15:25

Od oca nane se malo sjecam, dedo od oca jos uvijek ziv i za koji mjesec puni 88 godina..
Mamini roditelji su oboje umrli.. Nane 89. godinem, poginula u nesreci, udario je motor na putu.. dedo prije par godina...
Nakon razvoda roditelja, majka od oca se razboljela, dobila secer i lezala na postelji, pa zadnje dane zivota provela u bolnici.. sjecam se, kazu rekla je da dodjete u posjetu joj.. I odemo ja i mama u bolnicu.. Taj dan bila ustala i bila dobro hodala, grlila me, pricala sa mnom smijala se, bila sretna.. i kad smo otisli kuci, sutra dan odmah umrla. Osjecala je da joj kraj blizu, i zeljela da nas vidi... Imao sam oko 6 godina tad.. I tog se vrlo malo sjecam...

Dedu od oca bas i ne volim, jer je bio na ocevu stranu poslije, i tu je blizu mene al rijetko odem, onako nekad.. Kao i sa ocem, ne osjecam neku povezanost pa i ne idem..

Mamini roditelji druga prica, nena lijepa zena, rodila 13. djece, radila sve oko kuce, uzdrazavala djecu kucu.. Deda radio u austriji, i cijela kuca na njoj bila.. Imali 2 krave, 2 konja s kojim je isla i orati i prevoziti sijeno i sve... pa uvijek imala pun tor ovaca.. Radila od jutra do sutra sto se kaze.
Kad se mama udala, kao najstarija, kad hoce kod nje doci, navece pomuze krave i pjesice se tad islo dodje kod mame i prenoci i ujutro na sabah kuci da bi stigla pomuzti krave i ujutro.. A imala oko 3 km pjesice ici..

I nje se sjecam kroz maglu, jer sam bio malen, ali se dobro sjecam kad smo bili jednom kod nje.. I mama obukla suknju, a ona mene u krilo i zagrlila i kaze, nedaj joj da nosi suknju ukrast ce ti je.. I sjecam se poslije toga uvijek ja galamio na mamu sto oblaci suknju znas li sto je nane rekla..
I eto sudbina, bas dok je s konjima radila, isla na jednu baru po sijeno, i dok su tovarili jedan konj se odvezao i pobjegao, i ona za njim i na cestu, i vidi komad kajasa se otkinuo od konja, i cula motor i pustila jednog al od zvuka tog jednog nije cula da i drugi ide i izadje na cestu sagne da uzme taj dio i drugi je motor udari, bila 3 dana u komi i umrla..

A dedo, dedo je zivio i poslije nje, dugo bio sam, ostala najmladja kcerka i sin, njih odgajao, i dok malo porasli ozenio se opet.. Bio velik covjek isto, uvijek pun mudrosti i uvijek sam volio otici kod njega da prica svoje price, uvijek imao novih prica zanimljivih, a ja sa puno paznje slusao sta ima reci...
Bio i zdrav, ali jedno jutro ga srce uhvatilo, i dok u bolnicu umro.. Sjecam se dzennaze.. 11. januar, zima, ali tako dan bio topao, bez snijega, sunce grijalo.. I uvijek ga se sjetim rado, i sjetim se njegovih rijeci, ostale urezane, njegovi savjeti...

Neka im je vjecni rahmet svima... I da im Allah dz.s. podari najljepse mjesto u dzennetu.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Pasaga » 05 Apr 2013, 19:26

Mamine roditelje sam upamtio i sjecam ih se dobro.
Bili ono pravo starinski ljudi,vjernici,postenjacine.
Sjecam se da mi je Dedu svak u selu postovao i volio ga.
Kod njega ti je uvjek bila skupstina i sjelo,po citavo selo.
Imali su kucu na tako zgodnom mjestu,uvjek puna avlija.
Uvjek je imao konja i kola.To mi je bilo najdraze,svukud me vodio sa sobom,tako da sam mnogo stvari od njega
naucio iako sam bio mali,tog se i danas sjecam i imam koristi od toga.Znao je svasta,u sve se razumio,bio spretan
i odlucan u svemu.Nena je bila jako sitna zenica,uvjek u dimijama,nako oronula i povijena pod bremenom vremena
i trskog zivota koji su prozivili.Oboje su umrli,tamo ranih 70-tih,ubrzo jedno za drugim.
Oceve roditelje nepamtim,majka mu je umrla veoma rano,jos u onom ratu.
Oca su mu ubile komsije,jos 47.god,bacili u Neretvu i nikad nije nadjen,to je bila jedna skupina jos odmetnutih bandita,tako su ih u tom vremenu zvali.
Vjecni im rahmet,i lahka zemlja Bosanska.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by STrendzer » 05 Apr 2013, 20:26

djeda s oceve strane nisam ni zapamtio,ubili su ga srpocetnicka gamad u II sv. ratu bez razloga,nena,oceva mati ostala je sa sedmoro djece i jednim u stomaku...tada je to bilo uobicajeno da se ima vise djece...to dijete u stomaku je i umrlo kasnije...nena je othranila svih sedmoor djece na najbolji nacin kako je mogla,tesko i sa velikom patnjom...bila je vise nego korektna i postena zena i posebno jaka karakterom...umrla je u 75 godini prije nekih 33 godine,bio sam vrlo vezan za nju jer je i zivjela sa nama,bilo mi je jako tesko kad je umrla,dugo vremena mi je nedostajala...
djed sa mamine strane je bio pomalo baraba,dosta krupan i koscat covjek,kazu da je on vec bio malo postariji tada nekih preko 30 i nesto godina(tada je to bilo drugacije nego danas) i da je kad se zenio otisao sam po mladu(moju nenu) a nena je imala puno brace koji nisu bili voljni da je daju za njega ali je djed dosao po nju a ona je bila jos takoreci djevojcica i uzeo doslovno nju u jednu ruku a u drugu pistolj i odnio sebi kuci...:haha..sad bez zezanja,to su mi pricali i komsije koji su stariji i znali o tome sto-sta...

djeda sam vidio samo nekoliko puta jer su zivjeli za ono doba podaleko i umro je ne bas tako star nekih 68 godina je samo imao,valjda pomalo pice itd...a nena,majka od majke je jos i danas ziva i ima preko nekih 87 godina ako se ne varam..jako je mirna osoba i uvijek se trudi da me nasavjetuje cim me vidi,kao veli:"nemoj sine ovo,nemoj ono..itd"!..ne prica puno a ako nesto ima umjesno da kaze onda to i kaze...
jos se dobro drzi ali je dosta godina nanizala,a u glavi je vise nego dobra...nema nikakvih pokazatelja da je senilna..uopste..uvijek mi je drago kad je vidim ili kad dodje kod nas u goste...nadam se da ce jos koju godinu zivjet..

nije potrebno da naglasavam da su svi uglavnom veliki vjernici osim mozda mamin otac,i on je bio velik vjernik ali volio je i kapljicu valjda..i mogu ih se sjetit uvijek kako klanjaju,tako ih najcesce i zamisljam jos i sad..
djed s oceve strane je bio hodza..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Nela » 06 Apr 2013, 09:10

Mamina mama je umrla jos dok je mama bila dijete, otac prije 4 godine. Dok sam bila djevojcica pravio mi je svakakva cuda od drveta. Taj dan kad je umro nazavo mamu da dodje i dao joj carape da mi ponese, i rekao joj kako nije mogao otici da mi nesto drugo kupi pa eto bilo sta posljednji put da kupi :( jos uvijek ih cuvam :(
Oceva mama je jos uvijek ziva iako nema pojma za svijet oko sebe a otac umro prije 10 godina, s njim sam uvijek igrala saha :(
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Katja » 06 Apr 2013, 11:13

Obožavam slušati priče o životima starijih ljudi, baš lijepa tema.

Još, još. :D

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Peggy Sue » 30 May 2013, 15:01

Mamini roditelji su zivi... Posjecujem ih redovno, volim ih svakog dana sve vise, iako sam mislila da je to nemoguce.. Cijenim njihov nacin odgoja djece, postovanje i autoritet koje svojim ponasanjem namecu, njihov merhamet, sabur, darezljivost, iman...

Oni su onaj stari kov ljudi koji ljubav ne umiju iskazati, ali je umiju pokazati :) Moj dido je nadaleko poznat i cijenjen covjek... Tako su govorili i za ocevog oca, ali ja ga nisam upoznala....
Image

Marijana88
Na probnom
Na probnom
Posts: 75
Joined: 03 Jun 2013, 09:04
Status: Offline

Re: Nene i dede

Post by Marijana88 » 12 Jun 2013, 09:54

nista bez nane i dede

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 29 guests